Experiment

The Experiment

Drama / Thriller / Psychologický

USA, 2010, 92 min

Paul Scheuring

Paul Scheuring, Don Bohlinger (původní scénář)

Graeme Revell

Peter S. Elliot

Scénografie:

Gary Frutkoff

Kostýmy:

Yasmine Abraham

Je určitě dobře, že jsem německý originál neviděl, a proto se můžu vyhnout srovnání. Je to prosté. Stačí odpovědět na inzerát z novin, projít psychologickými testy, a poté se ocitnout v simulovaném vězení, které slouží jako behaviorální experiment pro vládní účely, a hlavně každý účastník dostane za 14 dní trvající experiment solidně zaplaceno. Na inzerát odpoví i z práce čerstvě propuštěný Adrien Brody, a hned po příchodu do vězení, je část uchazečů rozdělena na bachaře a vězně.Ve vězení se musí dodržovat velmi přísná pravidla a režim, a pokud nebude vše splněno tak, jak má, rozsvítí se červené světlo, experiment bude předčasně ukončen a účastníci nedostanou slíbené peníze. S přibývajícím časem stráveném v uzavřeném prostoru, vězni, v čele s Brodym zjištují, že bezprostřední nebezpečí nehrozí od spoluvěznů, ale od sadistických bachařů, kteří se do svých rolí vžili až příliš. Experiment se brzy vymkne kontrole. Film usiluje o to, stát se jakousi psychologickou sondou do chování člověka vystaveného extrémnímu prostředí a podmínkám. Občas se mu to daří a občas až tolik ne. Chtělo to totiž lepšího režiséra. Řada scén nevyzněla tak silně, jak měla, a když to tak vezmu, tak ani jedna se mně pořádně nevryla do paměti, ale díky silnému hereckému trojlístku Adrien Brody, Forest Whitaker a Cam Gigandet, stojí film za vidění.(11.10.2010)

výborná podívaná, které hodně přidává to, že je podle skutečné události.. a drobné odchylky od toho, jak to tehdá přesně bylo, jsou tu spíše ku prospěchu :)(2.10.2010)

Závěr byl takový, jakoby vypuštěný, a vedlejší postavy nebyly moc výrazné, takže zůstanu na čtyřech hvězdách. Ještě tomu leccos chybí. Ale jinak mě film docela pohltil, úvod je sice taky takový trochu nešikovný, stejně jako konec, ale střed filmu se mi v rámci možností líbil. Forest Whitaker mě opět nezklamal. Adrien Brody mi lezl na nervy, takže dobře stvárněná postava. Je fakt, že se už s lidmi dělaly mnohem horší psychologické experimenty, ale i toto stojí za pozornost a zamyšlení.(7.1.2011)

Už úvodné sekvencie zo sveta zvierat a ľudí naznačujú o čo pôjde a že sa jedná o myšlienku nanajvýš aktuálnu a dôležitú, o tom niet pochýb. Potom hodinu a pol sledujeme ako sa známa pravda potvrdzuje, kým nepríde k logickému koncu. Neskúsený režisér skĺzava po povrchu a vôbec sa nesnaží o niečo viac. Našťastie Forest Whitaker vzal opraty do rúk a je jediným, ktorý z tohto projektu vyčnieva.(28.11.2010)

• Hismael

Docela dobrý námět, ve kterém dojde ke spoustě zbytečných incidentů, které nepůsobí příliš věrohodně. Na nich je bohužel celý film postavený. Zatím co by si kdokoliv mohl myslet, že to vlastně bude taková dovolená v izolaci s několika pravidly, v některých lidech se probudí podivné šílenství, pravidla se i přes výhružku ukončení experimentu nedodržují a tak ho nestačí ani dokončit. Hlavní problém jsem měl hlavně s tím, že jednání postav nepůsobilo moc přirozeně, ale spíš tak aby vzniklo co nejvíc problémů.(9.6.2013)

• - Filmovanie prebiehalo v americkom štáte Iowa a na viacerých miestach v ďalekej Indii. (MikaelSVK)

• - Remake filmu založeného na knize, která byla inspirována skutečným experimentem ve vězení Stanford. (darek kartac)

• - Elijah Wood byl původně do filmu obsazen, ale po několika dnech natáčení projekt opustil. (darek kartac)