poster

Silnice

 • italský

  La Strada

 • slovenský

  Cesta

 • anglický

  Road, The

Drama

Itálie, 1954, 108 min

 • maxi6
  *****

  .........Poválečná Itálie, těžké živobytí pro lidskou spodinu. Fellini v tomto sugestivním snímku vylíčil denodenní zápas obyčejných lidí o jejich přežití, mezilidské vztahy. Na rozdíl od fašistické filmové produkce, ve které se příběhy o chudých nenacházely, zde jsou mistrně a poeticky popisovány do puntíku. Vše je vlastně zrcadlově převrácený obraz k jeho dalšímu filmu Sladký život. Anthony Quinn jako "řeznický" hrubián a Felliniho manželka Giulietta Masina, se svoji hypnotizující, klaunovskou a milou grimasou jsou nepřekonatelní. Typicky neorealistický závěr filmu a dravá hudba dávají všemu nadhled a pravé kouzlo...............(1.4.2005)

 • vypravěč
  *****

  Gelsomina jako Mignon dvacátého století. Píseň Goethovu jsem slyšel echem znít - pod melodií, kterou dívka hrála: "Znáš země ty, kde citron rozkvítá, / v tmách loubí zlatá oranž prosvítá, / kde od blankytu vánek jemný dchne, / kde myrta klidná, vzhůru laur se pne, / znáš země ty? Tam k nim! tam k nim / brát s tebou se, ó, milenče můj, sním. // [...] // Ten vrch-li znáš a stezku oblačnou? / Tu soumar si svou cestu hledá mhou; / a v slujích dlí ten draků starý rod; / tu skály pád a přes ni vřava vod. / Znáš hory ty? Tam k nim! tam k nim / jest naše pouť! můj otče, pojď, kam sním!"(19.8.2016)

 • Rosana
  *****

  Zásadní ídílo, alespoň podle knihy Plažewského "Filmová řeč" (bible filmařů) - podle mě jde o super příběh a skvělé zpracování!(30.10.2008)

 • Hejtmy
  ****

  {277/1001} Silnice je první film, který jsem od Felliniho viděl, protože bych jeho dlouhou a úspěšnou kariéru chtěl vidět tak nějak popořadě. Čekal jsem složitý nudný film, kde budu muset hledat všechny ty klady, které tam ostatní vidí, a nakonec je stejně nenajdu, ale bylo tomu naopak. Silnice je zajímavý film s normálním příběhem, kterému člověk porozumí, a hlavně se zajímavými (a v jistém ohledu mně i sympatickými) postavami. Zajímavé je, že Zampana většina zde komentujících soudruhů vnímá jako zápornou postavu, ale mně spíš vyzníval kladně jako člověk, co se sice nechová jako ze škatulky, ale v jádru je dobrý, a to, co z něj dělá tu negativní postavu, je svět okolo něj. Rozhodně je Silnice zajímavý film a doufám (i když v to nevěřím), že i další Felliniho filmy by mohly držet vysoce nastavenou kvalitu. 80 %(13.10.2010)

 • rawen
  *****

  Dva úžasné herecké výkony, jeden silný a krásný film. Italské a francouzské neorealistické sníky mě nepřestávají překvapovat, sice působí v dnešní době snad již přehnaně a naivně, přesto dokážou vykousnout to podstatné a zasadit divákovi tu pravou smrtící dávku. Bravo. 9/10(2.1.2013)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace