Řím

Fellini Roma

Rím

Fellini's Roma

Itálie / Francie, 1972, 128 min

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $120,000(28.5.2010)

Můžu to být způsobeno několika promilemi alkoholu, který koloval onoho večera v mé krvi, ale přiznávám se, že Mastroianniho jsem v tomto filmu vůbec neviděl (!) a pokud si vzpomínám, tak Fellini je v záběru asi dvě vteřiny z celé stopáže. Jinak Řím je snímek velmi zvláštní a nejlépe popsatelný asi slovy typu filmová anarchistická koláž či svérázná filmová esej prosycená italským temperamentem. - Není zde žádná ucelená narace, ale pouze řada vzájemně se střídajících a prolínajích výjevů, které (prosyceny typicky felliniovským magickým realismem) představují Věčné město zhruba v rozmezí 30. - 70. let, kdy zjišťujeme, že výjevy masových fašistických přehlídek vystřídaly pláně plné hippies apod. - Inu, pozoruhodný film.(24.11.2005)

Kupodivu jsem byla unešena i z tohoto podivně dokumentárního filmu o Římu, vlastně se mi zatím zdá nejpřístupnějším dílkem od Felliniho. Je to také dáno občasnými vskutku humornými situacemi (ono totiž vidět přehlídku církevních šatů - to se jen tak nepoštěstí, nebo Felliniho kterak deklamuje, že ti studenti kritizují film, který právě natáčí...). Roma chvílemi však i kritizuje a nostalgizuje - mizející fresky vykutané krtkem v nově stavěném metru, toho jsou jasným příkladem. Jen mě takříkajíc zaskočila šišlavá angličtina ... (nepochopení z mé strany - nebo to byl zase jen vtip???). Film je poctou i kritikou Říma zároveň, je také poctou a kritikou italskému temperamentu, je to vizuálně a audiálně (ruchy velkoměsta hrají velkou roli) úchvatný film, sice bez děje, ale s poselstvím.(23.5.2006)

• 5150

Mám rád, když má film alespoň základní dějovou linii, chci toho tolik? Jistě mnozí z vás namítnou, že ŘÍM má hloubku a sdělení, ale já se děsně nudil.(31.7.2006)

"Jak známo, fašisti dosáhli dvou věcí: vyhráli boj s epidemiemi a vlaky jezdily bez zpoždění." Pro mě osobně definitivní vstoupení do Felliniho světa.(19.4.2015)

• - Ve filmu hraje i česká herečka Marie Párová, která žila dlouhodobě v Itálii. (M.B)