V králově přístavišti se pořádá svatba Tyriona a Sansy. Ženichovo odhodlání se vytratilo, přijímá vše jako nevyhnutelnost. Vysvětluje Sanse, proč musí splnit svou povinnost. Král Joffrey svým svérázným vystupováním zaskočí novomanžele při slavnostním ceremoniálu. Arya předpokládá, že ji Sandor Clegane vezme do králova přístaviště, směřují ale na hrad Dvojčata. Vládci města Yunkai si na svoji ochranu najali armádu, Daenerys Targaryen se je snaží přesvědčit, aby se k ní připojili. Melissandra se vrací domů a hodlá předvést sílu královské krve. Sam a Gilly se setkávají s Bílým chodcem. (Česká televize)

pichta

Hned na začiatku dielu potešilo zhrnutie predchádzajúcich udalostí. Arya má gule, no šťastie jej nepraje. Daenerys je vyjednávačka, vďaka svojej kráse dokáže divy. Čevená kňažka riadne mieša karty. Cibuľový rytier má šťastie ale aj dobrú rozvahu. Joffrey je megahajzlík,ktorý si svoju možnosť byť sadista bez potrestania užíva naplno. Tyrionova svadba so Sasnou Stark je miesto,kde sa ukazuje Joffrey. Zato Tyrion ma rozum. Daario Naharis vie čo chce. Koniec diela bol akože veľkolepý, myslím, že asi tá najdôležitejšía časť dielu alebo dokonca celej série. Obsidian - dragon glass má väčšiu moc ako sa zdá a starí učenci to vedeli... ()

Anderton

Séria speje do finále a tempo sa zvyšuje, ako aj dochádza k dôležitým udalostiam, ktoré budú mať vplyv na neskorší vývoj v tomto fikčnom svete. Takže dôjde k jednej dôležitej svatbe, kde ani jeden z partnerov nemá sexuálny ani mentálny záujem o toho druhého, šachovnica bitky v orientálnych krajoch sa zapĺňa fugúrkami a prekvapivo sa čierne figúrky môžu ocitnúť na strane bielych, skrátka GoT ako ho poznáme od začiatku. Finále je husto hororové a rozhodne potešilo, pričom z jedného mumláka sa stal zrazu hrdina. ()

molcan2

Keď chce byť Hra o tróny strašidelná, môže byť veľmi strašidelná. Tohtotýždňová epizóda mala vo viacerých momentoch neuveriteľne strašidelnú atmosféru, ale nič nepôsobilo tak znepokojivo ako svadba Tyriona Lannistera a Sansy Stark. Celá scéna svadby so zhromaždenými hodnostármi rodu Lannisterovcov aj rodu Tyrelovcov, ako aj malou radou (bez Malíčka), boli všetci zhromaždení v Septe Baelor v tom najlepšom, aby sledovali pochod Sansy Stark za jej konečným osudom. Osoba, ktorá sa podujme odprevadiť ju k oltáru? Nikto iný ako Joffrey, ktorý sa k nej prisunie, vezme ju za ruku a pripomenie jej, že síce nie je jej otec, ale je otcom kráľovstva, takže kto by ju mal lepšie vydať? Keď sa Sansa a Joffrey neponáhľali a smerovali k oltáru cez rozostúpený dav, pričom kamera na nich striehla, aby zdôraznila čudnú výšku scény, a tváre a telá po oboch stranách, celé mi to pripomínalo nemecký expresionistický horor. S každým krokom k oltáru to bolo čoraz nervóznejšie, a keď Sansa a Tyrion konečne zložili svadobný sľub, bolo jasné, že to celé je skutočná svadba a zároveň krutý, krutý žart. Joffrey jedným z najjemnejších pohybov odníme strýkovi stupienok a vedie smiech, keď je čas, aby Tyrion prehodil plášť cez Sansine plecia. Je to skvelá séria momentov pre všetkých troch hlavných aktérov scény. Jack Gleeson nám môže pripomenúť, že je najefektívnejším čistokrvným zloduchom v seriáli, Peter Dinklage môže ukázať, aký je fyzicky zraniteľný v porovnaní s oveľa vyššími všetkými okolo neho, a Dinklage aj Sophie Turnerová môžu preskúmať emocionálnu zraniteľnosť svojich postáv počas obradu a počas ich prvej noci ako muža a ženy. Sledovať vzájomnú interakciu týchto troch postáv počas toho, čo má byť radostnou nocou (v normálnom svete), bol nádherný moment pre Tyriona/Dinklagea, ktorý bol v tejto sezóne odsunutý na vedľajšiu koľaj v prospech Tywina Charlesa Dancea a rôznych Divokých. Podobne brilantný záber sa odohral počas chvíle na Dračom kameni, keď Stannis zostúpil do kobky, aby sa porozprával s Davosom. Navonok ide o rozhovor a možnosť slobody pre Davosa, ale z pozície mreží medzi nimi vyzerá Stannis rovnako uväznený ako Davos, ak nie viac. Je to zaujímavé spojenie. Davos je vo väzení, pretože si splnil svoju povinnosť voči Stannisovi. Stannis je uväznený kvôli svojej povinnosti stať sa kráľom a zbaviť Západozemie uzurpátorov. Tyrion a Cersei bojujú vo svojej povinnosti vydať sa za mocné rody na príkaz svojho otca. Robb sa už vyhol povinnosti kvôli mladej sexi žene a Jon Sneh je nútený vybrať si medzi Ygritte a Nočnou hliadkou. Všetkých ich ženú do záhuby veci, o ktorých cítia, že ich nemôžu ovplyvniť, a ako by povedal Ned Stark, česť nemôže byť ničím iným než špalkom, na ktorý môže odsúdený položiť hlavu. Svadobné oslavy pôsobia ako posledné jedlá. Najšťastnejšia udalosť je predzvesťou katastrofy. Žiadny dobrý skutok nezostane nepotrestaný. Aj dobré jedlo a pohárik vína môžu viesť k hrozným následkom. ()

0verseer

Zatiaľ najvtipnejšia epizóda, ktorej ale nechýbali ani dramatickejšie pasáže. Bavil som sa celý čas aj vďaka tomu, že sa na scéne konečne za celý čas neobjavili nudné prvky seriálu ako Jon Snow, Divokí a konečne si tvorcovia dali pohov aj s už stereotypnými scénami mučenia Theona Greyjoya. Zaslúžený plný počet. ()

LEATHERFAC

Z téhle epizody je jednoznačně nejzásadnější scéna ta zavěrečná - kdy se vlastně ta asi nejméně pravděpodobná postava postará o nejvíc statečný a zásadní čin celého seriálu, která bude mít důležité následky. Jó vojna prostě dělá z chlapců chlapy.  O ňoumíkovi Samovi to platí dvojnásob, jeho postava má velmiu zajímavý vývoj a jeho otec by měl za dnešní noc velkou radost... PS: a tento Dario Naharis mi byl sympatičtější než jeho pozdější přeobsazený představitel. ()