Le Monde selon Monsanto

(TV film)
  • Německo Monsanto mit Gift und Genen (více)

Znepokojivý dokument o praktikách nadnárodnej spoločnosti Monsanto a jej aktuálnych krokoch na poli biotechnológie a kontroly potravín. Už od jej založenia v roku 1901 sa rozvoj a bohatstvo spoločnosti Monsanto spájajú s výrobou a predajom mnohých chemických produktov, ktoré boli neskôr zakázané. V každom z týchto prípadov sa neskôr ukázalo, že spoločnosť klamala, zatajovala dôležité skutočnosti, alebo si jednoducho zaplatila štúdie, ktoré mali dokázať neškodnosť a zdravotnú nezávadnosť jej produktov. Na základe viacerých súdnych rozhodnutí musela spoločnosť platiť nemalé sumy, nijako to však nezastavilo jej víťazné ťaženie celým svetom. Dnes je spoločnosť Monsanto svetovým lídrom v produkcii geneticky modifikovaných potravín a s nimi spojeného herbicídu Roundup... (oficiální text distributora)

*CARNIFEX*

Monsanto je medzinárodná, v Spojených štátoch založená agrochemická spoločnosť, pôsobiaca v sektore poľnohospodárstva. Jej hlavným zameraním je produkcia osív, agrochémie a biotechnológií. Je to najväčší svetový producent herbicídu glyfosát, predávaného pod obchodnou značkou Roundup, ako aj líder v oblasti GMO plodín. Už v roku 2006 lobovalo niekoľko zástupcov americkej ambasády za to, aby táto spoločnosť dostala priestor aj u NÁS. Nebolo by na tom nič zlé, pokiaľ by množstvo okolitých štátov, ako Francúzsko, Maďarsko, Poľsko doslovne nezakazovalo "vstup" tomuto monumentu na domáci poľnohospodársky trh. Dôvod je totiž jednoduchý. Ich chemické látky, ktoré by mali napomáhať rastu zdravých BIO plodín, v skutočnosti zapríčiňujú množstvo chorôb, ba dokonca rôzne druhy rakoviny. Ich výrobky využívané na postrek sú už dokonca v regáloch HM Tesco. Nuž, neznalosť, nevedomosť ľudí je už taká. Tak sa teda navzájom povraždíme aspoň zeleninou, keď už nemáme v ruke samopaly. A ja musím opäť raz - ZAS - vysloviť tú, pár užívateľom (čo ma "poznajú") otrepanú, hádam aj otravnú vetu a myšlienku, Z HENTEJ KRAJINY Z POZA OCEÁNU - ČO MÁ VLAJKU HVIEZDAMI POSIATU, ČO V BOHA NAJVIAC VERÍ, ČO VOJNAMI MIER DOCIEĽUJE - NEZÍDE NIČ DOBRÉ. ()

Dragoni

Téměř dvouhodinová anti-reklama na nadnárodní společnost Monsanto, která se "proslavila", díky svému produktu Roundup (herbicid), který se používá přes 30 let a jeho negativní účinky, které se tato již zmíněná společnost snažila utajit na sebe nenechaly dlouho čekat(nemoci, úmrtí atd:.) a vyvolala velkou vlnu nevole proti této firmě, která je známá i svým financováním vysokých politiků ve vládě a korupcí. ()

Subjektiv odpad!

Dnes nám část bojovníků za lepší životní prostředí zmutovala v útvar s myšlením náboženské sekty. Je-li ekohnutí sektou, pak Monsanto je jejím Satanem. Se Satanem se nediskutuje, ten se vymítá. Autorka Světa podle Monsanto (SpM) je pak svéraznou misionářkou, jež se snaží přesvědčit další ovečky. Projíždí na netu seznam hříchů společnosti Monsanto, čímž odhaluje její ďábelskou povahu. +++++ Nejprve nám předkládá kauzu zamoření amerického městečka Anniston polychlorovanými bifenyly. V tomto případě zřejmě jde o skutečné provinění Monsanta. Přesto se mi přístup dokumentaristů nelíbí ani v této pasáži. Chápu, že osobní příběhy postižených lidí do dokumentu, který chce burcovat, patří. Dle mého názoru by se však slušelo zařadit i nějaké statistiky o počtu a druhu postižení. Takto to působí, že město bylo naprosto rozvráceno ekologickou apokalypsou. Tento případ nicméně zlehčovat nebudu, jeví se mi (laikovi - ale upřímně, kdo je tady z komentujících odborník) dostatečně reálný. Hlavní sdělení této části nicméně zní: "Monsantu se nedalo věřit v tomto a proto mu raději nebudeme věřit v ničem." Načež dokument přesune svou pozornost k tomu, oč mu jde především - GMO (geneticky modifikované organizmy). +++++ Roundup neboli glyfosát, totální herbicid - první trn v oku nepřítele. SpM nejdříve obviňuje Monsanto, že nazvalo Roundup falešně "biodegradabilním", což později bylo nuceno odvolat. Však podle SpM se odbourají pouhá 2 % za 28 dní. Konečně číslo, jež se dá prověřit. Prošel jsem si několik vědeckých článků (to, na co kliká autorka mimochodem jsou v lepším případě odkazy na vědecké články, ne vědecké články) a podle všeho je to s odbouráváním složitější. Poločas Roundupu v půdě se pohybuje od 2 do 197 dní, ve vodě činí do 90 dní (krajní hodnoty se samozřejmě mohou dle studie mírně lišit, těžko ale řádově). Ať tak či tak, jeho "životnost" se jeví podstatně kratší než dle SpM. Snad autorku zmátl fakt, že na vzduchu a ve sterilním prosředí je Roundup stabilní. Nebozí farmáři tak naštěstí nemusí kupovat Roundup tak často - bylo by blbé, kdyby se jim v pixle sám rozpadl za měsíc. Je možné, že Roundup nesplňuje nějakou francouzskou či evropskou směrnici definující "biodegradabilní", to však nic nemění na faktu, že v přírodě se rozkládá relativně rychle. +++++ Když se nám ukáže, kterak se ten Roundup v přírodě zachovává, je třeba přikročit k dalšímu. Ono kamení se v přírodě taky vcelku zachovává a nikomu to nevadí. Roundup tedy jistě dělá v přírodě neplechu (je to přece chemický výrobek a ty to dělají vždycky!) a my najdeme jakou! Podle jistého prof. Belléa ovlivňuje glyfosát nějak dělení buněk. Ne snad, že by je přímo měnil na rakovinné, ale dělá něco, co by možná za 30 let mohlo vést k rakovině. Těžko říci, jakou to má relevanci. Protistrana k tomuto tvrzení nebyla ve vědecké obci hledána (našla by se). Bohužel, jde o tvrzení, které laik naprosto nemůže zhodnotit. Polovinou je (snad) reálným zjištěním, polovinou neověřenou hypotézou. Chybí jakákoliv kvantifikace (i kdyby šlo o hrubý odhad). Kolik bude indukovaných rakovin při takovém a takovém pěstování a stravování? Jak se to liší od jiných způsobů hospodaření? Analýza rizik, přínosů atd. chybí. Samozřejmě se nedá říci s jistotou, že Roundup naprosto nijak na negativně nepůsobí - tvrdím jenom, že v roce 2008 (rok vzniku filmu) byl názor vědecké komunity o Roundupu shrnutelný do: "OK." Při zvážení různých pro (skutečně může být do určité míry škodlivý) a proti (neexistuje bezpečnější alternativa, která by zajistila stejnou (možná dokonce dostatečnou) velikost zemědělské produkce), se i dnes kloní spíše k "pro". +++++ Od Roundupu již je jen kousek k Roundup rezistivním plodinám - řeč je hlavně o sóje. Plodiny jsou samozřejmě transgenní, tedy GMO. Podle dokumentu se vytváří nastřelováním genů pomocí "gene-gun". Je to možné, leč kdysi jsem četl, že hlavní technolofií transgenoze na sóje je využití vektoru Agrobacterium Tumefaciens. Ona publikace již je lehce letitá, tak je možné, že se doba změnila - spíše ale ne. Mávněme nad touto nepřesností rukou. Vnesený gen je skutečně "cizí". +++++ Následující argumentace se točí kolem potřeby mít pro transgenní plodiny specifické podmínky testování, přísnější než na všechny ostatní způsoby šlechtění. Dokument se táže: "Jaká vědecká odůvodnění má FDA, aby na transgenní plodiny kladl stejné nároky?" Hezké: "Jaká má autorka vědecká odůvodnění, aby na transgenní plodiny kladla přísnější nároky?" Nebo jí snad radiační mutanti (nejsou považovány za GMO), vzdálení hybridi (kříženci druhů ba rodů, které se v přírodě nekříží), využití tzv. androgeneze (vypěstování rostlin s polovinou chromozómů a následné zdvojnásobení jejich počtu) či dlouhodobé samosprašování za "přirozenější"? Ostatně i klasické šlechtění vedlo k nevídáným změnám DNA. Na zemědělství zkrátka není nic "přirozeného" v obvykle chápaném slova smyslu. +++++ Cituji (Jaroslav Mácha, O mlčení vědců, dezinformacích a geneticky modifikovaných potravinách): "Naštěstí naši předkové odvedli během milénií skvělou práci (kam se na ně hrabeme) a kulturní rostliny jsou v naprosté většině tak daleko od svých rodičů, že křížení [s původními, divokými rostlinami - pozn. Subjektiv] nepřichází v úvahu. V mnoha případech dalo neobyčejné úsilí vůbec zjistit, z čeho zemědělské plodiny vznikly. Například pšenice a kukuřice jsou složeny ze tří různých rostlin, při čemž dvakrát došlo ke zdvojnásobení chromozomú. První kukuřice sahala po kolena, měla palice jako desetikorunu a prašníky byly na palici, ne oddělené na vrcholu rostliny." Rozhodně ale není pravda, že FDA nevyžaduje nic, když chcete pěstovat novou odrůdu. Nevyžaduje nic, co by nevyžadovala po jiným způsobem vyšlechtěné odrůdě. +++++ Dalším oblíbeným zlem Monsanta je růstový hormon s obchodním názvem Posilac. SpM správně tvrdí, že Posilac zřetelně zvyšuje výskyt mastitidy u dojených krav - neověřoval jsem, ale tvrdí, že zvýšení činí 50 %. Podíval jsem se, kolik to vlastně je případů mastitidy v absolutních číslech - 0,5/100 krav měsíc. Hormon sám se v mléku nevyskytuje. Mléko nemocné krávy se samozřejmě vyhazuje, je znehodnoceno, kráva se léčí antibiotiky. Pokud hormon opravdu způsobuje nárůst dojivosti o 20 %, jak tvrdí dokument samotný, nelze se divit, že se farmářům jeho nasazení vyplatí. Je třeba odlišovat dvě věci - škodlivost pro konzumenta, která IMHO nebyla prokázána a škodlivost pro krávy, kterou dnes už nejspíš nikdo nepopírá. SpM to (záměrně?) příliš nerozlišuje. OK, může nám vadit, že krávy trpí. Může nám to vadit tak moc, že Posilac zakážeme. Ale jen kvůli těm kravám. Což je ostatně údajný důvod zákazu Posilacu v EU a Kanadě. Zlé jazyky tvrdí, že je to jen šikovně maskovaná antiimportní bariéra. Že se Monsanto někoho v Kanadě pokusilo podplatit... Tomu bych i docela věřil. +++++ Pozastavení se nad tím, že dochází k přecházení lidí mezi Monsantem a FDA je na místě. Není to asi úplně dobře. Člověk by si ale měl uvědomit, že jde částečně i o důsledek požadavku, aby na úřadech a v politice působili lidé se zkušenostmi z praxe. Těžko si představit, že nikdo nepřejde od jednoho z největších zaměstnavatelů v biotechnologiích. Navíc je v USA mnohem běžnější měnit v průběhu života povolání. +++++ Pusztaiova kauza s brambory s lektinem se předkládá zcela jednostranně. Já si tedy dovolím citovat článek Ivana Breziny z Neviditelného psa: "Arpád Pusztai z Rowettova výzkumného ústavu ve skotském Aberdeenu zabudoval do genomu brambory gen ze sněženky, kódující tvorbu lektinu GNA. O této skupině proteinů je už dlouho známo, že vyvolávají zdraví škodlivou aglutinaci červených krvinek. Právě proto je také některé rostliny v přírodě používají jako "chemickou obranu" před okusem hmyzem a savci. Pusztai chtěl prověřit, zda by genetickou manipulací nešlo vytvořit brambory produkující lektin GNA, které by pak byly odolné škůdcům. Protože se lektiny ničí varem a syrové brambory nikdo nejí, šlo o zcela legitimní výzkumný problém - a to i přesto, že Pusztaiovy GMO brambory s genem pro GNA nebyly určeny k lidské výživě, neboť šlo jen o pokusný model. Pusztai pak svými syrovými bramborami krmil pět potkanů (tedy vzorek, jehož statistická průkaznost je nulová). Vzhledem k tomu, co se o toxicitě lektinů, jež neprošly varem, ví, by bylo zvláštní, kdyby to na ně nemělo negativní vliv. +++++ Až sem je všechno v pořádku. V srpnu 1998 se ale Pusztai dopustil podivného zkratu. Vystoupil v televizi s tvrzením, že "transgenní brambory brání růstu a potlačují imunitu". V dalších televizních vystoupeních pak dodal, že on sám nebude jíst GMO potraviny a že považuje za "velmi nefér, když jsou jeho spoluobčané používáni jako pokusná morčata". Výsledek svých pokusů tedy Pusztai dezinterpretoval jako falešný důkaz, že GMO potraviny jako takové poškozují zdraví (nikoli tedy pouze syrové brambory s genem pro lektin GNA!). Podle stejně bizarní logiky bychom mohli do jedné konkrétní značky piva přidat louh a pak začít tvrdit, že český národní nápoj jako takový je zdraví nebezpečná žíravina. " +++++ Aféra "Showa Denko," tj. smrt 37 lidí po požití tryptofanu výroby této firmy, je skutečnou tragédií. Nicméně nedokazuje škodlivost technologie jako takové, pouze jednoho konkrétního užití jednoho konkrétního výrobku. Pokud jsem pochopil své zdroje, dodnes vlastně není stoprocentně jasná příčina propuknutí příslušné smrtelné choroby - krom toho, že panuje značná shoda v tom, že souvisí s požitím tryptofanu (od Showa Denka). Mimochodem, je zajímavé, že slova "Showa Denko" v SpM vůbec nezazní. Tady se jde přeci po Monsantu! Dokument sice neříká, že Monsanto za toto může, ale divák je k příslušnému omylu neomylně zaveden. +++++ I kauza Agent Orange s dioxinem je vyprávěná v neprospěch firmy. Recept na tenhle defoliant dioxin neobsahuje, ale jedna (ze dvou) důležitá složka jím byla nemálo kontaminována. Ano, už při výrobě, v Monsantu. Je tedy pravdou, že tenkrát Monsanto opravdu vyrobilo pěkné svinstvo. Ale kupodivu o tom svého odběratele (vládu) informovalo. I přes přečtení několika textů o celé kauze v ní nemám příliš jasno. Připouštím, že v tomto případě může být Monsanto tím zlým "Satanem". Případ Agent Orange si zaslouží vlastní dokument - vytvořený někým, kdo v sobě má dost síly k "Audiatur et altera pars." +++++ Jak se mi jeví AO zabýváníhodným, tak se mi jeví obvinění z indické farmářocidy spíše nepodloženým. Jde o přetrvávající problém, který tu byl dříve a podle všeho se v čase spíše snižuje. To prosím během toho, co roste plocha osetá GMO plodinami. V globálu (v Indii jako celku) zřejmě k bůhvíjaké změně nedošlo, ovšem jak už to tak bývá, data bývají rozdělena všelijak, a kdo hledá ta, co potřebuje, najde. Vandana Shiva také našla... V jednom místě našla pozitivní korelaci mezi plochou osetou GMO a sebevražedností. A já věřím, že je možné, že si ta data nijak nepřikrášlila. V jiném státě v Indii, jistý Gruere nalezl negativní korelaci mezi týmiž veličinami, tedy zjistil pravý opak. A já věřím, že dost možná ani on si svá data nepřikrášlil. To je takové statistické kouzlo, také je umím. Korelace ještě neznamená kauzalitu, natož kauzalitu přímou. +++++ Věřím i tomu, že v leckterých případech GMO plodiny pochcípají a z úrody není nic. Možná by se to konvenčním plodinám nestalo (v některých případech). V jiných případech to zase bude úplně naopak. Můžeme ale pozorovat trend vzrůstající plochy oseté Bt bavlnou a její sklizně. Není úplně jasné, proč by se tak mělo dít, když mají bt plodiny údajně jen samá negativa. +++++ Když už jsme zmínili Vandanu Shivu... To je ta paní, co nebojuje jen proti Monsantu, ale také proti tzv. zlaté rýži. To jest takové speciální GM rýži, která obsahuje narozdíl od té normální betakaroten - z toho dělá tělo vitamín A. Ten se hodí, jak jistě uznáte, třebas proti smrti - a ve světě na jeho nedostatek umírá lidí nemálo. On tedy jistě není jenom v téhle rýži, on je i v lecjakém jiném jídle. Vandana Shiva doporučuje, aby ti chudí nemocní jedli to lecjaké jiné jídlo. Bylo by jistě dobré, kdyby ho jíst mohli, ale oni k němu nemají přístup. Ke zlaté rýži by přístup měli, protože ti zlí genetičtí modifikátoři ji poskytují zdarma všem, jejichž roční příjem je pod, tady si to nevybavím přesně, 10 000 $. To znamená v chudých zemích prakticky všem. I zasít si ji znovu smí. Těžko říci, jaký ďábelský plán tím sledují, ale musí to být něco fakt strašného, když to dělají zadarmo. Kecám, nejspíš na to nějaký grant mají - ale to neznamená, že to není bohulibý počin. +++++ Tak se nám nepřesnosti, lži i dezinterpretace v tom dokumentu vrší a vrší a zabývat se jimi zabere mnohem více času než dokument sám. Z jeho výstavby naprosto čiší totální jednostrannost, takže nemůže sloužit jako argument v lépe přemýšlejících kruzích. K čemu tedy může sloužit? K lámání důvěřivých a k posilování ve víře. Sektářské, zaslepené a nenávistné. Je mi smutno, že to tak dobře funguje. +++++ Dodatek: Mým cílem není obrana Monsanta, ale technologie GMO. () (méně) (více)

Fanucci

Geneticky modifikované plodiny, růstové hormony pro dobytek..dle odborníků a objektivních studií potenciálně velmi nebezpečné pro lidské zdraví. Dle nadnárodního gigantu Monsanto a americké Správy potravin a léčiv (FDA) je vše v pořádku. Prosazování zájmů v USA - např. klíčových zákonů týkající se genetické modifikace - se Monsantu daří prosazovat díky mimořádně silné lobby v americké legislativě a svým lidech v FDA. Někteří z nich vystřídají pozici v soukromém sektoru (Monsantu a dceřinných společnostech) a státním sektoru (FDA, Congress) i několikrát za život...Opravdu zajímavý dokument o prorůstání soukromého sektoru s veřejným a o "neexistujícím" konfliktu zájmů osob, které byli v prosazování zájmů Monsanta a podobných firem klíčové. Vít Bárta by se mohl učit - takto se to dělá správně;-) Monsanto úspěšně dodává geneticky modifikovaná semena plodin a vytlačuje farmáře s nemodifikovanými plodinami. Vytváří si tak postupně monopol a poptávku po svých dalších produktech, protože bez správných pesticidů a přesném "monsantovském" postupu farmářům nevyroste vůbec nic... ()

poet

Pomerne dosť komplexný dokument podaný miestami až príliš odborne pre obyčajných ľudí, ale kto dáva pozor tak si odnesie určite niečo čo ho zaujme... Ten kto ovládne svet cez potraviny už nepotrebuje vojnu. Je až neuveriteľné akú silu dokáže mať jedna veľká korporácia a koľko ľudí v zaujme svojho biznisu dokáže odstaviť. ()

• V slovenskom dabingu nahovorila autorku a novinárku Marie-Monique Robin Kamila Magálová, ktorá sa na ňu dokonca aj podobá. (Autogram)