Dějiny udatného českého národa (TV seriál)

Animovaný / Historický

Česko, 2008, 110x3 min

Pavel Koutský

Jiří Lábus

Seriál, díky kterému jsem si den před státnicemi rychle zopakovala dějiny a u něhož jsem se odreagovala. A to není málo! Faktograficky jsou tam bohužel nesmysly (např. díl mladočeši vs. staročeši) a nepřesnosti, leč Lábus to dabuje zábavně a animace má styl, i když někdy zesměšňuje seriózní figury z dějin zemí českých a dalších.(18.6.2013)

Jsa majitelem rozhodně zajímavé knížky paní Lucie Seifertové, jsem tento seriál přijal z povděkem. Ale knížka je knížka. Díky, o Bože, že celý ten animák nemá takový ten vychechtaný hektický disneyovský nádech a je to od Koutskýho. Pro děcka přítažlivou formou líčí opravdu velmi zjednodušeně dějiny (ne)udatného národa českého. Proč ne.(26.8.2013)

DĚJINY jsou znamenitým úvodem do dějepisného poznávání naší národní i státní historie pro děti ve věku od 5/6 do 7/9 let (záleží na vyzrálosti, inteligenci a rodinném i školském prostředí). Komiksově pojatý seriál Lucie Sifertové tu koná skutečně průkopnickou práci a byl poprávu oceněn. Zvolené metodě i jejímu praktickému provedení není skutečně co vytknout.(5.4.2010)

Spolehlivá a tradičně kvalitní kresba Pavla Koutského spolu s jeho proslulou "totální animací", příjemně krátké, dynamické a pro děti snadno stravitelné. Ve srovnání se zahraničním Hrůzostrašným dějepisem určitě kvalitnější, byť Hrůzostrašný dějepis bere historii mnohem víc do hloubky. Koutského seriál určitě není pro nadšené fandy historie, ale slouží jen pro základní informaci dosud nezasvěcených. Celkový dojem: 70 %.(14.2.2010)

Hezky nakresleno, zábavně rozpohybováno, historickými daty nezatěžkáno a bez obtíží stráveno.(23.1.2010)

Koukám, že je to tu hodně rozporuplný. Mně se to vcelku líbilo - krátce, stručně, výstižně a vtipně. Někdy to je možná až moc stručný a návaznost dílů taky není mnohdy vhodná, ale v celkovým pohledu mě tyto krátké historické animáky zaujaly. Samozřejmě to chce brát s nadhledem a moc to nehrotit.(4.10.2013)

• WANDRWALL

2, za sympatie k Lucii Seifertové, a jejímu poslušnému muži. Jinak je takových knížek o české historii spousta.(23.8.2010)

• Aky

Takového seriálu by nám bylo skutečně zapotřebí. Ovšem bez ironie a sebesnižování a za slušné peníze.(2.1.2012)

Troufám si poznamenat, že nejmenší diváky osloví zřejmě jen animace a vhodně zvolený průvodce - lev namluvený Jiřím Lábusem. Ale po té historické zkratce by to chtělo přednášku, protože třeba díl o Kosmovi připomíná řadu osobností, jednotlivé éry česko-slovenských dějin a to těžko nejmenší vstřebají. Modernizace (Kosmas u počítače, seniorát vysvětlený pohybem panovníků na pohyblivém pásu) přiměřená a účelná. Pro zasvěceného diváka celkem zajímavý "dějepis v kostce".(29.5.2010)

Líbí se i zkušeným historikům :). Zábavné.(12.3.2011)

• Adam Bernau

Zkusmo díly 1,6,7,9. Jako aplikace Cimrmanovy učební metody separace průtokových poznatků to ujde. ("Jeho nástupce Svatopluk říši rozšířil a proslavil. Načež zanikla.") Dosti vadí principiální rezignace na jakýkoli vhled do probírané kapitoly, nemluvě o tom, že na Moravu dle seriálu přišli Cyril (sic) a Metoděj. Obrázky jsou pěkné, místy je to vtipné, ale celek postrádá jakýkoli smysl a výraz (ať už jako učivo nebo prostě jako krátký film). Překvapivě nudný Lábusův hlas svědčí vypravěči "českému lvovi", který působí dojmem vysloužilého hokejového maskota. Prostě hnus. "A praotče, kdy už tam budem?"(22.5.2012)

• suicide

Dát si do názvu Dějiny, to chce odvahu - možná si myslí, že to nejmenší divák nepozná, ale je bez debat, že s dějinami a ani dětským úvodem k nim "seriál" nemá vůbec nic společného. A pokud se náhodou nějaký ten kousek zmíňky o historii přeci jen objeví, je tendenční, až to bolí. Lepšího průvodce historií by si děti prý nemohli přát, že je český lev. Možná český lev, ale s korunou bláznů na hlavě. Není to vtipný, ale trapný. Není to informativní, ale prázdný. A není to ani pěkný. Místy jsem až nevěřícně zíral, jestli to skutečně myslejí vážně. Je to krátký! - to je to jediný, co to je a co je pozitivní.(24.4.2010)

• UncleG

Tak bohužel... Koutský je sice furt dobrej, ale koncepčně na mě "Dějiny UČN" tedy opravdu nezapůsobily. Z historického hlediska se jedná spíš o "zvratky" než o vyprávění - přičemž stupeň demence jednotlivých příběhů se pohybuje v rozmezí přijatelné prčy (pravěk) až po naprosto nevtipné a neinformativní žvásty, jejichž jedinou kvalitou zůstává skutečnost, že je to barevné a že se to hýbe. Ona tedy původní "literární" předloha Lucie Seifertové taky není bůhvíjaké terno, ale předkládat tenhle seriál dětem, aby si v útlém věku udělaly obraz naší národní historie?... No potěš koště!(7.7.2010)

• Rousse

Některé díly jsou fajn a určitě dětem snad i přínosné - dokážu si představit, že bych je v práci využila. Ale za každou cenu rádoby vtipné všudy přítomné hlášky mi občas kroutily palcema u nohou.(9.10.2011)

Velmi zdarily pruvodce nasimi dejinami pro nejmensi. Sice se asi ne vzdy drzi striktne faktu, ale serial je velmi srozumitelny, vtipny a poucny. Solidni animace a vyborny Labus.(26.6.2011)

Super animace,která umí zahřát na srdci.Zajímavě vyprávěný příběh a to i pro malé příznivce.(7.12.2013)

• Thommie

fuj(23.4.2010)

Středověk neměl chybu, vtipné, nápadité. Pak se mi zdálo, že už toho vtipu ubývalo, tak jsem se přestal dívat...70%(9.12.2012)

Zábavné, poučné, stručné. 65%.(7.4.2010)

Občas na něj narazím v telce. Takový kraťoučky dějepisný seriál. Není vyloženě špatný ale třeba s Byl jednou jeden člověk se nedá srovnávat.(23.4.2012)

<< předchozí 1 2 3 4