Elena, Damon a Alaric se vydají na Dukeovu univerzitu, aby prověřili Isobelin výzkum v naději, že najdou nějaké stopy týkající se rodiny Lockwoodových. A Stefan čelí novému nebezpečí. (HBO Max)

Tom10000

3. díl. Vše se nadále komplikuje. Damon, Elena a Alaric jedou na univerzitu v Duke, kde se nachází bývalá kancelář Isobel, kde snad můžou v jejich paranormálních výzkumech zjistit něco ze záhad, jako je podoba Eleny s Katherine, ale především zvláštní schopnosti Lockwoodů, tj. jestli nejsou vlkodlaky. Podezření se vyplní, když najdou legendu o "Sluzích měsíce", tj. vlkodlaky, a "Otroky slunce", tj. upíry. Při tom všem je na univerzitě přivítá Vanessa, studentka Isobel, která považuje Elenu za Katherine a pokusí se ji střelit. Damon ji poslouží jako štít a oba přežijí. Ten se zároveň snaží svými Damonovskými způsoby obnovit jeho přátelství s Elenou. Pro ni je však už ztracený a nechce s ním nic mít (SPOILER: Takovou naději nám dávali, a pak ji zavrhli. Takový přechodný zánik Deleny. Alespoň víme, co o dvě série později nastane). Když ji po výletu dá knihu, kterou hledala a zeptá se ji, jestli ještě u ní má šanci, upřímně mu řekne, že je mezi nimi konec i na přátelské bázi. Zklamaně odchází. Tyler zjistí pravou identitu Masona. Bonnie vytvoří Caroline prsten, aby mohla chodit na slunce. Stephan zaučuje Caroline k "ušatému" způsobu žití upíra. Ta se snaží se s Mattem navázat opět vztah, ten se s ní ale rozejde. Stephan je konfrontovám Masonem, Tyler ho však zachrání. Zjišťujeme, že vlkodlačí kousnutí údajně dle legendy může zabít upíra. 80 procent. ()