Osadné

Slovensko / Česko, 2009, 63 min

Marko Škop

Marko Škop

Ján Meliš

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $22,000║ Nepomôžem si ale cesta do Bruselu mi vyznie v takého Slovenského Borata(čo prinieslo aspoň úsmevné scény)... , tento dokument by ani nebol zlý, keby bolo poriadne rozumieť 3hlavným protagonistom túžiaci po zmenách čo vlastne hovoria, len málo čo im bolo zrozumiteľne rozumieť, dosť si človek musí domýšľať pri sledovaní filmu, kde išli k tlmočeniu dialógov Anglické titulky a kde nárečie Slovenských obyvateľov na cípe Východného územia je prevažne Rusínske. Takže dokument si človek či chce či nechce nedokáže plnohodnotne vychutnať, určite mi spravil aspoň o niečo širší rozhľad o obyvateľoch Slovenska o ktorých som nemal ani šajnu, prípadne o území kde nezasiahlo priemyselné odvetvie. /videl v kine: 40%/ (videl na festivale Cinematik 2009)(16.9.2009)

Zaujímavý dokument...(4.7.2010)

"Osadné aneb Jak to na tom Slovensku/Evropské unii chodí". Humor i soucit s kyselou pachutí v ústech i potulným úsměvem (ne)přejícího diváka.(11.7.2010)

Pravdivěji působící dokument jsem snad ještě neviděl! Zde naprosto autentické výpovědi Rusínů (starosty, pravoslavného popa, jeho manželky aj.) a reakce europoslanců v Bruselu. Jistě nikoliv náhodný je postřeh těchto obyčejných lidí, jak to těm byrokratům mluvilo (umění okecávat patří k základním požadovaným vlastnostem tohoto typu úspěšných politiků). Jako by tu došlo k naivnímu střetnutí mikrosvěta,reprezentovaného tradicí a účelným, osvědčeným řádem, s makrosvětem chaosu, byrokracie a prázdných frází. A došli jsme k závěru: "Pomoz si sám a Pánbíček ti pomůže". Zároveń nenásilné seznámení s prostředím maličké východoslovenské vesnice, s lidmi a jejich kulturou. Výsledkem cesty do Bruselu byla dřevěná socha medvěda s tabulemi pro turisty. Obec ji zbudovala na počest očekávané návštěvy z EU, která nepřijela... Bohužel mi unikl začátek - tak nevím, zda tu byla zmínka o tom, že v obci je jednak kostel pravoslavný a jednak řeckokatolický. To by možná vysvětlovalo skutečnost, že pravoslavný pop pokřtil za posledních 5 let jen dvě děti (třeba ty ostatní jsou křtěny řeckokatolickým knězem). Znáte to tam někdo?(5.7.2010)

Projekce v rámci přednášky "Dokumentární tvorba" // 15.10.2009 // Aneb jak to dopadne, když lidé z toho neztracenějšího kousku slovenské republiky jedou do "světa". Prej ze sebe udělali blbce. Kdepak. Ty největší blbce udělali už tak z těch, kteří blbci byli a každý to ví.(15.10.2009)