Neberte nám princeznu

(TV film)
  • Československo Neberte nám princeznú (více)

Hrdinka príbehu Katka sa naozaj nemôže na nič sťažovať. Má dostatok všetkého, môže žiť bezstarostne, rodičia jej kúpia, na čo si len spomenie. A predsa... Katkini rodičia si vo víre povinností a záľub nenájdu čas na to najdôležitejšie - na vlastné dieťa. A Katku to, samozrejme, veľmi trápi. (oficiální text distributora)

Melies

1 / 10 Viem, že tu s tým svojím hodnotením vyzerám ako kacír, ale toto bolo skutočné utrpenie - naivné herecké výkony, veľmi mizerné dialógy (a scenár vôbec), nevýrazná vizuálna stránka a čo je najhoršie - pre mňa osobne neznesiteľná hudobná zložka. Pôvodne som chcel celý film hodiť rovno do odpadu, no nemal som na to žalúdok - to však nič nemení na fakte, že tá jedna * je skôr zo súcitu. ()

D.Moore

Hudba a písně byly stejně jako pěvecké výkony skvělé (s výjimkou scén z dětského domova, v nichž zpívaly děti a jejich opatrovnice), na Mekyho Žbirku s Marikou Gombitovou a Marií Rottrovou se dobře dívalo, a na první (i druhý a třetí) pohled tak trochu bizarním plusem bylo i to, že rodiče hlavní hrdinky hráli Marie Rottrová a Luděk Sobota a jednu z vedlejších a úplně zbytečných postav bůhvíproč Petr Nárožný. Herecké výkony nic moc, chalani na skateboardech byli vyloženě trapní... Čistý průměr za dvě a půl hvězdy. Ale soundtrack si opatřím. ()

MM_Ramone

Ani ako malý chalan som nemal rád tento slovenský muzikál. Na kvílivý spev Mariky Gombitovej som bol vždy alergický. No a Marie Rottrová to je snáď ešte horší prípad. Nezachránil to ani Miro Žbirka, ktorého som tou dobou celkom bral. Istú mieru filmovej originality to však malo a preto dávam aspoň tie dve hviezdičky. Ale už by som to asi dnes nepozeral. Žalostne hrajúcu Gombitovú okolo ktorej poskakuje svorka malých zasranov už viac krát nemusím. Nechajte si takú princeznú! ** ()

nunka

Aby sa tu Melies svojim komentarom sám nebál, zdielam podobný názor, že film ako taký je des. Pozitávna je akurát tak hudobná zližka. Stojí na kultových skladbách, ale to predsa nie je všetko. Scenár je maximálne antilogický. Mám akoai problém to vnímať a hodnotiť ako jednoliaty celkok, pretože hudba a Gombitová sú priam kultové a dej filmu katastrofálna záležitosť. ()

Snorlax

Zřejmě jediná skutečně česko-slovenská pohádka, nadto ještě hudební, má na muzikál celkem slušný děj. Dežo Ursiny byl mistrem rytmu a možná i díky tomu je jeho hudba přitažlivá i po mnoha letech. Do hlavních rolí byli obsazeni zpěváci, jejich projev tomu odpovídá. Snad jedině Rottrová podala naprosto přirozený výkon, což vyniklo obzvláště vedle nepříliš širokým hereckým rejstříkem vládnoucího Soboty. ()

kingik odpad!

Na dobrý hudební film by to muselo vypadat jinak po všech stránkách. Zpracování je mimo mísu a herecký talent ústřední představitelé asi nechali v šatně. Pěvecký jim nikdo neubírá (Gombitová z mého hlediska nemá nejpříjemnější zpěv), ale hudební čísla postrádala právě to nejdůležitější z hlediska hudebních filmů a tím je výrazovost s jakou se prezentují. Písničky jsou otravné a občas mají tendenci být vlezlé. To se málo sympatické dvojce Gombitová a Žbirka, která se pro účely filmu vůbec nehodí, právě po celý film nedaří vyvážit. Film se snaží rozdávat dobrou náladu plnými hrstmi, ale ve své naivitě už příliš daleko nedohlédne. Mé hodnocení: 0% ()

Anderton

Pesničky sú fajn, ale všetko ostatné je bohužiaľ značne amatérske až smiešne. Možno práve v tom tkvie obľúbenosť tohto filmu, v jeho nechcenej trápnosti. Mňa to však ani z tohto hľadiska sledovať nebavilo a aj tá necelá hodinka utekala značne pomaly. Aj skúsení herci pôsobia vo svojich úlohách neprirodzeným dojmom. ()

Smok

Slabé a plytké s mizernými hereckými výkonmi, ale aspoň viem, po kom Kurt Cobain odukal ten pruhovaný sveter. Zimomriavky mi dodnes vybiehajú na chrbát, keď počujem kvílivý detský spev, a veršík "Spravilo sa to samo a mne to spravil Samo" je dodnes u mňa v skladateľskej demencii neprekonaný. ()

nascendi

Neberte nám princeznú nepatrí medzi vydarené muzikály. Napriek tomu je aj po rokoch celkom obľúbený a pesničku Šaty je dosť často počuť z rozhlasových staníc. Keď sa zamýšľam nad obľúbenosťou muzikálu nutne dôjdem k záveru, že napĺňa sny. Sny, v ktorých Marika chodí a pobieha, sny v ktorých si môžeme pripomenúť hudbu legendárneho Deža Ursínyho aj vidieť Mekyho v originálnom svetri. Na tri hviezdičky to bohato stačí. ()

triatlet

Naivita hereckých výkonů je dána výchozí zápletkou - zobrazením vztahů mezi rodiči a dětmi. Vazba je zesílena ještě tím, že hlavní hrdinka Katka je jedináček. Televizní film zaujme hlavně příznivce Mariky Gombitové, Marie Rottrové a Miro Žbirky. Tvůrcům slouží ke cti umné propojení písniček, takže snímek lze klidně označit i jako muzikál. Odvyprávění příběhu pomocí jednotlivých písniček má mnohem větší spád než mluvené mezihry. Díky přiměřené stopáži však příběh nenudí a navíc ve druhé polovině, která se odehrává v dětském domově, je využitý i motiv "hry na princeznu". Nadčasové zobrazení symbolu šatů, triček (potažmo hmotných věcí), kterými si rodiče kupují své potomky. Obě zpěvačky dokázaly přes věkový rozdíl pouhých 16 let dobře zahrát vztah dcery a matky. Z hudebního hlediska je zajímavá písnička "Dieťa z dobrej rodiny", kterou v úvodu zpívá pouze Marika Gombitová a následně v úpravě ji zpívá s Miro Žbirkou. ()

anderson

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 27.12.1981, pôvodný televízny muzikál - Ja netvrdím, že netreba byť kritický. Ale z tých nízkohodnotiacich komentárov mám pocit istej schizofrénie. :-) Bavíme sa tu naozaj o NEBERTE NÁM PRINCEZNÚ ? Kultovom slovenskom televíznom muzikále ? Alebo ste si omylom púšťali pri sledovaní nejaké omamné látky do ovzdušia ? :-) (31.12.2009) ()

Marek1991

Jednoduchý príbeh, krátky film, krásne pesničky, zaujímavý a pekný sveter Mira Žbirku, nádherný účes a spev Mariky Gombitovej, proste muzikál, ktorý sa stal najmä pre generáciu narodenú v 70. a 80. rokoch kultovým. Aj takto sa dá urobiť milý a nenáročný divácky film. ()

Turiec

Jeden z najlepších muzikálov pre deti, a keď vezmeme do úvahy, že hlavné postavy hrajú neherci – speváci, možno ich herecký výkon považovať za slušný. Film je našťastie len nepatrne postihnutý propagandou, čo sa prejavuje napríklad tým, že detský domov vyzerá takmer dokonale a len jedno z detí na izbe je malý cigánik. Moje skúsenosti sú opačné. ()

hygienik

Ja som toto dielko zbožňoval. Scenár- Alta Vášová - kedysi autorka detských, dnes feministických kníh a tak trochu vševedko. Hudba: Dežo Ursíny - ikona slovenskej experimentálnej hudby, ktorej mi nikdy nebolo dopriate porozumieť. Texty piesní: Ján Štrasser - tie som chápal dokonale a spieval stále dokola. ()

Hamaradža

Na jednu stranu toporne natočený i zahratý muzikál, skôr než úprimnosťou, hrejivosťou, zapácha idealizovaným, vnútri hnilým socializmom. Na druhú stranu neopakovateľná súčasť slovenskej popkultúry, pôvod všetkých tých najkultovejších piesní Gombitovej a Žbirku (a s Dežovou hudbou!). Niekde medzi 2* a 3*, s prižmúrením oka a jemným guilty pleasure zaokrúhlim hore. ()

dyfur

....hmm nikdy mňa to nebralo...dej o ničom a na to navlečené kostrbaté pesničky...po rokoch názor na dej mi ostal,pesničky sú lepšie :)))) ()