Osadné

Slovensko / Česko, 2009, 63 min

Marko Škop

Marko Škop

Ján Meliš

Ach jo.. to byla legrace. :D Naivita těchto dospělých pánů nezná mezí.(3.5.2011)

LFŠ 2009 Divácky hodně vděčný film, což je jeho největším kladem a zároveň tím největším záporem. V podstatě se jedná o spin-off INÝCH SVĚTŮ, ve kterém opětovně vystupuje rusínský aktivista Fedor Vico, a forma předchozího inscenovaného dokumentu působícího jako hraný film je dotažena k dokonalosti (mnohem soudržnější, vtipnější, jednotlivé scény jsou lépe vypointovány a tentokrát je nejen co zachycovat, ale i o čem vyprávět). Takový slovenský BORAT, z kterého se dají citovat hlášky a odkazovat na jednotlivé scény, ale provokativnost a inteligence je nahrazena smířlivým pohledem, který potěší všechny euroskeptiky. P.S. Pokud se nějaká distribuční společnost rozhodne uvést film u nás v kinech, prosil bych o české titulky, protože i rodilí Slováci (a jeden Maďar) měli zvlášť v první třetině problém porozumět rusínskému dialektu. 7/10(29.7.2009)

Zaujímavý dokument...(4.7.2010)

Sympatický pohľad do života jednej odľahlej komunity na čele s dlhoročným starostom a veľmi milým pravoslávnym kňazom. Filmu nemožno uprieť zábavnosť, príbeh, myšlienku a príjemnú dávku nostalgie za zašlými časmi, ale všetky tieto veci sú režisérsky nedotiahnuté a roztrieštené. V podstate ide o rovnakú vec, ktorá mi vadila pri Iných Svetoch. Keď sa pozerám na oba filmy, tak vidím, že mali na viac, ale akosi končia na polceste.(12.2.2010)

Zajímavý, zábavný, ale hlavně dost smutný dokument o soudružnosti malé skupinky lidí a zoufalé snaze neztratit se a nesplynout ve velké Evropě. Sice zdlouhavé, ale velice působivé..(4.11.2009)

• - Film si z Karlových Varů roku 2009 odvezl cenu odborné poroty za "Nejlepší dokument nad třicet minut". (Terva)

• - Vo filme sú použité aj zábery zo slávnostného otvorenia turisticko-náučného chodníka Udavou - lesné spoločenstvo pralesovitého typu so stáročnými jedľami, bukmi, smrekmi a ďalšími drevinami. Chodník prechádza na poľskú stranu do Balnice, kde je zastávka lesnej úzko-koľajovej železničky do Majdanu. (ujec)