poster

Souboj o poklad Yankee Zephyru

 • Česko

  Poklad z Yankee Zephyru

 • Česko

  Souboj o poklad z Yankee Zephyru

 • Austrálie

  Race for the Yankee Zephyr

 • Československo

  Súboj o poklad Yankee Zephyra

Akční / Drama / Dobrodružný

Austrálie / Nový Zéland / USA, 1981, 111 min

Režie:

David Hemmings

Scénář:

Everett De Roche

Kamera:

Vincent Monton

Hudba:

Brian May
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • maverick10
  ***

  Klasicka sablonovita dobrodruzna taskarice, ktera nema co nabidnout.(27.9.2009)

 • JohnnyD
  ***

  Pozeral som to len z jedného dôvodu - jednu z hlavných postáv hrá Donald "dostanem ťa Michael" Pleasence. Pekná porcia hollywoodskej zábavy, slušný a zaujímavý dej a dobrý herci. Najviac ma zaujala hlavná ženská predstaviteľka, obzvlášť jej kúpeľ...(2.9.2005)

 • kingik
  ***

  Až příliš velkou nostalgií zavánějící souboj napěchovaný dobrodružstvím i sympatickými postavami. Ochmelka Gibbie jednoho dne objeví v jezeře vrak válečného letadla Yankee Zephyru. Netuší, že vedle láhví alkoholu a starých metálů, jsou na palubě také bedny zlatých cihliček, na které si brousí chtivé pařáty i banda zabijáků vedená patřičně úlisným bossem. Jednoduše vedený příběh už něco pamatuje a vznikl ještě před nástupem hollywoodské vlny dobrodružných filmů, kterým vévodil Indiana Jones a Honba za diamantem. Jelikož tenhle snímek vznikl v australsko-novozélandské koprodukci, a jen s malým přispěním americké spolupráce, nemá pel hollywoodského spektáklu, což ho činí tak trochu neobyčejně obyčejným a nevtíravým. V jistém ohledu se to dá brát za přednost. V akčních scénách to není na zlatou cihličku. Ve vzduchu se divák nejednou proletí helikoptérou, kterou pilotuje (pro dámy) fešný Ken Wahl, který měl všechny předpoklady stát se velkou filmovou star, ale tohle je k mému údivu jediný film, který jsem s ním viděl. Roli hlavní hvězdy filmu nenápadně převzal Donald Pleasence, jehož alkoholik projevující větší radost nad láhví dobře proleželého alkoholu než nad bohatstvím, je velmi svérazná postava. Trojici dobrodruhů doplnila sympatická Lesley Ann Warren v roli jeho dcery. Opačnou stranu reprezentuje slizký šéf, kterého ztvárnil zesnulý George Peppard, jež měl pod palcem bandu noshledů v nažehlených oblecích. Souboj o poklad nepostrádá tempo, z kterého občas nemile vypadává, nekorektní hlášky, originální hádky i špičkování mezi ústřední generačně vzdálenou dvojicí mladý pilot vs. vysloužilý ochlasta i zběsilou honičku na motorových člunech a není výjimkou, že se film nebere tolik vážně a je k sobě nečekaně ironický. Veškerá akce ve filmu z dnešního pohledu vyznívá průměrně až slabě, v podstatě ničím nenadchne, ale má své neotřelé kouzlo i časté sympatické náznaky řemeslné režie. Hudební doprovod dodal Brian May a ten už snese, jak přísné měřítko, tak i možné pokárání, když jeden z použitých hudebních motivů zní až podezřele podobně jako slavný ústřední motiv z klasiky "Velký útěk". Film si příliš velké ambice neklade. Odpovídá tomu i volnější dramaturgie, která do filmu ve větší míře pouští i jiné žánrové prvky, které film dělají originálním, ale ve své podstatě převládá typická osmdesátková naivita a jednoduchost., která modernímu divákovi nemusí být zrovna po chuti. Film se ve své době promítal i v našich kinech, kde byl opatřen výborným dabingem, ve kterém po boku Jiřího Bartošky a Soni Dvořákové, také exceloval Zdeněk Dítě dabující Donalda Pleasence. Škoda, že tak excelentně po režijní i scénáristické stránce nebyla vybavena tahle dobrodružná (skoro) komedie, jež spolehlivě obstojí hlavně v nostalgických vzpomínkách těch, kteří si ji pamatují z dob, kdy v kinech bylo filmové pusto a prázdno. Kdo ji neviděl, neprohloupí, když si ji pustí. S tím jejím stářím to není až tak hrozné - je třeba stejný ročník jako Britney Spears. 60%(2.1.2015)

 • kleopatra
  *****

  Jedna z mých nejmilejších komedií, svého času raritka jen pro pamětníky, dnes už na obrazovkách zdomácnělá, se konečně dočkala červené zóny, naditá vším, co by měl zábavný film mít - krásnýho trošku vagabunda chlapa, sexy babu, nějakou tu chemii a k ní spoustu pošťuchování, starýho vysmátýho násosku, v patách záporáka naopak nevysmátýho a všichni se ženou, letí, plavou .. za pokladem s vypointováním jak cumel.(18.4.2015)

 • flanker.27
  ***

  Viz Pořez.(20.12.2005)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace