1066: Historie psaná krví (TV seriál)

1066

Akční / Historický / Válečný

Velká Británie, 2009, 150 min

Justin Hardy

Peter Harness
  • ecceHOMMO

Na jednej strane bolo fajn sledovať historický snímok bez akejkoľvek celebrity ( bez akéhokoľvek pátosu a melodrámy). Ale na druhej strane mi prišli postavy podané až príliš chladne, bez emocíí a ja som si takmer k nikomu nevyvinul žiaden vzťah. A to už nehovorím o samotnom podaní a prevedení príbehu, nechávajúci ma v stave bezduchom, miestami nudiacom. Chtiac nechtiac som len čakal na samotný koniec.(11.4.2011)

Udržet pozornost u hraného dokumentu po 2,5 hodiny bylo docela náročné (a taky se mi to moc nedařilo). Ale bitvy byly zrekonstruovány celkem pěkně a asi i věrně, což se cení. Nejvíc se mi líbilo, že byl příběh doplňován úryvky z téměř dobových textů, a že byl vyprávěn na pozadí tapisérie z Bayeux, na níž je celá ta řež důkladně zaznamenána.(27.11.2011)

Dát tomu o něco větší rozpočet, tak je to pecka! Takhle je to hraný dokument, kde jsou vidět bitvy jen zlomku skutečných armád s vojáky, kteří mají občas trošku podivné ošacení. Leč i přesto je chvilkami na co se dívat a hlavně co poslouchat. Poněvadž hudební doprovod je zde opravdu grandiózní a překonává i leckteré historické velkofilmy. A v čem je dále překonává je historická přesnost. Pravda, některé důležité věci zůstali nezmíněny (například skutečný důvod vpádu Vikingů), ale někdo, kdo se zajímá o historii jen z volného času to přehlédne. BTW: Sice je to film o anglických bojovnících, ale nejlepší zdejší postavou je stejně Viking Snnori.(23.2.2012)

Historie psaná krví je něco na způsob hraného dokumentu, což mi příliš nevadilo. Příběhy sice byly dost jednoduché, ale na druhou stranu vím, že to, co mi tam řekli, byla skutečně pravda.(23.5.2011)

Hraný dokument z produkcie BBC sa snaží hodnoverne, dramaticky priblížiť nájazdy vikingských bojovníkov na územie Anglického kráľovstva, ktoré sa odozrali v roku "1066". Nórsky kráľ Harald Hardradi sa rozhodol dobiť Albion. Severania boli mocní, zúriví a na svoju dobu velice kvalitne vycvičení bojovníci. Ich vojnové výpravy mali vždy tragické, krvavé následky. Nedostatočne pripravení anglickí vojaci a na rýchlo zverbovaní roľníci nemali šancu im klásť výraznejší odpor. ***(9.12.2011)