Experiment

The Experiment

Drama / Thriller / Psychologický

USA, 2010, 92 min

Paul Scheuring

Paul Scheuring, Don Bohlinger (původní scénář)

Graeme Revell

Peter S. Elliot

Scénografie:

Gary Frutkoff

Kostýmy:

Yasmine Abraham

Hned jak jsem spatřil lehce pošahaného profesůrka z Číslo 5 žije, bylo mi jasné, že se experiment vymkne z rukou.. Uzavřené prostředí, probouzení stinných stránek pod tlakem situace a vybíjení si komplexů - jen člověk se silnou vůlí dokáže popřít zvíře v sobě, to je známá pravda, ale tady bylo vše v rámci dramatizace vyhnáno do zbytečných extrémů (smrt účastníka behaviorálního, téměř i orálního, výzkumu) a vývoj psychologie postav připomínal zbrkle postavený domeček z karet. Mám tušení, že na Scheuringovy filmy se v budoucnosti řady stát nebudou a Brody, ty se vrať ke hře na piano.. Jen mě tak napadlo, kdyby do experimentu zapojili Reginu s Biolitem, Zvěřinu na Babetě a hysterického lunetika Vladka, tak už druhý den budou bachaři i vězni společně klečet na kolenou u červeného světýlka a modlit se v jeho rozsvícení..(4.5.2012)

Raději sáhněte po německém originálu... tohle je totiž celkem hloupost :)(23.9.2010)

Nie zlý film, ale je tak trochu obyčajný. Nemecká verzia bola možno horšie natočená, ale práve to jej dodávalo na uveriteľnosti. Niektoré zmeny v scenári mi tiež prišli zbytočne zjednodušujúce. Forest Whitaker mohol svoju úlohu poňať trochu menej jednoznačne. (Len) štandardne odvedená robota...(18.2.2012)

Americký remake úspěšného německého snímku, o partě několika odlišných lidí, kteří se zúčastní experimentu, kdy se z poloviny stanou bachaři a z druhé jejich vězni. A jak už to tak bývá, vše se zvrtne. V mých očích stejně kvalitní, jako německý originál, jen s lepšími herci.(21.11.2015)

"V jistém směru bych to měl jednodušší, kdybych byl vězeň !! Jako ty !!" Opravdu dobrý snímek opírající se o skutečné události během tzv. Stanfordského vězeňského experimentu mě velmi zaujal a nakonec takřka pohltil, abych byl však nakonec díky tomu prázdnému finále zklamaný, protože příběh disponuje neoddiskutovatelným potenciálem !! Samotný průběh a vývoj experimentu je naprosto zřejmý, neděje se nic, co by inteligentní divák nepředvídal, ačkoliv po emoční stránce se mu dostává velmi výživného a šikovně gradujícího kousku, tvůrci staví zejména na hereckých výkonech tradičně skvělých Adriena Brodyho a Forresta Whitakera, který se pomalu a jistě usadil ve škatulce s názvem padouch, takže každý dlouho dopředu ví, kdo tu bude za největší svini.. Ale ten jeho přerod z ušlápnutého na první pohled milého černocha v bestii léčící si své celoživotní komplexy pomocí nově nabyté moci mu prostě sežerete bez mrknutí oka, a tak s potěšením sledujete, jak si svoji roli náramně užívá.. Upřímně řečeno mě skutečnost, že se jedná o přepracování německého originálu režiséra Olivera Hirschbiegela, nechává jako jednoho z mála naprosto klidným, a nezbývá mi, než se znovu hlasitě vysmát jednomu z nejpovrchnějších a nejpoužívanějších slovních spojení tohoto webu - zbytečný remake !! Svůj vlastní stupeň (ne)přístupnosti jinému, byť často ve výsledku totožnému, úhlu pohledu či jakémukoliv upgradu si jednoduše naměříte podle snadného postupu, když spočtete, kolikrát jste toto slovní spojení ve svých komentářích použili jako opěrné a samojediné kritérium kvality daného filmu..;)(10.9.2013)