poster

1066: Historie psaná krví (TV seriál)

 • Velká Británie

  1066

Akční / Historický / Válečný

Velká Británie, 2009, 150 min

Režie:

Justin Hardy

Scénář:

Peter Harness
 • salahadin
  ****

  Mně se tento počin velmi líbil, sázel na autentičnost, ne bombastičnost. Kdo čekal další srajdu á la Gladiátor, asi byl zklamán, nebo usnul. Já mám tyhle "hrané dokumenty" v oblibě. Nezajímají mě slovutní hrdinové, ale obyčejní lidé - a tento snímek šel správnou cestou.(3.2.2011)

 • blitzer
  ***

  Udržet pozornost u hraného dokumentu po 2,5 hodiny bylo docela náročné (a taky se mi to moc nedařilo). Ale bitvy byly zrekonstruovány celkem pěkně a asi i věrně, což se cení. Nejvíc se mi líbilo, že byl příběh doplňován úryvky z téměř dobových textů, a že byl vyprávěn na pozadí tapisérie z Bayeux, na níž je celá ta řež důkladně zaznamenána.(27.11.2011)

 • Fr
  ***

  O OBYČEJNÝCH LIDECH, O HRDINECH A BITVÁCH, KTERÉ SE SKUTEČNĚ STALI...../// Rok 1066 je (prý) nejtemnějším rokem anglické historie. Na podzim se uskutečnily 3 bitvy, ze kterých díky skóre - 1(domácí) : 2 (Vikingové, Normané) dostala Anglie novou podobu.... Hodně mi to připomíná cyklus dokumentů Nesmrtelní válečníci. Citace ze SÁG O SEVERSKÝCH KRÁLÍCH, úryvky z ANGLOSASKÝCH BÁSNÍ nebo pasáže z ANGLOSASKÉ KRONIKY – BBC není HBO! Na druhou stranu – je tu ryze televizní dokument, ze kterýho se tvůrci snaží vymáčknout maximum. A přestože krev občas zasviní kameru, musí si vystačit z dramatizací vyprávění a heroizací účastníků. Předvedení událostí, tak jak byly zaznamenány ocení milovníci historie, té anglické obzvlášť. Ti skromnější si můžou ,,zaskandovat“ při bitvě u Stamford Bridge. (Třeba ho ten tlustej Viking nakonec ubrání!) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chci si zase po letech před bitvou odříkat válečnou přísahu. 2.) Zjistím, že Stamford Bridge není jen plac pro fotbal. 3.) Chci se naučit zákeřně zabíjet taky ze ,,spodu“. 4.) I když jsem myslivec, tak nevím, co je ,,kančí čenich“. 5.) Z kroniky mi někdo vyrval rok 1066. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(28.3.2011)

 • Thomassi
  ***

  Rok 1066 byl pro Anglii přelomový. A tento třídílný film BBC nám vypráví příběh anglických farmářů, kterí se postavili proti nepříteli ve třech bitvách. Ve filmu sledujeme osudy několika postav, kteří byli u všech událostí tohoto roku. První díl... Zaměřuje se převážně na první bitvu v září 1066, a to bitvu u Fulfordu, kde se Angličané utkali s Vikingy, kteří připluli od severu. 65%. Druhý díl... Ukazuje nám druhou bitvu, bitvu o Stamfordský most, kde se postavili znovu proti Vikingům. Tentokrát ale vyhráli a poté, co se dozvědí, že na jihu se vylodili Normané, spěchají je zastavit. 65%. Třetí díl... Tady všechno vrcholí. V říjnu se Angličané utkali s Vilémem u Hastings. A tato bitva změnila chod dějin. Angličané prohráli a Vilém dostal legendární přezdívku Dobyvatel. Byl to zároveň nejlepší díl - 75%. Celkově 68%. Dost bylo historie, nyní k samotnému filmu. Tak především, je to klasický pokus historické rekonstrukce v britském provedení. Příběh má jakoustakous historickou hodnotu, což jsem ocenil. Jako hraný film působí ale hůře. Není to úplně špatné, ale vše mi připadlo, jakoby se to natáčelo na prostranství 5x5 metrů a kamera vždy zabírala jen tento kus. Chvílemi příběh trochu nudil. Poslední díl ale vše vynahradil a dočkal jsem se konečně rozmanitosti. Film to není k zahození, ale potěší asi jen příznivce historie.(10.2.2011)

 • majo25
  ***

  Historický bojovný 3-dielny polo-epos, ktorý pojednáva o legendárnej bitke pri anglickom Hastings. Žáner a téma, ktoré mám rád. Ale asi v inom spracovaní, ako ponúkajú Briti, resp. BBC. Hlavne pri bojových scénach sa kvalitaticné rozdiely oproti americkým filmom/seriálom s podobnou tematikou prejavujú najviac. Ďalej sú to nesympatické postavy, niekedy hlúpe dialógy či miestami chaotická kamera. Kvitujem autorom snahu o autentičnosť a o akýsi edukatívny úmysel, možno až snahu o vyvolanie národnej hrdosti a ukázanie pravdy. Ale predtým zmienené argumenty to nevytlačí, resp. iba čiastočne obrúsi. Hodnotenie: 60%(4.2.2014)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace