poster

Řím

 • Československo

  Roma

 • Itálie

  Roma

 • Francie

  Fellini Roma

 • Slovensko

  Rím

 • USA

  Fellini's Roma

Drama

Itálie / Francie, 1972, 128 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Aky
  ****

  Je třeba být připravený a smířený se zvláštním tvarem na pomezí mezi uměleckým dokumentem a povídkovým filmem s absencí silnějšího příběhu. Pak je to pěkné, hlavně filmařsky dokonalé po formální stránce.(9.5.2010)

 • GilEstel
  ****

  Felliniho svět je světem sám pro sebe. Ne každý do něj vstoupí, ale komu se to povede, již ho nechce opustit. Film Řím je pocta městu, jako živému organismu. Organismu, který vzdoruje infekci fašismu let 40., stejně jako nárůstu automobilové dopravy let 70. Genius loci prostřednictvím poezie obrazu jako by nahrazoval strukturovanou dějovou linku. Nesledujeme děj. Všímáme si míst a drobností, které bychom jinak při sledování děje nerozpoznávali. Fellini nás učí číst v anonymitě davu osob, čímž nám více přibližuje skutečný svět než sebelépe nalinkovaná dějová kostra. Učí naslouchat. Neurčité jednání osob bez znalosti konkrétní příčiny do značné míry relativizuje koloběh všedního života a nutí k nadhledu. K nadhledu z pozice věčného města. Jemné melancholické podbarvení s lehkým sentimentem ke všemu Italskému vytváří vyšší mimoobrazovou hodnotu. Myslím, že kdo miluje Itálii, musí milovat Felliniho. 70%(28.6.2011)

 • Pacco
  *****

  Pochopit Felliniho tendence. Rok/dva před Amarcorden se rozhodl zmapovat život města Říma. Udělat to opět s grácií hodnou mistra vyhroceným myšlenek. Příběh se snaží srovnávat (nebo snad jenom postavit vedle sebe) minulost, sladkou dobu Felliniho dětství, více nastíněnou v Amarcordu, a dobu 70.let, kdy je všechno jinačí, extrémnější, než za starých, dobrých časů. Všechno je odosobněné, lidé jsou pouhými hosty v mistrově vizi. Ale pro mne nezůstane otázkou, jakou dobu má mistr raději-stará dobrá léta. Užo tou přehlídkou vatikánských oblečků, která je dovedená do bizarnosti, dokazuje, že některé fresky by se neměly odkrývat. Protože pak jejich krása rychle vybledne ve vichru moderní doby. Vývoj se nedá zastavit a tak nám nezbývá, než se aspoň přizpůsobit jízdě po památkách.(19.7.2006)

 • Legas
  ****

  Jestli bych nějakému začátečníkovi (také se počítám do klubu), který si chce začít tykat s filmovým uměním, chtěl doporučit "zkušební" Felliniho film, pak bych jej nepochybně odkázal na Řím. Film, jak je u "mistra" zvykem, boří hranice zaběhnutého filmového tvaru, a narozdíl od Satyriconu tak činí divácky srozumitelnější formou. Sice se mi opět stalo, že jsem se po mrknutí okem mimo obrazovku ocitnul na chvíli doela mimo mísu, ale posléze jsem se naštěstí opět našel. Jestli máte zájem vidět opravdový Řím, nezastřený turistickým pozlátkem, je vám film k službám.(23.5.2006)

 • k212
  *****

  Kupodivu jsem byla unešena i z tohoto podivně dokumentárního filmu o Římu, vlastně se mi zatím zdá nejpřístupnějším dílkem od Felliniho. Je to také dáno občasnými vskutku humornými situacemi (ono totiž vidět přehlídku církevních šatů - to se jen tak nepoštěstí, nebo Felliniho kterak deklamuje, že ti studenti kritizují film, který právě natáčí...). Roma chvílemi však i kritizuje a nostalgizuje - mizející fresky vykutané krtkem v nově stavěném metru, toho jsou jasným příkladem. Jen mě takříkajíc zaskočila šišlavá angličtina ... (nepochopení z mé strany - nebo to byl zase jen vtip???). Film je poctou i kritikou Říma zároveň, je také poctou a kritikou italskému temperamentu, je to vizuálně a audiálně (ruchy velkoměsta hrají velkou roli) úchvatný film, sice bez děje, ale s poselstvím.(23.5.2006)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace