• Socraates

Sakra, kdo toho Janáka furt sponzoruje? Snad mu brzo dojde škvára ... Všem špatnostem tohoto filmu vládne "moderní rytířská" hudba mladýho Brzobohatýho a výkon Štěpána Šafránka, kterej by to měl do důchodu dohnít v Ulici. Ale abych mu snad nekřivdil, oni jsou tam příšerní skoro všichni.(1.1.2012)

• Big Bear

Jsem vlastníkem DVD a viděl jsem kousek běžet i na ČT. Jelikož střefověk ve filmech , knižně i v archeologii mám rád, celkem jsem se na to těšil i když jsem se bál, že to bude spíš pro hodně malé děti cosi o rytířích a princeznách...Asi každému je jasné, že tohle nebude žádná středověká řezničina ve stylu Ironcladu apod... Je to vlastně pohádka o zlém šlechtici s bandou tupounů, který má zálusk na hrad hodného šlechtice, který má kupu dětí co mu pomáhají bránit hrad... A pomáhají tak, že nakonec (jak to ve správné pohádce chodí) zlí prohrají... jejda snad nespoileruji ! .-) Ačkoliv máme skvostné exteriéry i interiéry pro středověké filmy, lecos ve filmu působilo dost papundeklově. K ději samotnému se nebudu vyjadřovat, protože již nejsem cílovou skupinou diváků. Herecké výkony jsou rozporuplné. Zatímco u dětských hrdinů na hradě hodného šlechtice (Prachař) se místy o herectví nedá ani moc mluvit, na hradě zlouna (Kříž) celá jeho banda neskutečně přehrává... A tak jediné co mne jako dospělého diváka zahřálo na srdci (ano vím, jsem s tím v komentech již otravný) byl pohled na krásnou Terezu Voříškovou... že to jako celek nebylo ono mi však vlastně nenápadně předvedl syn, který to viděl jednou a už o to nejeví zájem což bych si u jiných oblíbených a stokrát jím pouštěných filmů zatraceně přál.... Celé to na mne působí jako dost nedotažené dílko. A přitom to nemuselo být v souhrnu až tak špatné, ale těch nedodělků tam bylo přespříliš.... * *(5.6.2014)

Jedna z těch lepších novodobých českých pohádek, ale stejně si myslím, že tak vysoké laťky, kterou nasadily staré české pohádky, se tyhle ani nedotknou natož aby ji překonaly..(2.2.2011)

Podle mě nejlepší z českých pohádek poslední doby. Narozdíl od Nejkrásnější hádanky nebo Pekla s princeznou se tady zabaví každý a vůbec nemusí být dítě.(30.6.2010)

• MartinezZ

21.6.2010 ~ ZAKAŽTE NATÁČET NOVODOBÉ POHÁDKY!!! Zakažte natáčet i novodobé pohádkové příběhy, rádoby dětské historické příběhy a vůbec, zakažte Čechům natáčet cokoliv. Z 90% jsou to sračky nebetyčné, úděsné a zkroušený pláč vyvolávající. Janáku, smaž se v pekle! ~ Karel Janák je takový ten režisér, co se dle mého soudu dostal do režisérské sesle jen díky tomu, že tady prostě víc lepších režisérů nemáme, a tak díky němu vznikly, sice "týnejdžry" opěvovaní Snowboarďáci, Rafťáci a Ro(c)k podvraťáků, kteréžto nadšené reakce většiny mých vrstevníků jsem nechápal a nechápu dodnes, ale hlavně díla, jejichž opomenutí pod závojem času je jistojisté a udržovat při životě tyhle pitomosti budou jen občasné reprízy na televizních kanálech ("kanál" se k tomu celkem hodí). A tenhle vpravdě mistrný umělec dostal do rukou možnost natočit rodinný (čti dětský) historicko-dobrodružný příběh jednoho pána českého hradu a "jeho" šestice dětí. ~ Jsou dva hrady, jeden s hodným pánem a houfem dětí, okolo něj se motajících, a druhý, jemuž vládne zlý pán. Zlý pán ovšem chce obě území a existence pána dobrého jest mu překážkou. Vymyslí tedy ďábelský plán, obviní hodného pána z čarodějnictví, ten je nucen jet to vysvětlovat na královský dvůr, přičemž je zlým pánem lapen a uvězněn, tudíž by se na královský dvůr dostat neměl a tudíž tak jako doznat úprkem svoji vinu (ďábelské HAHAHÁ!). Jenže to bychom tu nesměli mít právě onu šestici neohrožených děcek, které všemu přijdou na kloub a nebýt jich, dobrý pán by shnil v šatlavě. ~ Dočkáme se tak nudy na n-tou, imbecilních hereckých etud, dějových zvrat(k)ů, nelogického jednání, řady nesmyslů a vůbec, tohle je sračka. Janákovi by měly soudním rozhodnutím zakázat přiblížit se k čemukoliv schopnému zaznamenávat obraz či zvuk na pět set světelných let. Být dvanáctiletým děckem považoval bych tohle za urážku mé inteligence. ~ David Prachař jako hodný pán je sterilnější než znojemské okurky, jeho arabský slouha je blb, nejstarší chlapec a dědic hradu má herecký projev kýblu na štaflích, proč se tu objevuje Tereza "vyhulenější-a-vychlastanější-hlas-široko-daleko-nenajdeš" Voříšková je záhadou (někdo musí brnkat na city tomu kýblu na štaflích), takže kupodivu jediní slušní herci jsou tu ti nejmladší, v čele s blonďatým malým pišišvorem, malou ukecanou Andrejkou Žádníkovou, která, podle příjmení, nebude mít daleko ke Zdeňce Žádníkové - Volencové, známé Ivanky z Rodinných pout a VéKáVéček. Na straně zla ještě uvidíte herce émerických rozměrů, který se ještě z poza velké louže rád vracel domů, Pavla Kříže, který zde své herecké umění bravurně nezúročil a místo něho mohl roli převzít kdejaký ochotník z nejbližší vesnice, a ještě trojice lupičů a hrdlořezů, kteřížto trapnost a debilitu většiny postav už jen doplnili. ~ Samotná zápletka by nemusela být špatná, kdyby to dostal do rukou někdo, kdo má ruce a ne lopaty. Geniální vynalézavost jednoho z mladších chlapců by se hodila Ridleymu Scottovi a Orlandu Bloomovi při obraně Jeruzaléma v 'Království nebeském'. V tomhle komorním prostředí ale bitva o hrad (hrádeček kdesi u lesíka na louce) vyznívá dost trapně, vlastně jako většina celého filmu. Vlastně jsem zjistil, že jsem část tohohle skvostu viděl někde v televizi, kdy to bylo rozkouskováno na mini seriál. Už tehdy to bylo k pláči a uvědomit si tohle rovnou, mohl jsem si ušetřit čas. Brak. Hvězdička jen za čtveřici nejmladších herců, ti jediní se snažili.(23.3.2013)

• - Na hrade Cuknštejn sa niekedy robil len hlavný záber a v štúdiu sa dotáčali ďalšie, pretože tak bolo ľahšie prispôsobiť sa nárokom režiséra a bolo to aj z dôvodov nižších nákladov. Filmový architekt pritom požadoval, aby sa vzadu smerom do priekopy pristavovala skoro polovica filmového hradu. (Zdroj: ceskobudejovicky.denik.cz) (Raccoon.city)

• - Jedná se již o druhý český historický film, který byl v roce 2009 uveden v kinech, i když se původně počítalo se seriálem pro televizní obrazovky. Oním prvním je snímek Jménem krále, což měl být původně televizní „pilot“ k seriálu. (Taninaca)

• - Počet natáčecích dnů: 96 (exteriéry + interiéry) (POMO)