Zmätok v duši

• Austrálie

Drama / Hudební / Romantický

USA, 2009, 107 min

Po dlouhé době jsem měl tu čest s filmem, který mě od začátku chytil za koule a nepustil dlouho po odeznění songů Bada Blakea z mé hlavy. Byl jsem plný očekávání, film předcházely skvělé reference a hlavně chvalozpěvy na výkon Jeffa Bridgese. A všechny byly pravdivé. Bad mě unesl do svého světa utápění se v alkoholu, flegmatického života a nádherných country písniček. Ve svých 60 letech Jeff předvádí výkon plný vitality a dokáže zastínit i výborného Colina Farrella. Jeffovo herectví je přímočaré, jeho part odehraný s lehkostí, jako by Jeff byl country zpěvákem celý svůj život. A co je důležité - ve fiktivním životopisu nepřehrává. Jsem stále (čtyři dny po projekci) unešen a co nevidět si celou životní etudu pustím znovu. Bravo, Oskar je v těch správných rukou.(11.3.2010)

Bylo mi až líto dát jen 4*, ale ono to nijak výrazně nevybočovalo z řady "životopisných" filmů. Jeff Bridges byl ovšem famózní a klobouk dolů před jeho zpěvem. Colina Farella naprosto zastínil, až pak působilo poněkud neuvěřitelně, že ta velká hvězda není on, ale Farellova postava.(7.3.2010)

Až do dnešního dne byl pro mě Jeff Bridges spojený především s rolí " věčného povaleče " a vášnivého hráče bowlingu Jeffa "Dude" Lebowskiho. Říká se, že životní role přijde MAX jednou za život. V případě Jeffa jsem myslel ( možná nejenom já, ale i samotný Jeff ) , že tu svoji " životní " má již za sebou. Ovšem pouze do chvíle než přišel Bad Blake. Stejně jako u Aronofskyho Wrestlera, kde jsem měl silný pocit, že Mickey si celá ta léta huntoval tělo, právě pro tuto roli, tak v případě Jeffa mám silný pocit, že se pro roli Bada narodil a ta na něj " pouze " čekala. Oscar za rok 2009 nemohl skončit v lepších rukou. Většina z vás píše, že jediný důvod proč shlédnout tento snímek je Jeff a příběh samotný, že za nic nestojí. ANO, je to především Jeff, kdo táhne celý snímek, ale nezatracoval bych ani samotnou Cooperovu umírněnou režii, který stejně jako Aronofsky citlivě ustupuje do pozadí a nechává herce hrát a vyprávět příběh. Příjemným překvapením je pro mě notně sympatický výkon Maggie Gyllenhaal. Crazy Heart je příběh nejen o tom, že nikdy není příliš pozdě změnit svůj život a chytnout druhou šanci " za pačesy ", ikdyž samotná minulost se vymazat nedá...... 4+1/2*(13.3.2010)

• Dever

Soundtrack Stephen Bruton: 1. Hold On You - Jeff Bridges [2:53] ,2. Hello Trouble - Buck Owens [1:52] ,3. My Baby's Gone - The Louvin Brothers [2:46] ,4. Somebody Else - Jeff Bridges [4:38] ,5. I Don't Know - Ryan Bingham [2:23] ,6. Fallin' & Flyin' - Jeff Bridges [3:02] ,7. I Don't Know - Jeff Bridges [2:15] ,8. Once A Gambler - Lightnin' Hopkins [4:55] ,9. Are You Sure Hank Done It This Way - Waylon Jennings [2:54] ,10. Fallin' & Flyin' - Colin Farrell & Jeff Bridges [2:42] ,11. Gone, Gone, Gone - Colin Farrell [2:39] ,12. If I Need You - Townes Van Zandt [3:26] ,13. Reflecting Light - Sam Phillips [3:21] ,14. Live Forever - Robert Duvall [0:50] ,15. Brand New Angel - Jeff Bridges [3:48] ,16. The Weary Kind (Theme From Crazy Heart) - Ryan Bingham [4:18],(14.6.2011)

Jeff Bridges a jeho oscarové one-man-show je jediný důvod pro sledování této ploché epizody ze života country zpěváka Bada Blakea. Víc tu nenajdete. Předvídatelný příběh a z existenciálního hlediska naprosto bez emocí a jakési "pocitu naléhavosti". Ano, viděl jsem to, ale nechalo mě to chladným od první minuty do poslední. Chtěl jsem vidět očima hlavní postavy. Aby mi předvedl vlastní vizi světa a své hodnoty, abych ho cítil (viz. Wrestler), ale Bad Blake prostě chlastal a kouřil... Jeffovi Oscara jednoznačně přeji, zaslouží si ho za celou svou kariéru, ale film jako celek působí příliš prázdně a chladně a pro mnohé jistě jako čistá hra na jistotu (chci sošku, kluci a holky z akademie). PS: country je na poslech pěkná hudba, ale oscarová píseň mě minula... takže si jdu dát Leaving..., abych opět cítil emoce...(8.3.2010)

• - Natočeno jen za 24 dní. (CliffLee)

• - Ve scéně, kdy Otis (Jeff Bridges) telefonuje z pustiny s Jean (Maggie Gyllenhaal), syn sleduje v televizi film Cesta do pravěku (1955). (sator)

• - Jeff Bridges vytvořil svoji postavu podle Stephena Burtona, který je hudebním producentem filmu, Krise Kristoffersona a Johna Goodwina. (CliffLee)