Osadné

Slovensko / Česko, 2009, 63 min

Marko Škop

Marko Škop

Ján Meliš

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $22,000║ Nepomôžem si ale cesta do Bruselu mi vyznie v takého Slovenského Borata(čo prinieslo aspoň úsmevné scény)... , tento dokument by ani nebol zlý, keby bolo poriadne rozumieť 3hlavným protagonistom túžiaci po zmenách čo vlastne hovoria, len málo čo im bolo zrozumiteľne rozumieť, dosť si človek musí domýšľať pri sledovaní filmu, kde išli k tlmočeniu dialógov Anglické titulky a kde nárečie Slovenských obyvateľov na cípe Východného územia je prevažne Rusínske. Takže dokument si človek či chce či nechce nedokáže plnohodnotne vychutnať, určite mi spravil aspoň o niečo širší rozhľad o obyvateľoch Slovenska o ktorých som nemal ani šajnu, prípadne o území kde nezasiahlo priemyselné odvetvie. /videl v kine: 40%/ (videl na festivale Cinematik 2009)(16.9.2009)

LFŠ 2009 Divácky hodně vděčný film, což je jeho největším kladem a zároveň tím největším záporem. V podstatě se jedná o spin-off INÝCH SVĚTŮ, ve kterém opětovně vystupuje rusínský aktivista Fedor Vico, a forma předchozího inscenovaného dokumentu působícího jako hraný film je dotažena k dokonalosti (mnohem soudržnější, vtipnější, jednotlivé scény jsou lépe vypointovány a tentokrát je nejen co zachycovat, ale i o čem vyprávět). Takový slovenský BORAT, z kterého se dají citovat hlášky a odkazovat na jednotlivé scény, ale provokativnost a inteligence je nahrazena smířlivým pohledem, který potěší všechny euroskeptiky. P.S. Pokud se nějaká distribuční společnost rozhodne uvést film u nás v kinech, prosil bych o české titulky, protože i rodilí Slováci (a jeden Maďar) měli zvlášť v první třetině problém porozumět rusínskému dialektu. 7/10(29.7.2009)

Pravdivěji působící dokument jsem snad ještě neviděl! Zde naprosto autentické výpovědi Rusínů (starosty, pravoslavného popa, jeho manželky aj.) a reakce europoslanců v Bruselu. Jistě nikoliv náhodný je postřeh těchto obyčejných lidí, jak to těm byrokratům mluvilo (umění okecávat patří k základním požadovaným vlastnostem tohoto typu úspěšných politiků). Jako by tu došlo k naivnímu střetnutí mikrosvěta,reprezentovaného tradicí a účelným, osvědčeným řádem, s makrosvětem chaosu, byrokracie a prázdných frází. A došli jsme k závěru: "Pomoz si sám a Pánbíček ti pomůže". Zároveń nenásilné seznámení s prostředím maličké východoslovenské vesnice, s lidmi a jejich kulturou. Výsledkem cesty do Bruselu byla dřevěná socha medvěda s tabulemi pro turisty. Obec ji zbudovala na počest očekávané návštěvy z EU, která nepřijela... Bohužel mi unikl začátek - tak nevím, zda tu byla zmínka o tom, že v obci je jednak kostel pravoslavný a jednak řeckokatolický. To by možná vysvětlovalo skutečnost, že pravoslavný pop pokřtil za posledních 5 let jen dvě děti (třeba ty ostatní jsou křtěny řeckokatolickým knězem). Znáte to tam někdo?(5.7.2010)

Medveď, Vlk, Sova. Ak niekde vznikne spor, ktoré z týchto zvierat má symbolizovať miesto, kde žijeme, je to miesto dobré. A to nie je málo. Európskych úradníkov formovaných štruktúrovanými bludiskami, akoby vystrihnutými z Tatiho Playtimu o tom, čo môže poskytnúť východokarpatská príroda a tam žijúci ľudia však nepresvedčíte. Je sa čo diviť, že je čas začať falošných politikov za množstvo vychŕlených jalových slov rovno strieľať? Aspoň obrazne, ako radí karikaturista Fedor Vico, ktorému je počas návštevy Európskeho parlamentu a počúvaní verbálnych bublín napudrovaných kozmonautov a europoslanc/komisárov napohľad nevoľno.(7.10.2009)

To je tak, ked chce niekto robit nieco, co nema vopred premyslene... Pan knaz a pan starosta, Jajo a Pajo. Ale musim povedat, ze som sa bavila.(12.2.2010)