poster

Kráska a zvíře (TV film)

Pohádka

Československo, 1971, 87 min

Scénář:

Ota Hofman, František Hrubín (divadelní hra)

Kamera:

Alois Nožička

Hudba:

Luboš Fišer
(další profese)
 • raroh
  ****

  Hudba Luboše Fišera a herecké výkony všech zúčastněných z této Moskalykovy inscenace Hrubínovy hry vytvářejí k Herzově verzi alternativu v pojetí, které zdůrazňuje poetiku, ale díky Fišerově invenci i mnohem větší dramatičnost než eklektický kýčař Hapka (autor hudby u Herze). Samozřejmě, že výtvarné limity tato inscenace má, proto o malý fous vítězí Herzův film, ale jist jsem si tím, že pojetí sester krásky ve výkonech (ironických semetrik) Drbohlavové a Syslové je téměř nepřekonatelné,(11.2.2012)

 • flanker.27
  ****

  Tento film je adaptací stejné Hrubínovy divadelní hry jako Panna a netvor. Odtud plynou téměř totožné dialogy s Herzovou pozdější verzí. Ta je filmovější a divácky vděčnější, nabízí okázalou výpravu, více hororovosti včetně krve a samozřejmě Hapkovu hudbu. Naproti tomu Moskalyk zde při minimální výpravě se sází spíš na tajemno a křehkou intimitu vztahu mezi Krásou a zvířetem. Jestli má tato verze před Herzem nějakou výhodu, je to hlavní dvojice. Šulcová se mi v roli Krásky líbí více než Studénková a i Klem je tak nějak mužnější než Harapes, co si budeme namlouvat (i když Zahajského hlas má hodně do sebe). Poslední dobou mě nějak tyhle staré černobílé pohádky s minimální výpravou, ale kvalitními dialogy a skvělým hlasovým projevem, dost oslovují.(13.4.2013)

 • fragre
  ****

  Hodně příjemné překvapení. Černobílá inscenace podle hry Františka Hrubína. Ta černobílost pomáhá při tvorbě pochmurně romantické nálady. Na pouhou inscenaci dost bohatá výprava. A mladá Jana Šulcová je opravdu krásná, navíc i herečka.(13.2.2011)

 • Marthos
  *****

  Kráska a zvíře je fenomén. Moskalykovo televizní provedení se může opřít o působivou vizuální i hudební kompozici, díky níž se celek stává nesmrtelným odkazem opravdového filmařského kumštu. Čtyřiadvacetiletá Jana Šulcová nebyla snad nikdy krásnější, než právě tady. Uchvacující, neopakovatelné dílo.(25.3.2017)

 • Dont
  ***

  Ne tak dobré jako Herzova verze s názvem Panna a netvor. Ten kostým zvířete působil až trochu komicky, určitě ne nijak hrozivě. Dobré je ale obsazení, to se povedlo.(25.6.2016)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace