Panika v městečku

• Belgie Panique au village (více)

Kôň má narodeniny. Jeho spolubývajúci, kovboj a indián doslova priťahujú problémy a katastrofy. Tentoraz sa rozhodnú darovať koňovi tehlový gril. Internetová objednávka tehál má však následky nečakaných rozmerov. A akoby toho nebolo dosť, počas noci začnú záhadne miznúť múry ich domu. Honba za zlodejmi z vodných hlbín ich zavedie do stredu zeme a do rúk dvoch šialených vedcov uprostred večného snehu a zimy... Podarí sa im získať svoj dom späť? Stihne kôň hodinu klavíra u svojej tajnej lásky, madam Longrée? Vo filme plnom absurdných a originálnych situácií autori rozhýbali klasické plastové postavičky z detských čias. Film vznikol na motívy rovnomenného seriálu. (maryam)

Kryšpín

Po skončení filmu jsem si říkal: "Cože, to už to skončilo? Vždyť muselo uběhnout teprve deset minut." Film má opravdu velké tempo a nenechá vás ani na vteřinu vydechnout. Rychlé pohyby, rychlé dialogy ve francoužštině a rychlý spád. U tohoto filmečku mě nejen bavili povedené hlášky, ale i animace. Nebo spíše pohyby a gesta některých postaviček. Takže pokud se nesmějete právě nějakému vtipu, smějete se animaci. Skvělé odreagování po náročném dni. ()

Dan9K

Je to roztomile nesmyslné...a rychlé. Bohužel pro mě ani zábavné, ani vtipné, poučné, hezké, příjemné, poutavé nebo šokující. Zkrátka nic. Existují filmy podobně "dadaistické", které dokáži ocenit. Tohle je ale snímek, který je divný proto a takovým způsobem, aby se zalíbil. A je to z něj dost cítit. ()

honajz2

Stejnojmenný seriál jsem jako děcko měl strašně rád a na film se chci podívat už několik let - jen jsem si na něj vzpomněl až teď. Ale stálo to za to, mě tahle absurdnost dost sedla a bavil jsem se dobře, jen mi to teda místy přišlo až moc pitomé (i na film pro děti). Jinak jsem ale spokojený. Navíc tvůrci si zde krásně vyhráli s naprosto banálním dějem a po celou tu dobu jsem se nenudil, ačkoli ke konci už je znát, že některé scény jsou natáhnuté kvůli tomu, aby to mělo aspoň hodinu. O bůhvíjaké originalitě bych ale nemluvil - znám Gumballův úžasný svět a Panika v městečku na něj v míře absurdity a nápadů fakt nemá. Slabé 4* ()

lamps

Chce to pěknou dávku odvahy postavit celý film jen na nemotorně rozpohybovaných postavičkách. ale jak je vidět, i tak se dá zajistit královská zábava. V těch 65 minutách je napěchováno tolik nenucených a šílených nápadů, že jsem si několikrát vzpomněl i na svoje rané dětství, kdy jsem si takhle nějak hrával s nehybnými indiány a kovboji. Příběh sice nemá hlavu ani patu, ale je tak svižný a správně bláznivý, že si mě po deseti minutách získal a další hodinu mě pobavil tak příjemně, jako bych opět omládl a hrál si já sám. A odteď chci mít za domácího mazlíčka koně! ()

FlyBoy

Na rovnomenný televízny seriál sa vo vodách inšpiratívneho animátorstva za posledných pár rokov nechýta asi nič. Keď si odmyslím výnimočný Parkov plastelínový projekt "Wallace & Gromit" či Elliotovho úchvatného "Harvieho Krumpeta", tak sa mi v krátkometrážnom (!) rozhraní nejaví žiadny väčší konkurent. V minimálnom časovom intervale belgickí animátori rozdávajú jeden frk za druhým (čo drb to perla bez sílených vulgarizmov), pričom celý tento kinetický flám stojí na papundeklových kulisách, cínových panáčikoch a zabehnutej "stop-motion" technike. Ja vôči celovečernej minutáži námietky nemám kedže je logické, že tak svižná palba gagov na báze hravej triviálnosti má len malú šancu baviť "non-stop" od začiatku až do konca a ochudobňovať sa kvôli tomuto "nedostatku" o ten najpriaznivejší dojem (alebo ak chcete ošiaľ) z (konečne) únosne excentrickej+vynachádzavosťou napratanej nálože mi príde moooc divné. Preto sa nad poslabším epilógom príliš neodbavujem a vychutnávam si odzbrojujúce patálie koňa-kovboja-indiána, ktorí sa potácajú po surreálnych krajinkách od vidieku, cez tundry až do stredu zeme vrátene návštevy podvodného mestečka a riešia nespočetné množstvo bizardných situácií. "Panique au village" nepredčí skečového súputnika, pretože-ako už vieme-naplno neutiahne hodinovú dĺžku, ale-kebyže ešte nevieme-zaslúži si rovnakú pochvalu a to z dvoch prostých dôvodov. Sprostredkúva detské pokušenie podporené dospeláckou vyspelosťou, čiže ponúka výhradne komplexný (ako sa vravieva) zážitok "se vším všudy" a navyše (!), oproti iným-tuctovým spektáklom od niektorých "známych firiem" sa jedná o hotový zázrak. Neviem kedy naposledy som mal také nutkanie vysloviť onu otrepanú frázu: "v jednoduchosti je krása", ale teraz nemôžem nič iné ako len tomuto prísloviu prikývnuť-je to tak a Karolínka vieš že: "koni ty si kůň." :-))))))) ()

• Za 260 dnů se dvojici animátorů podařilo oživit na 1500 plastových protagonistů - každou postavičku bylo třeba nejméně dvěstěkrát naklonovat a rozhýbat do souvislého pásma. (Sinecod)
  • Film je natočen podle stejnojmenného seriálu, kde kovboj, indián a kůň vystupují v každodenních pětiminutových skečích. (Terva)
  • Film bol premietnutý v oficiálnom nesúťažnom výbere filmového festivalu v Cannes 2009 a ako úvodný film Medzinárodného festivalu animovaných filmov v Annecy 2009. (maryam)