Řím

Rím

Fellini's Roma

Itálie / Francie, 1972, 128 min

• Superpero

Klasický Fellini - uřvané a bez příběhu, jenže teď je to podané ještě v mnohem nudnějším balení než jindy. Chvílema jsem fakt usínal nudou, chvílema jsem byl znechucen. Nevím co má Fellini furt s těma ošklivejma a tlustejma ženskejma, že je pořád obsazuje. Zde konkrétně scéna s nevěstincem je opravdu sbárkou těch nejodpornějších košťat. Film o ničem s naprosto zbytečnými scénami a vlastně vším. Akorát snad ta církevní módní přehlídka se povedla. Btw Marcello Mastroianni byl asi velice dobře namaskovanej, protože jsem ho vůbec nezaregistroval.(23.5.2006)

Můžu to být způsobeno několika promilemi alkoholu, který koloval onoho večera v mé krvi, ale přiznávám se, že Mastroianniho jsem v tomto filmu vůbec neviděl (!) a pokud si vzpomínám, tak Fellini je v záběru asi dvě vteřiny z celé stopáže. Jinak Řím je snímek velmi zvláštní a nejlépe popsatelný asi slovy typu filmová anarchistická koláž či svérázná filmová esej prosycená italským temperamentem. - Není zde žádná ucelená narace, ale pouze řada vzájemně se střídajících a prolínajích výjevů, které (prosyceny typicky felliniovským magickým realismem) představují Věčné město zhruba v rozmezí 30. - 70. let, kdy zjišťujeme, že výjevy masových fašistických přehlídek vystřídaly pláně plné hippies apod. - Inu, pozoruhodný film.(24.11.2005)

Je třeba být připravený a smířený se zvláštním tvarem na pomezí mezi uměleckým dokumentem a povídkovým filmem s absencí silnějšího příběhu. Pak je to pěkné, hlavně filmařsky dokonalé po formální stránce.(9.5.2010)

Z filmu Řím mám rozpačité pocity. Zajímavé a vtipné scény (kabaret, rozchechtaný tlusťoch) si předávají štafetu s těmi nudnými a nezáživnými (nevěstinec, církevní módní přehlídka). Závěrečná motorkářská scéna rozpačitý dojem trochu vylepšuje, ale ve výsledku ne na víc, než na 50%.(23.5.2006)

Tento film nelze vymazat z paměti. Neuvěřitelné množství nezapomenutelných scén. Atmosféra. Názory. Portréty. Úchvatný film. Možná aj jeden z nejlepších, co jsem kdy viděl.(19.3.2011)