X-Men: Deadpool

X-Men Origins: Deadpool

(neoficiální název)

Akční / Dobrodružný / Komedie / Sci-Fi

USA / Kanada, 2016, 108 min

Nejnahláškovanější komixovka? Fcking YES!(11.2.2016)

Je to fajn a v jádru strašně sympatické, takže tomu ve výsledku nelze nepřát úspěch. ALE! Deadpool vždycky stavěl na tom, že jediným opravdovým stropem je představivost jeho tvůrců. Proto jsou komiksy tak utržené ze řetězu, ďábelsky rychlé a dokáží pohltit a bavit každým panelem. Problém Deadpoola ve filmu je logicky v tom, že tady se představivost tvůrců svazovala nízkým rozpočtem a na výsledném tvaru je to bohužel hrozně vidět. Dvě velké akční scény, z toho jedna roztažená vlastně na polovinu filmu prostřiháváním na flashbacky, které nikoho nezajímají a ani nebudují plnotučný příběh. Vše je hrozně obvious, bez zvratů, a tak zbývá jen nabuzený Reynolds, který bude s maskou vždycky zábavnější než bez ní. ALE! Je to opravdu strašně sympatické a když se šlape naplno, těžko tomu cokoli vyčítat. Obzvlášť když se slabiny nebojí autoři přiznat a házet je za hlavu. Příště (obzvlášť vzhledem k příslibu po titulcích) už to ale chce těch 100 míčů v budgetu. Pokud jsme si kvůli plnohodnotnému superior sequelu museli projít obstojným, výchozímu materiálu věrným prvním kolem bez překvapení, pak asi budiž a jen houšť!(11.2.2016)

Deadpool mě příjemně překvapil. Ne post/pubertálním humorem, ten jsem spíš přežil. Ani ne roztomilou sebeuvědomělostí procesu vyprávění, neb ta patří k základní narativní výbavě současné zábavné fikce. S čím však Deadpool pracuje vskutku důmyslně, je výstavba osnovy jeho vyprávění. Časová pásma, odbočky, situace - staví na nenápadném variování účelně omezeného množství vzorců, takže i přes snahu diváka neustále překvapovat nakonec nepůsobí nestřídmě. Jo, na povrchu jde o romantický příběh na pozadí sebestředné komiksové parodie, ale výstavbou je to vlastně stará dobrá detektivka drsné školy. V lecčem klasičtější než mnohé z těch, které se k této tradici v posledních dekádách hlásí.(11.2.2016)

Když pominu určitou monotematičnost, která je v závěru už únavná, tak mě na tom vlastně nejvíc mrzí to, že je Deadpool jenom dětinský, ale málokdy opravdu chytrý. Prostě bych bral víc malůvek plánujících akci, ale taky víc otázek na téma, zda-li si studio opravdu nemá práv na více mutantů. Dost mi to připomnělo dvojku Kick-Ass. Z deseti prstů zvedám sedmkrát prostředníček.(4.3.2016)

• Kaka

Pusťte tuhle vulgární sexistickou hrůzu lidem za 30 let a budou se cítit asi tak 10x hůř než dnes my při sledování neuvěřitělně megagay Wham! live tour. Ne že by to na dnešní zvrácené standarty diváckého očekávání nebyl dobrý film, on jím vcelku je, je i sebeuvědomělý, dynamický, jen zoufale nekritický. Ale miliardu to vydělá, takže pohoda. Comicsům docházejí nápady, tak přicházejí comicsové parodie comicsů. Těším se na rok 2020 co bude od Marvela za parády.(14.2.2016)