Panika v městečku

Panika v mestečku

Town Called Panic, A

Animovaný / Komedie / Dobrodružný / Rodinný

Belgie / Francie / Lucembursko, 2009, 74 min

Na rovnomenný televízny seriál sa vo vodách inšpiratívneho animátorstva za posledných pár rokov nechýta asi nič. Keď si odmyslím výnimočný Parkov plastelínový projekt "Wallace & Gromit" či Elliotovho úchvatného "Harvieho Krumpeta", tak sa mi v krátkometrážnom (!) rozhraní nejaví žiadny väčší konkurent. V minimálnom časovom intervale belgickí animátori rozdávajú jeden frk za druhým (čo drb to perla bez sílených vulgarizmov), pričom celý tento kinetický flám stojí na papundeklových kulisách, cínových panáčikoch a zabehnutej "stop-motion" technike. Ja vôči celovečernej minutáži námietky nemám kedže je logické, že tak svižná palba gagov na báze hravej triviálnosti má len malú šancu baviť "non-stop" od začiatku až do konca a ochudobňovať sa kvôli tomuto "nedostatku" o ten najpriaznivejší dojem (alebo ak chcete ošiaľ) z (konečne) únosne excentrickej+vynachádzavosťou napratanej nálože mi príde moooc divné. Preto sa nad poslabším epilógom príliš neodbavujem a vychutnávam si odzbrojujúce patálie koňa-kovboja-indiána, ktorí sa potácajú po surreálnych krajinkách od vidieku, cez tundry až do stredu zeme vrátene návštevy podvodného mestečka a riešia nespočetné množstvo bizardných situácií. "Panique au village" nepredčí skečového súputnika, pretože-ako už vieme-naplno neutiahne hodinovú dĺžku, ale-kebyže ešte nevieme-zaslúži si rovnakú pochvalu a to z dvoch prostých dôvodov. Sprostredkúva detské pokušenie podporené dospeláckou vyspelosťou, čiže ponúka výhradne komplexný (ako sa vravieva) zážitok "se vším všudy" a navyše (!), oproti iným-tuctovým spektáklom od niektorých "známych firiem" sa jedná o hotový zázrak. Neviem kedy naposledy som mal také nutkanie vysloviť onu otrepanú frázu: "v jednoduchosti je krása", ale teraz nemôžem nič iné ako len tomuto prísloviu prikývnuť-je to tak a Karolínka vieš že: "koni ty si kůň." :-)))))))(12.8.2011)

Celovečerák, k už tak velmi povedenému "seriálu", se fakticky povedl. Abych pravdu řekl, tak jsem měl zpočátku mírné obavy, bo seriálové epizody měly snad je 5minut. Ale nakonec se všechno náramně povedlo a děj je přesně tak ujetý, jak se na Paniku sluší ... a nepředvídatelný xD(16.5.2010)

Tahle hříčka je bezesporu důkazem, že invence v animácích ještě nevymřela. Jenom se nemůžu ubránit pocitu, že atmosféra půlnočního, přeplněného Velkého sálu Thermalu by Panice v městečku přidala na působivosti měrou více než vrchovatou. V takřka prázdném českobudějovickém kině to taky funguje, jen ta hluchá místa jsou poněkud zřetelnější. K většině gagů ale nepatří jiné přívlastky než šílené a geniální! 80% (FFF 2009)(19.11.2009)

Nesdílím obecné nadšení nad tímhle celovečerákem, i když se nepochybně jedná o originální záležitost, která by ale mnohem víc vynikla v podobě série krátkometrážních filmů. Takový seriál podle všeho existuje a rád mu věnuju svou pozornost, jakmile se u nás objeví. Panika v městečku staví na naprosté ulítlosti postaviček i děje, je to takové animované dada, kdy člověk přemýšlí nad tím, co si scénárista a výtvarníci šlehli, než něco takového stvořili. Ale jak jsem napsal výš, celovečerní film chce něco víc než jen neúctu k zaběhaným pravidlům a velkou fantazii. Celkový dojem: 55 %.(12.8.2011)

Neskutečná šílenost. Prvních dvacet minut je jeden velkej gag! Zbytek filmu sice šťávu pomalu ztrácí, ale i tak - už dlouho jsme nepromítali ve Filmovém klubu tak zajímavej biják.(12.2.2010)