Zátoka

Louie Psihoyos

Mark Monroe

J. Ralph

Fisher Stevens

Tak tento dokument bere dech, tomu by člověk ani nevěřil, že toto se děje v dnešní moderní, civilizované společnosti. To finální odhalení bylo opravdu drsné, měl jsem co dělat abych se udržel a dodíval se. Těm zodpovědným lidem za tyto zvěrstva přeji pomalou a bolestivou smrt a doufám, že na každého dojde.(9.3.2012)

Nemám slov a tak řeknu jen jedno: "Koukněte se na to sami a udělejte si svůj vlastní názor."(3.1.2010)

Tisící komentář jsem si záměrně schoval na tenhle class numero uno dokument, značně znepokojující záležitost, který má daleko vyšší potenciál ve vás vyevokovat pocit soucitu,či u velké části lidí zlobu, než kdejaký expoitation film. Obsahově nebudu spoilerovat, téma je opravdu tíživé, opodstatněně, no pozastavil bych se nad formou, záměrem, nasazením a efektem, které jsou opravdu Oscara hodné. Díky nulové inscenaci a obsahové nezpochybnitelnosti mluvíme typově o dokumentaristické špičce. Found footage scény, kór ty noční, jsou doslova adrenalinovým zážitkem, čímž vždy, zaplaťpámbu, na chvíli nechávají divákovi vydechnout a zapomenout na to, o čem se bavíme a co pravděpodobně přijde. Dlouho jsem tento film odkládal, ale obavy z drastické podívané byly díky jisté dávce kulantnosti v rámci možností neopodstatněné. Regnul jsem se i na stránce http://www.takepart.com, kde jsem našel celou sekci s filmy, které časem sjedu. Doporučuju!(19.4.2014)

Srdceryvný dokument, ze kterého je mi nablití, až se vzpamatuji z toho, co jsem v něm viděl, snad napíšu k němu víc... kladu si však po projekci jednu otázku: Proč je svět plný bezcitných kreténů? :-((15.7.2010)

Tradiční agitka ve stylu: Nezabíjejme zvířátka a neberme jim svobodu. Když se polepšil Richard O´Barry, i Vy se můžete polepšit. Na dokumentu mi vadí, že nevěnuje pozornost všem zúčastněným stranám a historickému vývoji problematiky rybolovu. Neb co zde máme nyní, se tu neobjevilo přes noc nebo během posledních několika let. Abychom problém řešili, musíme ho nejdřív lépe pochopit. Dokument jde cestou jednostranné agitace za záchranu delfínů. Dělá to značně zaníceně a emotivně. Bohužel méně promyšleně. Jediné, co se daří, je upozornit na to, že problém existuje. Naopak nahlédnout do širších souvislostí film neumožňuje. To mu bere na síle. Nejde samozřejmě jen o delfíny, ale o japonskou politiku a problematiku světového rybolovu obecně. No a že o praktikách zabíjení kytovců běžný Japonec nic neví? To přeci nemůže nikoho překvapovat. V Německu za 2. Světové války většina němců nevěděla, že jejich režim organizuje genocidu. Člověk velmi snadno přistoupí na filosofii, že o některé věci je lepší se nezajímat. Dávám 5 hvězd za dobrý úmysl autorů.(8.2.2012)