Tahle putyka, stojící v ospalém městečku Newton Haven, je zajímavá snad jen tím, že má být cílem velmi odvážného pivního maratónu pětice kamarádů. Ti se ho pokusili „doběhnout" už před lety, ale tehdy na ně bylo tempo 12 piv – 12 hospod – 1 noc příliš zběsilé. Pak je osud zavál na všechny strany, než se Gary (Simon Pegg), který v životě nic nedokázal, rozhodl, že dokáže dokončit alespoň legendární tah po hospodách v Newton Haven. Přemluví ostatní kumpány (Nick Frost, Paddy Considine, Martin Freeman, Eddie Marsan) a společně se po letech vydají domů, aby se stali nesmrtelnými. Jenže Newton Haven je nevítá zrovna s otevřenou náručí. Stačí prvních pár piv a několik velmi bizarních příhod, aby si uvědomili, že v tomhle městě něco nebo někdo smrdí. Najednou nebojují jen o úspěšné strávení dalšího piva, ale i o vlastní krky. Cesta do hospody U Konce světa se zdá být najednou mnohem náročnější, než čekali. Jenže vy byste to vzdali, kdybyste si měli naplnit sen z mládí? A jen tak mimoděk přitom zachránili celé lidstvo? (CinemArt)

verbal

Jen jsem čekal, kdy se objeví Funes a s gustem vrazí šroubovák do rachitické prdele pana Brosnana. Prachsprostá námětová vykrádačka antiufonského komanda ze Sentropé, osazená výkvětem britské komiky, nekomiky, trapnosti a Hobitem. Herecky perfektní, zrežírováno dokonale, ale až na tři opravdu vypečené vtípky je ten očekávaný tumor benigní, jeden smíchy zrovna dvakrát nepojde, a po hodině jsem začal mít toho furtdokolového ukopávání keramických hlav docela plný konečník. Nicméně proti zaoceánským sračkám se člověk nemusí alespoň stydět, co za trapné hovado v tom zase prdělo, takže jako kultivovaná taškařice k večernímu lahváči veskrze příjemné. ()

KevSpa

Po předchozích dvou filmech dvojice Simon Pegg - Edgar Wright je pro mě U Konce světa celkem velké zklamání. Zejména ve druhé polovině už se vše tak nějak opakuje pořád dokola a zatímco v první části filmu jsem se velmi dobře bavila, nadšení postupně ustupovalo. Jako by se s přibývajícími minutami najednou vytratily všechny nápady. Nejsem puberťák ani alkáč, a tak mi nejspíš unikla nějaká zásadní zábavná pointa. A nebo byla má očekávání prostě jen příliš velká. ()

Douglas

U KONCE SVĚTA se k předcházejícím dvěma kouskům tria Wright-Pegg-Frost váže podobně jako pozdní filmy bratří Marxů k těm dřívějším. V řadě aspektů je jistě slabší, ale pořád jsou to oni a pořád je výsledek o tolik provokativnější, odvážnější a nevypočitatelnější než u většiny dalších soudobých filmů, že za lístek do kina prostě stojí. Moji analytickou kritiku z doby premiéry najdete tady. ()

Matty

Jestli vás neodradila jeho délka, komentář nečtěte ani v případě, že jste Konec světa ještě neviděli. Zřejmě nejdospělejší film, jaký je parta věčných nerdů schopna natočit. Stejně jako v předchozích dílech trilogie, k nimž je odkazováno gagem „skok přes plot“ nebo zeleným obalem Cornetta v epilogu, také tentokrát dodává vyprávění na dynamice vývoj vztahu mezi Peggem a Frostem. Přátelství dlouholetých kámošů je ale filmem současně tematizováno a Konec světa lze sledovat jako průlet filmovými žánry, jejichž příběhovou osou může být utužování, případně rozklad přátelství. Po prologu ve stylu středoškolských komedií se ocitáme na území hořké rekapitulační komedie, která se v momentě, kdy by mohla začít působit klišovitě a sentimentálně, mění v akční sci-fi horor s roboty s modrým sajrajtem uvnitř. Epilog pak ještě přihazuje postapokalyptické dobrodružství a snad dokonce i upírskou řežbu (nebo jsem jediný, komu Pegg připadal jako Vampire Hunter D?). Každý nový žánr přitom nevytěsňuje ten předchozí, ale něčím jej obohacuje, takže třeba dluhy, které hrdinové splácejí, jsou stále vyšší (na konci jde o mnohem víc než jen o 600 liber). Nabalování motivů vlastních mnoha typům filmů logicky ústí záměrně přeplácaným finále, jehož antiklimatická pointa paroduje epické konce seriózních sci-fi. ___Ambice tvůrců jít do větší hloubky jsou nejlépe znát na větší propracovanosti postav. Gary se mentálně zaseknul v minulosti, kterou odmítá opustit. Znovu se pouští do již jednou částečně absolvovaného podniku, používá tytéž sváděcí triky, jezdí pořád stejným autem. Svérázným jednáním však jenom odvádí pozornost od své závislosti na přátelích (půjčené peníze, auto registrované na Petera), které sice obviňuje ze žárlivostí, ale je zřejmé, že jim sám má hodně co závidět a že mu druzí ve skutečnosti slouží hlavně k egoistickému naplnění vlastního pocitu důležitosti (záběrům s kámoši dominuje jako skutečný „king“). ___ Vsazení vcelku autentických hrdinů do rámce mýtického vyprávění, na který jsme explicitně upozorněni sice až epilogem, ale za indicie lze považovat již jméno protagonisty (King) nebo jeho auta (Beast) či odkazy k Bibli a Třem mušketýrům, svědčí o Wrightově zálibě v překvapování diváků vytvářením nečekaných kontrastů. Setkání party přátel je proto od začátku točeno rozbujelým stylem, který akcentuje i zcela nepodstatné momenty jako kdyby šlo o klimax akčního blockbusteru: „akční“ detaily předmětů, superrychle stříhané dialogy, efektní stíračky, inspirace estetikou komiksů (scéna jako pásmo obrazů) a videoher (bojové scény z pohledu třetí osoby). Stejně jako Gary, kterého světla na semaforu jenom brzdí, také Wright se odmítá zastavit a nedořešené spory z minulosti nutí hrdiny řešit během masakrování hord robotických vetřelců. Jelikož postavy jsou traumatizované třeba šikanou nebo velmi nepříjemnou dopravní nehodou, další pnutí, které filmu brání v zevšednění, vzniká mezi rozptylující formou a obsahem vhodným pro psychologickou komořinu. ___ Díky neustálému prolínání vážného a hravého Wright například může jako model pro hru na důvěru bez obav použít slavnou „kdo je infikovaný“ scénu z Carpenterovy Věci. Otázka, kdo je vlastně člověkem a jakou má v dnešní době, zanesené požadavky na unifikovanou dokonalost, podobu autentické lidství, se vine napříč celým filmem, takže navíc nejde o samoúčelnou aluzi, která by se vyčerpala tím, že ji odhalíte (do této kategorie spadá například zlomení páteře à la Bane). Nehledě na množství dalších citovaných filmů o robotizaci globalizovaného světa (Městečko prokletých) a neobyčejném sebedestrukčním talentu člověka (Soylent Green), Wright dokáže cizí zdroje kombinovat originálně, zábavně a tak, aby se mu výsledek nerozpadnul do izolovaných scén. ___ Pečlivě promyšlená struktura filmu, který se napoprvé může jevit jako neuspořádaný multižánrový bordel, vychází najevo při opakovaných zhlédnutích. Do první hospody a prvního důkazu, že také místa ztrácejí svou tvář, parta vchází po dvacetiminutové expozici, během které v hrubých rysech poznáme všechny hrdiny. Po necelých 40 minutách filmu přichází první zvrat, první souboj s roboty. Ve 45 minutě je stanoven nový cíl (resp. obnovený ten původní, na který se všichni kromě Garyho chtěli vykašlat). Po hodině filmového času se dozvídáme důležitou informaci, jakým způsobem dochází k „lobotomizaci“ lidí. Dvacet minut před koncem je dosaženo cíle (poslední hospoda), všechny linie se sbíhají a namísto utíkání přichází čas rozuzlení, konfrontace protagonisty se sebou samým. Bonusem pro pozorné diváky je režisérova posedlost čísly, která jsou poschovávaná po celém filmu v souladu s tím, kolikátý podnik v pořadí hrdinové navštívili. Ve třetí hospodě Gary vypije tři piva, v sedmé Steve upozorňuje, že už vypil sedm piv, po opuštění osmé se dozvídáme, že Adrian zemřel před osmi lety v Itálii, v deváté visí cedule s číslem devět atd. Napodruhé možná stihnete také zaznamenat, že zhruba dvě třetiny děje opakují (opět motiv recyklace) to, co Gary a jeho kámoši zažili již na střední (v obou případech nejdříve odpadne Oliver, pak Sam, pak Peter). ___ Frenetické tempo vyprávění dělá z Konce světa film, který se napoprvé prostě stihnout nedá, a který si každý (ne)dospělý nerd bude o to raději dopřávat znovu a znovu. Well, jestli ne každý, já tedy rozhodně. 90% Zajímavé komentáře: Marigold, ScarPoul, mcb () (méně) (více)

J*A*S*M

Dobré, ale očekávání byla vyšší, Hot Fuzz nasadil laťku příliš vysoko - ten mnohem ladněji zkombinoval vážnou zápletku mysteriózního thrilleru s parodickým humorem. The World's End se tento styl humoru snaží zkombinovat s hororovým sci-fi thrillerem, ale trochu to drhne (ale ne tak moc, jak to podle mne drhlo v Shaun of the Dead), respektive občas je toho humoru příliš moc, občas příliš málo. Nejvíc je mi líto divného a zbytečného závěrečného dovětku, který úplně ničí pozitivní dojem z odvážné a překvapivé pointy, kterou si mě film těsně předtím definitivně získal na svou stranu. ()

Cervenak

Z cornettovej trilógie najslabší kus, hoci stále je to prvotriedna zábava. Skvelí herci, skvelé dialógy, super akčné scény. Len je to zhruba od polovice trochu repetitívne a miestami to stráca dych. ()

Malarkey

Simon Pegg, Nick Frost a Edgar Wright do třetice. A do třetice slušná práce. Sice už to není taková legrace, jako Soumrak mrtvých, ale pořád je to slušná práce. Už to totiž není ani tak o legraci, jako spíš o tom, že ti kluci se zase sešli a natočili opět nějakou povedenou bláznivinu, tentokrát proti sci-fi filmům. U Konce světa jsem k tomu všemu viděl asi po šesti pivech, takže moje hodnocení bylo částečně zkreslené. Myslím si ale, že když bych nepřišel z hospody, stejně bych si k tomu pivo dal, protože takovejhle film to prostě potřebuje. Vždyť o hospodách taky je, takže je těžký se nad pivem jako takovým v prvních pěti minutách nezamyslet. I tak ale musím uznat, že klukům se celkově sešla super skvadra. Freeman, Marsan a Considine totiž byli taky super. Každej svůj a to k tomu patří. Takovýhle pivní tripy bych taky někdy uvítal, snad jenom kdyby nebyly s tak globálním přesahem, jako v tomhle filmu. To bych možná vynechal. Ale jinak? Hodně slušná jízda. ()

Toren

7/10. Cornetto trilogie je za mnou. A poslední skládanka zapadla. Vždy mě u filmů Edgara Wrighta zaráží, s jakou energií dokáže natočit na papíře relativně obyčejné výplňové scény a jak je v jeho podání cool takřka cokoliv, co postavy ve scénách dělají. Má to švih, má to řízlé dialogy a absurdní zápletku, která zmutovala hned do několika žánrů. Jen je škoda, že jsme v minulosti viděli, že to jde dotáhnout ještě k větší dokonalosti. Ale i tak parádní věc! ()

T2

Rozpočet $20miliónovTržby USA $26,004,851Tržby Celosvetovo $47,508,505Tržby za predaj Blu-ray v USA $5,052,256 //počet predaných kusov 83,987Tržby za predaj DVD v USA $2,877,982 //počet predaných kusov 136,617║ poslabší rozbeh dobieha a doráža druhá polovica, kde to už sype slušnou akciou aj zábavnosťou /60%/ ()

Marigold

První třetina je jako květnatě chmelený, chlapsky tělnatý ALE s lahodným svěžím dojezdem, druhá začíná zavánět tuctovým eurolagerem, ale je svižná a pitelná, třetí je jako zatuchlý sklepní patok s tupou dochutí zapařených fuseklí lidí, kteří se až příliš shlédli ve svém nápadu. Film, se kterým to jde z kopce. Plýtvání talentem i dobrými ingrediencemi na něco, co opět neztratí nadhled nad žánrem, ale zoufale ztratí nadhled samo nad sebou. Historie se opakuje, ale oproti Hot Fuzz je tohle ještě o stupeň řidší snaha o drzou meta-řachandu. Hlavně je docela smutné pozorovat, jak veškerý přesah film doslova vydupává na konci doslovností a stejně zůstane jen u několika špatně naroubovaných odkazů. Tohle prostě není drzé, ani bystré, jen zvětralé. Závěr vylévám z okna. [65%]. ()

Djkoma

Co to tady voní, že by Shaun of the Dead? Nebo spíše Hot Fuzz? Nebo dokonce Clarkův Konec dětství spojený s Invazí lupičů těl s náběhem k Mad Maxovi? Ne, nebudu kritizovat neoriginalitu, naopak, budu děkovat za (podle mě) fantastické (zrychlené) akční scény, které mi občas brali dech. Ano, to myslím vážně, protože ta choreografie a přehlednost soubojů v hospodě nemá chybu. Piráti z Karibu a každá druhá blbost má svou vlastní atrakci v zábavním parku, tak prosím, teď dejte někdo do kupy tohle. Představa, že budu v opilecko-hospodské variaci na Westworld bojovat s těmi modrými gumáky... ano, to chci, za to budu platit klidně každý den:-). Edgar Wright je po tomhle filmu připraven jít dál, protože dvojice Pegg-Frost už nemá co nabídnout. PS: jen 3* za tu oslavu idolu "být kokot a ochlasta"! ()

Radek99

Do bitky na záchodcích celkem vtipné, pak už ne...ten podivně zmutovaný motiv ze Stepfordských paniček všechno zazdil...nevtipný hybrid komedie a čehosi...nebo co vlastně... Zklamání roku. ()

Superpero

Shaun of the Dead a Hot Fuzz se mi líbilo víc, ale tohle je taky hodně fajn. Ožralej dialog s finálním bossem na mne docela zapůsobil, i když bych čekal naprostý opak. A Nick Frost byl jednoznačně nejlepší. Po skončení jsem měl strašnou chuť na pivo. ()

Fr

,,PLÁN JE TAKOVEJ: JEDEME DO NEW HAVENU, ZDOLÁME ZLATOU MÍLI A TENTOKRÁT TO ZVLÁDNEME AŽ NA KONEC SVĚTA. PŘIPOMENEM STARÝ ČASY, KOPNEM PÁR PIV. PROČ BY STÁRNUTÍ MĚLO ZNIČIT NĚCO TAK DŮLEŽITÉHO JAKO PŘÁTELSTVÍ?.…“ /// Newton Haven, jakási verze Stepfordu, která zažije kamarádskej road trip, kterej ze začátku vypadal jakožto jakási verze jediný pařby, kterou jsem fyzicky neabsoloval a přesto se bavil. Tihle týpci měli k onomu přirovnání dlouho našlápnuto. Hlavně díky jeblýmu Peggovi, jehož humor mě baví, ale i nápadu s neobvyklou chlastačkou. Traumata minulosti nakonec nevodnese ,,to“ ráno, který změní význam slova kocovina, protože všechno je (bohužel) nakonec jinak. S chlastem, s pařbou, s humorem, s příběhem... Fajn se na to kouká, je tu dost dobrejch nápadů, ale po půlce už to ničím nepřekvapuje. Takže nejen že nepřekonaj The Hangover (vo což možná ani nešlo), ale ani Hot Fuzz (vo což možná jít mohlo). /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Nevím, jak udělat holku z New Haven. 2.) Přemejšlím, co s chlapa podniknout letos v létě. 3.) Thx za titule ,,krasnyprinc“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ** AKCE ** NAPĚTÍ * ()

Dever

// Distribútor: Focus Features // Počet premietajúcich kín v USA: 1,553 // Otvárací Víkend v USA: $8,811,790 // ()

EvilPhoEniX

Do třetice opět velmi zábavná komedie, kde září vynikající Simon Pegg a překvapivě je film i velmi srdečný a chytrý. Postavy jsou velmi příjemné, ikdyž jsou občas agresivní a vulgární. Wrightův Talent a načasování vytvořit děsivé bojové scény jsou lepší než kdykoli jindy a vytvořit takové efekty za pouhých 20 milionů dolarů, je vskutku dobrá investice. Bavil jsem se. 75% ()

tron

Nie je to až taký malér, ako Paul a Susedská hliadka. Zachovalo si to typickú britskú atmosféru a akčné scény sú lepšie nakrútené a zostrihané, ako v Jednotke príliš rýchleho nasadenia, kde vyzerali zmätene. Tu mnohé krčmové bitky pôsobia ako keby boli nakrútené na jeden záťah. Na konci dôjde rad aj na triky, ale nie sú až také do očí bijúce, ako v Paulovi. Film má dve hodiny a paradoxne prvá, kde sa riešia vzťahy medzi kamarátmi, je lepšia, zábavnejšia a dojemnejšia, než druhá s modrými bitkami, mimozemšťanmi, výbuchmi a gigantickým robotom. Nepotešili ma ani nelogické WTF (mimozemšťania sú raz nezničiteľní a potom im stačí dať silnejšiu facku a rozletia sa na kusy). Pozoruhodná je aj ľahostajnosť kamarátov, keď sa dozvedia, že ich najlepší priatelia boli „rozpustení a použití ako hnojivo na rastliny“. Áno? Rozpustení? Ako hnojivo? No... čo už, dajme si ďalšie pivo. ()

B!shop

Potreti spolu, potreti zase neco jinyho a originalniho a opet totalni naklad. Pribeh je tak akorat vymastenej, aby dokazal bavit, ale zaroven si clovek nerikal, co to je za demenci, navic dej svizne odsejpa a vice nez pulku filmu zabiraj bitky s mimozemstanama. Foru tu je dost, jsou skvely, herci taky perfektni a Pegg tu snad podava svuj zivotni vykon. Co se tyce mimozemstanu, tak trikove super, coz je ale dany urcitou panakovitosti. Kdybych mel neco kritizovat, tak asi souboje, ty jsou super, o tom zadna, jen proste neverim, ze banda ctyricatniku po deseti pivech zvladne delat skoro az kung-fu vypady a bojovat jak nekde v Matrixu. Ale to neni nic, co by clovek neprekous. Proste skvela svizna zabava od zacatku do konce, se spoustou super scen i hlasek, sympatickejma hercema a naprosto mega ultimatnim zaverem, kterej me totalne rozsekal. ()

dO_od

// 1 noc, 5 přátel, 12 hospod a spousta modrých nerobotů, rvaček, nadávek, dabljů tý ef -ucků, hlášek a jedno menší drama na závěr - cheers guys, dnešní maraton letošních "komedií" byl završen a já mám svého vítěze. And now.. "Why don't you just get in your rocket, and fuck off back to Legoland, you cunts!" ()

Pegg a Frost jedou na vlastní pěst

Pegg a Frost jedou na vlastní pěst

21.01.2018

Simon Pegg a Nick Frost se proslavili hlavně díky filmům Edgara Wrighta. Soumrak mrtvých následovala Jednotka příliš rychlého nasazení a takzvanou "trilogii Cornetto" zakončila sci-fi U Konce světa,… (více)

Simon Pegg píše nový Star Trek

Simon Pegg píše nový Star Trek

22.01.2015

Britský komediální herec Simon Pegg dávno není jen komediálním hercem. K režii se ještě nedostal (a kdo ví, jestli o to má vůbec zájem), už ale stihnul nasbírat spoustu scenáristických zkušeností.… (více)

Konec světa bude!

Konec světa bude!

23.09.2013

I když se již zdálo, že se komedii U Konce světa nepodaří v ČR dostat na plátna kin, distributor Cinemart nakonec ohlásil její premiéru na 24. říjen 2013. „Při složitých jednáních o uvedení či… (více)

Spielbergova apokalypsa se blíží

Spielbergova apokalypsa se blíží

30.09.2012

Přesněji „robokalypsa“. Dlouhá léta připravované historické drama Lincoln je připravené na start v kinech (oficiální světová premiéra 16. listopadu) a Steven Spielberg se může zase pustit do něčeho… (více)