Silnice

• slovenský

Cesta

Road, The

Itálie, 1954, 108 min

Velmi stručně - děkuji, pane Fellini. Díky za to, že jste nám ukázal opravdového smutného klauna. Na ten její kukuč do smrti nezapomenu. Stejně jako na roli Anthonyho Quinna. Ještě jednou, děkuju. 80 %.(25.9.2012)

{277/1001} Silnice je první film, který jsem od Felliniho viděl, protože bych jeho dlouhou a úspěšnou kariéru chtěl vidět tak nějak popořadě. Čekal jsem složitý nudný film, kde budu muset hledat všechny ty klady, které tam ostatní vidí, a nakonec je stejně nenajdu, ale bylo tomu naopak. Silnice je zajímavý film s normálním příběhem, kterému člověk porozumí, a hlavně se zajímavými (a v jistém ohledu mně i sympatickými) postavami. Zajímavé je, že Zampana většina zde komentujících soudruhů vnímá jako zápornou postavu, ale mně spíš vyzníval kladně jako člověk, co se sice nechová jako ze škatulky, ale v jádru je dobrý, a to, co z něj dělá tu negativní postavu, je svět okolo něj. Rozhodně je Silnice zajímavý film a doufám (i když v to nevěřím), že i další Felliniho filmy by mohly držet vysoce nastavenou kvalitu. 80 %(13.10.2010)

60%(29.4.2010)

Jako by mezi mnou a Silnicí bylo tlusté zrcadlo, protože jsem se nedokázal do děje vcítit a nějak prožívat osudy hajzla Zampana a pošahané Gelsominy. Pro některé to určitě bude silný film, ale pro mě je to pouze vytříbeně našlehaná podívaná, ale já potřebuji víc, potřebuji to "cítit". Anthony Quinn hrál královsky, ale jeho postava se mi vážně hnusila, takže nemám vůbec chuť ho vychvalovat. Giulietta Masina jako mimozní pomocnice taky dobrá, ale mám ji radši v jiné poloze. Čekal jsem od Silnice mnohem víc, po Nights of Cabiria přišla spíš nuda a zklamání, ale význam toho filmu neodepírám. Na rovinu, zkazil mi náladu a budu nad ním muset přemýšlet.(29.10.2008)

Nie je to film pre kazdeho divaka a uz vobec nie pre divaka, ktory uprednostnuje skor komercne filmy, ku ktorym patrim aj ja, ale tento film sa mi jednoducho pacil. Mozno to bolo aj tym, ze Giulietta Masina si zahrala aj PERINBABU (1985) v Jakubiskovom filme a prvykrat som ju videl v inej ulohe, co bolo pre mna zaujimave, ale aj medziludske vztahy v tazkom zivote, kde ludia len tak tak prezivali a arogantne spravanie Anthonyho Quinna voci ostatnym ludom ma jednoducho zaujali. Neviem, ci bude Fellini patrit medzi mojich oblubenych reziserov, pretoze jeho AMARCORD (1973) ma az tak moc nenadchol, ako som ocakaval, ale vsak uvidim po zhliadnuti jeho dalsich filmov, ak sa mi naskytne prilezitost. Obaja herci Quinn a Masina zahrali svoje postavy velmi dobre a film ziskal i Oscara za najlepsi cudzojazycny film... 27.01.2010 ______ Anthony Quinn - (Zampano) +++ Giulietta Masina - (Gelsomina) +++ Richard Basehart - (Matto - blázon) +++ Aldo Silvani - (Pan Giraffe - riaditeľ cirkusu) +++ Marcella Rovere - (Vdova) +++ Livia Venturini - (Mníška) +++ Produkcia: Dino De Laurentis +++ Hudba: Nino Rota +++(27.1.2010)

• - Snímek získal v roce 1954 Oscara v kategorii nejlepší zahraniční film a na MFF v Benátkách získal Stříbrného lva. (contrastic)

• - Anthony Quinn vzpomínal, že původní plat měla být procenta z filmu. Z toho nakonec sešlo a připravilo ho to o mnoho milionů dolarů. (Kulmon)

• - Film je zařazen na seznamu "nejvýznamnějších filmů", který vydal Vatikán v roce 1995 na přání papeže Jana Pavla II. Je zařazen v kategorii filmů, které jsou významné svou morální hodnotou. (gjjm)