Proměna

Premena

Don't Look Back

Drama / Mysteriózní / Horor / Thriller

Francie / Itálie / Lucembursko / Belgie, 2009, 111 min

Možnost SPOILERů, doporučujeme brzdit. Spoluproducent Kafka Pictures mluví za všechno. Nepříliš originální pokus skloubit evropské psychodrama s evropským hororem, který bohužel staví na nepříliš dobře utajeném vykrádání zažitých paranoidních psycháren jako Mullholand Drive, Abre los ojos nebo Šestý smysl. Zápletka i s pointou jsou od dvacáté minuty v hrubé podobě snadno odhadnutelné (hlavní důvod bude nejspíš ten, že si ji tvůrci hned dvakrát sami vykecají), výborná režie a protagonistky ale pomáhají i tak budovat silnou atmosféru a zabraňují tomu, aby se člověk nudil. Vzniknout Don’t look back před patnácti lety, byla by to klasika srovnatelná s Lynchem, teď už je to ale hrubě okoukané. Nejdivnější na tom je, že přes veškerou neoriginálnost se mi to (obzvlášť ke konci) vlastně děsně líbilo. (opět si připadám provinile za pocit, že chápu pointu. Holt úděl géniů)(11.2.2010)

Kdyby se zápletka týkala nádoru na mozku, jak jsem předpokládala po 15 minutách snímku, byl by to možná mnohem zajímavější odpočinkový film. 2,5* se zavřenýma očima.(14.6.2010)

Film ve kterým hrály dvě krásný herečky Monica Bellucci a Sophie Marceau. Jeanne , která se necítí být sama sebou a vše se jí zdá být jiné, jakoby žila úplně někde jinde a život někoho jiného ...(8.2.2011)

Psychické poruchy v dospělosti si Jeanne "přivodila" před osmým rokem svého života. Prožívá život se svým mužem a dětmi a přitom se sama sobě ztrácí a prožívá život někoho jiného. Psychothriller, který nakonec měl závěrečné rozuzlení a celkem dobrou atmosféru. Sophie Marceau i Monica Bellucci jsou pro film přínosem ( a moc hezkým ).(24.2.2011)

Budu se na to muset podívat ještě jednou s pořádnými titulky. Tato lehce psychedelická hříčka na pomezí dramatu a thrilleru se zabývá hledáním minulosti, identity. Byla snaha rozdělit čas pro Sophii a Monicu fifty fifty, ale přijde mi že Sophie se nadřela více a smetanu slízla Monica. Velmi působivý a zajimavý nápad je postupná proměna hlavní hrdinky ze Sophie na Monicu, ještě že máme ty machry na počítačovou grafiku a animaci. Je to na Vás jak si tuto dějovou skládačku plnou flashbacků vyložíte. Ještě musím zmínit, že atmosféra je dosti silná a někdy nedá dýchat, zejména v první půli. Pak mi to přišlo až moc rozdrobené, uvidíme, co přinese další podívání, nejsem si totiž jistý, zda jsem si konec vyložil správně.(1.2.2010)

• - Natáčení probíhalo v Lucembursku, Itálii a Francii. (Terva)

• - Film měl nesoutěžní premiéru na Filmovém festivalu v Cannes 2009. (Terva)