Neberte nám princeznu

(TV film)
  • Československo Neberte nám princeznú (více)

Hrdinka príbehu Katka sa naozaj nemôže na nič sťažovať. Má dostatok všetkého, môže žiť bezstarostne, rodičia jej kúpia, na čo si len spomenie. A predsa... Katkini rodičia si vo víre povinností a záľub nenájdu čas na to najdôležitejšie - na vlastné dieťa. A Katku to, samozrejme, veľmi trápi. (oficiální text distributora)

Turiec

Jeden z najlepších muzikálov pre deti, a keď vezmeme do úvahy, že hlavné postavy hrajú neherci – speváci, možno ich herecký výkon považovať za slušný. Film je našťastie len nepatrne postihnutý propagandou, čo sa prejavuje napríklad tým, že detský domov vyzerá takmer dokonale a len jedno z detí na izbe je malý cigánik. Moje skúsenosti sú opačné. ()

Anetulicek

Nostalgické a chytľavé piesne, ktoré rezonujú v celom muzikále sa odrazilo na hodnotení...Marika a Meky, jednoducho nie sú herci, to je viac než citeľné, ale naproti tomu, musím uznať, že sledovať ten amaterizmus tej doby v celku pobavil. Všetci spievajú skvelo, deti sú milé, pán Sobota je tak akosi do počtu... 4* ()

GIK

Příjemný originální začátek (titulky). Výborné písně. Nejhezčí je ta poslední: Tri slová. Další krásné písně: Dvaja, Svita, Budem tu s vami, Trochu tuším, trochu viem. Sympatická a hezká hlavní představitelka. Škoda účesů, které jí nesluší. Jako Sněhurka s rovnými vlasy vypadá o 100 % lépe. Vtipný Sobota i Nárožný.  Zednářská symbolika: bílé šaty Katky vyzdobené pentagramy; 24:45 – Katka chodí po vodě a druží růži (výsměch Ježíši Kristu + symbol rosekruciánů); 27:48 – V sign; 28:42 – sign of silence; 46:12 – dva pilíře a pyramida; 46:16 – dva sloupy. Za chození po vodě mínus jeden pentagram. K nehodě Mariky. Datum 30.11. by mohlo být kódově 33. ()

LuiCJ

Akýkoľvek kultový status tento film v rámci československej kinematografie má, asi nebol úplne pre mňa. Od detinských hereckých výkonov, totálne biedneho scenáru (hlavne dialógy medzi Katkou a jej priateľom) až po uši-rvúci soundtrack, úprimne som to nedával. Ale vydržal som nakoniec celých 55 minút. Ono dá sa to pozrieť raz. Či si to však pozriem niekedy z nostalgie znova, veľmi, veľmi pochybujem. ()

Rozjimatel

Herecké výkony hrozné, najmarkantnejšie to cítiť pri Gombitovej a Rottrovej, dialógy hlúpučké, proste keď prebieha hraná časť, človek ju musí nejako pretrpieť, často so škripajucími zubami. Keď sa ale začne spievať (a toho spevu je tam chvalabohu hodne), akoby sa ocitáme v úplne inom vesmíre. Fantastická Ursíniho hudba, výborné spevácke výkony. Marika ako speváčka jednoducho nemala v Československu žiadnu konkurenciu. ()

• Miroslav Žbirka (Katkin priateľ) priznal svoju najhoršiu nočnú moru, ktorá sa mu zdala počas dní nakrúcania filmu: „V desivom sne stojím pred publikom a nemôžem zaspievať žiadnu pieseň, napriek tomu, že mi nadšený dav tlieska. Našťastie išlo iba o zlý sen a nič také sa v skutočnosti nestalo." (Raccoon.city)
  • Keď sa v roku 2015 slovenskí umelci zišli na spoločnom koncerte, aby si zaspomínali na 20. výročie smrti Deža Ursinyho, autora hudby k muzikálu, Miroslav Žbirka (Katkin priateľ) si prvýkrát na živom koncerte zaspieval skladbu, ktorá zaznela aj vo filme "Dvaja" a tak sa ju musel znovu poriadne naučiť, lebo počas natáčania filmu to išlo tak rýchlo, že Miro si texty ani nemusel pamätať, nakoľko mu ich Dežo z réžie predspievaval a on ich rovno aj nahrával. (Raccoon.city)
  • Režisér raz tak nakričal na detských hercov, že sa až rozplakali. Dôvodom bolo, že predčasne zjedli rožky. Režisér kričal: "S čím teraz budeme hrať!?" (Raccoon.city)