Extraterrestrial

Kanada, 2014, 106 min

Colin Minihan

Samy Inayeh
  • misterz

Kanadské horory sú v mojom pomyselnom rebríčku na poslednom mieste s veľmi zlou reputáciou. Preto sa im radšej vyhýbam. Pri Extraterrestrial som toto porušil a už som sa tešil, ako dobre som spravil. Žeby konečne svetlá výnimka? Príbeh sa síce začína štandardne, máme tu partičku mladých ľudí, ktorí si chcú na opustenej chate jednej z nich cez víkend poriadne zapariť. Veci sa však zvrtnú pre nich neželaným smerom keď ich začnú prenasledovať neželaní vesmírni návštevníci.... Snímok hneď od začiatku pekne postupne naberá tú správnu tajomnú atmosféru, našlo sa tu aj pár podarených ľakačiek, prostredie vesmírnej lode bolo výborne urobené a vypäté scénky boli zaujímavé, napínavé a atmosfericky dusné. Tiež vesmírni bubáci nevypadli najhoršie, to isté možno povedať aj o sympatickom hereckom osadenstve. Už som sa tešil ako snímok ohodnotím 3 silnými hviezdami, prípadne aj vyššie, lenže potom prišiel koniec a všetko to pozitívne nadšenie sa stratilo ako jarný sneh. Tak kakačkovité, gýčovité ukončenie s totálne klišoidno-prihlúplou Dänikenovskou pointou som nečakal ani v tom najdivokejšom sne. Skoro sa mi 3x pretočil žalúdok. Ten Rómeovsko-Júliovský nábeh by som ešte prežil, ale to čo prišlo potom....no, nezostalo mi nič iné iba znechutene ísť spať. Opäť sa potvrdilo, ako môže niekedy koniec zničiť celkový dojem z filmu a všetko dobré tak poslať do čerta. Ďalší klinček do rakvičky mojich sympatií ku kanadským hororom. 40/100(23.10.2014)

• Peytl

Ítý již nemá potřebu volat domů, byť by byl paušál sebelákavější a svítící prst používá na vše možné, jen ne na roztomilé leč nevychované ukazování, přitvrdil a vzal na sebe luk třímetrového obyvatele Bergen-Belsenu s nevypočitatelnými pohyby, ne, ani Hókink by to nedal, věřte mi. Útočí pomocí telekineze, telepatie a teleportu z talíře z telešopingu, nebo snad od četníků ze Saint Tropez, ovšem pořád o chlup z telete lepší než takoví teletabís v telemarku i na teleskopickou prdelní sondu dojde, teleftipné. Stereotypy a blbosti je třeba dodržovat vždy a všude, tedy máme pod talířem prostřenu partu postpubescentů s namíchaným pohlavím ve prospěch čárek. Hysterčí se na přeskáčku a ne striktně genderově dle obrazu moderní doby. Dále nutno nevnímat dialogy, zejména ten mezi policisty a ač se právem čeká u uniformovaného pičuse jistá dávka demence, tak rozhovor v autě, psychologický rozbor, nebocotokurvabylo, by měl být zaznamenán zlatým písmem mezi deseti nejdebilnějšími rozhovory společně s Milošem Passym. Volně přeloženo, byla to pičovinka, váš hrábě Teleke z Tölökö.(27.11.2014)

• peiton

Téma UFO mi nie je cudzia a mám ju rada,ale toto bolo mimo misu.Takéto sprac.tak silnej tematiky akou UFO je, nebolo zrovna 2×najšťastnejším krokom.Takto ju sprzniť.To chce odvahu.Na samom začiatku resp.v 1.polovici filmu ukázali tvorcovia divákovi toho až príliš mnoho a snímok týmto stráca na statuse tajomnosti,ktoré by mali takéto druhy snímok obsahovať.Mimozemšťania majú predsa byť v našich očiach nedotknuteľní,nepoškvrniteľní a nie strieľať do nich.Nezískalo si to moju pozornosť a preto som to musela po hodine vypnúť.Veľmi slabé a pod úroveň.A nemusíme sa báť,že by toto vypálilo dieru do sekcie "Život,ktorý nepochádza z našej planéty".Nevypáli.To rozhodne nie.(23.10.2014)

Tak nějak nevím co říct, za prvé film sice kopíruje 100+1 klišé z Akta X a nechá se inspirovat kalsikou Fire in the sky. Ale na druhou stranu jsem se celkem solidně bavil a pár nápadů bylo bravůrní, hlavně scéna kde "nepršelo". Postavy se staly překvapivě snesitelné, i když byly plné klišé. Bohužel film postupem času strašně upadá a stává se z toho nudná naháněčka. Alieni vypadají totálně klišoidně ale to moc nevadí. A ano je to jeden z dalších filmů které nevědí jestli být klasickým filmem nebo dalším Found footage. BTW Michael Ironside je parádní jako vždy.(9.5.2015)

April sa spolu s priateľmi odoberie na rodinnú chatu do Echo Lake. V danej oblasti pred pár dňami za záhadných okolností zmizla mladá žena, po ktorej na mieste činu zostala len peňaženka s dokladmi. Hneď v prvú noc ostane partia mladých ľudí v šoku. Z vesmíru na zem dopadá neidentifikovateľné lietajúce teleso, označované ako U.F.O. Kúsok od neho nachádzajú stopy neznámeho tvora, ktorý nepochádza z našej planéty. Na túto noc už nikto z nich nezabudne ... Tento námet, ktorý vo mne vždy vzbudí záujem musí byť v mojich očiach dostatočne seriózne zvládnutý, aby človek aspoň z časti uveril: "We Are Not Alone". Spočiatku sa "Extraterrestrial" neberie nijak vážne. Po úvodnej polhodine, ktorá bola poznačená množstvom primitívnych dialógov, nastolil Colin Minihan hororové prvky vďaka ktorým tento snímok odrazil na úroveň, ktorú som ani z ďaleka neočakával. Okrem miestami naozaj slušnej atmosféry, jednej vydarenej gore scénky, ponúkol niekoľko slušných lakačiek, čím vo mne vyvolal toľko žiadané zimomriavky. Záver by si zaslúžil väčší rozbor. Je v ňom mnoho plusov, ale zároveň si tvorcovia neodpustili momenty klišé. Presto všetko bol spracovaný zaujímavo. Sarkastická bodka za všetkým sa vyslovene pýtala a Ja toto proste milujem. "Extraterrestrial" síce kvalitu mnou milovaného "4th Kind" nedosahuje, no presto všetko mu vďaka mnohým pozitívam udelím – 60%.(19.10.2014)