Království míru: Cesta domů

(festivalový název)
  • USA Peaceable Kingdom: The Journey Home

Království míru: Cesta domů navazuje na stejnojmenný film z roku 2004, v němž byli poprvé představeni zakladatelé azylu pro zachráněná hospodářská zvířata a který byl na nátlak velkochovatelů zvířat ve Spojených státech zakázán. Nyní se do amerického azylu Farm Sanctuary vracíme podruhé a sledujeme nové příběhy lidí, kteří se rozhodli celý svůj život zasvětit péči o zvířata, jež měla předčasně skončit jako miliony jiných na jatkách, avšak byla jim dána šance žít. Portréty jednotlivých zvířecích obyvatel útulku ukazují tzv. hospodářská zvířata jako jedinečné a fascinující bytosti, které svou inteligencí a vnímavostí nijak nezaostávají za našimi milovanými kočkami či psy. (Zvířata jsou taky lidi)

Khalesi

Kto to nevie? Kto nevie, že zviera je citlivá a aj inteligentná bytosť? Nemusí byť inteligentná ľudskou formou, je inteligentná tou svojou zvieracou. Vo svojom prirodzenom prostredí zvieratá žijú a fungujú tak, že nie len prežívajú a množia sa, ale plnia ešte aj nejakú užitočnú úlohu v celom kolobehu prírody. Keby sme ich inteligenciu brali podľa toho, človek by bol v porovnaní s nimi na najnižšej priečke. Ten nevie aké zvieratá sú, kto sa nezaujíma a takí čo sa nezaujímajú o druhy, ktoré s nami zdieľajú životný priestor, takí sú hlupáci. Povrchní idioti. Tak farmárom v Amerike nestačí, že ročne utýrajú a zmasakrujú milióny zvierat, oni ešte bojujú proti tým, ktorí sa zúfalo snažia zachrániť pár jedincov. Tak veľmi sa boja o svoje kontá, že vidia v azyloch hrozbu! Dvíha sa mi žalúdok z toho, ako sa ochránci musia plaziť po kolenách pred týmito nenažratými úbožiakmi. Ako sú neustále prenasledovaní vládou ako zločinci! Tento svet sme dokonale postavili na hlavu. Ja osobne uverím v človeka až vtedy, keď nebudú veľkochovy a bitúnky, keď sa zničia všetky klietky a pasce a už nikto si neoblečie kožuch či kožu zo zvieraťa, alebo nepoužije testovanú kozmetiku. Lenže to je príliš veľká výzva, muselo by príliš veľa papalášov a nenažrancov zavrieť tie ich bezodné mordy a to by sa na celom svete museli ľudia prebrať z letargie a ľahostajnosti. Povedzte sami, aké je toto asi pravdepodobné? Stále však je podstatné pomáhať, pretože každý zachránený život je život! Viete sami, aj vy máte len jeden. ()