Mahulena, zlatá panna

Treue Johannes, Der

(Západní Německo)

Pohádka

Československo / Západní Německo, 1987, 90 min

Princ s ksichtem třídního šikanéra a chováním rozmazleného spratka, pobočník/přítel se vzhledem a jednáním židovské fetky, nadbytečná "Kráska", co se chovala podle toho, jak právě foukal vítr nebo kuňkaly žáby, půvabná a charakterově plochá Mahulena (jestli i jinak plochá netuším, přes živůtek nebylo vidět) + padouch, vyhlížející jako panáček Michelin olepený blýskavými hovny a svou moc omezující na zlomyslný chechot a ječení "Ne, ne, to nesmíš!" Jako protipól k uvedenému postavím krásné exteriéry, solidní výpravnost, ucházející hudbu a obstojně ponurou atmosféru. Vychází mi z téhle pohádky snesitelný průměr, který nebudu opakovaně vyhledávat. 51%(2.5.2012)

Jak já se u toho jako malý parchant bál. Mladý král je syce docela nesympaťák, ale být v tom nějaké souboje, tak je to takřka conanovská fantasy po slovensky. Dokonce i to nahé prso se tam objeví. Pohádky nám i bratiam prostě šly.(21.11.2014)

Zvláštní a poměrně syrová fantasy, která mísí pohádkové prvky s kulisami doby bronzové(15.11.2006)

Ja si rozhodne pamätám v prvom rade skvelý herecký výkon Adyho Hajdua (Ján), jeho bolestnú dilemu na pokraji šialenstva, krivdu v tieni krásnej Mahulieny a (dnes by som povedala sexom) posadnutého priateľa princa. Aj to, že ani vtedy ani dnes si nemyslím, že je to film pre deti. Možno keby sa rozhodli (boli mohli) vzdať všetkej rozprávkovosti, patrila by Mahuliena dnes medzi vlajkové lode slovenskej filmovej fantastiky. Takto je to trošku... mno, hm... ani ryba ani rak - ako decko som to nechápala, dnes ma to už nebaví.(19.2.2008)

Jak dospěl mladý princ ,jenž měl svého anděla strážného a co vše musel "zkazit" než k životní moudrosti došel.....poměrně povedená pohádka s neméně povedenou výpravou.(21.3.2008)

• - Vladimír Hajdu (Ján) bol počas scény, kde ho chceli zhodiť zo skaly, pre istotu pripútaný štyrmi lanami. (Raccoon.city)

• - Rémi Martin (Princ) sa tak opil, že filmovanie muselo byť pozastavené na dva týždne, pretože si herec pri páde na skaly zranil tvárou. (Raccoon.city)

• - Predstaviteľka Mahulieny, nemecká herečka Lara Naszinsky je neterou známeho herca Klausa Kinského. (corona)