Vyprávěj (TV seriál)

Rodinný / Komedie / Drama

Česko, 2009, 115x52 min

Roman Vojtek, Andrea Kerestešová, Veronika Freimanová, Svatopluk Skopal, Nina Divíšková, Alžbeta Stanková, Míra Nosek, Ondřej Veselý, Jakub Prachař, Ibrahim Maiga, Antonie Talacková, Ladislav Hampl, Marián Labuda st., Marta Sládečková, Veronika Žilková, Jiří Štěpnička, Jan Šťastný, David Prachař, Mahulena Bočanová, Pavel Trávníček, Jiří Novák, Tatiana Vilhelmová, Jiří Menzel, Tomáš Matonoha, Robert Nebřenský, Jaroslav Satoranský, Zuzana Kajnarová, Hana Vagnerová, Nela Boudová, Naďa Konvalinková, Radoslav Brzobohatý, Markéta Coufalová, Lucie Domesová, Petr Burian, Petr Batěk, Jiří Bábek, Václav Neužil ml., Eva Jiroušková, Andrea Nováková, Štěpán Benoni, Jana Drbohlavová, Bronislav Poloczek, Norbert Lichý, Vladimír Brabec, Vlasta Žehrová, Alexander Hemala, Zdeněk Žák, Jan Hraběta, Ivana Andrlová, Jiří Wohanka, František Kreuzmann ml., Miroslav Hanuš, Marcela Peňázová, Zuzana Čapková, Antonín Procházka, Petr Oliva, Rostislav Čtvrtlík, Marián Miezga, Ivan Vyskočil, Michal Roneš, Josef Zyka, Josef Šebek, Naděžda Prchalová-Vicenová, Šárka Marková-Brázdová, Kateřina Seidlová-Hrušková, Milan Enčev, Jiří Ployhar ml., Vladimír Fišer, Oldřich Hajlich, Zdeněk David, Jan Musil, Vojtěch Kotek, Věra Víchová, Věra Janků, Jana Radojčičová, Radana Herrmannová, Marie Spurná, Miluše Bittnerová, Daniela Choděrová, Jitka Sedláčková, Eva Režnarová, Tomáš Töpfer, Martin Havelka, Jan Teplý ml., Martin Sitta, Josef Polášek, David Kraus, Alena Procházková, Libuše Švormová, Olga Lounová, Lucie Štěpánková, Jana Tomečková, Ester Kočičková, Marcel Vašinka, Jan Novotný, Helena Brabcová, Svatopluk Schuller, Miloslav Tichý, Marie Doležalová, Michal Hruška, Petra Špindlerová, Zdeněk Hess, Otmar Brancuzský, Stanislav Lehký, Milena Minichová, Tereza Bebarová, Milan Duchek, Tereza Helšusová, Lenka Zahradnická, Jitka Smutná, Alice Šnirychová-Dvořáková, Čeněk Koliáš, Karel Bělohradský, Václav Vašák, Gabriela Partyšová, Valérie Zawadská, Romana Sittová, Jakub Wehrenberg, Vladimír Čapka, Jaromír Meduna, Josef Carda, Pavel Kikinčuk, Hana Středová, Martina Popperová, Vladimír Čech ml., Ivan Tříska, Dana Syslová, Jana Bernášková, Jan Budař, Sandra Pogodová, Ludmila Bednářová, Nikola Říhová, Jarmila Vychodilová, Roman Skamene, Jan Novák, Michal Gulyáš, Václav Šanda, Helena Karochová, Kristína Farkašová, Daniel Margolius, Lubomíra Sonková, Zdeněk Hruška, Martin Kubačák, René Štúr, Jana Boušková, Zdeněk Maryška, Zdeněk Skalický, Svatava Forbelská, Ondřej Rychlý, Jan Rejžek, Ján Jackuliak, Kateřina Bláhová, Eduard Jenický, Jan Antonín Duchoslav, Čestmír Gebouský, Jan Dvořák, Otta Tesař, Jan Szymik, Jana Altmannová, Zuzana Ďurdinová, Jana Šulcová, Zdeněk Košata, Jiří Knot, Zuzana Skalníková, Karel Dobrý, Jan Apolenář, Michal Kavalčík, Petr Kocourek, Zdeněk Mahdal, Jana Vaculíková, Jiří Novotný, Claudia Vašeková, Jarmila Vlčková, Jana Synková, Miroslav Rataj, Jitka Foltýnová, Dita Hořínková, Ladislav Trojan, Hana Gregorová, Zdena Sajfertová, Nina Jiránková, Martin Zounar, Václav Kopta, Petr Vaněk, Eva Ujfaluši, Milan Němec, Klára Hajdinová, Jan Monczka, Kateřina Steinerová, Martina Eliášová, Daniel Vagenknecht, David Šír, Jan Nemejovský, Martin Zahálka, Vasil Fridrich, Jana Frouzová, Stanislav Hýbler, Peter Gábor, Emma Černá, Dita Zábranská, Tomáš Racek, Jakub Pozler, Lenka Horáková, Štěpán Tesáček, Zlata Adamovská, Igor Bareš, Petr Vydra, Barbora Milotová, Ivana Wojtylová, Robin Soudek, Václav Svoboda, Leoš Juráček, Zuzana Volavá, Marie Durnová, Milan Riehs, Hana Frejková, Petr Srna, Zuzana Slavíková, Jakub Stádník, Barbora Mottlová, Richard Zevel, Jakub Štěpán, Patrik Plešinger, Dušan Sitek, Matěj Dadák, Nikol Prokešová, Ludmila Kartousková, Lída Vlášková, Bořík Procházka, Daniel Pietrucha, Klára Fleischhansová, Stanislava Bartošová, Kateřina Smržová, Jana Gýrová, Lucie Kožinová, Václav Vostarek, Marta Krampolová, Radovan Klučka, David Máj, Michal Čeliš, Jiří Chalupa, Jan Lipšanský, Hana Krtičková, Ladislav Dušek, Lukáš Pavlásek, Izabela Kapiasová, Eliška Zbranková, Braňo Holiček, Kamila Janovičová, Šárka Kavanová, Natálie Drabiščáková, Oľga Solárová, Zuzana Frenglová, Radek John, Vladimír Hron, Lubor Novotný, Roman Štolpa, Pavel Marek, Jiří Hájek, Jan Maxián, Marika Šoposká, Simona Postlerová, Dáša Kouřilová, René Přibil, Lenka Kodešová-Skopalová, Eva Zubíčková, Josef Beck, Anna Fialová, Martin Müller, Martin Holec, Robert Jašków, Taťána Schottnerová, Pavel Polášek, Vincent Navrátil, Daniel Šváb, Lenka Ouhrabková, Judita Hansman, Zuzana Martínková, Igor Adamec, Eva Kelemenová-Ziliziová, Petr Bláha, Luděk Šnajdar, Jindřich Hrdý, Denisa Kubová, Radka Stupková, Simona Prasková, Ivan Vodochodský, Jaroslava Brousková, Marek Taclík, Miroslava Pleštilová, Gabriela Filippi, Jakub Zindulka, Adrian Jastraban, Zdeněk Okleštěk, Katarína Mrázová, Radoslav Šopík, Saskia Burešová, Oldřich Vlach, Stanislav Zindulka, Patricie Soukupová, Josef Havrda, Martin Kraus, Filip Antonio, Eliška Křenková, Štěpán Krtička, Miloslav Mejzlík, Hana Seidlová, Johan Mádr, Michaela Fišarová, Ivana Stejskalová, Petr Štěpán, Dagmar Křížová, Martin Učík, Heda Pacnerová, Veronika Arichteva, Galla Macků, Marek Adamczyk, Hynek Pech, Oliver Sieber, Vladimíra Havlíčková, Matěj Švehla, Radim Kalvoda, Lucie Šteflová, Nikol Štíbrová, Karel Vlček, Pavel Zedníček, David Gránský, Jordan Haj, Matěj Hádek, Ondřej Havel, Zdeněk Piškula, David Viktora, Petr Vojnar, Michaela Maurerová, Petr Pěknic, Pavel Hromádka, Karel Heřmánek ml., Hanuš Bor, Marika Procházková, Regina Řandová, Jakub Tvrdík, Lucie Černá, Nela Dvořáková, Klára Brtníková-Vojtková, Veronika Petrová, Filip Bařina, Robin Pařík, Vlastimil Zavřel, Anastásia Chocholatá, Alena Štréblová, Bronislav Kotiš, Petr Florián, Maria Pavlovová, Tereza Blažková, David Solař, Denisa Nesvačilová, Dagmar Novotná, Jáchym Kovář, Robin Sobek, Martha Olšrová, Pavol Klimašovský, Radoslav Gažo, Karol Trnka, Jakub Slach, Vanda Károlyi Konečná, Dana Hradiláková, Juraj Illavský, Miro Mráz, Marie Jansová, Martin Mikulášek, Tomáš Měcháček, Evellyn Pacoláková, Tomáš Novotný, Libor Hruška, Tomáš Havlínek, Ladislav Přitasil, Edward Tomas, Patrik Kytka, Michaela Prchalová, Luděk Čtvrtlík, Marie Polášková, Jaromír Janeček, Pavel Dytrt, Jakub Janatka, Viktor Antonio, Radana Hermanová, Jakub Nemčok, Kateřina Fixová, Jiří Beremov, Luděk Jiřík, Markéta Krejčová, Pavel Richta, Zuzana Skalická, Gabriela Dorantová, Richard Šírek, Tereza Bílková, Tatiana Evonuk, Jindřich Kriegel
  • Radko

Upozornenie: videl som len zopár dielov, nikdy nie celých, sledovaných občasne a mimovoľne, popri inej činnosti. Ale aj tak si viem predstaviť ten výsledok: 115 x 52 minút = temer sto hodín čistokrvného hnusu! Počínajúc retro nasvietením a kostýmami, ktoré akoby vypadli z nejakého rozjuchane premúdrelého muzikálu (napadajú ma Hřebejkove Šakalie roky). Pokračujúc snahou o rekvizitové navodenie dobovej atmosféry, vyznievajúcej však ako napudrované potemkinovské dediny. Namiesto zažranej štátnokapitalistickej normalizačnej špiny naondulovano vymydlená a farbami žiariaca faloš. Konzultované s historikmi to môže byť tisíckrát s použitím autentických predmetov, no ak chýba dobová všadenavôkol prevládajúca šedivosť prostredia je to o ničom. Toľko slov venovaných forme! Forma však prevláda, autori sa sústredili na vykreslenie doby cez predmety a architektúru interiérov, príbeh je druhoradý. Ale keď som pri ňom, scenár postráda dynamiku, dramatickosť aj humor. Disident do každej rodiny nechýba. Nuž čo, každá doba potrebuje svoj ideologicky vyprofilovaný balast. Tu, zodpovedajúc dobe, ide o myšlienkovo vyprázdnený, ale prácne naaranžovaný výkal, oboznamujúci s mladosťou a bežným životom našich rodičov a prarodičov. Normalizátori mali Honzu Zemana, dnešný režim Honzu Dvořáka.(22.8.2013)

Nejlepší český seriál nového tisíciletí, na jehož konci leckomu ukápne slza dojetí. Tleskám.(14.6.2013)

ACHTUNG! SPOILERS! "Náš svět promění se hned, když zavřeš oči..." Ono se řekne ostalgie, ale jde o to, zda to není jen pouhopouhý starý dobrý sentiment. Jde o to, že ne vše o československé minulosti se dá takhle šmahem zavrhnout. Pro totiž mluví to, že pokud by si chtěl někdo se slzou v oku zavzpomínat na ideální časy socialismu, nemá nárok, jelikož vyváženost situací a postav je v tomto díle takřka na jedničku, což mě překvapilo úplně nejvíc. Postavy jsou životné, vyvíjejí se, většinou nedělají nic, co by bylo v rozporu s nimi samotnými a až na výjímky se vyhýbají plakátovému zobrazení určitých typů. Po technické stránce je to sice klasický, nikoli však laciný český seriál. Spíš negativně na mě působila jen velice urputná snaha zachytit dobové reálie od závěsu v koupelně až po lokomotivu a pak vyprávěcí monology (proč byl obsazen Vojta Kotek, kvůli popularitě?), které buď opakovaly již viděné, anebo vše zbytečně zdržovaly, popřípadě obojí. Takže žádná tragédie. Vše se ale změnilo po roce 1989, pomalu a tiše, seriál přestal vyprávět a začal jen zobrazovat, postavy nereagovaly na události, ty kolem nic pouze propouvaly v dobových zprávách, jako by se jich netýkaly, lidé, u kterých by tato změna byla nevíce křiklavá (Tonda), byli pro jistotu uklizeni pěkně mimo naši republiku, popřípadě zemřeli (babička). Obětní beránek se udělá z Franze, chce to jeden exemplární příklad, pěkně počesku. Celý projekt končí sčítáním jablek a hrušek (objektivní historie a osobní vzpomínky) a tatíkovskou spokojeností, jak jsme si to všechno začali báječně psát, takže jsme s minulostí vyrovnáni. Tím pádem je koncept na začátku sympatického projektu celý porušen a seriál se stává z velké části dost zbytečným. Že je to velká škoda, zjistíme, obávám se, za hodně dlouhou dobu. 50%.(11.7.2013)

Ze seriálu jsem propásl 60.léta. Následně viděl většinu dílů. Sedmdesátá a osmdesátá léta mne bavila nejvíce. Ze závěrečné série z porevoluční doby a zejména jednadvacátého století byla cítit snaha o nastavování seriálu. Seriál považuji za příjemnou a sympatickou nostalgickou naučnou sondu do nedávné historie s kvalitním hereckým obsazením. Úsměvné bylo "nestárnutí" hlavních hrdinů během uplynulé doby, kdy je jejich potomci prakticky přerostli :) 70-85% edit: viděl jsem již komplet(28.6.2013)

První řada byla velmi dobrá a vtipná, druhá ucházející a nynější 3. je naprosto o ničem a scénář je tak tupý, že to přímo bije do očí! Tam kde by šla udělat aspoň ta sranda je to strnulé, a když očekáváte nějaké zábavné vyústění je to utnuté a následuje další křečovitá scéna o ničem...bohužel jakási lehkost první řady se úplně vytratila a tvůrci se urputně snaží vymyslet kdo by se ještě mohl s kým vyspat nebo kdo by se ještě mohl opít... Kvalitní herci jako Skopal, Freimanová a Divíšková po "úspěchu" v Týtý nepochopitelně ustupují do pozadí a občas vydají nějaký ten výkřik ze tmy, který ovšem vůbec nic nezachrání. A o omladině ani nemluvně. Už to nepřináší vůbec nic nového, ale s vypětím všech sil nebo spíš ze setrvačnosti se to pokosím dokoukat. Škoda, že chyba je jen a pouze v debilním scénáři, všechno ostatní by jinak fungovalo.(2.3.2012)