Satyricon

• Itálie

Fellini - Satyricon

Fellini Satyricon

Itálie / Francie, 1969, 138 min

Tenhle „Fellini pro nejnáročnější“ byl pro mne opravdu velkým soustem. Filmová adaptace Petroniova Satyrikonu s nelineárním, fantaskním dějem, zobrazující hříšnou starořímskou společnost v těch nejpestřejších barvách a nejdivočejších vizích, kde se chvílemi nemluvilo vůbec a chvílemi zas moc mi připomínala jakousi fantastickou-magorii. Pro kterou nedokážu tak ohýbat a kroutit slova, abych ji mohla věrně vystihnout.(13.7.2006)

Mile úchylná bizarnost - tak to mám ráda!...víc netřeba říkat...(16.5.2006)

Chvílemi hodně makabrózní až morbidní film, výrazně stylizovaný a s těžko pochopitelným poselstvím. Já se při něm ale hodně bavil.(26.7.2007)

• Dan9K

Další úlet od ouleta? Ale nakonec jsou fajn, pondělky ( kdy ty jeho "filmy" ČT dvojka vysílá (vysílala)) byly vždycky trochu všední a díky němu se staly jaksi....vyjímečnými. První třičtvrtě hoďka je to ale nářez, dalo by se to přirovnat k plně atonální hudbě, na kterou když si po chvíli zvyknete, dostanete se do říše snů a do naprostého transu. To samé se mi povedlo i zde, ovšem pak nevím, jestli jsem otupěl, nebo se Satyrikon opět zvrhává ve Felliniho typickou nesnesitelnou nudu, ale jakmile jsem se ze zmíněného transu probudil, přišlo mi, že značná část absurdních a zcestných situací a scén je prostě beze smyslu, tu první třičtvrtěhodinu jsem na tom ujížděl, ale rychle mě to omrzelo.(16.5.2006)

• RHK

Jeden ze 125 nejlepších neanglicky mluvených filmů - 125 Greatest Foreign Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/.(31.8.2011)