X-Men: Deadpool

X-Men Origins: Deadpool

(neoficiální název)

Akční / Dobrodružný / Komedie / Sci-Fi

USA / Kanada, 2016, 108 min

Nejdříve to vypadá, že Deadpool dá spojení komiksová adaptace úplně nový význam. Dokonce se zdá, že těch sebereflexivních, sebeuvědomělých, intertextuálních a metakritických momentů narušujících tok vyprávění bude tolik, že se v něm tvůrci utopí a žádné vyprávění z toho ani nebude. Pak to ale najednou zvadne jako Deadpoolova původně pěkně tvarovaná prdel a divák je svědkem sice vtipné, ale docela "tuctové" komiksovky jednoho macho ultrasexuála (tak jsme na střední říkali těm, kteří by zmerčili všechno, co uvidí). P.S. Asi tak... https://www.youtube.com/watch?v=TovMNMIjqG8(1.4.2016)

Koukat se na Deadpoola je trochu jako jít po Václaváku s ožralým kámošem, který si stoupne uprostřed chodníku a začne chcát. Každých deset vteřin zařve: BACHA MÁM V RUCE PTÁKA!, což je nejdřív docela funny, ale pak se to stane krapet předvídatelné a únavné. Deadpool je odlišný ne tím, že by se tolik od ostatních superheroes lišil, ale tím, že odlišnost neustále tematizuje a sype divákům do ksichtu. Jinak je úplně stejně průhledný jako CapAm, jen tam, kde se kapitán chová jako Dušín, se Deadpool nutně zachová vždy jako kokot. Je to prostě modelový návrat potlačeného. Marvel tak dlouho odsouval násilí, vulgaritu a sex ze svých filmů, až vzniklo dost materiálu na Deadpoola, který ukázkově zaplňuje všechny díry (pěstí). Funguje to jako objednávkový fan service a lubrikant pro další X-Meny, kde se určitě nebude klít a masturbovat. A stejně tak pro celé marvelovské univerzum, ať už za ním stojí kdokoli. Neberte to špatně - hlášky jsou bezva, akce fajn. Ale pod pozlátkem frků vo korektnosti a honění péra je v jádru úplně stejně jalová romantická story se špatným padouchem (Ed Skrein = lame), jako v případě mnoha dalších komiksáků. Deadpool vydělává na tom, že na svoje slabiny poukáže, ale výsledkem není tak zábavná a soudržná podívaná jako Strážci galaxie, ale spíš zmateně kličkující přešívka, která svoje slabiny maskuje pubertálními výstřelky. Jen to z mého pohledu nefunguje jako film, ale spíš jako fanboyovská směsice gagů s proměnlivou úrovní. S rostoucí stopáží roste i pocit, že film jede na automat a na jeden dobrý gag vychrlí tří průměrné. Takže OK, beru, ale okouzlení Kick-Assem se neopakuje, Vaughn trotiž dovede chcát proti větru i bez toho, aby vám stokrát zdůraznil, že při tom drží v ruce ptáka a to se nedělá. Škoda, že mi není o 20 let míň. Jak správně poznamenal kolega Samohan Řepák: byl by to nejlepší film, co jsem kdy viděl. Tohle musím v tradici českého filmu překřtít na SUPERHRDINSKI FILM. [60%](10.2.2016)

Neříkám, že mi hláškovací postava Deadpoola nebo ksicht Ryana Reynoldse sedl úplně dokonale, ani že mi všech 1000 vtípků přišlo vtipných, ale tohle je v době kdy se masy hrnou do kin na plochý, nenápaditý, okoukaný, najisto výdělečný akční mrdky, nenatočíš pomalu nic drzýho a nekřesťanskýho za pořádný prachy, komiksovej boom kolikrát už sakra nudí... tak tohle je prostě skvělá kapka živý vody. A já mám velkou radost, že to zválcuje pokladny kin po celý planetě (s výjimkou tam kde to neprojde přes cenzuru), protože to je jednoznačnej signál, že chceme točit i filmy pro dospělý, jazykem co nás mluví většina a s ujetym humorem, co má kurva beztak tolik z vás. Jo, chceme i NEKOREKTNÍ filmy pro lidi co nejsou nudný upjatý píči.(17.2.2016)

My Little Pony: The Love Story Movie... Není to ani zpola tak podvratné a punkové jako Kick-Ass. A to až do té míry, kdy na to jak moc se to snaží všem těm komiksovým blockbusterům a hollywoodské mašinérii ukázat zdvižený prostředníček, tak je to ze strany tvůrců vlastně až překvapivě připosraná sázka na jistotu hrající dle stejných pravidel (přisprostlý krvavý eRkový kabátek na tom nic nemění), protože Deadpool není nic jiného než zcela standardně vystavěný komiksový origin. Jenže zdaleka ten nejlépe vystavěný komiksový origin za poslední roky, který funguje jak ve vážné rovině cesty za pomstou, tak oproti všem předpokladům i v romantické linii, která není pouze nutným zlem. A to že to je celé zaobalené do meta uvědomělého, neustále na diváka pomrkávajícího, čtvrtou stěnu bořícího a nahláškovaného hávu vymáchaného v potocích krve je jen chutná třešinka na dortu. Ano, je tu i větší než malé množství infantilních a pubertálních "prcičkovských" frků na jedno brdo, které se rychle přejí, jenže tady je v každé minutě stopáže tolik "humorů" (nebo aspoň pokusů o něj), že se v té tsunami i ty slabší prostě ztratí. Akorát bych pro příště ocenil něco více hodného Deadpoola. Třeba jeho osobní pifku na vrcholné manažery Marvelu či něco podobně střeleně meta a utrženého ze řetězů.(16.2.2016)

Jen asi nejlepší a nejnápaditější superhrdinský origin, který se kdy dostal na plátna kin ?(19.2.2016)