poster

Osmdesát dopisů

 • slovenský

  Osemdesiat listov

  (festivalový název)
 • anglický

  Eighty Letters

Drama

Česko, 2010, 75 min

Režie:

Václav Kadrnka

Producenti:

Václav Kadrnka

Střih:

Pavel Kolaja
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Bebacek

  Důkaz toho, že někdy je kontext vzniku filmu mnohem zajímavější než film samotný a že osobní vzpomínky tvůrce ne vždy musí zajímat i ostatní.(1.4.2011)

 • Jellini
  ***

  Souhlasím s Vitexem. Je dobře, že tu vznikl film takovým způsobem jako Osmdesát dopisů. Je to rozhodně úplně jiný film, než jakýkoliv jiný v české kinematografii za posledních pár desítek let. Vlastně se mi hodně líbí scénář. Okouzlila mě scéna s kočkou (tedy její první část, jak prochází kolem telefonující matky) a vůbec mnoho jiných detailů, automaticky známých z každodenního života. Naopak jsem nevěděl, co si počít se scénou, kdy si Vašek prohlíží starou černobílou fotografii - to mi vůbec nic neházelo. A ani scénu, kde nakupují boty, jsem si nedokázal žádným způsobem vysvětlit/zařadit do celku. A ano, celý film nedělá s divákem nic víc, než že v něm vyvolá trochu soucitu (extrémně mi "vadila" fotografie na konci filmu). Film je rozhodně zajímavý a stojí za to ho vidět. Akorát je místy silně nesladěný, především formálně. Nepřípomíná to totiž jen Bressona, ale chvílema také Roye Anderssona, což je až podivuhodně nepříjemná kombinace. Stejně tak použití Bachovy hudby mi k filmu vůbec nesedělo. Bachova hudba je pro mne z úplně jiného vesmíru, než tento film. Škoda.(25.4.2011)

 • Slarque
  ****

  Jeden den v životě čtrnáctiletého kluka za socialismu. Doby šedivé, plné spěchajících nevýrazných lidí, lejster, kolků a obálek. Bylo mi čtrnáct, když tahle doba u nás skončila, takže tenhle klukovský pohled na svět rodičů pobíhajících mezi byrokraty dobře chápu. Nejde tu o žádné vyhrocené drama, ale hlavně o zachycení atmosféry doby. Voličům KSČM bych doporučil se na film podívat a zamyslet se, jestli tohle je to, co chtějí.(24.8.2014)

 • xxmartinxx
  ***

  Je to natočené přesně tak, jak mělo. Předává to přesně tu uondanou, špatnou a nesnesitelně prázdnou náladu, jakou tvůrci jistě chtěli. Problém je, že nemám pocit, že by mi tím dali něco, co bych nevěděl.(20.12.2011)

 • Handle
  odpad!

  Tak jsem se tu dozvěděl, že to je kvalitní film o pocitech... Jde se po chodbě, matka čumí, syn čumí, stále se jde po chodbě, sedí se v čekárně, záběr na dveře, dědek loupe vajíčko, záběr na dveře, syn čumí, záběr na dveře. Dalších pět důležitých záběrů pro vývoj děje, včetně detailní prohlížení fotky. Tejbl. Vindou. Matka koupí lovečák. Syn čumí, matka čumí. NEVĚŘIL JSEM. Ale na druhou stranu to bylo tak blbé, až mě to bavilo. Těm záběrům o ho*ně se totiž nešlo nesmát, svým způsobem na ten film nezapomenu. Ale příště se tedy už asi nechci dívat na "artový" film o pocitech, děkuji... Ket!(22.8.2014)

 • - Světová premiéra proběhla na mezinárodním filmovém festivalu Berlinale 2011. (prkalil)

 • - Jeden ze tří českých filmů promítaných v prestižní sekci FORUM na festivalu Berlinale 2011, a jediný český soutěžní snímek (kategorie - Nejlepší debut). (Taninaca)

 • - Do rolí matky a syna byli obsazeni neherci - režisér potřeboval spontánní výkony, proto jim dokonce nedával číst scénář na víc dní dopředu. (hippyman)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace