Zatím spolu, zatím živi

Zatiaľ spolu, zatiaľ nažive

Akční / Komedie / Dobrodružný / Thriller / Romantický

USA, 2010, 105 min

• gudaulin

Nenáročná oddechovka, která staví na hereckých typech a tvářích Toma Cruise a Cameron Diaz. Cruise si podobných nezranitelných a nezničitelných agentů zahrál slušnou řádku a tady vlastně může využívat herecké rutiny a očekávání diváků. Stejně tak Cameron Diaz si podobných naivek zahrála ve své kariéře bezpočet. S tímhle druhem filmů mám problém v tom, že jsou zoufale předvídatelné a mají strašně šablonovitý a jednoduchý scénář. Ve scéně v letadle Cruise vyřídí deset protivníků, aniž by se zadýchal, ale divák moc dobře ví, že kdyby bylo letadlo plně obsazené a stálo proti němu 150 nepřátelských agentů, výsledek by byl nevyhnutelně stejný. Pár slušných hlášek a dvě tři zajímavé scény, kdy se na moment příběh odkloní od šablony, jako je scéna, kde náš hrdina vpálí kulku do nohy svého soka, 3* nezachrání. Zatím spolu, zatím živi, je přesně ten film, kde zlomek sekundy poté, co se objeví nová postava, dokážete identifikovat, že půjde o hlavního padoucha, i když tohle "překvapení" si scénárista nechává až na závěr. Celkový dojem: 40 %.(3.1.2011)

• Morien

Poměrně zábavná jednohubka, kde jsem obzvláště ocenila vedlejší postavy - Rodneyho, rodiče, Simona. Dějové zvraty a podobné věcičky, to už jsem zase tak nejásala, ale to už se dá zase vyřešit tak, že u toho člověk třeba štrikuje a v potřebných pasážích se zabaví sám.(10.3.2013)

Je to dosť dobrá akčná komédia. Má celkom dobrý príbeh o mladej žene, ktorá žije úplne obyčajným životom, ale všetko sa zmení, keď sa počas letu zoznámi so sympatickým mužom, ktorý je ale v skutočnosti prvotriednym agentom na úteku zanechávajúcom za sebou len mŕtvoly. To jej samozrejme úplne skomplikuje život, keďže jej začne neustále hroziť nebezpečie a zaujímajú sa o ňu nepríjemní ľudia, ale napriek tomu agentovi verí a tak spoločne čelia mnohým problémom. Spracovanie je na tom dobre, už od začiatku to pôsobí takým veľmi sviežim dojmom, takmer ako z deväťdesiatych rokov a našťastie to len pri tom dobrom pocite nezostane. Celá úvodná štyridsaťminútovka je na pomery žánru až prekvapivo dobrá, jedna vydarená sekvencia strieda druhú, obe hlavné postavy sú výborne zvládnuté, pričom chémia medzi nimi funguje bezchybne a príjemne to osvieži aj tento zaujímavý nápad brať tento typ zápletky nie primárne z pohľadu akčného hrdiny, ale hlavne z jeho novej známosti, čo celkovú dynamiku našťastie nenarúša. Po tejto fáze sa to síce trochu ukľudní a už to nepôsobí až tak nápadito a bláznivo, ale aj tak sa na to stále pozerá viac než dobre, s postavami sa dá zoznámiť ešte o trochu lepšie, pár situácií je stále výborných, hlavne to občasné preberenie počas rôznych dobrodružstiev a finále sa ešte o niečo vylepší. A tak ma nakoniec vôbec nemrzí, že zápletka ohľadom zdroja energie ma prakticky vôbec nezaujímala, film funguje aj bez toho a v rámci žánru je to až prekvapivo dobrá zábava. Akcie je tu dosť a páči sa mi. Našťastie tiež pôsobí v štýle deväťdesiatych rokov, preto je výborne natočená, kde o nejakom neprehľadnom strihu nemôže byť ani reči, dostatočne veľkolepá, takže rozpočet bol úplne ideálny, poteší pár výborných momentov a dobre je zvládnutá všetka akcia, takže súboje, prestrelky, ale aj rôzne naháňačky. Najviac sa mi páči úvod v lietadle, naháňačka na diaľnici, ale aj finále s býkmi. A dosť spokojný som aj po stránke humoru, síce ťaží hlavne zo zaujímavého vzťahu hlavných postáv, ale bavil som sa veľmi dobre. Herecké obsadenie je na tom dobre, Tom Cruise mi sedí a nesklamal ani tu, bavil ma v akcii, kde poteší aj pár zaujímavými kaskadérskymi kúskami, ale aj ten jeho celkový odľahčený prístup sa skutočne vydaril, Cameron Diaz v jednej zo svojich najlepších úloh a nesklamú ani záporáci. S réžiou a technickou stránkou som nadmieru spokojný, až na pár zbytočných digitálnych trikov výborná vizuálna stránka a sadla mi aj atmosféra, toto sa vydarilo. Síce akčné komédie až tak moc neobľúbujem, ale Zatiaľ spolu, zatiaľ nažive sa vydarilo až prekvapivo dobre, rozhodne jedna z najlepších za veľmi dlhú dobu. 75%(18.5.2014)

Rozpočet $117miliónovTržby USA $76,423,035Tržby Celosvetovo $261,780,627Tržby za predaj DVD v USA $16,814,455 //počet predaných kusov 1,236,706 ║ Scenáristické vákuum, pri ktorom sa fakt nedá ani chvíľu rozmýšľať nad dejom a len nezáväzne sledovať tú aspoň zábavnejšiu časť filmu a to akciu, či nejaké tie zábavné gagy. Tom Cruise ešte celkom zvláda svoju úlohu aj keď na svoje lepšie časy sa nechytá ani z ďaleka, horšie dopadá jeho partnerka Cameron Diaz, tá je čistý otras, kde ani kilo make-upu nezahľadí jej vzhľad, neskutočne je to vidieť na jej očiach ako strašne za pár rokov zostarla, na takéto úlohy vábivých žien už dávno nemá. Režisér James Mangold sa vracia opäť k svojej rutinérskej práci, škoda. Plus na taký rozpočet to je dosť veľké bezvýznamné fiasko. /videl v kine: 60%/(23.8.2010)

Docela mě překvapuje, nakolik je ZATÍM SPOLU, ZATÍM ŽIVI (2010) svorně přijímáno jako návrat o dekádu až dvě zpátky, jako potenciální odpověď na PRAVDIVÉ LŽI (1994) či PAN A PANÍ SMITHOVI (1996, seriál). V rámci zacílenosti na určitou diváckou skupinu se nemůže více jednat o dobově příznačnější projekt, jelikož na místo oslovování mužského a ženského publika stejnou měrou (popř. je pánům dávána přednost) jde o ryzí chick-flick, čemuž je přizpůsoben jak přístup k žánru, tak i forma celého díla. Protože je vše uzpůsobeno pohledu a vnímání hlavní hrdinky, jsme tak z valné většiny scén omezeni na ni, co se týče informací ve vyprávění, upřednostňována je osobní rovina nad tou pracovní, dominují scény vzájemného jiskření mezi představiteli na úkor akce, která se odehrává v elipsách (výpustkách), dílčí i cílové body jsou rozmělňovány... Tak by se dalo pokračovat i v případě stylu, kdy hudba rytmizující dění je spíše rozverně hravá než akčně dravá, kamera se opájí tím, co je potěchou spíše pro ženské oko (lokace se střídají jako exotické dovolenkové destinace) a ostrost záběru a práce s více plány odpovídá pohledu hrdinky, intenzita zvuku je určována jejím stavem a umístněním v prostoru. Závěr výše zmíněné jenom stvrzuje, a tak jde o další z řady současných snímků, které jsou určeny ženskému publiku, které jinak podobné žánry příliš nemusí (STMÍVÁNÍ, SEX VE MĚSTĚ...). Vlastně se nejedná o žádné žánrové experimentování, na jaké je člověk u Mangoldových neambiciózních titulů zvyklý, i když je pohled na špionážní akční thriller odlišný od předchozích souputníků, ale v rámci oslovování konkrétního diváckého spektra jde o zdaleka nejzdařilejší titul (nejenom ze zmíněných).(31.8.2010)