A svět konečně pochopil, že Jesse Eisenberg je óbrtalent, za kterým je Justin Timberlake asi takhle malinký. Jo a David Fincher dokázal, že vám klidně zadaptuje i telefonní seznam a přitom zůstane svůj, až kubrickovsky precizní. A tak škoda, že Fincherovi chybí nějaký výraznější přesah, který bych zrovna u takového filmu uvítal.(21.2.2011)

• kiddo

Představte si ještě ukecanější Zodiac naplněný čistě informačními dialogy, ale bez jakéhokoli napětí a místo sklepní scény dilema „přidá si mě/nepřidá?“. Přesně to je „Facebook“. Všem, kdo tak nadšeně slintají nad „vynikajícím generačním filmem“, bych ráda připomněla dvě věci: a) „Facebook“ není o současné generaci mladých, ale o současné generaci yuppies a b) o těchto lidech natočil Roger Avary v roce 2002 nepřekonatelnou výpověď jménem Pravidla vášně, jež se ve srovnání s „Facebookem“ honosí třemi výhodami: není nudná jako aktualizace facebookové zdi, arogantní sociopati jsou tu výrazně lepší a funkčnější a nakonec má ten film i o čem vyprávět a co říct. „Facebook“ není výpovědí o této generaci, ale jejím produktem a jako takový silně připomíná Ellisova Viktora a jeho výlet po Evropě: I no longer know who I am and I feel like a ghost of a total stranger.(1.11.2010)

Občan Kane facebookové generace. The Social Network není a nechce být kronikou vzniku Facebooku, vlastně počítá s tím, že si o historii firmy něco najdete alespoň na Wikipedii. Rozhodně není ani komedií, i když Sorkin opět napsal tolik vybroušených hlášek, že je napoprvé nemáte šanci pojmout. Se všemi těmi vtípky okolo jde o temný, smutný a znepokojivě aktuální film. Detaily Zuckerbergova života nejsou podstatné (větší prostor věnovaný rodičům bych nicméně uvítal), Fincher na něm pouze nezaujatě demonstruje, jak dnes přestává existovat jakékoli soukromí. Jestliže je Zuckerbergovi na začátku poskytnuta výsada subjektivního vypravěčství, pak jen zdánlivě – jim čtené blogové zápisky by díky jejich veřejnosti mohl předčítat kdokoli jiný. Vypravěči se stejně jako v Kaneovi neustále střídají, není však jasně odděleno, kdo zrovna mluví. Namísto svědomité rekonstrukce sdílení hromady informací. Film přitom není roztěkaný jako pravidelní uživatelé internetu. Nikoli zběsilé střihy, makrodetaily mikrovlnek a vychýlené úhly. Delší záběry, přeostřování, důraz na herectví. Z předchozích režisérových filmů má TSN nejblíže k podobně neuzavřenému, zvláštně ne-uspokojivému, leč trochu dlouhému Zodiacovi. The Social Network je naopak mistrnou ukázkou, jak bez zdržování sdělit opravdu hodně. Fincher našel dokonalý poměr mezi efektivitou a efektností. Apendix: Justin Timberlake je víc cool když hraje, než když zpívá. 90% Zajímavé komentáře: Cival, kOCOUR, Marigold, J*A*S*M, FlyBoy, Popluh, Chobotovec(2.11.2010)

// Distribútor: Sony, Columbia // Počet premietajúcich kín v USA: 2,921 // Otvárací Víkend USA: $22,445,653 //(18.1.2011)

Po formální stránce není co vytknout. Herci - pěkný, konkrétně dva mě i docela zaujali. Eisenberg mě poprvé nenudil, nerd jedna radost. A Justin Timberlake znovu potvrzuje, že má na víc než blbečka z videoklipů na MTV (ne můj, ale takový ten obecný názor). Reznor obstaral zajímavý soundtrack, který do toho filmu od první chvíle sází cosi osobitého. Ale můj palec dolů míří směrem k příběhu. Podle mě má SN to štěstí, že je jeho tématem Facebook (i když to o něm paradoxně je a zároveň spíš není), což je dnes aktuální, všudypřítomné téma a spoustu lidí to tím pádem zajímá. Mnozí z nás 'žijí' na Facebooku. Takže fakt, že se jedná o film o FB, tak trochu kompenzuje ne až tak silný příběh. Skutečně, konec filmu mě tak trochu zarazil, protože mi přišlo, že se to teprve začínalo pořádně rozjíždět... Tak nevím, toto je moje jediná výtka. SOCIAL NETWORK na mě ničím opravdu nezapůsobil, ale přesto se mi celkem dost líbil a spolehlivě udržel moji pozornost. [kino](5.11.2010)