Kovbojové a vetřelci

Cowboys & Aliens

Kovboji a votrelci

Akční / Thriller / Western / Sci-Fi

USA, 2011, 114 min (SE: 135 min)

I přes dost zvláštní a nepochopitelný příběh jsem se těšil. Říkal jsem si, že co jinýho může překvapit víc, než právě bitka mezi kovboji z 19. století a vetřelci, kteří se jedno vyprahlý město uprostřed americký prérie rozhodnou navštívit. Byla to kravina, co si budeme povídat, ale musím se přiznat, že jsem se bavil. Herci super. Předvedli standard. Harrison Ford možná ještě o trošku víc. On bude sympaťák asi pořád. Každopádně ta hlavní deviza jsou efekty, a na nich se tvůrci vyřádili. Je fakt, že od půlky filmu ten film příběhově hrozně bláznil, ale ani to mi moc nevadilo, fakt jsem si to užil a myslím si, že v kině by to byl ještě daleko větší vejvar.(26.11.2012)

Na Cowboys & Aliens jsem se hodně těšil. V hlavních rolích Daniel Craig (který když se nesnaží parodovat Jamese Bonda, umí i hrát) Harrison Ford (herecká legenda, kterou obdivuju už hodně let) a Olivia Wilde (pro její krásu šel bych světa kraj… nebo se odstěhoval do New Yorku, kde bydlí), režie se ujal Jon, od kterého se mi i (poměrně kritizovaná) dvojka železného muže líbila… jo, měl jsem své důvody, proč se těšit a proč si myslet, že mě to nemůže zklamat. Bohužel jsem se spletl. Z herců si svůj standard udržel jen Ford, Olivia mě sice nezklamala, ale její postava byla strašně odhadnutelná a jen díky herečce mi to jakž takž nevadilo. Asi po hodině filmu jsem na něco kápl - Craig mi tu vadil. Jemu jakoby nikdo neřekl, že má být tahoun nebo že hraje hlavní postavu. Že by měl mít nějaké charisma, že by měl za film vystřídat víc než dva ksichty… zkrátka a dobře, já ho jako herce fakt mám rád (krom bondovek) ale tady mi přišlo, jakoby ani on sám nechtěl tuhle roli hrát a podle toho to taky tak vypadalo. Plusové body za Olivii, Harrisona a prostředí starého západu. Minusové za Craiga, nudnou hudbu (vzpomněl jsem si, jak jsem před pár dny zhlédl Sherlocka a jak mě hudba vtáhla do děje a podkreslovala ho, tady mi místy přišlo, jako bych sledoval němý film) a za nudu jako takovou. Možná jsem se těšil až moc nebo to Jon až moc přepískl, nevím. Ale tohle je film jednou a stačilo. 50 %.(22.12.2011)

• choze

Paradoxně ti mimozemšťani, který tomu měli dodat na zajímavosti, naopak táhnou dolů celkem příjemnej western s hodně slušným castingem (kapitola sama pro sebe je nádherná Olivia Wilde). Chudáci scenáristi se snaží o rychlý tempo kumulováním akce, ale ospalej rejža, neschopnej natočit efektnější akční scénu a vůbec tomu celýmu dát nějaký grády, jim to furt kazí. Ale body za to, že to není žádná pubertální rozjívenost jako Mačeta a že Orci a Kurtzmann si odpustili i debilní infantilní humor pro posledního Pepíka Nováka a jeho retardovanou famílii z Horní dolní, kterej tlačí v Transformerech.(15.12.2011)

Bola by škoda, kebyže sa zatiahnu mračná nad Favreauovou kariérou len kvôli komerčnému neúspechu tohto filmu, pretože mňa osobne zatiaľ každý jeho film priniesol ak nie do nemého úžasu, tak aspoň k príjemnému prekvapeniu. V neposlednom rade film ťahali aj herci, Craig, Rockwell aj Ford podali znamenité výkony. K tomu im napomáhali veľmi dobre a prirodzene napísané dialógy, okorenené o pár dobrých hlášok. Prekvapivo ma viac bavila prvá polovica filmu, ktorá je zahalená do tajomstva a divák ešte netuší čo sa ide diať. Favreau postupne odhaľuje charaktery postáv, nové krásne lokácie, zvraty a aj napriek jasnému názvu filmu som sa občas pri filme prichytil nepripravený na to, čo ma čaká. Druhá polovica je už klasický príbeh "boja proti niečomu". I keď s perfektnými efektami, akčnými scénami, strihom a kamerou, ale už tak trošku bez nápadu a záverečné scény neboli tak veľkolepé ako som očakával. Favreau ale bez okolkov skúsil niečo málo odlišné, príbehovo možno nie až tak dozreté, ale herecky výborné a technicky premakané, a za to mu patrí môj obdiv a moje štyri. 80%.(12.12.2011)

Chce se až říct, že místní hodnocení je proklatě nízko. 65 %. [Originální znění, rozšířená verze](3.12.2011)

• - Po spolupráci na filmu Casino Royale (2006) doporučil Daniel Craig do role Elly Evu Green. Ta ale roli odmítla a obsazena byla Olivia Wilde. (oje)

• - Když Daniela Craiga vyslíchal bandita. Způsobil mu jizvu na pravém konci rtu. V další scéně je jizva však na levé straně. (Rimer545)

• - Keď sa Jake Lonergan (Daniel Craig) rozpráva prvý krát pri bare s Ellou Swenson (Olivia Wilde) a nalieva si whisky, má v poháriku naliate, no v nasledujúcom zábere si doňho nalieva z fľaše opäť. (Lukoh)