Poutní místa: Velehrad

Česko, 2002, 18 min

Režie:

Jiří Šindar

Josef Somr

S průvodcem Josefem Somrem po stopách víry vtisknutých do krajiny naší země.
Nejznámější poutní místo na našem území je spojováno se sídlem moravských panovníků; odtud se po vzoru svatých Cyrila a Metoděje šířilo křesťanství. V průběhu osmi staletí se Velehradský klášter stal svědkem náboženských svárů i politických změn na našem území. S Velehradem 20. století je spjata celá řada významných osobností, jako například olomoucký arcibiskup Antonín Cyril Stojan, který obohatil cyrilometodějskou tradici Velehradu o nový rozměr - sblížení východního pravoslaví se západním katolictvím. Při své první návštěvě naší země sem také zavítal papež Jan Pavel II. Z tohoto místa rovněž, v reakci na papežovu prosbu, zazněla slova odpuštění křivd způsobených nekatolíkům od tehdejšího předsedy Ekumenické rady církví Pavla Smetany. (oficiální text distributora)

otík

Uvedeno v rámci cyklu Poutní místa. Josef Somr a svým hlasem Ladislav Lakomý nás provedou historií bývalého velehradského kláštera i dnešní velehradské baziliky. Pořad nikam nespěchá, mluvené slovo není stále, ve chvílích bez komentáře meditační hudba provází obrazový materiál. Odborného poradce dělal odborník na sakrální stavby Prof. PhDr. Miloslav Pojsl, můj profesor na CMTF UP v Olomouci. Hudba: Vojtěch Herka & Martin Novák ()