Poprvé jsem se o Facebooku dověděl od Květule asi před dvouma rokama. A doteď o něm vím, jen to, že tam jde o sdílení mýho života s ostatníma a že mít na facebooku hodně přátel je cool. Takže kdybych měl facebook vypadal by můj den asi takhle. Ráno vstanu a okamžitě zapínám pc, abych všem řekl, že vstávám, pak jdu na hajzl, samozřejmě s pc a ozmamuju všem, že seru, během sraní stačím poprosit o přátelství 84 lidí a vyměním si přátelství ze 36 lidma, pak všem oznámím, že ukončuju sraní a omluvím se, že se jdu mejt a nebudu 20minut nikomu oznamovat co dělám, meju se samozřejmě rychle, abych nemrhal časem a mohl shánět další přátele. Zuby si čistím jenom jednou rukou, protože druhou musím všem oznámit že si čistím zuby. Pak jdu do kucyhně dělat snídani, samozřejmě všem to nejdřív pěkně oznámím. Postavím vodu, mazat si nic nebudu, protože čas který bych věnoval mazání chleba můžu využít k oznámení, že si nenamažu chleba. Hážu na tácek jogurt s mysli tyčinky a utíkám ke stolu. Rychle všem napíšu co snídám a zatím než mě vystydne čaj, plánuju nabírat nový přátelé. Mám jich jen 110 a tak si vůbec nepřijdu cool. Oslovovat jednotlivce mě přijde hrozně pomalé a tak začnu oslovovat celé spolky postupně jsem požádal o přátelství sdružení zámečníků, odborový svazy, komunistickou stranu čínský lidový republiky a norský svaz rybářů. Pak do sebe naleju čaj a hrneček držím v zubech abych měl volný ruce a mohl všem napsat že právě piju čaj. Koukám na počet přátel, činský komouši i zámečnici si mě už přidali, ale odboráři ještě ne, uklidňuji se tím, že pracovní doba odborářů je od 14:00 do 14:10, takže na přátelství je dost času. Zejména díky činskejm komoušům mám už 642 přátel, hned se cejtím líp. Ovšem když si prohlížím své nové, povětšinou asijské přátelé zjišťuji, že mezi přáteli nemám žádnou hezkou holku. ještě než půjdu do práce, rozhodl jsem se problém vyřešit. Napsal jsem do všech modelingových agentur a poprosil jejich ředitele, zda můžu jejich modelky poprosit o přátelství, dodal jsem, že jejich přátelství nechci zadarmo, zbytek dialogu je čisté dohadování ceny za přátelství. Nakonec jsem se dohodl na ceně 50, - kč za kus ééé teda za přátelství, s jednou modelkou na dva roky s roční opcí. Beru si půjčku abych mohl všem agenturám za jejich přátelství zaplatit. Hold bejt cool něco stojí, za to teď mám pocit že jsem úplnej král facebooku mám 1.231 přátel z toho asi 500 krásnejch holek do toho se odpoledne započítá tisíce odborářů a budu tak cool až se z toho poseru. Všem oznamuju že jdu do práce. Samozřejmě autobusem, abych mohl všem oznámit že jedu autobusem. Přicházím do práce a první co dělám, že na fb oznamuju, že jsem přišel do práce. Bohužel náplň mé práce mně neumožňuje shánět nový přátelé a tak se soustředím pouze na oznamování. Kolikrát jsme v takovém zápřahu, že jenom v krátkosti na fb oznamuju, že právě oznamuju na fb. Pracovní doba mně končí v 17:00, ale jelikož musím všem oznámit že mě právě skončila procení doba jsem v práci vždy o něco dýl. Zajímavá situace nastane v okamžiku kdy vybírám poštovní schránku. Mám v ní totiž oznámení od pošty. Takže všem ihned oznamuju, že mám oznámení. Pak už se vše nese v duchu různých oznámení. Například v hospodě to mám tak vychytaný, že oznamuju objednávku dalšího piva výčepákovi i na facebook současně. Mám už dokonce i jednu tradici, před spaním si vždycky přepočítávám svoje přátelé, abych každý večer usínal s pocitem jak jsem strašně cool. Sice mně trošku trápí, že když spím nemůžu na facebooku oznámit že spím, ale třeba někdo vynalezne program, který umožní shánět přátelé a dávat na facebook oznámení i během spánku.(13.12.2010)

Zatímco v devadesátých letech jsme měli všechno a museli jsme o to přijít (Fight Club), v nultých letech máme skoro všechno a navíc to sdílíme. Kromě příšerné slepice a dost lame vtipu s Billem Gatesem převálcováno. iGeneration vrstvy můžete odlupovat podle uvážení.(30.10.2010)

Tam, kde iní režiséri skúšajú svoje limity, si David Fincher v klídku maľuje obrázok definujúci dokonalosť. The Social Network neknokautuje jednotlivosťami, ale schopnosťou tak silne osloviť tak banálnym príbehom, ktorý sa môže v menšej verzii diať i teraz na každej druhej univerzite. Je to formálne najskromnejšia, ale obsahovo najhutnejšia fincherovka, ktorej najsilnejším momentom je záber na hlavného hrdinu, ktorý získal i stratil všetko. Konverzačka, vzťahovka zo školských internátov, ktorá americký sen nového tisícročia neoslavuje, ale poukazuje na cenu, ktorá sa zaň platí. Bez náznaku sentimentu či obhajovania pozitívnych hodnôt – skôr než bych ich obhajoval, poukazuje na ich absenciu. Scénu závodov na vode tak Fincher pojal preto, lebo žiadneho iného tvorcu by na jeho mieste ani len nenapadlo, že si niečo také môže dovoliť. Film JE komerčným ťahom štúdia (nízky rozpočet plus popularita FB rovná sa istý zisk), ale vďaka filmárskej kvalite predstavujúcej ukážkovú „štúdiu charakterov“, a vďaka výpovednej hodnote o konkrétnej dobe a ľuďoch v nej, sa stáva tiež najväčšou kultúrno-filmovou udalosťou od United 93. Za dlhé roky najvhodnejší kandidát do oscarovej kategórie „Najlepší nezávislý film roku“ (Juno, Bokovka, atd...).(6.11.2010)

Návykové...Pokud jste čekali analytickou sondu do tajného světa sociálních sítí či komentář k tomu, jak soukromí mizí rychleji než deštné pralesy v Amazonii, budete překvapeni. Social Network není laboratorní zprávou o tom, jak internetové generaci změnil život fenomén sítě, která je "každodenním třídním srazem" a dělí své světoobčany na exhibicionisty a voayeury. "Ten film o facebooku" vůbec není o Facebooku. Vypráví o mladíkovi, který jako Alexander Makedonský vytáhl na tažení a z bezpečí svého počítače stvořil virtuální svět přátel, tagů, zdí a statusů, v němž se stal absolutním monarchou. A protože mu dialogy píše nejlepší scenárista současného Hollywoodu Aaron Sorkin, tvůrce West Wing, a na režijní sesličce sedí geniální chameleon David Fincher, vznikla jedna z nejlepších dramedií posledních let. Co k tomu přispívá? Sofistikovaný a vyspělý humor Sorkina, který s ironií městského intelektuála nemilosrdně črtá charaktery z elitní univerzity, Fincherova absolutní koncetrace, jenž postihuje tep doby a maličkostmi jako rytmus muziky dosahuje strhujícího tempa, perfektní casting autistického Eisenberga i světáckého Timberlakea. Ale nemá smysl pitvat jednotlivé díly mozaiky, platí tu, že celek je víc než suma částí. I pět dní poté ve mně rezonuje nebývalou intenzitou. Stále vidím šifry, které neumím rozluštit, vzpomínám na detaily, které mě pudí na opakovanou projekci. Social Network má štěstí, že není generačním filmem o světě online, ve kterém stále větší částí svých bytostí žijeme, ale nadčasový kousek, jenž nezapadne ani v budoucnu, kdy samotný Facebook bude klinicky mrtvý a jeho tvůrce starým podivínským miliardářem, který byl kdysi ve správný čas na správném místě. Ačkoli jsem nikdy neměla účet v bigbrotherovském vesmíru, Zuckerbergovi jsem vděčná, že inicioval filmové manželství mezi Sorkinem a Fincherem. Sláva jejich dítěti.(3.11.2010)

Jakub Smutný okomentoval příspěvek (video) uživatele David Fincher: "Dobrá práce, kámo." Tento komentář byl sdílen 240 uživateli sítě "Rotten Tomatoes." David Fincher se přidal do skupiny "Čekáme na Oscara." Aaron Sorkin se stal fanouškem stránky "SuPrČuPr PřÍbĚhY." Uživatel Lucinka Mišiczka Šmudlinková napsal(a) na zeď uživatele The Social Network. "Mě se to teda vůůbec nelíbylo děsná nuda ale hrál tam ten ze zombilandu :-* ." Jakub Smutný se připojil ke skupině "Odpůrci puberťáků v kinosálech." David Fincher napsal vzkaz na zeď uživatele Mark Zuckeberg: "Sry, bro." Uživatel "Fanoušci filmů" se nyní přítelí s uživateli David Fincher, Jesse Eisenberg a Justin Timberlake. Vy a "Fanoušci filmů" máte 3 společných přátel. Jakub Smutný se zúčastní akce "Další projekce". To se mi líbí. Sdílet na Facebooku.(31.10.2010)