Zátoka

Louie Psihoyos

Mark Monroe

J. Ralph

Fisher Stevens

Dlouho mě za srdce nechytnul dokument jako v tomto případě Zátoka. A ano, chápu, že takové věci se dějí po celé světě, ale jelikož jsem byl doma v křesle tohoto problému součástí, nemůžu to jen tak hodit za hlavu a nepřemýšlet nad tím. Nicméně dokument byl naprosto perfektně udělaný. Divákovi představil o jaký problém se jedná a stejně tak představil lidi, kteří se s problémem snaží bojovat. Vrcholem všeho pak byly dvě naprosto úžasný partizánský akce lidí, kteří se ten problém snaží řešit. Tím mi vlastně tvůrci dokázali, že bojovat proti podobným problémům má smysl, jen člověk musí skutečně chtít. Také právě proto mě tenhle dokument zaujal ze všech nejvíc a po shlédnutí, problém v zátoce v Taiji budu mít v hlavě nadosmrti s tím, že Japonci jsou pro mě momentálně národem na jednom z nejnižším stupni národů, které bych rád poznal, včetně jejich země.(19.6.2011)

Být v tom Mulder se Scullyovou, tak jde o nejlepší konspirační epizodu Akt X. Takto je to v každém případě "alespoň" veskrze zajímavý dokument, u kterého do očí bíjící jednostranost není vůbec na škodu. PS: Být to třeba o podobně inteligentních, ale neroztomilých krysách, tak to s nikým nehne, ale ve jménu delfínků cokoli, že? Zajímalo by mě kolik z těch opravdu naštvaných a pohnutých diváků se bude namáhat navštívit tu stránku a zasponzorovat.(28.11.2009)

Neskutečně silný dokument. Nepovažuji se za kdovíjakou milovnici zvířat, ale tohle mě opravdu dojalo k slzám. Ric O´Barry je pro mě opravdový hrdina.(12.7.2011)

Od nejútlejšího věku jsem delfíny milovala... milovala jsem celý podvodní svět a snila, že až budu velká, budu mít povolání, které bude s tímhle světem spojeno. Nikdo to nedokázal pochopit a okolí mě bulíkovalo tím, že jsou delfinária a tam delfínky můžu vidět. Kecy. Nikdy jsem do žádného nechtěla ať jsem byla kdekoli a měla je jakkoli blízko. Toužila jsem s nimi být v otevřeném prostoru. Tenhle dokument není obyčejný vyděrač, který chce v diváku vzbudit emoce, vytřískat z něj slzy a pyšnit se titulem Krále slz. On je "pouze" nástrojem k zastavení zla. Zbytečného zla. Denně se zabíjí vše, co dýchá. Denně se vězní, co dýchá. Proč? Vždycky to bude pro potěšení člověka. A to je více než smutné. Chtěla bych vidět, jak by se tvářili všichni ti rybáři, hlídači, policisté, co ty delfíny věznili, zabíjeli, nebo všichni ti, co se navzájem kryli, kdyby jim někdo takhle věznil třeba děti a řekl jim na to, že je to pro zábavu a velké peníze a ti co by se pro zábavu nehodili, by se naporcovali, však co, na štítek platíčka by se napsalo, že je to vepřové...(8.1.2010)

Od počátku přiznanej aktivistickej dokument, kterej však nepůsobí pouze tím, jak moc šokující informace objevuje, ale také tím, jak je to zatraceně dobře natočené. Přebírá to prvky z hraného filmu a televize (např. skrytá kamera, reality show) a přitom to perfektně graduje - čímž se snímek dělí do třech částí. Divácky je to jeden z nejvděčnějších dokumentů poslední doby a přirovnání, že The Cove je agentem Bournem dokumentů opravdu sedí - adrenalin to vypumpuje spolehlivě.(25.2.2010)

• - Film sa v Japonsku premieta v upravenej verzii - sú rozmazané tváre rybárov a pribudla poznámka, že panujú spory o tom, aké množstvo ortute sa nachádza v mäse delfínov, ktoré sa bežne predáva i podáva v školských jedálňach. (XR)

• - Herečka Hayden Panettiere zo seriálu Heroes (stvárnila Claire Bennetovú) protestovala proti zabíjaniu delfínov v Taidži už v roku 2007, keď spoločne s ďalšími piatimi surfermi vplávala do zátoky, kde lov prebieha. Herečka je tiež hovorkyňou kampane usilujúcej sa o zákaz lovu s poukázaním na krutosť a zbytočnosť zabíjania a tiež údajný fakt, že mäso delfínov obsahuje nebezpečne vysokú hladinu ortute a nie je preto vhodné na konzumáciu (Pipo83)

• - Oscar 2009: nejlepší celovečerní dokument. (zdeny99)