Vzpoura

• Irsko

• Jihoafrická republika

Japonsko, 1967, 128 min

For ME 88%(31.1.2011)

Síla lásky v japonském hávu se proplétá skrze bezcitná přání mocných a trajektorie samurajských katan, žádná nařízení či zbraně však nejsou tak ostré a chladné jako kodex cti. Legendární Toshiro Mifune vyřkl několik pro mě silných a hodnotných vět a Kobayashi zvládl na absolutně minimální základně a téměř výhradně prostřednictvím slov vystavět fascinující film. Jeden z mála soubojů, který vede Isaburo proti strážci hranice Tatewakimu, je v psychologické rovině rozhodnut dříve, než oba bojovníci tasí své katany, což považuji za ojedinělý a výtečný moment. Závěrečná scéna může být ocejchována slovy: hrdost, síla, čest, odhodlání nebo věrnost. A pak je tu také uznání, radost a poděkování, které vyslovuji já za to, že jsem možnost tak dobrý film vidět.(25.4.2008)

Neumím japonsky, ale správný překlad tohoto japonského dramatu by měl být Vzpoura vsedě. Osmdesát procent filmu se totiž sedí a žvaní, čímž nechci film nijak hanět, pouze na to poukazuji, pokud od toho někdo čeká pořádnou šikmookou řežbu. Ani při tomto komorním pojetí však divák nepřijde o napětí.(31.7.2008)

Ačkoliv již Mifune nebyl nejmladší, na jeho charismatu a hereckém umu se to ani trochu neprojevilo. Film má zpočátku trošku pomalejší tempo, ale to je dáno hlavně složitostí děje. Postupem času se však dění přiostřuje a do popředí se stále dostává samuraj Isaburo, v jehož roli vystupuje právě Toshiro Mifune. Kobayashi natočil drama, které není ani tak o prolévání krve a zabíjení, jakožto spíše o lidství, hrdinství a cti. 9/10(30.1.2008)

I když se jedná vlastně o takový malý příběh několika postav, nechal jsem se jím strhnout. Je to díky skvěle propracovaným postavám. Přesto, že mezi asijskými a evropskými zeměmi jsou obrovské kulutruní rozdíly, tento film dokázal úžasně přiblížit neevropské motivy hlavních postav tak, že víc to snad ani nelze. Jejich zcela pochopitelné pohnutky pak nezvratně vyústí v dramatický a dojemný závěr. Toshiro Mifune tentokráte svému samuraji, vdechnul jemnější civilnější ráz. Jeho otcovsské strasti nelze díky jeho herectví nepochopit.(13.11.2007)

• - Film měl premiéru na filmovém festivalu v Benátkách 1967, kde získal Cenu Fipresci. (Terva)

• - Toru Takemitsu použil hudební doprovod výhradně pomocí tradičních japonských nástrojů, jako jsou shakuhachi, biwa nebo taiko. (Terva)

• - Natáčení probíhalo převážně ve studiu Toho v japonském Tokyu. (Terva)