Extraterrestrial

Kanada, 2014, 106 min

Colin Minihan

Samy Inayeh
  • mrx.friend

Tupé dialogy (ha, vlastně i monology!), protivné postavy, latexoví ufoni a závěrečná scéna, která (však) lacině kopíruje seriózní a atmosférický snímek Oheň v oblacích. Kdy už bude konečně s mimozemšťanama natočeno zase něco kvalitního?!(10.12.2014)

UF-Oni jsou tady! Žádný vesmírný neřád tady nestrpíme. Tak zní zřejmě od dob Roswellu a Oblasti 51 vládní prohlášení, kdy setkání čtvrtého druhu, je vlastně něco, co se musí "ututlat" a rozhodně se nedoporučuje veřejně se chvástat, že vás dlouhoprstá mimozemská bytost s kukadly posazenými na velké hlavě, právě protáhla po své mimozemské lodi a za tím účelem vám udělala důkladný "klistýr". Zkrátka v tomto případě platí osvědčené zatloukat, zatloukat, zatloukat, jak už kdysi moudře radil dr. Plzák, aniž by tušil, že jeho rady, které se vztahovaly k úplně jinému tématu, se jednou budou hodit i ve scifi hororu od tvůrců Vicious Brothers. Ti prokázali, že i za obyčejný rozpočet lze natočit film, co dobře vypadá po vizuální stránce, a i v ostatních ohledech se hned tak neztratí. Nemalý podíl na tom nese cit film nezmrvit, nikam nepospíchat, nekvaltovat na každou vypjatou scénu, ale občas mohl být dojem přece jen údernější a tempo filmu dynamičtější. Omladina, sestávající ze tří slečen a dvou mladíků, je vržena do odloučeného zapadákova, kam se jala kempovat na lesní chatu. Prostředí přímo ideání pro návštěvu mimozemské civilizace, která už nějakou dobu v těchto místech operuje, což se projevuje zvýšeným počtem pohřešovaných osob. Pozor, přichází provařené klišé, a sice na scéně nesmí chybět sympatický šerif a jeho nesympatický zástupce, a také válečný veterán s pěstírnou marihuany, na kterou mu překvapivě policejní dvojka nepřišla. Ok, postavy jsou celkem v pohodě. Než dojde k invazi, tak si musíme nějakou tu minutku počkat. Technická stránka filmu je moc příjemná a s prvním příchodem mimozemského parchanta se to rovněž nepokazí. Ten i jeho společníci jsou odvedeni zdatně. Rovněž jejich kosmická lod a únosy se povedly. O něco horší je to s úmrtími. Předně, film nenaservíruje nic extra zběsile krvavého, a to by mohlo být zklamání pro ty, kteří čekají nějaká jatka s litry krve. No taky bych se za ně nezlobil, ale je třeba vzít za vděk tím, co je. Některé postavy zmizí ze scény dost nenápaditým způsobem, aniž by to divák příliš zaregistroval, ale i nějaká ta ustřelená hlava je k mání. Občas vznikl dojem, že tvůrci z toho nechtěli mít jen čistokrevný horor, ale také je bavilo dostat postavy pod tlak a s tím z nich vyloudit i nějakou tu dobrou hlášku ve vypjaté chvíli. Co jim nelze odpustit, je rychlé odstranění nejatraktivnějš dívky z těch tří slečen, a sice na blond obarvenou Emily Perkins. O jejím osudu po únosu do lodi se už nic divák nedozví. Film se postupem času zlepšoval. Od pomalejšího rozjezdu přicházel boj o holé přežití. Rozhodně to neprobíhalo v závratném tempu, ale ani nic, u čeho by se dalo usnout. Občas vykoukl náznak nějaké atmosféry, ale ten se neudržel v takovém měřítku, jak by si třeba někdo představoval. Hereckou jistotu do filmu dostal Gil Bellows jako pragmaticky uvažující šerif a válečného veterána si střihl "béčkový" veterán Michael Ironside. Dobré bylo i obsazení kempující omladiny v čele s Brittany Allen. Tentokrát mně ani moc nevadilo, že film se odehrává převážně v noci. Vizuál s jakým to bylo natočeno by se neztratil ani na plátnech kin. Já jsem se spokojil s HD rozlišením na 85 cm tv obrazovce. Rovněž triky, design vesmírných lodí a emzáci, byly ok. Závěr byl docela působivý a nečekaně ironický. Tenhle horůrek se vůbec s přibývajícími minutami stále zlepšoval. Nechyběl sympatický nadhled v kontextu s odvážnou konspirační teorií, kterou ale tenhle film moc neřeší. Podle mě se jedná o jedno z příjemných překvapení letošní hororové sezony. Jen tak dál. Mé hodnocení: 80%(15.11.2014)

• fugazi

Jeden z nejčistších odpadů tohohle roku. Nikdo z tvůrců asi neměl nejmenší tušení, co vlastně točí za film. Díky tomu vznikla neskutečná směs nechtěného humoru, otřesného herectví, nejdebilnějších rozhovorů a vtipně vypadajících mimozemšťanů. Posledních 20 minut je vyloženě parodie nedávající ani trochu smysl, stejně jako vyvrtání prdele ufo vrtačkou jednomu z ochotníků. Závěrečná scéna s prstýnkem je už jen pokyn k tomu, aby divák začal zvracet ... 1/10! ... Fire in the Sky nikdy nebude překonán.(19.10.2014)

• verbal

Tak to máme několik upištěných pipek a psychicky labilních kokotků, jednoho latexového gumofouna z půjčovny, červenou lampu, reprák, co při tom bordelovém nasvětlování bude dělat „bzzzzzzz“, nějakou barabiznu v lese a další otřepaný, nudný až debilní scénář Vyšisovaných bratrů. No, velkolepá produkce kompletní a můžeme směle točit! Všude se pak najde nějaký páreček Korpičů a jiných blahoslavených, co tohohle thirdhandového Ítýho pro nejpomalejší děti zajisté plně docení(25.10.2014)

Horká novinka od tvůrců Grave Encounters, která se může chlubit štědrým rozpočtem, a místy je to celkem znát. Bohužel. Extraterrestrial totiž dlabe na nějakou mysteriózní atmosféru, a divákům předhazuje spíše přímočařejší variaci na téma únosy mimozemšťanů. Smutné bylo zjištění, že v některých chvílích se snaží být až přehnaně cool (akční nebo dramatická hudba, množství zpomalených záběrů), takže to občas působí dojmem okaté snahy zalíbit se hlavně -náctiletým. Na druhou stranu můžeme být rádi, že ač klasického vzhledu, samotní ufouni nám dělají společnost poměrně brzy a vlastně až (skoro) do konce se starají o slušnou zábavu. Povědomí herci tentokrát ušli (Emily Perkins), lahůdkou byl ale Michael Ironside v roli drsného podivína s kachničkou na triku, a postava šerifa Murphyho, která..... Ale co, nechte se překvapit sami.(19.10.2014)