Zátoka

USA, 2009, 88 min

Louie Psihoyos

Mark Monroe

J. Ralph

V prvom rade rozmýšľam o zmene nicku, ktorý síce nevznikol ako narážka na seriál, alebo tohto delfína. Ľudia si kvôli nemu myslia, že delfín je len ako atrakcia a je stále šťastný. Opak je pravdou. V tomto dokumente zistíme, že delfín je oveľa inteligentnejší než sa zdá, potrebuje voľnosť a nie zajatie. Hlavnou témou je však nehumánne zaobchádzanie a kruté zabíjanie delfínov v neveľkom japonskom mestečku. Poviete si, že o nič veľké nejde, ale takto sa zabije 23,000 deflínov ročne v Japonsku a samostatný japonci ani len netušia, že v ich suši je vlastne delfín. Pritom netušia, že sa vlastne otravujú, keďže defín je plávajúca zásobáreň vysoko toxickej ortuti. Poviete si, veď mi zabíjame prasatá, oni delfíny. Lenže ide o to, že tu sa o tom vie, že to je bravčové mäso a tam sa o tom iba máločo tuší. (vďaka politike). To je ako keby vám klamali, že jete prasa a pritom to je mačka...Veľmi dobre a ľudsky natočený dokument, ktorý vám vyrazí dych.(29.11.2009)

Plně souhlasím s názorem, že pokud jíme (třeba i v nepatrném množství za rok), ryby, drůběž, nebo cokoli z jakéhokoli živého tvora, tak máme s tímto obecným problémem (tady extrém, vraždění delfínů bereme jako vraždění lidí, i když na to vraždění lidí jsme si již víceméně zvykli...),taky co do činění. Ric O'Barry je skutečný hrdina.(21.3.2010)

Od nejútlejšího věku jsem delfíny milovala... milovala jsem celý podvodní svět a snila, že až budu velká, budu mít povolání, které bude s tímhle světem spojeno. Nikdo to nedokázal pochopit a okolí mě bulíkovalo tím, že jsou delfinária a tam delfínky můžu vidět. Kecy. Nikdy jsem do žádného nechtěla ať jsem byla kdekoli a měla je jakkoli blízko. Toužila jsem s nimi být v otevřeném prostoru. Tenhle dokument není obyčejný vyděrač, který chce v diváku vzbudit emoce, vytřískat z něj slzy a pyšnit se titulem Krále slz. On je "pouze" nástrojem k zastavení zla. Zbytečného zla. Denně se zabíjí vše, co dýchá. Denně se vězní, co dýchá. Proč? Vždycky to bude pro potěšení člověka. A to je více než smutné. Chtěla bych vidět, jak by se tvářili všichni ti rybáři, hlídači, policisté, co ty delfíny věznili, zabíjeli, nebo všichni ti, co se navzájem kryli, kdyby jim někdo takhle věznil třeba děti a řekl jim na to, že je to pro zábavu a velké peníze a ti co by se pro zábavu nehodili, by se naporcovali, však co, na štítek platíčka by se napsalo, že je to vepřové...(8.1.2010)

"Delfíní úsměv je největší iluzí přírody."(7.11.2010)

• Houdini

Oscar 1 : Dokument(20.2.2010)