Fisshu sutōrī

Japonsko, 2009, 112 min

Předloha:

Kótaró Isaka (kniha)

Tamio Hajaši

O tom ako rock zachránil ľudí v núdzi je veľa svedectiev a výpovedí. Od starého evangélia až po žiačika americkej školy, ktorý dokázal na výbornú vyriešiť test len s pomocou odpovedí A-C-D-C. Japonská óda kde punk rock, ktorý zachránil svet je obalená mnohými dejmi, ktoré nakonci do seba zapadnú ako puzzle. Keďže proces výroby pesničky čo zachráni svet je dôležitý treba mu venovať patričnú pozornosť takže žiadne zívanie a ohováračky! Pritom podstata punk-rocku je tu ako na zlatom podnose. Len to treba hrať rýchlejšie a kašľať na to, či sa to bude predávať. Yeah.(6.10.2010)

Fish Story je takový malý milý příběh o tom, že i ten malý, nevýrazný a obyčejný človíček dokáže dělat velké, výjimečné a významné věci, které třeba změní svět. A o tom, že nic není náhoda. // Yoshihiro Nakamura to všechno mohl říct jinak, ale řekl to takhle - a není to špatné. Je to takový japonský Jarmusch, který to všechno dopoví...(7.11.2011)

Na zemi se řítí meteor a vypadá to, že nic nemůže zabránit zkáze lidstva, ale počkat, ještě by tu mělo být 5 hrdinů. Ne tohle fakt neni Armageddon 2 s obživlým Willisem, tohle je japonská genialita, která vypráví tři na první pohled na sobě nezávislý příběhy probíhající během asi 60ti let o tom, co se všechno semlelo, než má na zemi dopadnout meteor. První dva příběhy jsou skvělý a zábavný a hlavně bojovník za spravedlnost je perfektní, třetí a bohužel nejdelší příběh o vzniku písničky už trochu nudí a hlavně proto jdu na 4*, ale díky perfektnímu a geniálnímu vysvětlujícímu konci se na trochu nudy dá lehce zapomenout.(6.2.2010)

Je to veľmi dobrý film z japonskej produkcie. Má skvelý príbeh o jednej zdanlivo obyčajnej pesničke, ktorá ale kvôli svojej tichej pauze aj po rokoch priamo výrazne ovplyvňuje životy niekoľkých ľudí a nestratí sa ani pred očakávaným koncom sveta, kedy sa k Zemi blíži kométa a všetky pokusy o jej zničenie zlyhali. So spracovaním som veľmi spokojný, táto pomerne originálna zápletka je rozdelená do niekoľkých úplne odlišných dejových línií, každú z nich delí niekoľko rokov, vystupujú v nej iné postavy a ani nie sú usporiadané v chronologickom podaní, takže sa v priebehu filmu vôbec nedá určiť, čo vlastne majú spolu spoločné a to je veľkým kladom, ale aj sami o sebe sú všetky línie zaujímavé, síce tá s punkovou skupinou má možno trochu viac priestoru, ako by bolo vhodné, ale aj tak má plno výborných momentov a tým zvyšným už prakticky ani nemám čo vytknúť, celé to pôsobí skvelo nezvykle, originálne a nepredvídateľne, ale hlavne zaujímavo a nápadito. A vrcholom filmu je bezpochyby úplný záver, ktorý už plnohodnotne ukáže celú previazanosť všetkých línií a to sa vydarilo. S hereckým obsadením nemám problém, kvôli líniám tu vystupuje mnoho dôležitých postáv, pričom žiadna samozrejme neprechádza celým filmom a tak sa k nej nedá vytvoriť úplne plnohodnotný vzťah, ale aj tak ma ich plno bavilo, spomeniem aspoň Mikako Tabe v úlohe inteligentnej matematičky, alebo ťažko chorý Kenjiro Ishimaru. Réžia a technická stránka sú výborné, po všetkých stránkach mi to sadlo veľmi dobre. A chválim aj slušnú hudobnú stránku. Síce nedávam plné hodnotenie, v priebehu filmu som až také nadšenie nepociťoval, ale aj tak je to mimoriadne zaujímavý filmový zážitok, ktorý rozhodne stojí za pozretie. Objektívna kvalita filmu: 78%, film sa páči mne na 80%.(17.1.2010)

• PetrPan

Myšlenkově skvělé, byť jsem pointu začal tušit velmi brzy, ale...ta forma chichotavého asijského humoru, vlažně vyprávěného příběhu a nechytlavých osudů hlavních aktérů , nevím..zasmál jsem se pořádně jednou ( Neztrácejte naději ! Konec světa přijde) a dokola se opakující punková píseň mne už ke konci nudila stejně jako celá skládanka příběhů, jen ten návod na to příběhové puzzle na samotném konci se třpytil jako právě vyleštěný drahokam v jinak zašlém náhrdelníku..(14.1.2013)