poster

Silnice

 • italský

  La Strada

 • slovenský

  Cesta

 • anglický

  Road, The

 • anglický

  La Strada

Drama

Itálie, 1954, 108 min

 • sportovec
  *****

  Cesta Felliniho k vlastnímu nezaměnitelnému filmovému rukopisu byla dlouhá a nesnadná. Její existenciální rámec a jednoznačně levicová orientace, pro mnohé dnes tak nepochopitelná, vyplývaly z podmínek, ale i silokřivek tehdejší doby. Pod starou, místy až sentimentalizující fasádou cítíme jasný a nesmlouvavý realistický pohled, který však také současně skrývá první zřetelné náznaky nezaměnitelné jedičné felliniovské imaginace. Lze uvést, že za Gelsominou nahmatáváme již tak trochu Giuliettu. Nakolik jsou hlavní tři postavy alegoriemi vlastností a stavů, jak to bylo vlastní gotickému, renesančnímu či baroknímu umění, zůstává - vcelku logicky - Fellinim záměrně nezodpovězenou otázkou. Jedno je jisté: hrdinové ze skutečného dna společnosti - r. 1954 byl již rokem měřitelného a viditelného hmotného vzestupu celé společnosti, krok za krokem překonávající jak rozvrat a zkázu druhé světové války, tak stejně nelichotivé dědictví třicátých let - jsou svou primitivitou od oživlých vlastností takřka k nerozeznání. Při bližším pohledu do psychologie hlavních postav tohoto romantického civilistního dramatu však vidíme známky skutečného lidství: Quinnův skvělý hrubián a rváč zná i okamžiky soucitu, lítosti, výčitek svědomí, prostomyslná Gelsomina nadčasově neskutečné umělecké kreace Masiny si uvědomuje své ženství a touhu po citu a podobně je vybavena třetí postava poštívače a provokatéra Matta, jehož domnělé bláznovství je jen maskou. Krutý konec filmu není autorskou spekulací, jak by se nad někomu mohlo zdát, ale naopak spojnicí, která jen posiluje převládající tradiční tvarosloví užité filmové řeči a skutečného konce těchto pro většinu společnosti tak pominutelných a zaměnitelných hugovských bídníků doby našich prapra- a prarodičů. Fellini v alegoricky vymezené SILNICI nalezl nejen sám sebe, ale i svůj typ herce a herectví, který ho bude provázet po celou jeho dlouhou hvězdnou uměleckou dráhu. Lesk a jiskřivost tohoto skvělého díle nepomíjejí ani po desetiletích, která uplynula od jeho premiéry.(26.6.2011)

 • Hejtmy
  ****

  {277/1001} Silnice je první film, který jsem od Felliniho viděl, protože bych jeho dlouhou a úspěšnou kariéru chtěl vidět tak nějak popořadě. Čekal jsem složitý nudný film, kde budu muset hledat všechny ty klady, které tam ostatní vidí, a nakonec je stejně nenajdu, ale bylo tomu naopak. Silnice je zajímavý film s normálním příběhem, kterému člověk porozumí, a hlavně se zajímavými (a v jistém ohledu mně i sympatickými) postavami. Zajímavé je, že Zampana většina zde komentujících soudruhů vnímá jako zápornou postavu, ale mně spíš vyzníval kladně jako člověk, co se sice nechová jako ze škatulky, ale v jádru je dobrý, a to, co z něj dělá tu negativní postavu, je svět okolo něj. Rozhodně je Silnice zajímavý film a doufám (i když v to nevěřím), že i další Felliniho filmy by mohly držet vysoce nastavenou kvalitu. 80 %(13.10.2010)

 • jhrasko
  *****

  Perinbabka, milá, ak existuje absolútna čistota, si to TY. Cesta, ktorou kráčam so zaslúženou pravidelnosťou. Možno pre niektorých zostarla postupmi, nikdy ale nezostarne pocitmi.(8.7.2012)

 • Flego
  *****

  Felliniho dráma je predovšetkým o hereckých výkonoch dvojice Masina - Quinn, každý odohral svoj part dokonalým spôsobom.(11.9.2011)

 • bassator

  47th KVIFF 2012 - SPECIAL EVENTS - Zvláštní uvedení (La strada / LA STRADA / Silnice)(15.7.2012)

 • - Anthony Quinn vzpomínal, že původní plat měla být procenta z filmu. Z toho nakonec sešlo a připravilo ho to o mnoho milionů dolarů. (Kulmon)

 • - Film je zařazen na seznamu "nejvýznamnějších filmů", který vydal Vatikán v roce 1995 na přání papeže Jana Pavla II. Je zařazen v kategorii filmů, které jsou významné svou morální hodnotou. (gjjm)

 • - Snímek získal v roce 1954 Oscara v kategorii nejlepší zahraniční film a na MFF v Benátkách získal Stříbrného lva. (contrastic)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace