Oči války

• Kanada

Shell Shock

Drama / Mysteriózní / Thriller

Irsko / Španělsko / Belgie / Francie, 2009, 99 min

Pustil jsem si to kvůli Kelly Reilly, která měla jen vedlejší roli. Ale nelitoval jsem, protože Collin a Paz byli víc než kvalitní „náhradou“. Příběh to je silný, ale cynicky by se dal shrnout jako – když je člověk tak blbej, aby se vydal fotit do války, tak se nesmí divit, že se mu něco stane. # [viděno: monitor, 5.1] # příběh 7 | hudba 5 | humor 0 | akce 2 | napětí 2 | pustil bych si znvou 5(14.10.2012)

Závěr rohodně silný, emotivní, gradující a taky vše osvětlující. Jenže zbylá většina filmu mi přišla až příliš fádní. Film se hodně zvedl když se na scéně objevila postava Christophera Leeho. Jeho postava znalce lidských duší byla hodně osobitá, dobře zahraná. Což o to herecky exceloval i Colin Farrell. Výprava byla zajímavá i když značně úsporná co do věcí, které byly k vidění. Je to mix více věcí, nezaměřuje se to úplně do detailu na čistě jednu část. Ale i ta psychologická, která je po nějakou dobu tak trochu skryta za tím vším děním, byla slušně zpracovaná. Válečné vzpomínky, historky byly fajn, měly svůj dopad. Jenže na tu stopáž to bylo trochu málo, co by drželo film nad hladinou nezáživnosti. Život lidí, kteří se vydávají na takováto místa si vybírá svou daň, i pokud se jim nic nestane, tak už mají svůj cejch na duši. Není jim co závidět, jenže není ani důvod je obdivovat. 7/10(24.7.2013)

Film, který by se dal rozdělit na tři části - válka, zhroucení a zpověď. Každá z těchto částí má něco do sebe a každá vám přinese něco jiného (každý si příjde na své). Pravděpodobně jeden z nejlepších hereckých výkonů Colina Farella a Danis dokazuje, že balkánci umí taky točit.(19.11.2011)

"Neexistují žádná pravidla, kdo ve válce přežije a kdo zemře. Ve válce lidé umírají a tečka. Žádné jiné vysvětlení není." Zkrátka a tečka. Film jsem viděla několikrát. Takže jak to tak bývá, pokaždé film vidíte trochu jiným pohledem. Troufnu si říct, že jsem ho viděla ze všech stran a nikde mi to nevrže, všechno dokonale zapadá. To poprvé nic nenahradí, ale jako se vším se leccos vytříbí. Zkrátka tahle řeka se vším tím kamením si mě pořádně podala a nebojím se tam spadnout znovu... Viděla jsem i dabovanou verzi, která zase nebyla na dabing až tak nejhorší, ale třeba a například Paz Vega bez jejího rozkošnéhé přízvuku? Tak zkrátka zapadá a není to ona a vůbec si to nezaslouží. Zkrátka pryč s dabingem. No a Colin Farrell v hlavní roli mně zkrátka vyráží dech. Je ve své roli naprosto skvělý, stoprocentně přesvědčivý! Já pokorně smekám. Myslím, že je to jedna z úplně těch best jeho rolí!!! Docela by mě zajímalo, jak postavu Marka ze sebe "vyklepával"... Ona to zase až není taková sranda být hercem. Jinak mi přijde, že vztah s jeho nej kamarádem byl vylíčený dostatečně, ne že ne. Bylo to dostatečně přesné a výstižné. Víc opravdu není třeba. Stačí se jen dívat a vnímat... Je to tam všechno. Celkově film mi přijde dost syrový a bez příkras. Nevyžaduje zbytečný a jakože povinný sentiment, i když se mnoho momentů nabízí. Skoro bych dala pětku, ale nějaký ten chloupek mi lítá nad hlavou. Takže k té čtyřce připojuji silný přídavek. A že jsem nezmínila pana Christophera Lee? Asi mi to přišlo samozřejmé, že bude skvělý. No... byl... no... A než se rozplynu jako cukrová vata na jazyku, musím vyzdvihnout pána doktora. Talzani, přesně ten, co by si měl sterilizovat zbraně, je zahraný s naprostou uvěřitelnou samozřejmostí. Navíc jsem si odnesla nevšední hudební zážitek. Když jsem se po prvních zhlédnutích zamyslela, nedokázala jsem si vybavit žádnou hudbu. Tak jsem si říkala, buď tam nebyla, což mi přišlo zatraceně podivné, anebo byla tak dokonale doprovázející celý příběh, že splynula. Byla tam. Dokonalá byla. A i přes to všechno tu pětku nedám, nedám. Nejde to.(7.1.2012)

Zaujímavé, len prečo také neprekvapujúce? Celý nasledujúci vývoj po návrate do Anglicka aj pointa toho všetkého mi boli viac-menej jasné najneskôr už od onoho návratu do Anglicka.(22.3.2011)

• - Snímek byl natočen podle stejnojmenného románu amerického veterána a válečného korespondenta Scotta Andersona . (Terva)

• - Natáčení probíhalo v Irsku a ve Španělsku. (Terva)

• - Joaquín Morales (Christopher Lee) hovorí pri posteli Markovi Walshovi (Colin Farrell), že má 86 rokov. Christopher Lee mal v čase natáčania naozaj 86 rokov. (sucks)