JJA včlenil do Star Treku také nějakou tu společenskou rovinu, především je jeho film ale opět tím vycizelovaným kouskem vyprávění, kde do sebe vše zapadne, což mě vede k myšlence, že nějaká ta disharmonie by občas neškodila. A příliš mnoho informací na začátku druhé třetiny filmu ubírá trošku na pozornosti. Jinak je to ale velmi osvěžující snímek i z toho důvodu, že v něm velmi jde o obyčejné chlapské přátelství. 90%.(12.6.2013)

Story o tom nejopravdovějším a nejpevnějším chlapském přátelství - a dechberoucí akční výprava do míst, kam by moc lidí vkročit nechtělo, jako menší bonus. Chris Pine dokazuje, že v okamžiku, kdy navleče žlutočernou kombinaci, uhraje absolutně všechno, Karl Urban tradičně vyjádří pocity, i kdyby jen pohnul obočím a osvědčená tvůrčí sestava sází tentokrát na jistotu. Přestože na několika místech trochu zbytečně spoléhají na to, že publikum má povědomí o snímku z roku 1982, tuhle šanci Abrams ani scénáristé z ruky nepustili. Téměř každý dialog graduje ve výbušné následky a tváří v tvář nevyzpytatelnému charakteru, kterému Benedict Cumberbatch dává punc padlého anděla, musí všechny výtky nutně zblednout. Nehledě na to, že při finální půlhodině se téměř výhradně hraje na první emoční signální a racionální úvahy jdou definitivně stranou. Ohromených 90%, přetrvávající mírná rozechvělost a toužebné přání, aby si J.J. záležitosti v jiné galaktické etapě upravil tak, aby se na další díl mohl vrátit zase zpátky na Enterprise.(21.6.2013)

Grandiózní zklamání od J.J. Abramse poprvé. Efektní pozlátko, na které se sice hezky kouká, ale jinak mi nepřineslo potěšení takřka v ničem. Příběh je odvyprávěn neuvěřitelně ledabyle, v podstatě nechápu, o co ve filmu vlastně přesně šlo. Líbivosti a vysokému tempu je podřízeno vše - než se stav nastolený jedním zvratem stačí pořádně ustálit, aby jej divák pochopil, přijde další zvrat - a vše je zase jinak, aniž by film samotný poskytoval možnost pochopení oněch změn, neboť dějově se nikdy nedostaneme příliš do hloubky. Zásadní rozhodnutí, na která by bylo potřeba několika hodin či dnů rozvažování, se zde činí během několika mikrosekund. Prostě šup sem, šup tam, nám už je to všechno jedno. Na té nejzákladní úrovni od scény ke scéně to jakž takž funguje (krátkodobé cíle postav jsme schopni sledovat), ale kdo se vlastně o co přesně snažil dlouhodobě teď absolutně nejsem schopen dát dohromady a mám podezření, že to prostě nedává smysl. Ani trochu. Fakt, že se ve filmu mluví zásadně jen v tupých frázích, také zrovna nepomáhá. Mírně jsem vůči druhému Star Treku (první díl se mi přitom velmi líbil) pookřál v závěru, kdy se mu na chvíli podařilo vydolovat ze mne jisté emoce. Trvalo ale asi jen pět sekund, než jsem si uvědomil, že se vlastně nic nestalo, a přesně jsem odhadl, jakou další berličku film použije, aby se dostal k nekonfliktnímu cíli. Celkově jsem tedy poměrně silně roztrpčen. Film, v němž extrémně charismatického záporáka hraje extrémně charismatickým způsobem extrémně charismatický herec, ale při pohledu zpět si uvědomíte, že o něm vlastně nic nevíte a že si z jeho výstupu na plátně pamatujete jen pár psychopatických grimas, si vyšší hodnocení nezaslouží.(6.6.2013)

Star Trek zbořil dobovou představu o space opeře se vší její naivitou a starými rituály a dravě vykročil vstříc mladé generaci i těm, co dosud stáli mimo svět stvořený Genem Roddenberrym. Vznikl zábavý blockbuster, moderní, dynamický, plný akce, soubojů, hlášek a napětí - prostě sympatická popkornovka pro masové publikum. Pokračování se nese v podobném duchu, jen hlášek a humoru ubylo, vytěsnil je patos a v několika případech i ryzí sentiment (ano, stateční kosmičtí hrdinové se za své slzy nestydí) a celkově snímek trochu ubral na lehkosti svého předchůdce. Na druhou stranu, o žádný neúspěch se nejedná, spousta dvojek tápe a kvalitám původního snímku se leckdy ani nepřiblíží. (Guy Ritchie by mohl vyprávět.) Velkorysá výprava, dechberoucí trikové scény, akce střídá akci a díky nasazenému tempu si divák ani nestačí všimnout logických děr a jednoduchosti příběhu. Tento druh velkofilmu ostatně není určen k rozjímání nebo přemýšlení, ale k rychlé konzumaci, a tuhle roli plní víc než obstojně. Celkový dojem: 80 %.(9.7.2013)

|| Scenár: Roberto Orci, Alex Kurtzman, Damon Lindelof | Hudba: Michael Giacchino | Produkcia: J.J. Abrams, Bryan Burk, Damon Lindelof, Alex Kirtzman, Roberto Orci | Distribúcia: Paramount Pictures | Štúdio: Bad Robot Productions, K/O Paper Products, Skydance Productions | Rozpočet: 190 miliónov $ | Tržby: 465,378,661 $ || Vizuálne najstrhujúcejší film roku. Kjukumber nechal dobré mravy Holmesa na dovolenke a servíruje nám najlepšieho záporáka od Skyfallu. Tieto elementy však práve potláčajú inak jednoduchšiu štruktúru filmu, a chýba priestor pre vedlajšie postavy, ktoré v jednotke žiarili. Into Darkness je temnejším eposom, než jeho predchodca, z toho vyplývajúc nedisponuje oným sviežim vtipom a ľahkosťou rozprávania. Tento film je iný, inak dobrý, a práve preto si ho rád pustím aj nabudúce. Ps: Abrams by mal natočiť M.I.5, jeho trojka bola ajtak najlepšia z celej série :) 84% | Blu-Ray, THX, EN DTS |(16.9.2013)

• - Spoiler: Scéna, kde umírá Kirk (Chris Pine) v dekontaminační komoře a Spock (Zachary Quinto) ze žalu a vzteku zařve: "Khane!" je odezvou na scénu z filmu Star Trek II: Khanův hněv (1982), kde Khan (Ricardo Montalban) nechal Kirka (William Shatner) na asteroidovém pásu a Kirk vztekle vyřvával Khanovo jméno. (Shadowspark)

• - Ve scéně, kdy Khan (Benedict Cumberbatch) padá k zemi s lodí směrem k velitelství hvězdné pěchoty, srazí při pádu ze skály i pevnost Alcatraz. (ledofredo)

• - Enterprise je dlouhá 725 metrů a vysoká 190 metrů. Trup lodi zvaný talíř má průměr 340 metrů. Ukrývá můstek, ubikace pro 1100 lidí, nemocnici, IT oddělení a laboratoře. (Janzic999)