Zatím spolu, zatím živi

Zatiaľ spolu, zatiaľ nažive

Knight and Day

Akční / Komedie / Dobrodružný / Thriller / Romantický

USA, 2010, 105 min

Soundtrack John Powell: 1. At The Airport ,2. Rough Landing ,3. Trouble On I-93 ,4. Running From Roy ,5. Hostage ,6. Car Ferry ,7. To The Island Of Love ,8. In Austria ,9. Galley Fight ,10. Five Star ,11. June Spies ,12. He's A Spy ,13. Rooftops ,14. The Villa ,15. Reunion ,16. Bull Run ,17. Going To Cape Horn? Take A Jacket(5.5.2011)

"Nikdo nás nebude sledovat nebo zabiju nejdřív sebe a pak ji." Roy je vtipný pohoďák, June je zmatená kráska, mezi létajícími kulkami to mezi nimi jiskří a ano, mě to ke spokojenosti stačí. Tohle je totiž zábava natolik přímočará, že bych jí nestačil uhnout, ani kdybych se o to snažil.(18.4.2016)

Je to dosť dobrá akčná komédia. Má celkom dobrý príbeh o mladej žene, ktorá žije úplne obyčajným životom, ale všetko sa zmení, keď sa počas letu zoznámi so sympatickým mužom, ktorý je ale v skutočnosti prvotriednym agentom na úteku zanechávajúcom za sebou len mŕtvoly. To jej samozrejme úplne skomplikuje život, keďže jej začne neustále hroziť nebezpečie a zaujímajú sa o ňu nepríjemní ľudia, ale napriek tomu agentovi verí a tak spoločne čelia mnohým problémom. Spracovanie je na tom dobre, už od začiatku to pôsobí takým veľmi sviežim dojmom, takmer ako z deväťdesiatych rokov a našťastie to len pri tom dobrom pocite nezostane. Celá úvodná štyridsaťminútovka je na pomery žánru až prekvapivo dobrá, jedna vydarená sekvencia strieda druhú, obe hlavné postavy sú výborne zvládnuté, pričom chémia medzi nimi funguje bezchybne a príjemne to osvieži aj tento zaujímavý nápad brať tento typ zápletky nie primárne z pohľadu akčného hrdiny, ale hlavne z jeho novej známosti, čo celkovú dynamiku našťastie nenarúša. Po tejto fáze sa to síce trochu ukľudní a už to nepôsobí až tak nápadito a bláznivo, ale aj tak sa na to stále pozerá viac než dobre, s postavami sa dá zoznámiť ešte o trochu lepšie, pár situácií je stále výborných, hlavne to občasné preberenie počas rôznych dobrodružstiev a finále sa ešte o niečo vylepší. A tak ma nakoniec vôbec nemrzí, že zápletka ohľadom zdroja energie ma prakticky vôbec nezaujímala, film funguje aj bez toho a v rámci žánru je to až prekvapivo dobrá zábava. Akcie je tu dosť a páči sa mi. Našťastie tiež pôsobí v štýle deväťdesiatych rokov, preto je výborne natočená, kde o nejakom neprehľadnom strihu nemôže byť ani reči, dostatočne veľkolepá, takže rozpočet bol úplne ideálny, poteší pár výborných momentov a dobre je zvládnutá všetka akcia, takže súboje, prestrelky, ale aj rôzne naháňačky. Najviac sa mi páči úvod v lietadle, naháňačka na diaľnici, ale aj finále s býkmi. A dosť spokojný som aj po stránke humoru, síce ťaží hlavne zo zaujímavého vzťahu hlavných postáv, ale bavil som sa veľmi dobre. Herecké obsadenie je na tom dobre, Tom Cruise mi sedí a nesklamal ani tu, bavil ma v akcii, kde poteší aj pár zaujímavými kaskadérskymi kúskami, ale aj ten jeho celkový odľahčený prístup sa skutočne vydaril, Cameron Diaz v jednej zo svojich najlepších úloh a nesklamú ani záporáci. S réžiou a technickou stránkou som nadmieru spokojný, až na pár zbytočných digitálnych trikov výborná vizuálna stránka a sadla mi aj atmosféra, toto sa vydarilo. Síce akčné komédie až tak moc neobľúbujem, ale Zatiaľ spolu, zatiaľ nažive sa vydarilo až prekvapivo dobre, rozhodne jedna z najlepších za veľmi dlhú dobu. 75%(18.5.2014)

Po čase jednohubka, kde to ústrednému páriku ladí, ktorá sa nevleče, ktorá ma nesere a neberie sa vážne. A Cameron ľúbim film od filmu vác a vác. Podstivých. 70%(22.11.2010)

Prvních dvacet minut má víc akce než třetí Mission: Impossible a víc romantiky než všechny letošní rom-com rychlosplašky. Pak to, za vydatné pomoci thymolinových úsměvů hlavní dvojice, začne jet z kopce... raketovým tempem! Naštěstí to není sjezd do průšvihu, spíš o dvě dekády zpátky, kdy se over the top vyskytoval jen v hyperbolických akčních filmech a vymírajících screwball komediích. Tohle má kus od každého, přičemž Mangold se za kamerou pohybuje s elegancí a staromódností člověka, který pamatuje doby, kdy Cary Grant vozil v autě leoparda. Z dokonalé iluze vás vytrhne snad jen pár digitálních triků (a taky pár digišumů v nočních scénách... použití digitálního materiálu taky filmu trochu upírá na pompéznosti, ale tu zas dohání John Powell v reprácích), ale když přistoupíte na to, že jde jen o zábavu, nikoliv o osud světa nebo hrdinů (ti vám nejsou lhostejní, jen prostě předem víte, že jim nic a nikdo neublíží), zjistíte, že tenhle film neztrácí výkon v celém spektru otáček... a zabrzdí až pár minut po závěrečných titulcích. P.S. Cameron je sexy a Tom je bůh(14.7.2010)

• - Tom Cruise sám opravoval mocykly, na kterých ve filmu jezdil. Stranou se údajně nedržela ani Cameron Diaz. (Čiban)

• - Ve scéně, kdy June Havens (Cameron Diaz) jede na letišti po eskalátoru, si lze všimnout, že se za ní nachází pokaždé někdo jiný. V záběru ze strany je to muž s novinami, naopak v záběru zepředu jsou to dva pánové v košilích. (Jirka1111)

• - Film sa natáčal aj v rakúskom Salzburgu, kde rozruch spôsobil miestny občan, ktorý do bulvárneho plátku priniesol kópiu scenára nájdenú v koši! Predpokladá sa, že ho zahodil niekto z členov štábu! (BathoryMan)