poster

Dějiny udatného českého národa (TV seriál)

Animovaný / Historický

Česko, 2008, 110x3 min

Režie:

Pavel Koutský

Hrají:

Jiří Lábus

Komentáře uživatelů k TV seriálu (68)

 • Segrestor
  ****

  Jsa majitelem rozhodně zajímavé knížky paní Lucie Seifertové, jsem tento seriál přijal z povděkem. Ale knížka je knížka. Díky, o Bože, že celý ten animák nemá takový ten vychechtaný hektický disneyovský nádech a je to od Koutskýho. Pro děcka přítažlivou formou líčí opravdu velmi zjednodušeně dějiny (ne)udatného národa českého. Proč ne.(26.8.2013)

 • Mertax
  ****

  Seriál, díky kterému jsem si den před státnicemi rychle zopakovala dějiny a u něhož jsem se odreagovala. A to není málo! Faktograficky jsou tam bohužel nesmysly (např. díl mladočeši vs. staročeši) a nepřesnosti, leč Lábus to dabuje zábavně a animace má styl, i když někdy zesměšňuje seriózní figury z dějin zemí českých a dalších.(18.6.2013)

 • sportovec
  *****

  DĚJINY jsou znamenitým úvodem do dějepisného poznávání naší národní i státní historie pro děti ve věku od 5/6 do 7/9 let (záleží na vyzrálosti, inteligenci a rodinném i školském prostředí). Komiksově pojatý seriál Lucie Sifertové tu koná skutečně průkopnickou práci a byl poprávu oceněn. Zvolené metodě i jejímu praktickému provedení není skutečně co vytknout.(5.4.2010)

 • gudaulin
  ****

  Spolehlivá a tradičně kvalitní kresba Pavla Koutského spolu s jeho proslulou "totální animací", příjemně krátké, dynamické a pro děti snadno stravitelné. Ve srovnání se zahraničním Hrůzostrašným dějepisem určitě kvalitnější, byť Hrůzostrašný dějepis bere historii mnohem víc do hloubky. Koutského seriál určitě není pro nadšené fandy historie, ale slouží jen pro základní informaci dosud nezasvěcených. Celkový dojem: 70 %.(14.2.2010)

 • petaspur
  ***

  Hezky nakresleno, zábavně rozpohybováno, historickými daty nezatěžkáno a bez obtíží stráveno.(23.1.2010)

 • Hrabka
  ****

  Koukám, že je to tu hodně rozporuplný. Mně se to vcelku líbilo - krátce, stručně, výstižně a vtipně. Někdy to je možná až moc stručný a návaznost dílů taky není mnohdy vhodná, ale v celkovým pohledu mě tyto krátké historické animáky zaujaly. Samozřejmě to chce brát s nadhledem a moc to nehrotit.(4.10.2013)

 • WANDRWALL
  **

  2, za sympatie k Lucii Seifertové, a jejímu poslušnému muži. Jinak je takových knížek o české historii spousta.(23.8.2010)

 • Aky
  **

  Takového seriálu by nám bylo skutečně zapotřebí. Ovšem bez ironie a sebesnižování a za slušné peníze.(2.1.2012)

 • triatlet
  ****

  Troufám si poznamenat, že nejmenší diváky osloví zřejmě jen animace a vhodně zvolený průvodce - lev namluvený Jiřím Lábusem. Ale po té historické zkratce by to chtělo přednášku, protože třeba díl o Kosmovi připomíná řadu osobností, jednotlivé éry česko-slovenských dějin a to těžko nejmenší vstřebají. Modernizace (Kosmas u počítače, seniorát vysvětlený pohybem panovníků na pohyblivém pásu) přiměřená a účelná. Pro zasvěceného diváka celkem zajímavý "dějepis v kostce".(29.5.2010)

 • Adam Bernau
  *

  Zkusmo díly 1,6,7,9. Jako aplikace Cimrmanovy učební metody separace průtokových poznatků to ujde. ("Jeho nástupce Svatopluk říši rozšířil a proslavil. Načež zanikla.") Dosti vadí principiální rezignace na jakýkoli vhled do probírané kapitoly, nemluvě o tom, že na Moravu dle seriálu přišli Cyril (sic) a Metoděj. Obrázky jsou pěkné, místy je to vtipné, ale celek postrádá jakýkoli smysl a výraz (ať už jako učivo nebo prostě jako krátký film). Překvapivě nudný Lábusův hlas svědčí vypravěči "českému lvovi", který působí dojmem vysloužilého hokejového maskota. Prostě hnus. "A praotče, kdy už tam budem?"(22.5.2012)

 • suicide
  odpad!

  Dát si do názvu Dějiny, to chce odvahu - možná si myslí, že to nejmenší divák nepozná, ale je bez debat, že s dějinami a ani dětským úvodem k nim "seriál" nemá vůbec nic společného. A pokud se náhodou nějaký ten kousek zmíňky o historii přeci jen objeví, je tendenční, až to bolí. Lepšího průvodce historií by si děti prý nemohli přát, že je český lev. Možná český lev, ale s korunou bláznů na hlavě. Není to vtipný, ale trapný. Není to informativní, ale prázdný. A není to ani pěkný. Místy jsem až nevěřícně zíral, jestli to skutečně myslejí vážně. Je to krátký! - to je to jediný, co to je a co je pozitivní.(24.4.2010)

 • UncleG
  **

  Tak bohužel... Koutský je sice furt dobrej, ale koncepčně na mě "Dějiny UČN" tedy opravdu nezapůsobily. Z historického hlediska se jedná spíš o "zvratky" než o vyprávění - přičemž stupeň demence jednotlivých příběhů se pohybuje v rozmezí přijatelné prčy (pravěk) až po naprosto nevtipné a neinformativní žvásty, jejichž jedinou kvalitou zůstává skutečnost, že je to barevné a že se to hýbe. Ona tedy původní "literární" předloha Lucie Seifertové taky není bůhvíjaké terno, ale předkládat tenhle seriál dětem, aby si v útlém věku udělaly obraz naší národní historie?... No potěš koště!(7.7.2010)

 • zette
  ****

  Velmi zdarily pruvodce nasimi dejinami pro nejmensi. Sice se asi ne vzdy drzi striktne faktu, ale serial je velmi srozumitelny, vtipny a poucny. Solidni animace a vyborny Labus.(26.6.2011)

 • DinoRaptor
  ***

  Občas na něj narazím v telce. Takový kraťoučky dějepisný seriál. Není vyloženě špatný ale třeba s Byl jednou jeden člověk se nedá srovnávat.(23.4.2012)

 • Rousse
  **

  Některé díly jsou fajn a určitě dětem snad i přínosné - dokážu si představit, že bych je v práci využila. Ale za každou cenu rádoby vtipné všudy přítomné hlášky mi občas kroutily palcema u nohou.(9.10.2011)

 • dr.fish
  ****

  Středověk neměl chybu, vtipné, nápadité. Pak se mi zdálo, že už toho vtipu ubývalo, tak jsem se přestal dívat...70%(9.12.2012)

 • Thommie
  odpad!

  fuj(23.4.2010)

 • Mylouch
  **

  Edutainmentová opičárna s minimálním historickým obsahem. Vzbuzuje nostalgii po někdejším skvělém časopisecky komiksovém zpracování týmu Adla, Černý, Zátka / Kalousek.(4.1.2012)

 • SeanLSD
  ****

  "Kupujte železo, zahoďte bronz, bronz patří do starého železa."... "Tak co kolego, stále pohan, stále pohan ? To jste ale zaspal dobu!" ... "Svatý Vojtěch moc rád cestoval, mimo tim se mu mimochodem podařilo vyhnout se vyvraždění Slavnikovců, teda i sebe..." - a podobné perly ducha. Ako prvé zoznámenie s českými dejinami pre deti výborné, ale na niektorých dieloch s výbornými zobrazovacími nápadmi sa perfektne zabaví aj dospelý.(16.6.2014)

 • MI-380
  ***

  Zábavné, poučné, stručné. 65%.(7.4.2010)

 • Zemi11
  *

  Myslel jsem, že sleduju další vtipnou reklamu na RedBull :)(6.6.2010)

 • ryba443
  ***

  Nápad určitě zajímavý, ale je velmi těžké vměstnat tolik informací do třech minut, takže se to neobejde bez zjednodušování, ba až trivializování velmi nejednoznačných událostí a problémů, což může místy vyústit v manipulaci. Když se pokusím vžít do představitele cílové skupiny, spoustu věcí bych z tohoto seriálu vůbec nepochopil, jak by mi chyběla znalost fungování některých jevů, souvislostí... nebo i třeba významu slov, např. díl o krizi ve 30. letech - věděli jste v osmi letech, co je to inflace nebo devalvace měny? Jako malému by mi zůstalo v hlavě nejspíš jen něco podobného jako v sešitě dějepisu na základní škole - nějaká data a k ním přiřazené události, maximálně obohacená o kreslené postavičky, ale zároveň nepochopení. S ironickou formou problém nemám, jen bych řekl, že řadu narážek by asi dětský divák nepochopil, ale kdoví. Každopádně oceňuji snahu o rozšiřování historického povědomí.(5.11.2013)

 • Ferinka
  *

  Neberu to vážně, celý je to směšný - názvem seriálu počínaje, nulovým historickým obsahem konče. Tvůrci asi nabyli dojmu, že dělat z dětí debily a probouzet v nich nacionalismus je ten nejlepší výchovný krok. Já nevím, ale některý momenty jsou i na mě moc!! Doporučuji díl sv. Václav :D :D .. aneb jak se za tři minuty dá napáchat škody dost...(23.4.2010)

 • CSSML
  odpad!

  Viděl jsem asi deset dílů (Bořivoj, sv. Václav, sv. Vojtěch, Procesy s čarodějnicemi aj.) a těžko si představím větší slátaninu. Animace je ubohá, historickými údaji si tvůrci vytírají řiť a svatí jim nejsou ani světci. Co na tom, že některé díly nejsou úplně špatné, když jiné si v ničem nezadají s komunistickou propagandou (Jan Hus, Procesy s čarodějnicemi).(16.12.2013)

 • Foxhound#1
  ***

  Jako série dějepisných minidokumentů pro nejmenší diváky to není špatné, navíc s komentářem Jiřího "Marge" Lábuse.(15.1.2010)

 • mcleod
  *****

  Nikdy by mě ani ve snu nenapadlo, že jednoho dne uvidím něco zajímavějšího a zábavnějšího než je můj oblíbený Asterix. A je to tu... samozřejmě až na asterixovskou poetiku, která tomuto dílu chybí. Největší rozdíl vidím hlavně v tom, že si zde autoři nedělají srandu jen z historie ostatních národů (jak je tomu u Asterixe a vlastně i u všeho francouzského), ale také (či především) svého vlastního. A to ještě ke všemu velmi hezkým způsobem. Hodnotit informační stránku mi připadá zvrhlé, takže to dělat nebudu. Vždyť jde o seriál pro přiblížení krás historie nejmenším a pro pobavení velkých, ne o historický dokument... Kritika ohledně nedostatku informací mi tedy připadá poněkud... "neinformovaná". Naopak jediné, co bych seriálu vytkl, je interpretace některých historických událostí a osobností na základě ne zcela objektivních národních mýtů (což je asi nejmarkantněji patrné v případě Zikmunda Lucemburského nebo "Slavníkovců").(5.1.2011)

 • Bohemák
  ****

  Jestliže přijmu fakt, že je seriál určen dětem, musím hodnotit vysoko. Má to celkem i vtip a schopnost sdělit souvislosti a ne jen nahodit jméno a letopočet.(25.12.2010)

 • Paity
  ***

  Za něco stále hlavně komentář Jiřího Lábuse, ale jako samotné by mě to asi příliš nebavilo a to ám hodně rád historii.(31.5.2013)

 • Asmodin
  ****

  Animace strašně mizerná, ale díky bohu za českého lva, který mi pomáhá jak v dějepise tak v literatuře.(14.9.2013)

 • LudeCZek
  ****

  Sice často hodně upravené, přetransformované na dnešní poměry, povrchní. ale zábavné a pro děti určitě přínosné. třeba si zapamatují alespoň něco málo(19.10.2011)

 • RomeroIsGod
  *

  Tendenční agitka ve jménu pravdy a lásky a obyčejná propaganda pro děti. Do odpadu to nejde, ale je to kousek.(29.10.2014)

 • rakovnik
  ****

  Dětem se seiál opravdu líbil, ani já nemám větších výhrad. Zábavné, krátké, s příjemným komentářem Jiřího Lábuse.(12.8.2015)

 • Benedygtus
  *****

  Smysluplne, dobre, dynamicke s pomerne koukatelnou animaci a v ramci moznosti take zabavne. Uspokojujici mou predstavu.(18.9.2011)

 • Zik2
  *****

  Je dobře, že se děti učí dívat se na historii objektivně bez národoveckých sentimentů. Dějiny udatného českého národa, mohu-li soudit, celkem objektivní jsou. V ničem nechci žít méně, než ve společnosti, kde bude státní vlajka nejvyšší fetiš a kdo cekne něco špatného o Benešovi nebo něco pochvalného o habsburské monarchii, dostane přes hubu. Animace je nádherně odfláknutá a tři minuty děti neunudí.(27.10.2012)

 • Iwiiik
  ***

  Ano, je pravda, že dějiny českého národa jsou v tomto podání trochu zkreslené, nepřesné a tendenční, ale jako otec jsem rád, když mé dítě díky tomuto seriálu zajímá historie a základní přehled, který si zpřesňuje prostřednictvím encyklopedií a kámošce Wiki, tam prostě je, to nemůžete popřít. Není to pecka ve stylu Byl jednou jeden život, ale svůj účel tato sada stojedenácti tříminutovek splní.(7.8.2013)

 • simply
  ***

  Mohlo by tam být víc informaci, ale jinak dobrý pořad.(16.1.2010)

 • bangee
  ***

  Trochu vágně pojatá minisérie o historii národa českého pro nejmenší v populárně zábavné formě.(23.1.2010)

 • Tominecek

  Ocenění ELSA 2010 v kategorii "Původní domácí tvorba - Animovaný pořad", udělená Českou filmovou a televizní akademií a slavnostně vyhlášená v sobotu 18.12.2010.(19.12.2010)

 • dandislav1991
  *****

  krásně nakresleno a hlavně se to nesnaží nacpat do hlavy všechny data světa!(28.3.2011)

 • SiMMaS
  *****

  Naprosto úžasné! Celkově se u toho dobře bavím, ačkoliv nepatřím mezi primární cílovou věkovou skupinu:)(11.11.2011)

 • ondrin
  ****

  Vynikající! Ve stručnosti je vyjádřeno to nejdůležitější a navíc velmi vtipně. Jak kresby, tak slovní doprovod Jiřího Lábuse jsou svěží a pro děti příjemné stravitelné.(28.5.2012)

 • Kolssteyn
  *

  Bylo by to hezké, kdyby tvůrci znali historii... takhle není zřejmé, zda se jedná o výsměch nebo nepovedený vtip z neznalosti.(19.2.2015)

 • Falco.araea
  ****

  Je to uděláno tak, že děti si z toho něco zapamatují a ještě je to baví. Kéž by se toto dalo říct i o některých hodinách dějepisu...(14.10.2013)

 • honzik10
  ***

  Na tenhle seriál jsme se vždycky koukali ve škole při dějepisu nebo vlastivědě nebo co to bylo, a ta školní atmosféra to vřdycky trochu kazila ... :D(1.9.2014)

 • gumbo
  **

  Prodloužit aspoň na 5 minut a zvedám hodnocení. Tohle jsou až moc krátké kraťasy. 50%(4.9.2010)

 • yaqwsx
  *****

  Velice pěkně naanimováno, historicky nenásilné a hlavně velice zábavné. "Praotec Čech pronesl: 'Už mě bolí nohy, tady zůstaneme' - tím samozřejmě myslel, že toto je ta země zaslíbená, bohatstvím oplývající..." Očas, když nezapomenu, tak s radostí sedím celé 3 minuty před televizí.(24.1.2011)

 • hurdy10
  *****

  Skvělé zpracování českých dějin!Naprosto vynikající pomůcka například pro učitele dějepisu..Dějiny podávané s nadsázkou a humorem nezaměnitelným Lábusem.(25.10.2012)

 • Wooke
  ****

  Jednoduché, zábavné, dobre pozerateľné a dávam 4*, lebo mi to pomohlo pri písomke z Osvietenstva. Inak aj dabing je dobrý a mám rád český jazyk a celú ich históriu, takže ak chcete, aby sa deti niečo naučili a pritom sa nenudili, tak toto je jeden zo spôsobov.(26.5.2013)

 • maoc
  ****

  Nehluboce, spíš letem světem načrtnuté dějiny obyvatel žijících během věků na území dnes známém jako Česká republika. Pro děti a nehistoriky velmi vhodné. A taky dost vtipné. Třeba díl o Germánech a jejich boji s Římskou říší.(6.2.2010)

 • Z0MBi
  *****

  V dnešní klipovité společnosti je toto možná nejlehčí způsob, jak naučit dějinám i ty, co znají knížky pouze z televize. Vůbec si nemyslím, že by to měl být pořad pouze pro děti. Díky za to pro všechny!(10.4.2011)

 • MP17
  ****

  Jako kdyby autoři zfilmovali skvělou komiksovou knížku "Obrázky z českých dějin a pověstí". Stejným způsobem zábavné a zároveň obohacující. Pro děti ideální.(19.2.2012)

 • godd
  ***

  Některý díly jsou v pohodě a jiný stojí za starou bačkoru. Na každý pád musím přiznat, že k posílení (a pro někoho k připomenutí) historického povědomí je to fajn cesta! Rozhodně lepší než řvát: "Jsi Čech, Čech, Čech, tak si toho važ, jsi Čech, Čech, Čech, tak narovnat se snaž"....(11.3.2012)

 • filmmovier
  ****

  Tohle je prostě klasika, která nikdy neomrzí. Veliká sranda, ta se opravdu musí ocenit a navíc ještě parádní zpracování. Někdy tam jsou sice dost hámotiny, ale vem to čert. A navíc je Lábus jako Český lev naprosto perfektní. Holt to skvěle funguje a dost často je to lepší, než jakákoliv učebnice, film či dokument, takže za mě rozhodně 85%. Skvělé zpestření dějepisných hodin.(26.10.2014)

 • Ombak▼Penari
  *****

  Je to fakt děsná sranda a skvěle si při tom zopakujete základní milníky českých dejin. Parádní seriál, Lábus výborně vypravuje.A pro děti jako první seznámení s českými dějinami naprosto ideální.(3.11.2014)

 • Skretule
  ***

  Všechno je velmi pěkně a vtipně udělané (Lábus na to sedne jako ulitý) ale kdyby to celé mělo aspoň 10min. a ne ubohé 3.(31.10.2010)

 • Holusacek
  **

  Jesli toto má být vtipné bych si říci netroufl,jestli je to výpravné a o skutečné historii bych si také říci netroufl,vlastně to není ani zábavné či záživné.Jeden díl řekne absolutní špetku z historie ba co víc,neřekne sotva nic.Ke tříminutové záležitosti nemám co zdělit jen ještě hodnocení.-animace,délka,nevtipnost,minimová zábava +jen špetka pobavení,snad něco z historie v tomto seriálu je++-=35% už jsem se vyjádřil...(14.10.2011)

 • antoninsesta
  *****

  Hezké kresbičky, vtip, snad i trochu poučení. Jestli se to líbí dětem je otázka. Mám dojem, že toho ví více o prababičce Harryho Pottera než o Karlovi IV. Je to jako se semináři v divadle Járy Cimrmana. Kdo neví o dějinách nic, těžko se bude bavit.(11.12.2011)

 • Stejšn
  **

  Povrchní, sebeparodické, hloupé.(15.4.2012)

 • ta*jemna*
  *****

  Skvělé! Milé, vtipné, laskavé a poučné.(12.7.2012)

 • Tsuki003
  *****

  Můžu říct, že za tenhle seriál jsem ráda. Osobně mi přijde velmi nápaditý, krátké tříminutové díly jsou prošpikované vtipy, velmi dobrým výkonem Jiřího Lábuse a událostmi dějin - to vše bez zbytečných dat a přehršle zajímavostí, podané přesně tak, aby to děti zaujalo, zajímalo, ale neodradilo. Velmi pěkná procházka historií. Jediným maličkým nedostatkem je, že narozdíl od jiných animáků, přece jenom pokud nesledujete každý díl, může se to trochu motat. Ale hlavní poslání to přeci jen splnilo.(16.4.2013)

 • keyzar
  **

  Zajímavý seriál, vtipné animace....přesto podprůměr.(30.9.2014)

 • e-pilot
  ***

  Předností tohoto seriálu je bez diskuzí výtvarná stránka a komentář v podání Jiřího Lábuse. Bohužel klady ruší nedostatky, k nimž se řadí hlavně pidikrátká stopáž a tudíž nutná zkratkovistost. Takovýto projekt by si zasloužil celovečerní film.(5.6.2010)

 • Reyak
  *****

  Dle mého dobrý způsob, jak dnešním dětem vyložit vtipnou formou historii + kapku vlastenectví. Opět skvělý dabing Jiřího Lábuse, který mě nikdy neomrzí a jistě zajímavý je i vypravěč - Český lev. :)(20.11.2011)

 • JohnZoidberg
  *****

  Něco mě to naučí a pobavím se!!!(13.1.2013)

 • Mirešák
  *****

  Mám pocit, že do kratšího času dokázali nacpat stejné množství zábavy jako v Byl jednou jeden člověk.(17.12.2010)

 • Iroquois
  ***

  Lepší než nic, ale žádný terno to není. Díly strašně krátké, stručnost už je na úkor přehlednosti a přesnosti. Jako vidět o lovcích mamutů dvouminutovou "vtipnou" animaci funguje asi jako snaha vměstnat dějiny 20. století do jednoho večerníčku. Díly ve stylu "žil, byl a umřel" náročnějšího diváka vskutku neuspokojí a děti si ani nemají šanci nic zapamatovat, neboť než se rozkoukají, je konec. A je to strašná škoda - stačilo by každej díl natáhnout tak na těch 10 minut - z toho poslední minuta jakési shrnutí - a výsledek by byl ne 5x, ale 50x lepší. Faktografii komentovat zatím nebudu, možná až shlédnu více dílů. 2,5 *(2.12.2012)

 • JARDAHONDA
  ****

  Vydejme se na cestu od dob lovců mamutů, přes stěhování národů, procesy s čarodějnicemi, třicetiletou válku a první světovou válku až po sametovou revoluci. Zábavný i poučný animovaný seriál podle námětu Lucie Seifertové nabízí úsměvný a laskavě ironizující pohled na naše společné dějiny.(14.9.2013)

 • bakjo95
  *****

  Seriál, který nastřádá a nacpe do 2 až 3 minut, co nejvíce nejdůležitějších informací o dění v Česku v dávných dobách. Díky tomuto filmu jsem se dozvěděl hodně věcí, dat a důležitých událostí z historie českého národa. Moc doporučuji, kdo má v historii ještě nějaké mezery.(1.3.2014)