Kovbojové a vetřelci

Cowboys & Aliens

Kovboji a votrelci

Akční / Thriller / Western / Sci-Fi

USA, 2011, 114 min (SE: 135 min)

• POMO

"Úžasný" nápad, ktorý za pár sekúnd zhovadil vyznenie štvrtého Indyho, nafúknutý do dvoch hodín. Zo začiatku to vyzerá dobre: Craigov drsný kovboj je super, westernový svet podarený, prvý kontakt s mimozemšťanmi magický, humor a nadhľad akurátny, vizuálne efekty perfektné a í-tí-čkári podstatne lepší než krtek zo Super 8. Od scény výlezu z ohňa však dobré dojmy začnú upadať, a následná kadencia lacne klišoidných rýchlokvasených vzťahov medzi postavami a nelogických momentov v akčných scénach to všetko pochová. Scénaristi si mysleli, že čím viac sa vybláznia oni, tým viac sa bude baviť aj divák... Kovboji a indiáni amerických prérií, spojte sa v idealistickom svete proti mimozemským nacistom, ktorí vás majú za hmyz a chcú vám ukradnuť vaše zlato! - Bullshit.(15.9.2011)

Tak mne sa to spojenie buranov z divokého Západu s hnusnými emzákmi, bažiacimi po zlate, páčilo. Daniel "Bond" Craig hviezdil hlavne v úvode. Ale podarilo s mu spojiť tri nepriateľské tábory proti slizákov z inej galaxie ... A to je hlavné ... 3***(9.11.2013)

• mysicka

taky se mi ten začátek zamlouval.. jak už tady bylo řečeno, výtečný béčkový námět.. ale čím déle to trvalo, tím víc jsem si přála, aby se někde objevila seržantka ripley a všem zúčastněným stranám za tu bídu natrhla krdel.. a ta závěrečná "jakožemaskroidní" scéna mi dala fakt zabrat.. nechápala jsem, kde se tam ti lidi neustále berou.. se snad zapojili všichni pomocní režiséři, střihači a kameramani.. tak aspoň že na konci nebyl ani náznak dalšího pokračování..:)(8.10.2011)

Další z mnoha hollywoodsky zajímavých nápadů, který se dočkal realizace, leč nedočkal se valného úspěchu. Takových nenaplněných nadějí už bylo v minulosti dost a řada dalších určitě ještě čeká za dveřmi. Mohl to být kasovní trhák, ale zbyla jen průměrná filmařina s kvalitními efekty (skoro tak dobrými jako v "žánrově podobném" Máma mezi Marťany ;-) ), drsňáckým Danielem Craigem (který zde určitě nenajde Quantum of Solace), sympatickým Adamem Beachem (bohužel nedošlo na Kouřové signály) a klasickým Harrisonem Fordem (pro nějž byla až tohle asi ta Poslední křížová výprava). Největším (doufám, že) nesporným kladem filmu tak zůstává Olivia Wilde. A nemusí ani nic říkat, nikam chodit, nic hrát - stačí se na ni jen koukat. :-) Jinak musím ocenit, že si tvůrci dali pozor na doočíbijící nelogičnosti, já postřehl během dvou hodin jen cca 3-4 úlety.(18.3.2013)

• castor

Tolik slavných producentských a scénáristických jmen v titulcích (Spielberg, Howard, Brian Glazer, Alex Kurtzman, Roberto Orci), tolik desítek milionů dolarů v rozpočtu, a přesto tolik promarněného (lépe řečeno odfláknutého) materiálu. Prvních zhruba dvacet minut ještě laská divákovo očekávání, protože Daniel Craig málo mluví, přesně střílí a má nekonečně pronikavý pohled. V malém městečku si ho ale coby hledaného grázla všimne šerif a než se náš milý hrdina stačí protáhnout v kovové cele, nastoupí letka mimozemských lodí. A divák začíná žasnout!! Nikoli vizuálem, nikoli gradací či napětím, nikoli z herecké party (řada postav hraných známými herci je tu zbytečných, nebo nevyužitých), nikoli z kvalitních dialogů. Nic takového tu totiž nenajdeme a žánrová nevyrovnanost je jen jedním ze základů neúspěchu. Pochybný kůň to byl tak už od samého začátku, protože propojení westernu a sci-fi prostě není úplně správná kombinace. Nezodpovězené otázky a prostá báchorka tak budou diváka provázet až do finále, které je stejně jako předešlé dění na plátně natočené bez chuti a jakékoliv invence. Za to, že snímek působí jako rychle natočený beztvarý produkt, může měrou vrchovatou i Jon Favreau, jehož dokonale sterilní režie mi vadí dlouhodobě – sorry, zbožňovatelé Iron Manů, ale nezaznamenal jsem od něho snad jediný skutečně zajímavý režijní nápad. Poctivý film pro „celou“ rodinu se nekoná, jít na to do kina, tak ani oči Olivie Wilde by prokletí drahého lístku za mizerný film neubránily!!(16.2.2013)

• - Po skončení natáčení si Harrison Ford koupil koně, na kterém ve filmu jezdil. (Brousitch)

• - Ve scéně, kdy Jake Lonergan (Daniel Craig) strhává plakát, ne němž je vyobrazen, se objevuje ještě další plakát, na kterém je coby hledaný zločinec režisér filmu Jon Favreau. (stursky)

• - Harrison Ford si přál natáčet bez klobouku, se kterým je tolik spojován kvůli roli v sérii filmů o Indiana Jonesovi, jenž ho proslavila. Protože se ale jedná o western, neměl na výběr a klobouk musel nasadit. (oje)