Detektiv Dee a záhada smrtícího ohně

• Čína Di Renjie: Tong tian di guo (více)

Na konci siedmeho storočia za dynastie Tchang v čínskom meste Luojang sa na oslavu pripravovanej korunovácie prvej cisárovnej Číny dokončuje stavba gigantickej sochy Budhu. Jej hlavný staviteľ Jia-ji (Yan Qin) záhadne zomrie – pred zrakmi stoviek dvoranov náhle vzplanie a nakoniec z neho zostane iba čierny popol. Nie je to však jediné podobne tragické úmrtie. Na čínsky trón má usadnúť ako prvá žena v histórii mocná a intrigánska Wu Zetian (Carina Lauová). Úmrtia svojich verných služobníkov považuje za ohrozenie vlastnej moci a obyvateľstvo si začína pošepkávať o tom, že jej inaugurácia prinesie krajine nešťastie a úpadok. Wu preto urýchlene povolá sudcu Deehoho (Andy Lau), presláveného vyšetrovateľa zločinov, ktorého pred siedmimi rokmi poslala do väzenia, pretože proti nej viedol vzburu. Wu však veľmi dobre vie, že Dee bol verným služobníkom jej predchodcu a cisárstva. Dee sa poslušne ujme vyšetrovania a odhalí čoraz znepokojujúcejšie skutočnosti. Zistí, že sily, ktoré bojujú proti cisárovnej sú mocné a nebezpečné a priamo ohrozujú existenciu cisárskej dynastie... (TV JOJ)

sniper18

Je to mierne nadpriemerný kriminálny historický film. Má pomerne dobrý príbeh odohrávajúci sa v časoch, keď Čína mimoriadne prosperuje, trón má prvýkrát v histórii získať žena a na počesť cisárovnej sa stavia veľkolepá socha, lenže krátko pred dokončením začne dochádzať k sérii nevysvetliteľných úmrtí. Jej jedinou nádejou je prvotriedny vyšetrovateľ, s ktorým nemá práve najlepšie vzťahy a tak vyšetrovateľ spolu s niekoľkými pomocníkmi začne riešiť tento nezvyklý prípad, ale čaká ich mnoho problémov. Spracovanie nie je zlé, ale ani ničím výnimočné. Už od začiatku som cítil, že toto nebude výraznejšie zaujímavé, jedna priemerná situácia strieda druhú, nedokázal som sa do toho skutočne dostať, takže mi po celý čas bolo prakticky úplne jedno, ako sa to skončí, ale zase občas sa nájde nejaký slušný nápad, ktorý to celé oživí a aj celkovo sa na to dá bez problémov pozerať, takže to aj napriek pomalšiemu tempu vôbec nenudí. No aj tak ma najviac mrzí, že v priebehu sa nájdu asi len dve, tri situácie, ktoré sa mi skutočne páčili, zvyšok je už len priemer. Akcie je tu dosť, ale moc ma nezaujala. Je rozmanitá, nápaditá a aj dosť veľkolepá, ale možno práve to je ten problém. Jeden digitálny efekt za druhým, ale zábavnosť minimálna, takže som v priebehu akcie prakticky vždy čakal, kedy sa už skončí a radšej prebieha nejaký dialóg. Z celého filmu ma zaujal len krátky súboj medzi hlavným hrdinom a jeho pomocníčkou, čo je najmenšia akčná scéna filmu a ako jediná má aj nejaký náboj. S hereckým obsadením som nadmieru spokojný, ale ich postavy sú už na tom horšie. Charizmatický Andy Lau v hlavnej úlohe, moja obľúbená Bingbing Li ako jeho pomocníčka, poteší aj Tony Leung Ka Fai a viacero dobre obsadených vedľajších postáv, ale tým postavám úplne chýba náboj, ako z typického blockbusteru. Réžia a technická stránka vynikajú veľkoleposťou, vysoký rozpočet je vidieť a vizuál je kvalitný, ale to je tak všetko, skôr by som uvítal nejakú atmosféru. Detective Dee je taký typický príklad veľkofilmu a tie moc nemusím. Dá sa na to pozerať, ale určite by som skôr uvítal komornejšie prevedenie s väčším dôrazom na atmosféru a postavy, toto mi celé prišlo až moc povrchné a obyčajné. 56% ()

ScarPoul

Ale trpel som ako prasa pred zabíjačkou. Tsui Harka mám rád pre kvantum dôvodov a pre niekoľko naozaj podarených filmov. Detektív Ti, je síce úplne inou postavou ako Sudca Ti - pri ktorého románoch som strávil niekoľko zimných večerov, a tak mi táto fantasy kopanica prišla v mnohom až nepredstaviteľne únavná. Jednak tu nie je žiadne napätie, jediná sympatická postava hlavného predstaviteľa zahraného Andy Lauom je povrchne prezentovaná a rovnako je to aj s ostatnými postavami. Efekty sú príšerné a akčné scény nezaujímavé a neoriginálne. Kamera, strih aj réžia sa podriaďujú forme akú očividne nezvládajú. Tvrdiť že Hark vedel čo robí mi príde smiešne. Každý jeden film Johna Woo čo natočil v Amerike je lepší ako tento zlepenec. Síce to má pekné prostredia a ako obvykle znamenitú hudbu, ale to je asi tak všetko. Možno ešte výsledné rozuzlenie má aké také kúzlo detektívnych románov ako si to pamätám ale fantasy štýl tomuto ubližuje. Nie je to wuxia, nie je to nadsázka typu Stephen Chow a preto je to utrpenie a gýč, čo by som rozhodne nečakal. Aj tá druhá hviezda je skôr s prižmúreným okom. ()

Vavča

Tsui Hark je zpátky a ve formě. Zatímco jeho poslední filmy většina lidí moc dobře nepřijala (ačkoliv s nimi nemám problém), tak zde si myslím z toho všichni sednou na zadek. Tsui se rozhodl natočit si svůj spektál z dob dynastie Tang, a nejen, že tvrdě šlape kapacitám jako Zhang na paty, on je dokonce i kus vepředu! Soudce Ti má rozmáchlou šíři epické fresky, zajímavý detektivní příběh, skvělé akční scény, vynikající obsazení, zejména dvojka Andy Lau, Bingbing Li, občas probleskne i trocha humoru. Je to napínavé pohlcující, vizuální hody, mají ten správný hudební podkres. Prosím distributory, ať film zakoupí tohle patří na plátno, stejně jako Goemon. Pro ty kteří četli romány Van Gulika o soudci Ti, malá technická, to je původně čínská legenda sahající do sedmého století, původní čínské povídky, v sobě mají prostor pro mysteriózní náměty, kung fu souboje. Není to jen uhlazený detektiv s jasným logickým myšlením, jak ho představil Van Gulik. Ostatním doporučuji nekazit si to zatím ripem, který je už na světě, počkejte na lepší verzi. Konec oslavného hlášení. ()

verbal

Ťamanský vyšetřovatel dynastie Tang je zdatný kungfista! Zatouží li po šišce, neváhá si pro ni vyskočit na vrchol desetimetrového smrku a pak ve vzorném telemarku dopadnout o třicet metrů dál, těsně před přistánímí si střihnout realistické šestisalto se třemi vruty a ještě ukázkovým Mawashi zrušit zubní kartu asi tak padesáti rachitickým tíňanům!! Těm zlým samozřejmě! Aby toho nebylo málo, tak někdy v polovině filmu dá na držku stádu agresivních jelenů (fuckt si nedělám srandu!!) a posléze katalogovými přískoky cupitá po hladině jezera zachránit emancipovanou císařovnu. No nejeden katolík by okamžitě revidoval Evangélia, koho že to vlastně ti Římani zkrucifixovali! Pominu li však výše uvedená pozitiva, zbyde pompézně natočená, efektní epizoda CSI Peking, která mě docela bavila! ()

Fr

"V roce 690 se císařovna Wu stala první a jedinou ženskou vládkyní v historii Číny. O 15 let později na počest svého slibu detektivu Dee z trůnu odstoupila a .....“ Ale ne, na historický souvislosti zapomeňte! (Nebo je neberte tak vážně.) Slouží jen jako pozadí pro detektivku s kombinací mysteriózní černé magie a kung-fu, zabalené do digitálního až pohádkovýho vizuálu, který kazí snad jen mluvící kolouch, stopáž nebo létající kung-fu pasáže. Hark Tsui je zkušený tvůrce a já na jeho efektní pohádkovou hru přistoupil. Asi proto mám z čínskýho Sherloka Holmese solidní pocity. Asi tak na 3a½! Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Viděl jsem vojenskou přehlídku na Rudým náměstí, na Letenský pláni a Pchjongjangu. Ke štěstí mi chybí už jen ta z roku 689! 2.) Jsem liberecký žhář! 3.) Chci vidět transfiguraci na čínskej způsob. 4.) Hledám holku, která se umí s bičem ohánět. PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ ** ()

• Choreografiu bojových scén vytvárali Sammo Hung Kam-Bo, Allen Lan Hai-Han a Yuen Bun. (Michal123)
  • Film vychází z původních čínských mysteriózních povídek sahajících do sedmého století, nikoliv ze série románů Roberta Van Gulika Soudce Ti. (Vavča)