Rozchod

Partir

Leaving

Drama / Romantický

Francie, 2009, 85 min

Když jsem poprvé viděl Kristin, byla smrtelně zraněná v Jeskyni plavců a se skomírající lucernou čekala v temnotě na záchranu od maďarského hraběte Laszla Almásyho - Anglického pacienta... Tehdy jsem se do ní zamiloval. Od těch dob jsem s ní viděl nejeden film a nikdy nezklamala. V tomto filmu hraje manželku vlivného lékaře. Je finančně zajištěna, má milujícícho manžela a dvě dospívající děti. Zcela náhodně se setká se řemeslníkem , který jim pracuje na domě a zamiluje se do něj. Její láska je pak provázena spalující vášní a touhou, která je Ivanem opětována. Suzanne se manželovi k tomuto vztahu přizná a ten jej zprvu nechápe..vždyť jeho žena měla vše, tak co jí přitahuje na řemeslníkovi a bývalém vězňovi? Suzanne sice manželovi slíbí ukončení vztahu, není však schopna svému slovu dostát. Když se pak rozhodne opustit rodinu a žít s Ivanem, z manžela se stane nepřítel protože ten začne využívat svého vlivu k represím vůči milencům... Kristin bylo v době natáčení filmu 39 a stále byla a je nádhernou ženou. Před kamerou se nestydí svléci, díky čemuž je film plný milostných scén, které ač jsou vášnivé - nejsou vulgární. Její herectví je tu na jedničku s hvězdičkou a to ještě podtrženou ! Ten námět, ač je scénář lehce šablonoidní mne opravdu zaujal. Suzanne měla opravdu vše. Manžel jí miloval, nehádali se... jen ten vztah byl časem takový mírně opotřebovaný a plný stereotypů. Ale tak to je ve většině manželství, zvláště u těch dlouhodbějších. Opravdu by jste byli schopni odhodit úplně vše kvůli té ,,pravé'' a opětované lásce? Dávám 4 obrazy. * * * *(10.10.2014)

• Morholt

Aha. Takže přezrálá, rozmazlená a manželovejma penězma nasáklá Mařena se zamiluje do zedníka a s představou tučnýho rozvodovýho vyrovnání s ním chce odkráčet ruku v ruce do západu slunce. A podle rejži by jsme jí to měli asi přát nebo co. Tak to teda fakt ne. Jestli ve mě film nějakou emoci vyvolal, tak to bylo zhnusení tou bezskrupulózní čubkou a držení palců manželovi, aby s ní dokonale vymet. Kristin Scott Thomas střídala zamilovaný ksichty s rybíma, její milenec prakticky nehrál a tak jedinej, kdo podal alespoň ochotnickej výkon, byl Yvan Attal. Jaktože to neni v černejch číslech? 10%(14.3.2014)

• kiddo

Co se stalo s odvěkým receptem našich babiček „Když se ti zachce románku se zločinným stavařem, Barunko, vrať se domů, udělej si z manželova ptáka sbíječku a buď ráda, že je po dvaceti letech neutuchající buzerace vůbec ochoten ty tvé nulové kozy a plochou prdel ještě snášet“? Typická emancipovaná fantazie o rozmazlené, sobecké, amorální kurvě, která nikdy nemusela o nic usilovat a je tím k smrti znuděná. Osobité pouze naznačováním „Frantíci + zatmívačky + hnusní protagonisté = umněňý“ a úvahami o budoucím ději Sexu ve městě 3 (manžel je pozoruhodně podobný panu Božskému a ty prázdné kobylí ksichty se charakterově taky moc neliší).(8.9.2013)

Ten film si zľahčuje svoju cestu k divákovi ako sa len dá: veľmi sa nepára s motiváciami postáv, peripetie príbehu sú šablónovité a predvídateľné až hrôza a vlastne aj herci sú tak trochu rukojemníkmi tejto "telenovelovej" plochosti. Lenže! Kristin Scott Thomas svoju postavu nehrá ale žije a keby mala vo filme "zahrať" orgazmus, tak ho nezahrá, ale zaiste aj prežije. A keď takýmto spôsobom zafunguje herecké stotožnenie sa s postavou, už v tom fičíte až po uši a zabudnete, že je to len kašírovaná hra na umenie: dokonca aj vtedy, keby ste si v zábere všimli káble osvetľovačov, či kostymérku, ktorá sa "zabudla" v zábere a strihač to nepostrehol. No a jedna čisto iracionálna poznámka na záver: Kto aspoň raz v živote miloval tak, že mu to vymazalo všetky dáta z harddisku, šľahne Rozchodu (tak ako ja) isto iste o jednu hviezdičku viac, než si zaslúži.(25.6.2010)

Paní, která si sebe nevážila, žila s pánem, který si sebe také nevážil. Jednoho dne si paní proto našla milence v Popelákovi. Paní mohla se svým milencem šťastně žít, kdyby paní a pán nebyli oba tak umanutí. Jenže přesně takový je život.(1.3.2016)