Kovbojové a vetřelci

Cowboys & Aliens

Kovboji a votrelci

Akční / Thriller / Western / Sci-Fi

USA, 2011, 114 min (SE: 135 min)

„Musíš přestat myslet“ Ženský maj tajemství, chlapi pušky a emzáci pazoury v pupku. Role jsou rozděleny stejně jasně jako v tom nejklasičtějším westernu, což se týká i postavy Olivie Wilde, které je nakonec umožněno více, než jen svou přítomností zjemňovat drsné chlapské požďuchování. Finále nás přesto nenechává na pochybách, že starý dobrý divoký západ ke své existenci ženy ani mimozemšťany nepotřebuje. Režisérova filmografie svádí věřit opaku, ale Kovbojové a vetřelci budí nejlepší dojem během scén čistě westernových, nikoli scifistických. Do všech stran se rozléhající hudba a šířky plátna maximálně využívající kamera dávají vzpomenout na časy, kdy westerny vládly. Obehranou mimozemskou zápletku táhne k zemi přehnaná vážnost. Humor by sice potřeboval film jako takový, ale scény bez cizích příživníků, s westernově naladěným Craigem, jsou občas vtipné alespoň hercovou ukrutnou zarputilostí. Ford do kotle přihazuje po menších dávkách, věřím ovšem, že v originále má těch jeho pár hlášek náležitou šťavnatost (viděno s dabingem, uši stále v šoku). Kovbojové a vetřelci jsou letní zábavou s minimálními nároky na diváka. V lecčem, třeba svým prostým chápáním světa a důrazem na onu přežitou chlapskost, připomínají snímky, jaké už dnes nevznikají. Nedokázali mne však přesvědčit, abych litoval, že je čím dál vzácnější na takový film narazit. 60% Zajímavé komentáře: Cervenak, Ruut(24.8.2011)

• BadoXXII

Čo na tom stálo 160 melónov? Kovboji a votrelci vypadajú podobne ako Jonah Hex a takú istú majú aj (ne)kvalitu. Jeden charizmatický (nie však v tomto filme) herec v hlavnej úlohe, jedna terajšia sexbomba (ale tak ako nezabrala Megan Fox, nezaberá ani Olivia Wilde), jeden hrozne napísaný scenár a ešte horšia réžia. Film je to veľmi toporný, neprekvapivý, nevtipný, bez napatia a bez naozaj dobrej scény. Celý film som si hovoril len jediné - ako to mohlo celé dobre vypadať. Ale nevypadá...(10.8.2011)

• Isherwood

Obávám se, že délka a náplň scénáře příliš nepřekročily název filmu, který sliboval pořádný úlet, a v kombinaci s nabušeným tvůrčím týmem i ideální popcornovou zábavu. Prvních cca 15 minut je božích, Craig je ultimátní tvrďák, plátěné košile smrdí potem a každý tam nosí kolty proklatě nízko. Pak na scénu nakráčí Ford, který vyrukuje s nejsměšnějším drsňáctvím v dějinách Divokého západu, a vše korunuje absolutně asexuální out-fit à la noční košilka Olivie Wilde. Děj vystřídá všehovšudy 3 větší lokace (přičemž většinu z nich zabírá pustina Nového Mexika), větší množství ILM fantazírování, abyste taky pohledali pod lupou, takže se na místě nabízí otázka, kde se podělo těch 163 mega z rozpočtu? Od začátku druhé třetiny permanentně odzívaná nuda, která si ten komerční propad bezezbytku zaslouží. Nejhorší blockbuster za cca 2-3 roky nazpět.(27.1.2012)

• Reiniš

U filmu s tak vysokým rozpočtem mě překvapila tak nízká kvalita triků a vůbec špatná práce s mizanscénou. Takhle nefotogenní exteriéry a kulisy jsem v hollywoodském filmu už dlouho neviděl (a ti indiáni vypadali spíše jako z nějaké nepovedené parodie). Navíc mi už poměrně dlouho nesedí scénáře dua Orci a Kurtzman, bez toporných proslovů a kýče to opět nešlo. Více než sympatického Iron-mana film připomíná obdobně sterilní a nudnou Favreauovu Zathuru.(18.2.2012)

No po tech tragickejch hodnocenich jsem cekal nejakou sracku, ale nic takovyho se nekona. Jednak tvurci meli naprosto spickovej napad, prece nemusi emzaci utocit jen na Zemi v budoucnosti. Pribeh sam o sobe je sice uz vicemene standard se spoustou klise, ale na to kaslat. Craig vyfasnul super postavu, kde uz na uvod si ziska sympatie, kdyz bez milosti rozmasiruje tri smejdy a spokojene si odkraci s jejich vybavou. Ono celkove na PG-13 to je sympaticky brutalni, i kdyz nic extremniho necekejte. Ze zacatku me stvalo, ze jsou veskery utoky ve tme a clovek nic nevidi a bal jsem se kvality triku, ale nastesti v druhy pulce uz je videt naprosto vse a triky jsou hodne nadrumerny. Emzaci vypadaj sice lehce vtipne, ale to je spis muj problem. Co se tyce Forda, ten se snazi tvarit desne drsne, ale moc mu to nejde. Film ma tak jen dva problemy, ty vztahy mezi jednotlivejma postava jsou misty k smichu a celej dej by se dal smrsknout na 80 minut a ty dve hodinky uz to je lehce natahovany. Ale i tak jsem se bavil od zacatku do konce, jako letni blockbuster idealni.(31.10.2011)