Kovbojové a vetřelci

Cowboys & Aliens

Kovboji a votrelci

Akční / Thriller / Western / Sci-Fi

USA, 2011, 114 min (SE: 135 min)

Veľmi ambiciózny a sľubný projekt, ktorý nakoniec rozbila žánrová nekompaktnosť. Zatiaľ čo vo westerne "Zabitie Jesseho Jamesa..." poeticko-duchovný motív zapasoval a úplne jednoducho splynul s obrázkami neľútostných zabijakov, tu spojenie žánrov scifi/western nefunguje ani náhodou (a to sa experimentom nevyhýbam). Mohla z toho vzísť vynikajúca komorná dráma - vzťahy medzi postavami sú zo začiatku vynikajúco zadefinované a rovnako i napínavé mimozemské dobrodružstvo. Najviac ma iritoval bláznivý prechod od dobre zabehnutej westernovej konverzačky k bezduchej vyvražďovačke bez jedinej, vkusne naaranžovanej vizuálnej scény. Nechápem, ako to mohli tvorcovia tak pokaziť a pripraviť divákom ďalšiu porciu nezmyselnej zábavy. Pri väčšej snahe mohlo ísť o skvelý hororový zážitok na štýl Votrelca - čo ma pri pohľade na tú áčkovú produkciu (Spielberg, Howard) fakt mrzí. PS: Tvorcovia sa vyjadrili, že sa pri tvorení emzákov inšpirovali votrelcom a predátorom?! Minimálne hlavu by si mali dať transplantovať. Neuveriteľné, že monštrá spred dvadsiatich rokov vyzerali desivejšie, hrôzostrašnejšie než tie súčasné predigitalizované!(25.1.2012)

• Ded@M@tes

Začátek, no spíš první scéna vypadala celkem i slušně a dávala pocit drsné jízdy, ale napětí bohužel brzo opadlo. ( Hodnocení: 4/10 )(23.5.2012)

• Rex Mundi

Neviem prečo som si podľa traileru myslela, že to bude chvíľami aj humorné či odľahčené. Ale nebolo. Moderný western krížený so sci-fi je vcelku originálna myšlienka, ale nejaké veľké nadšenie to zo mňa nevydolovalo. Po hodine a pol som už len čakala na koniec.(9.1.2012)

Aj keď je western jeden z mojich najneobľúbenejších žánrov tak práve pri Cowboys and Aliens mi vôbec neprekážal už len z dôvodu nie zlej kombinácií s sci-fi žánrom. Pre veľa ľudí zlá kombinácia, ale pre mňa je to niečo nové, niečo čo som ešte nevidel a čo ma milo prekvapilo. Krásna vizualizácia, dobré herecké obsadenie a pekný soundtrack si zaslúži moje uznanie....... 80%(22.11.2011)

• mysicka

taky se mi ten začátek zamlouval.. jak už tady bylo řečeno, výtečný béčkový námět.. ale čím déle to trvalo, tím víc jsem si přála, aby se někde objevila seržantka ripley a všem zúčastněným stranám za tu bídu natrhla krdel.. a ta závěrečná "jakožemaskroidní" scéna mi dala fakt zabrat.. nechápala jsem, kde se tam ti lidi neustále berou.. se snad zapojili všichni pomocní režiséři, střihači a kameramani.. tak aspoň že na konci nebyl ani náznak dalšího pokračování..:)(8.10.2011)

• - Daniel Craig byl vybrán kvůli jeho zřetelné podobnosti s Yulem Brinnerem - hlavním hrdinou kovbojského eposu Sedm statečných (1960) (Foox)

• - Režisér Jon Favreau si neustále pohrával s myšlenkou natočit film, nebo jej později převést do 3D. Nakonec tak neučinil s tím, že se to podle něj k westernům nehodí. (Caszidy)

• - Harrison Ford se na natáčení dopravoval helikoptérou, kterou sám pilotoval. (Brousitch)