poster

Experiment

 • USA

  The Experiment

Drama / Thriller / Psychologický

USA, 2010, 92 min

Režie:

Paul Scheuring

Scénář:

Paul Scheuring, Don Bohlinger (původní scénář)

Hudba:

Graeme Revell

Střih:

Peter S. Elliot

Scénografie:

Gary Frutkoff

Kostýmy:

Yasmine Abraham
(další profese)
 • nash.
  **

  Už první filmový Experiment byl pro mě zklamáním a naděje, že remake bude lepší, bohužel nezemřela poslední. Zemřela jako první. Už ve chvíli, kdy promluvil vědátor připomínající šíleného vědce, kdy se ukázalo, že rozdělení rolí neurčuje los a dozorci jsou sbírka zamindrákovaných frajírků a psychopatů, bylo zbytečné v experimentu i filmu pokračovat. Zejména, když následovalo dění nejen zcela nelogické, porušující vlastní pravidla, ale místy až nesmyslné, a také zcela předvídatelné, a to i pro toho, kdo nikdy neslyšel o Stanfordu ani původním německém filmu. Vše co bylo v reálném experimentu děsivé a šokující, vše co v německém originálu mělo alespoň nějaký vývoj, bylo tady uspěchaně a bez zájmu či logické příčiny odbyto. A nezachránil to ani snaživý Whitaker, ani Brodyho smutné psí oči.(2.5.2015)

 • Tuax
  ****

  Závěr byl takový, jakoby vypuštěný, a vedlejší postavy nebyly moc výrazné, takže zůstanu na čtyřech hvězdách. Ještě tomu leccos chybí. Ale jinak mě film docela pohltil, úvod je sice taky takový trochu nešikovný, stejně jako konec, ale střed filmu se mi v rámci možností líbil. Forest Whitaker mě opět nezklamal. Adrien Brody mi lezl na nervy, takže dobře stvárněná postava. Je fakt, že se už s lidmi dělaly mnohem horší psychologické experimenty, ale i toto stojí za pozornost a zamyšlení.(7.1.2011)

 • castor
  ***

  Prachy jsou tím hlavním důvodem, proč kývnou na účast na čtrnáctidenním psychologickém experimentu. Dozorci i vězňové jsou zpočátku obyčejní chlápci – však původně ani nevědí, kdo kterou roli bude hrát. Rovnost někde tam venku fungovat může, ve vězení ale těžko. Původní film jsem neviděl, takže nemůžu a ani bych nesrovnával. Pokud někde něco selhává, což určitě ano, tak leccos vynahradí Adrien Brody a Forest Whitaker, kteří byli skutečnou trefou do černého. Poměrně zajímavé a Maggie Grace znovu krásná!!(12.9.2013)

 • klerik
  ***

  Nie zlý film, ale je tak trochu obyčajný. Nemecká verzia bola možno horšie natočená, ale práve to jej dodávalo na uveriteľnosti. Niektoré zmeny v scenári mi tiež prišli zbytočne zjednodušujúce. Forest Whitaker mohol svoju úlohu poňať trochu menej jednoznačne. (Len) štandardne odvedená robota...(18.2.2012)

 • kingik
  ***

  Je určitě dobře, že jsem německý originál neviděl, a proto se můžu vyhnout srovnání. Je to prosté. Stačí odpovědět na inzerát z novin, projít psychologickými testy, a poté se ocitnout v simulovaném vězení, které slouží jako behaviorální experiment pro vládní účely, a hlavně každý účastník dostane za 14 dní trvající experiment solidně zaplaceno. Na inzerát odpoví i z práce čerstvě propuštěný Adrien Brody, a hned po příchodu do vězení, je část uchazečů rozdělena na bachaře a vězně.Ve vězení se musí dodržovat velmi přísná pravidla a režim, a pokud nebude vše splněno tak, jak má, rozsvítí se červené světlo, experiment bude předčasně ukončen a účastníci nedostanou slíbené peníze. S přibývajícím časem stráveném v uzavřeném prostoru, vězni, v čele s Brodym zjištují, že bezprostřední nebezpečí nehrozí od spoluvěznů, ale od sadistických bachařů, kteří se do svých rolí vžili až příliš. Experiment se brzy vymkne kontrole. Film usiluje o to, stát se jakousi psychologickou sondou do chování člověka vystaveného extrémnímu prostředí a podmínkám. Občas se mu to daří a občas až tolik ne. Chtělo to totiž lepšího režiséra. Řada scén nevyzněla tak silně, jak měla, a když to tak vezmu, tak ani jedna se mně pořádně nevryla do paměti, ale díky silnému hereckému trojlístku Adrien Brody, Forest Whitaker a Cam Gigandet, stojí film za vidění.(11.10.2010)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace