Horor v Manile (TV film)

Thriller in Manila

Dokumentární / Sportovní

Velká Británie, 2008, 90 min

John Dower

Ikdyž nejste žádnými fanoušky boxu, tohle vás prostě přiková k plátnu. Stejně jako mě. Před timhle dokumentem jsem samozřejmě znal M. Aliho a v hlavě se mi motalo to, že boxoval někde v Zairu a byl to hodně slavnej zápas ( a dozvěděl se, že to bylo proti Foremanovi a vrátil se mu titul mistra... ). Dokument buduje vynikajícim způsobem atmosféru a rozplétá nejrůznější roviny tohoto "thrilleru". A to tak, že už jste opravdu zvědaví jak to dopadlo. A když k tomu připočtete ten závěr... Škoda, že režisér do Varů nedorazil, protože by měl určitě o čem vyprávět. Bylo by to za max, ale jedna zásadní věc tu chybí - M. Ali se nevyjadřuje osobně v současnosti :-( Nevim, jestli je toho při svym zdravotnim stavu vůbec schopnej, ale tenhle kamínek mi v této precizní mozaice přeci jen chybí. ( 44. KVIFF )(16.7.2009)

Dokument o dvou nesmiřitelných boxerských rivalech má sílu zaujmout i lidi, které normálně box nezajímá. A filmovým fanouškům svitne, proč se rok po tomto legendárním zápase objevil v kinech Rocky. Film se z větší části skládá ze vzpomínání několika starců, ale jsou zde i archivní záznamy včetně části titulního souboje (70%).(15.8.2012)

Nejlepší sportovní dokument, který jsem v životě viděl. Box mě nebaví, nezajímam se o něj a nic o něm nevím. Každopádně mám zakořeněné, stejně jako běžná veřejnost, že Muhammad Ali je vysloužilý, kvalitní boxer a osobnost. Tento dokument mě přesvědčil o opaku. Sebestředný, vymaštěný kretén, jehož ještě k tomu ovládala militantní muslimská sekta. Aby černoch pronášel projevy na srazu Ku Klux Klanu, to je celkem prdel, ale aby předváděl to, co předvedl před duelem v Manile, už prdel není. Souboj starý skoro čtyřicet let, přesto jsem měl pocit, že ho vidím živě a Frazierovi jsem fandil více než než Jágrovi ve Flyers. Dokonalý dokument, skvěle sestříhaný a chronologicky seskládaný. Ohledně dokumentu o boxu nic lepšího nenajdete, a to tvrdím i přesto, že jsem viděl jenom tohle. 100%(31.10.2011)

Ali bol namyslený narcistický islamský rasista!.... našťastie, Joe Frazier to z neho poriadne vytĺkol :) .... dokument s tak emotívnym a príťažlivým námetom, že sa snáď zle ani natočiť nedal ..... Peknou bodkou za zápolením tejto legendárnej dvojice je, že po smrti Joa Fraziera 7. novembra 2011 sa Muhamad Ali zúčastnil jeho pohrebu. Určitá pachuť jeho nechutnej arogancie a nevďaku, aké voči Joeovi Frazierovi prejavil za mlada, však stále ostáva - obzvlášť keď si človek uvedomí, že Ali je vnímaný ako legenda-ikona, a Frazier zomrel v ústraní a zabudnutí, prevádzkujúc svoju malú telocvičňu na predmestí Philadelphie..... Možno aj preto, keď vidím dnešného roztraseného Aliho, poviem si: "Máš čo si chcel !" ...... naozaj, príbeh plný veľkých emócií!! .... "Joe, pre mňa budeš navždy legendou! Odpočívaj v pokoji!"(15.8.2012)

Som zvedavý, či sa v modernom svete športu uskutočnia takéto druhy rivalít, keďže stále viac na svetlo sveta svitne ku komercializácii a ziskovosti, čím sa trendy odvracajú v povrchnejšiu šou, než tradičnému súboju na nože. Tento dokument v podstate rekonštruuje slávny zápas v Manile (1975), kde dvaja možno najlepší boxeri, ktorí spolu súperili sa stretávajú v knokaut atmosfére, s fyzickou disproporciou za hranicami vyčerpania síl. Keďže Ali dopadol, ako dopadol, dozvedáme sa udalosti a pikošky od Fraziera. Miestami možno trochu strnulejšie, ale pre priaznivcov boxu sú tu pripravené aj dáke tie zaujímavosti, vplyv a rámcový presah do vzdialenej súčasnosti s jemným a citlivým nostalgickým nahliadnutím.(23.1.2016)