Rudý úsvit: Nová krev

Red Dawn

Útok na Spojené štáty

Akční

USA, 2012, 93 min

Opět to americké vlastenectví až za hrob :). Invaze Korejců proběhne tak, že přiletí desítky letadel, ale každé vyhodí jen jednoho vojáka (v Koreji totiž nešetří benzínem a můžou si to dovolit), načež se ve městě vyrojí další vojáci a přesto se hlavním hrdinům podaří uniknout. Být já velmocí plánující takový útok, odříznu příjezdové cesty, ale Korejci asi myslí jinak. Naši hlavní hrdinové se pak ve 2 minutovém sestřihu naučí všechny dovednosti potřebné k přežití a zabíjení a hurá do boje za svobodnou Ameriku!(7.7.2013)

Rozpočet $65miliónovTržby USA $44,806,783Tržby Celosvetovo $48,433,000Tržby za predaj Blu-ray v USA //počet predaných kusov Tržby za predaj DVD v USA //počet predaných kusov ║ no ale strašne nezáživná báchorka, ktorá keby nemala ten slušný rozpočet tak pláva v jasných céčkových vodách, suchý výplach pod strašne zlým režisérskym vedením, kde sa utopí aj Chris Hemsworth, ktorý dokáže svojou charizmou vo filmoch slušne potiahnúť ale tu je bez šance, nájde sa tu zopár ako takých slušných akčných scén ale aj tie prevažne postrádajú buď logiku alebo zmyselnosť, fakt zlé /25%/(27.2.2013)

A tak vznikl odboj a poslali žluťáky do pekel! Je to nadsazené jak prase, to beze sporu, ale v rámci jakési moderní, akční a značně naivní variace toho, jakbychom se mohli zachovat v případě invaze korejců, mě to bavilo až běda! Bradley zvládá akci levou zadní. Úvodní 15 minutovka je poutavá a akční jak drak, potom to trošku drhne ve střední části se zbytečnými proslovi a nekonzistentním a zbrklým vyprávěním děje s pár divnýma střihama, ale konečná půlhodinka je opět velmi solidní akční paráda. Děcka v odbojí střílí kulomety, bazukami, odpalují C4 a Bradley je kočíruje opravdu dívatelně a se svižným drajvem po celou dobu. Navíc to má několik opravdu silných momentů, které mě překvapily. Originál jsem neviděl, ale tahle přestřelená, logiku postrádající, náctiletá jízda mě opravdu bavila, i když to z mentálního hlediska drhne. Chtěl jsem dát 3*, ale ten konec mě překvapil a značně bavil, takže střílím po 4*. Red Dawn není žádný skvost, ale je to sympatická akčňárna se zajímavou hlavní sestavou, která mě v konečném výsledku opravdu bavila.(9.3.2013)

• Gilmour93

Wolveríni? Co je to za klauni..? Remake Swayzeho partyzánštění se liší nejen tím, že místo Rusů napadli západní pobřeží USA Žlutí ďáblové (díky za termín, Franku), ale především nechtěně zabrousil do vod až cirkusového komična. Mládežnický odboj s make-upem, čistými nehty, vypraným oblečením, volným štrádováním si do obsazeného města a jeho korejským protektorem, co by ani neuhlídal v zemi zakopanou nádobu s kimči, mě nutil střídavě dávat oči v sloup a nevěřícně kroutit hlavou a jako bonus nečekanými akty hrdinství vyfénovaných indiánů z Větrova zaměstnal mou bránici. Sýr, jez sýr Hemsworth marný, jeho filmový bratr, co ho při porodu vytahovaly stejnými kleštěmi jako Sylvestera Stallonea, ještě marnější - tam nějaké příbuzenství s Gregory Peckem nejspíš nebude.. Jestli si to z nějakého upload serveru vrahů z Wall Streetu stáhl i Kim Čong-un, musela se mu od smíchu třást několik hodin pneumatika jako by zrovna absolvoval u doktora Dlahy test na zjišťování množství podkožního tuku..(11.3.2013)

Klasika "Red Dawn" ve které před 28 lety zářily mladé hvězdy Patrick Schwayze a Charlie Sheen, patří už mezi zapomenuté kousky, které pamatují jen opravdoví retro fanoušci a možná proto si Dan Bradley řekl, že by stálo za to jí oživit. Zlé Rusko vyměnil za zlou Koreu, do hlavní role přizval "Thora" a zbytek filmu obsadil mladými a krásnými lidmi, u nichž nemá smysl přemýšlet, proč to umí se zbraněmi. Vzniklo koukatelné a vizuálně povedené béčko, které se s ničím nezdržuje, úvodem výborně diváka přiková do křesla a i když už po zbytek filmu nepřinese nic výrazně zajímavého, nenutí zbytečně přemýšlet a pouze se snaží bavit. A to se mu daří.(16.12.2012)

• - Ve filmu se objevuje scéna, kde hlavní hrdinové zmiňují hru "Call of Duty: Modern Warfare". V této hře je mimo jiné mise s názvem "Red Dawn", která já inspirána právě původním filmem Rudý úsvit (1984). V pokračování této hry "Call of Duty: Modern Warfare 2" je navíc mise nazvaná "Wolverines", v níž jsou USA napadeny armádou Ruska. (Žralok)

• - Chris Hemsworth a Isabel Lucas spolu pracovali v australském seriálu Home and Away (od r. 1988) a později spolu také tvořili pár. (sir-dave)

• - Film byl natočen a dokončen už v roce 2009. Původně měl snímek mít premiéru v druhé polovině roku 2010, ale skrze finančních problému studia MGM byl odložen. V postprodukci se pak změnila invazní armáda Číny na Severní Koreu, aby film mohl v Čině více vydělat. Veškeré vlajky, propagantistické plakáty a jiné insignie tak musely být v postprodukci digitálně změněny. (sir-dave)