Malá z rybárny

Animovaný / Loutkový / Romantický / Drama

Česko, 2015, 71 min

Jan Balej

Předloha:

Hans Christian Andersen (kniha)

Jan Balej, Ivan Arsenjev

Chapelier Fou

Patrik Pašš

Kostýmy:

Radka Balejová

Jak bych to vystihl ... skvělý start, skvělý finiš, ale spousta překážek prostě leží na zemi. Snímek jednoznačně kulhá na dramaturgii spojenou se scénářem a vyprávěním. Nikoli však vypravěčem! Vzhledem k ponurosti děje byl Kaiser překvapivě dobrou volbou. A když už jsme u pozitiv, tak animace byla geniální záležitostí, dokonce často nahrazovala hluchá místa v ději a kde mělo být napětí, nebo zvrat, tak mlčky, ale nejhlasitěji zároveň, nastoupila animace s propracovanou grafickou stránkou filmu. Také hudba se povedla. Jenže právě vždycky, když mělo dojít k nějakému zvratu nebo konfrontaci, tak film vyšuměl do nikam - tedy pokud to částečně nezachránila ona výmluvná animace. Celkově se Malá z Rybárny povedla lépe, než kdejaký dnešní mainstreamový film, to ano, ale kdyby se ještě pečlivě zamakalo na detailech v textu a zvratech, tak by to mohlo být na potlesk. Jen tak dál, tvořte, jste na dobré cestě. Film má ponurou atmosféru, tíživou a má silný emocionální dotek. Neberte na to malé děti, ale pošlete tam všechny teenagery. "Tak alespoň ten banán ..." 70% = 3+/5(10.6.2015)

Hlavně ze začátku dost podivná dramaturgie a taková nijaká atmosféra, pak se to zvrhne do perverzní manifestace a až ke konci začne atmosféra působit příjemně zvrhlým dojmem a vyústí poměrně uspokojivým závěrem. Komentář vypravěče je často rušivý a kazí atmosféru, režie poněkud zmatená, snad jen hudební podkres a zvuková kulisa si po celou stopáž drží velmi vysokou úroveň. Podivné spojení H. Ch. Andersena s názvem filmu na notách, místy krásná vizuální stránka, která se však někdy lehce bije s digitálními efekty, několik úžasných detailů, které dokážou vždycky aspoň na chvíli rozpumpovat atmosférický zážitek. Možná až moc velká snaha o originalitu adaptace, cílové publikum neznámé, nicméně pokud máte rádi animaci nebo lehce zvrácený humor, tak za zhlédnutí to stojí. *** Ve zkratce: Znásilněná pohádka, kde si to znásilnění však budete aspoň občas užívat.(8.6.2015)

Notoricky známá story o malém mořské víle zasazená do současného nevěstince v loutkovém provedení. Pro dospělé příliš mravoučné, pro děti příliš dospělé. Tak dost dobře nevím, proč ten film vlastně vznikl. Pro milovníky loutek s nehezkými ostře řezanými tvářemi ale určitě nirvána. MFF KV 2015(5.7.2015)

Zabavne temna stylizace a spoustu dobrych napadu. A nadherna melancholie. Kdyz zacne podmorska kapela hrat a od smyccu stoupaji bublinky, ma Balej divaka v hrsti. Do absolutna se to ale nedostane ze dvou duvodu. Tim prvnim je komentar vypravece, ktery vetsinou jen popisuje, co by divak pochopil i bez nej. Tim druhym je to, ze jde o prevypraveni a ne o interpretaci znameho pribehu. Jakasi katarze sice vyplyva z toho, co nakonec rekne vypravec (a jen tady ma trochu opodstatneni), ale to mi prijde malo. I tak je to ale film, ktery stoji za to videt. Uz jen pro fantasticky vizualni a nesmirne silny konec.(8.6.2015)

Když jsem viděl, kolik lidí na film chodí, (což je mimochodem velká škoda) doufal jsem, že i my si ho v klidu užijeme. Nestalo se tak, hned po nás přišlo asi patnáct dětí a několik rodičů, kteří zjevně nepochopili, že se rozhodně nejedná o pohádku pro nejmenší. Děti vyzbrojené všemožným "jídlem" na klidu v sále rozhodně nepřidaly. Ale zpět k filmu, který jsem si i přes to všechno užil. Malá z rybárny je velice povedená adaptace Malé mořské víly, která taktéž není až tak klasicky pohádková. Atmosféra, která panuje ve filmech Jana Baleje se k ní výborně hodí. Opět tu máme podivné postavy, v ne zrovna pěkné přístavní čtvrti. Panuje tu deprese, zlo, ale také dobrota a naivita v podání Malé. Opět tu máme spoustu vtipných, nebo alespoň chytrých detailů. Navíc si Jan Balej tentokrát více pohrál se scénářem, který je tak srozumitelnější a velice povedená je i hudba. Loutky jsou opět nádherné, už jen úvodní rybí orchestr je ve spojení s hudbou zážitek. Dále pak samotná Malá, smích Prostřední a tak bych mohl pokračovat. S vypravěčem Oldřichem Kaiserem taktéž nemám problém. Na naši kinematografii další netradiční, ale velice povedené dílo. 80%(3.6.2015)

• - Loutky se při animaci šroubovaly k desce. (M.B)

• - Ve filmu se objeví celkem 66 loutek ve 20 různých prostředích. (M.B)