poster

Hra o trůny (TV seriál)

 • USA

  Game of Thrones

Fantasy / Drama / Dobrodružný

USA / Velká Británie, 2011, 50x60 min

Předloha:

George Raymond Richard Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Hrají:

Lena Headey, Peter Dinklage, Emilia Clarke, Nikolaj Coster-Waldau, Sean Bean, Michelle Fairley, Mark Addy, Iain Glen, Julian Glover, Aidan Gillen, Ron Donachie, Nathalie Emmanuel, Rory McCann, Jason Momoa, Sophie Turner, Kit Harington, Richard Madden, Maisie Williams, Rose Leslie, Natalie Dormer, Jamie Sives, Jerome Flynn, Donald Sumpter, John Bradley, Jack Gleeson, Isaac Hempstead-Wright, Harry Lloyd, Charles Dance, Alfie Allen, Natalia Tena, David Bradley, Roger Allam, Sibel Kekilli, Kate Dickie, James Cosmo, Peter Vaughan, Bronson Webb, Miltos Yerolemou, Owen Teale, Art Parkinson, Joseph Mawle, Roxanne McKee, Esmé Bianco, Amrita Acharia, Conan Stevens, John Standing, Joe Dempsie, Robert Pugh, Carice van Houten, Liam Cunningham, Stephen Dillane, Emun Elliott, Patrick Malahide, Hannah Murray, Tom Wlaschiha, Nonso Anozie, Roy Dotrice, Gemma Whelan, Lucian Msamati, Gethin Anthony, Gwendoline Christie, Finn Jones, Oona Chaplin, Ian Whyte, Kristian Nairn, Mackenzie Crook, Thomas Brodie-Sangster, Anton Lesser, Kristina Krepela, Aimee Richardson, Antonia Christophers, Laura Pradelska, Elyes Gabel, Conleth Hill, Ben Crompton, Charlotte Hope, Eros Vlahos, Mia Soteriou, Luke Barnes, Kristofer Hivju, Mark Stanley, Callum Wharry, Lino Facioli, Ed Skrein, Ciaran Bermingham, Daniel Portman, Wilko Johnson, Dar Salim, Iwan Rheon, Ciarán Hinds, Ian McElhinney, Diana Rigg, Paul Kaye, Richard Dormer, Noah Taylor, Ellie Kendrick, Michael McElhatton, Francis Magee, Alexandra Dowling, Elisa Lasowski, Jefferson Hall, Indira Varma, Tara Fitzgerald, Jacob Anderson, Roger Ashton-Griffiths, Jón Þór Birgisson, Orri P. Dyrason, Sigur Rós, Philip McGinley, Clive Mantle, Pedro Pascal, Jonathan Pryce, Michiel Huisman, Tony Way, Struan Rodger, Mark Gatiss, Jurij Kolokolnikov, Burn Gorman, Tim Plester, George Georgiou, Kerry Ingram, Hafþór Júlíus Björnsson, Paola Dionisotti, Neil Marshall, Octavia Selena Alexandru, Dean-Charles Chapman, Neil Fingleton, Gerard Jordan, Josef Altin, Brennock O'Connor, Mark Lewis Jones, David Fynn, Bart the Bear, Joseph Gatt, Jessica Henwick, Ben Hawkey, Nell Tiger Free, Xena Avramadis, Gabrielle Dempsey, Amy Dawson, Jazzy De Lisser, Sarine Sofair, Karl Davies, Talitha Luke-Eardley, Matthew Scurfield, Eugene Simon, Keisha Castle-Hughes, Tobias Menzies, Rosabell Laurenti Sellers, Moe Dunford, Alexander Siddig, Nell Williams, Toby Sebastian, Deobia Oparei, Margaret John, Calvin Warrington-Heasman, Yare Michael Jegbefume, Lalor Roddy, Christopher Newman, Birgitte Hjort Sørensen, Rila Fukushima, Simon Lowe, Edward Tudor-Pole, Ralph Ineson, Ian Lloyd Anderson, Clive Russell, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Max von Sydow, Ian McShane, Murray McArthur, Freddie Stroma, Samantha Spiro, James Faulkner, Hattie Gotobed, Shaun Blaney, Patrick FitzSymons, Anthony Morris

Kostýmy:

Michele Clapton
(další profese)
 • Matty
  ****

  Tolik povyku kvůli jednomu trpaslíkovi… ne, takovou jízlivost si seriálová Hra o trůny nezaslouží, ač je pravda, že nejpřesvědčivěji vítězí v nejknižnější z disciplín – v dialozích. Slovo vládne, obrazy neuchvacují. Do jednotlivých rolí mi nesedli ani herci (včetně málo statného Tyriona), což bych ale měl vyčítat své představivosti, nikoli lidem, kteří knihu zfilmovali. Zfilmovanou literaturou, ničím (na)víc, je Hra o trůny. Naštěstí jde o literaturu mimořádně kvalitní. 80% Zajímavé komentáře: Marigold, DaViD´82, Morien, Džebe, Orthank, tartan(20.9.2011)

 • DaViD´82
  ****

  Válka růží i dění na Apeninském poloostrově za Borgiů ve fantasy hávu v podobě ságy, pro kterou je „fantasy“ škatulka příliš omezující a svazující, byť to tak zpočátku nevypadá. Žádní špičoušatci, trpajzlíci, orkové a podobná havěť. Za to kvanta živoucích nečernobílých postav (v čele s Claudiem... ehm, Tyrionem, který ční nade všemi) a politiky. Tuny a tuny politiky skrze tuny a tuny intrik², kutí piklů² a pletichaření² a až kdesi v pozadí a vlastně spíše "tak jakoby mimochodem" epické bitvy, o kterých se více mluví než se jich účastní; nikoli náhodou jsou tedy nejlepší pasáže předlohy ty "přechcávací čistky" à la čtvrtá Tyrionova kapitola ze Střetu králů. To platí o předloze. Hledejte v ní pokračovatele pochodně, kterou zažehli Waltari s Gravesem spíše než-li náhražku Pána prstenů či nekonečné generické ságy XY. Proto je dobře, že to vzalo na svá bedra HBO, protože tohle JE (a ostatně i nadále bude) jako jejich Řím ve fantasy kulisách. Prostě adaptace formou seriálu, který se sice v mnoha ohledech nepotkal s mou po mnoho let budovanou představou (není to dělané pro fanoušky knih, ale především pro nezaujaté diváky a mělo by to tedy obstát především samo o sobě jako svébytný seriál; což se HBO zatím daří), ale i tak jsem nadšen, jelikož tvůrci jen zbožně neilustrují předlohu a nebojí se i "tnout do živého", byť je to někdy dost "hrrr" a nenechávají některé situace v divákovi správně doznít. Také používají mnohdy spíše divadelní postupy než regulérní filmovou řeč (ta se objevuje až s příchodem Alana Taylora a druhé sezóny). Což není v žádném ohledu zápor, pouze konstatování. Navíc jde o seriál HBO i v tom ohledu, že jednotlivé epizody příliš nefungují samy o sobě, ale až jako součást jednoho celku. Typickým příkladem budiž finále první sezóny a úvodní díl té druhé. V každém je tolik linií, že každý dostane tu svou "minutku na výsluní", ale honí se toho tolik, že je to ve výsledku roztříštěné, kde je toho od všeho trochu a ve výsledku vlastně nic. Pokud je však vezmete jako součást celku, tak je vše rázem tak jak má být, protože HBO si jak známo na sezóny příliš nehraje. Pro ně je prostě start nové série "pouze" další kapitolou jednoho příběhu; a tak jsou od sebe jednotlivé série rozeznatelné vlastně jen stále narůstající (již tak nemalou) produkční hodnotou. Tvůrci dělají sice mnohé značně po svém (od druhé sezóny to spadá do škatulky volně inspirováno Hrou o trůny spíše než-li adaptace Hry o trůny), ale přesto zůstávají vždy duchem věrni předloze. A co je věrnost předloze v případě Hry o trůny? Ani ne tak držení se zuby nehty bohatých dějových peripetií; o ty zase až tak moc vlastně nejde, vždy se dají pozměnit, pokrátit, sloučit apod.; ale spíše o věrnost postavám. Tvůrci je mnohdy vedou zcela jinými cestičkami než-li autor předlohy, ale vedou je do stejného cíle. Což vzhledem k jejich výjimečným kvalitám, charakterizaci a vývoji, je myslím samo o sobě nejlépe vypovídající. | S1: 5/5 | S2: 4/5 | S3: 4/5 | S4: 5/5 | S5: 4/5 | (18.4.2011)

 • EdaS
  ****

  Pilot za čtyři - je to sice ukecané, ale zároveň dost slibné. Jen mi příjde legrační (a zastydle pubertální), když se dospělost a "jinakost" HBO projektů pozná hlavně podle povinné nahoty a násilí. Prostě když HBO, tak kozy a krev - rozhodně nic proti, ale je to strašně předvídatelné.(23.4.2011)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • - Jack Gleeson, představitel krutého Joffreye Baratheona, je úplným opakem své seriálové postavy. Po skončení natáčení se rozhodl pomáhat různým charitám. (fallanga)

 • - V 8. epizodě 5. série ve 43. minutě je scéna, při které se armáda bílých chodců dobývá skrz bránu do opevněného tábora. A  v této scéně je vidět, že opevnění a brána jsou postaveny z kůlů, které byly opracovány moderními technologiemi. Zářezy ve dřevě jsou typické pro dnešní dřevozpracující stroje, což v záběru můžeme vidět. (kubixix)

 • - Spoiler: Ve 2. epizodě 3. série, kdy je Theon Greyjoy (Alfie Allen) mučený na kříži, mu v jednom záběru propíchnou dlaň levé ruky. V dalším záběru má však ruku nezraněnou. (klarika)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace