Oči války

• Triage

Drama / Mysteriózní / Thriller

Irsko / Španělsko / Belgie / Francie, 2009, 99 min

• moviesfan

K tomuhle filmu jsem si nenašel cestu, což mě překvapilo. Zůstal jsem bez zaujetí a celkově už vím, že tento film asi jen tak znovu neuvidím.(13.7.2010)

Danis Tanović po excelentnej prvotine spred ôsmych rokov znova ukázal, že autentickosť daného momentu v spojení s vojnovou tématikou vie preniesť na plátno ako málokto. Veľmi ťažká dráma s prvkami napätia, ktorá diváka celú hodinu drží v nevedomosti, že ktorým smerom sa film nakoniec bude uberať. V niektorých filmoch je podobný jav úplnou stratou času a pôsobí ako scenáristická bublina, no v tomto prípade je všetko rozohrané tak majstrovsky, že som hltal každú minútu, dialógy mali hĺbku a zmysel tak, aby si divák z filmu odniesol aj niečo viac, než len ustráchané pohľady pojašených faniniek na doráňané telo Colina Farrella. Aj napriek tomu, že Farrell patrí k hereckej špičke, nepovedal by som, že dokáže zahrať tak psychicky a fyzicky náročnú úlohu. Atmosféra je veľmi dobre vygradovaná, hudobná zložka bola trošku v úzadí, čo je škoda, ale True Faith od New Order zapasovala dokonale. 85%.(4.4.2010)

Závěr rohodně silný, emotivní, gradující a taky vše osvětlující. Jenže zbylá většina filmu mi přišla až příliš fádní. Film se hodně zvedl když se na scéně objevila postava Christophera Leeho. Jeho postava znalce lidských duší byla hodně osobitá, dobře zahraná. Což o to herecky exceloval i Colin Farrell. Výprava byla zajímavá i když značně úsporná co do věcí, které byly k vidění. Je to mix více věcí, nezaměřuje se to úplně do detailu na čistě jednu část. Ale i ta psychologická, která je po nějakou dobu tak trochu skryta za tím vším děním, byla slušně zpracovaná. Válečné vzpomínky, historky byly fajn, měly svůj dopad. Jenže na tu stopáž to bylo trochu málo, co by drželo film nad hladinou nezáživnosti. Život lidí, kteří se vydávají na takováto místa si vybírá svou daň, i pokud se jim nic nestane, tak už mají svůj cejch na duši. Není jim co závidět, jenže není ani důvod je obdivovat. 7/10(24.7.2013)

Tak tohle bylo velmi slušné a to i přes to, že jsem podobně jako další očekával něco trochu jiného ! Krapet jsem se rozmýšlel mezi třemi a čtyřmi hvězdami, ale nakonec zaokrouhluji nahoru. Námět je originální a přitom docela prostý. Nevím proč, čekal jsem od toho více válečného, ale nakonec z toho bylo spíše hutné psychologické drama. A přiznám se, to mně bavilo víc, než boje v Kurdistánu v roce 1988... Moc se mi líbila postava kurdského doktora ve vojenském táboře. Ale z koho jsem byl nadšen byl Christopher Lee. Škoda, že nebylo rozmlouvání Farella s ním dáno více protoru... Klidně bych zvládl o třicet minut navíc. Samozřejmě Farell hrál na jedničku. Lidská duše je zkrátka úžasná a zvláštní. Člověk není zkrátka schopen (normální člověk) dlouhodobě sledovat nejroztodivnější hrůzná zvěrstva jaká se jen ve válkách na celém světě dějí. Jednoho dne se zkrátka přepne do nouzového režimu. A o tom je tento film. Dávám 4 žluté pásky. * * * *(4.12.2012)

Mňa ten film dostal, piatu hviezdičku dávam Colinovi, bol tu výborný.(11.9.2013)