Panika v městečku

Panika v mestečku

Town Called Panic, A

Animovaný / Komedie / Dobrodružný / Rodinný

Belgie / Francie / Lucembursko, 2009, 74 min

Cheval! Cowboy! Indien! Kopa tehál! Jeden z najlepších animákov, aké som kedy videl. Musím si pozrieť aj seriál. Výtvarne úchvatná a scenáristicky bizarná francúzska sranda. "Mali sme mu kúpiť čapicu!" A citujúc blureca, s ktorým sme to spolu s yshish sledovali: "Ten film nemá jediné hluché miesto." Súhlasim. Vážne nemá.(4.12.2011)

U mne to vypadá na klasický problém s přehnaným očekáváním. Ano, je to vtipné, fantazie autorů nezná mezí a každou chvíli mě překvapili nějakou další neuvěřitelnou koninou, ale nebyl jsem z toho zase tak odvázaný, jak jsem čekal.(9.8.2011)

To byla ale úchylná blbina, ale když ono se nedalo nesmát a nedivit se, co zase autoři vymysleli za další šílenost.(21.12.2009)

Na rovnomenný televízny seriál sa vo vodách inšpiratívneho animátorstva za posledných pár rokov nechýta asi nič. Keď si odmyslím výnimočný Parkov plastelínový projekt "Wallace & Gromit" či Elliotovho úchvatného "Harvieho Krumpeta", tak sa mi v krátkometrážnom (!) rozhraní nejaví žiadny väčší konkurent. V minimálnom časovom intervale belgickí animátori rozdávajú jeden frk za druhým (čo drb to perla bez sílených vulgarizmov), pričom celý tento kinetický flám stojí na papundeklových kulisách, cínových panáčikoch a zabehnutej "stop-motion" technike. Ja vôči celovečernej minutáži námietky nemám kedže je logické, že tak svižná palba gagov na báze hravej triviálnosti má len malú šancu baviť "non-stop" od začiatku až do konca a ochudobňovať sa kvôli tomuto "nedostatku" o ten najpriaznivejší dojem (alebo ak chcete ošiaľ) z (konečne) únosne excentrickej+vynachádzavosťou napratanej nálože mi príde moooc divné. Preto sa nad poslabším epilógom príliš neodbavujem a vychutnávam si odzbrojujúce patálie koňa-kovboja-indiána, ktorí sa potácajú po surreálnych krajinkách od vidieku, cez tundry až do stredu zeme vrátene návštevy podvodného mestečka a riešia nespočetné množstvo bizardných situácií. "Panique au village" nepredčí skečového súputnika, pretože-ako už vieme-naplno neutiahne hodinovú dĺžku, ale-kebyže ešte nevieme-zaslúži si rovnakú pochvalu a to z dvoch prostých dôvodov. Sprostredkúva detské pokušenie podporené dospeláckou vyspelosťou, čiže ponúka výhradne komplexný (ako sa vravieva) zážitok "se vším všudy" a navyše (!), oproti iným-tuctovým spektáklom od niektorých "známych firiem" sa jedná o hotový zázrak. Neviem kedy naposledy som mal také nutkanie vysloviť onu otrepanú frázu: "v jednoduchosti je krása", ale teraz nemôžem nič iné ako len tomuto prísloviu prikývnuť-je to tak a Karolínka vieš že: "koni ty si kůň." :-)))))))(12.8.2011)

Neuvěřitelně vyhrocený, ale zároveň neuvěřitelně svěží gejzír pošahaných nápadů. Celá první půlhodina pro mě znamenala to nejzábavnější setkání s animákem v rámci všech dob, zbytek je "jen" hodně nadprůměrná taškařice, která se postupně okoukává, ale končí právě včas na to, aby nespadla do nudného stereotypu. Francouzi jedou jako blázen.(12.7.2009)