Během silvestrovské noci dojde v jednom z jihoamerických států k puči. Stoupenci generála Zorena obsadí prezidentský palác a převezmou vládu, zatímco nedaleko odsud slaví vlivný plantážník Hugo Bryant (James Robertson Justice) se svými hosty příchod Nového roku. Dosud respektovaný prezident Rivera (David Opatoshu) se během jediné noci stává nejhledanějším mužem v zemi. Těžce zraněný se dostane až na pozemek Bryantova zaměstnance Toma Jordana (David Niven), který se i přes svůj neutrální politický postoj rozhodne mu pomoci. Na útěku přes hranice státu je doprovází ještě Jordanova manželka Claire (Leslie Caron). (dopitak)

dopitak

Nerozumím tomu, proč se v titulcích filmu tvrdí, že byl vyroben ve filmových studiích v Británii (Pinewood, kde jinde), ale nezmíní se, že bylo natáčeno v andaluské Malaze (informace z imdb). Právě atmosféra exteriérů dala tomuhle dobrodružnému dramatu s politicko-morálními prvky tvář. Výborně zahrané, Niven i Justice jsou nezpochynitelní, ale líbil se mi David Opatoshu i v postavě prezidenta a samozřejmě i pohledná Leslie Caron (mezi ní a Nivenem bylo 21 let věkového rozdílu). O morálních aspektech (vražda člověka kvůli záchraně jiné, politicky angažované osoby) se ve filmu moc nemluví, jsou ale patrné a dost silné. Scéna v bažinách byla opravdu napínavá. Ve filmu se kromě angličtiny mluví i dost španělsky. ()