Neberte nám princeznú (TV film)

Rodinný / Hudební / Muzikál

Československo, 1981, 55 min

Naivita hereckých výkonů je dána výchozí zápletkou - zobrazením vztahů mezi rodiči a dětmi. Vazba je zesílena ještě tím, že hlavní hrdinka Katka je jedináček. Televizní film zaujme hlavně příznivce Mariky Gombitové, Marie Rottrové a Miro Žbirky. Tvůrcům slouží ke cti umné propojení písniček, takže snímek lze klidně označit i jako muzikál. Odvyprávění příběhu pomocí jednotlivých písniček má mnohem větší spád než mluvené mezihry. Díky přiměřené stopáži však příběh nenudí a navíc ve druhé polovině, která se odehrává v dětském domově, je využitý i motiv "hry na princeznu". Nadčasové zobrazení symbolu šatů, triček (potažmo hmotných věcí), kterými si rodiče kupují své potomky. Obě zpěvačky dokázaly přes věkový rozdíl pouhých 16 let dobře zahrát vztah dcery a matky. Z hudebního hlediska je zajímavá písnička "Dieťa z dobrej rodiny", kterou v úvodu zpívá pouze Marika Gombitová a následně v úpravě ji zpívá s Miro Žbirkou.(17.1.2010)

• Smok

Slabé a plytké s mizernými hereckými výkonmi, ale aspoň viem, po kom Kurt Cobain odukal ten pruhovaný sveter. Zimomriavky mi dodnes vybiehajú na chrbát, keď počujem kvílivý detský spev, a veršík "Spravilo sa to samo a mne to spravil Samo" je dodnes u mňa v skladateľskej demencii neprekonaný.(8.12.2008)

• D.Moore

Hudba a písně byly stejně jako pěvecké výkony skvělé (s výjimkou scén z dětského domova, v nichž zpívaly děti a jejich opatrovnice), na Mekyho Žbirku s Marikou Gombitovou a Marií Rottrovou se dobře dívalo, a na první (i druhý a třetí) pohled tak trochu bizarním plusem bylo i to, že rodiče hlavní hrdinky hráli Marie Rottrová a Luděk Sobota a jednu z vedlejších a úplně zbytečných postav bůhvíproč Petr Nárožný. Herecké výkony nic moc, chalani na skateboardech byli vyloženě trapní... Čistý průměr za dvě a půl hvězdy. Ale soundtrack si opatřím.(2.1.2012)

• MM_Ramone

Ani ako malý chalan som nemal rád tento slovenský muzikál. Na kvílivý spev Mariky Gombitovej som bol vždy alergický. No a Marie Rottrová to je snáď ešte horší prípad. Nezachránil to ani Miro Žbirka, ktorého som tou dobou celkom bral. Istú mieru filmovej originality to však malo a preto dávam aspoň tie dve hviezdičky. Ale už by som to asi dnes nepozeral. Žalostne hrajúcu Gombitovú okolo ktorej poskakuje svorka malých zasranov už viac krát nemusím. Nechajte si takú princeznú! **(10.3.2008)

Neviem čo máte proti tomuto filmu? Je to klasika, ktorá patrí pre všetky generácie. Osobne si myslím, že tento film videla väčšina ľudí z Československa. Gombitová má skvelé piesne a duety s Žbirkom, Rottrová je skvelá taktiež. Takže nevidím problém dať ****.(2.2.2013)

• - Jednu z hlavných detských postáv v muzikáli si zahral Jozef Vrábel, ktorého našla produkčná na hokejovom štadióne ako hráča. V skutočnosti nespieval, iba otváral ústa. (Raccoon.city)

• - Scenár napísala Alta Vášová a inšpiráciu čerpala z rozprávky "Snehulienka a sedem trpaslíkov". (Raccoon.city)

• - V septembri 2006 bola uvedená divadelná verzia muzikálu v réžii Jána Ďurovčíka. (Raccoon.city)