Oči války

• Kanada

Shell Shock

Drama / Mysteriózní / Thriller

Irsko / Španělsko / Belgie / Francie, 2009, 99 min

Tento film má sice solidní filmovou poentu a koncovku, ale bídné tempo, nudné sekvence a prostě všehno to, co se odehraje v prvních 80 minutách je slabé, nestrhující, nezajímavé a nejasné. Minimálně prvních 60 minut jsem neveděl o co tam vůbec jde a za jakým účelem film směřuje. Přesto něco neurčitého ve filmu stále drželo mou pozornost. Uvažoval jsem i na 2*, ale za to "něco" dávám 3*.(21.12.2010)

Představte si titulek nějakého bulváru, dejme tomu Blesk. Co myslíte, za které fotky víc nabídnou? Za porno fotky nějaký slavný ženský nebo za fotky, kde i samotný fotograf si musel projít peklem, aby vůbec něco vyfotil? No jasně, porno vyhraje. Přitom si představte válečnýho fotografa, který toho vidí daleko víc než všichni ostatní, protože musí. Je součástí války, a snaží se uživit na živobytí. Přitom dostane peněz jak támhle nějakej popelář. Pak ale nechápu, proč to ty lidi vůbec dělají? No protože prostě musejí. Jenže to porovnání s pornem, kde fotograf asi hnusem neomdlí. A o jednom takovém válečném fotografovi je právě tenhle film. Ukazuje krutou realitu povolání, který není schopný dělat snad nikdo, protože nikdy neví do čeho jde a co si domů přiveze. Většinou je to ale psychický narušení a z toho už se vyléčit bohužel jen tak nedá.(24.4.2010)

Velmi příjemné překvapení, nečekal jsem takový zážitek, jaký mi byl dopřán. Oproti očekávání se většina filmu odehrává V Anglii, nikoliv v Kurdistánu. Smutný film o práci fotografa ve válečné zóně a následném vyrovnání se s vlastním svědomím a traumaty z války. Zajímavá role Branka Djurice, vynikající Christopher Lee a samozřejmě skvělý Colin Farrell. Nenudil jsem se. Ani chvíli. Jen moc nechápu, proč film byl v češtině uveden jako Oči války.(16.3.2012)

Neumím se zbavit pocitu, že by to šlo udělat líp, ale přesto jde o poměrně zručně natočený, ani ne tak válečný jako spíš poválečný, snímek. Farrell hraje skvěle, ba přímo výborně a Christopher Lee ho pěkně péruje, když už mají nějakou tu společnou scénu.(12.1.2011)

Zajímavé, leč smutné...(7.7.2010)

• - Joaquín Morales (Christopher Lee) hovorí pri posteli Markovi Walshovi (Colin Farrell), že má 86 rokov. Christopher Lee mal v čase natáčania naozaj 86 rokov. (sucks)

• - Pre juhoslovanského režiséra Danisa Tanovića sú Oči vojny druhým filmom, v ktorom bola hlavným jazykom angličtina. (MikaelSVK)

• - Natáčení probíhalo v Irsku a ve Španělsku. (Terva)