Povedená atmosféra, skvělá výprava a hodně precizní charaktery. Tohle se mi líbilo a velmi hodně, prakticky vším. Dnes viděno prvně, ale užíval jsem si to jako jiné mnohokrát viděné skvělé pohádky. Samotný Lucifer jeden z nejlepších, které jsem kdy viděl. Hlavně v sobě neměl žádný prvek směšnosti, jako mnozí jiní. Kořenářka Apolena taky pěkně vystihnutý archetyp, jen podivné že na čisté zahrádce má čertovu studni do pekla. To působilo krapet moc účelově. Ale exteriery i interiery jedny z nejlepších co jsem v posledních pohádkách viděl. Jestli je to díky Německu, tak bych se vůbec nebránil častější spolupráci. Vždy´t i dříve točili spolu s námi spoustu pěkných věcí. Přijde mi to jako nedoceněná pohádka. 9/10(26.12.2012)

V té bídě porevolučních původních českých filmových a televizních pohádek je Čert ví proč vlastně vyšší nadprůměr, je znát, že Roman Vávra je vyzrálý režisér a za předlohou stojí nerealizovaný scénář Miloše Macourka, navíc Lucifer Csongora Kassaie je konečně tak trochu z jiných sfér, má totiž neopominutelné charisma a dokonce z něj jde i strach, což je v českých pohádkách spíše výjimečné a jde o velký klad téhle pohádky. Sám příběh není zase až taková díra do světa a nepřináší nic výrazně převratného, snad jen představa a zpodobnění pekla je celkem neotřelé, neboť málokteré české pohádkové peklo nabídne divákovi pohled na tortury věčně zatracených duší smrtelníků, navíc v takovém trochu odlehčeném postmoderním duchu. Casting i herecké výkony jsou ucházející, snad jen Jiří Lábus a jeho karikatura defraudujícího královského správce jako by z oka vypadla postavě z celé řady jiných pohádek.(27.12.2011)

• Tommassi3

"A-a-anička, kozí no-žičččka !!" ;)(2.1.2015)

• flanker.27

Tohle se řadí k tomu nejhoršímu, co u nás po revoluci v oboru pohádek vzniklo. Stupidní dialogy, nemožné rádobyvtipné přehrávání, za které by se ani Troška nemusel stydět, celé si to hraje na kdovíjaké morální poučení. Brrr. Kdeže pohádky české jsou?(15.11.2005)

Průměrná pohádka s přenádhernou výpravou. Csongor Kassai jako originální Lucifer způsobil, že jsem přimhouřil oči a dal 4* místo 3*. Chudákovi Pavlovi Liškovi ale už Ti idioti asi zůstanou napořád a jsem zvědav jestli je někdy "odpáře".(13.2.2004)