Univerzita pro příšerky

• SK název

Príšerky: Univerzita

Animovaný / Fantasy / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

USA, 2013, 104 min

Ak existuje niečo ako "priemerná pixarovka", toto je ono. Vlastne to zachraňuje iba výborné finále s hromadou super odkazov na hororové klasiky.(8.2.2014)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $259,090,000Tržby Celosvetovo $613,990,000Tržby za predaj Blu-ray v USA //počet predaných kusov Tržby za predaj DVD v USA //počet predaných kusov ║ Pixar si mierne napráva povesť za posledné roky, keď ich projekty(Autá 2, Neskrotná) neboli zrovna tými bravúrnými prácami na aké sme boli zvyklí, bola to skôr taká stagnácia na mieste bez posunu vpred ale Príšerky sa vracajú vo veľkom štýle, kde je príbeh premyslený do detailu, netlačí zbytočne moc na humornú notu a popritom dokáže aj príjemne zabávať a hlavné je že dej ani na chvíľu nestratí pevnú pôdu pod nohami a graficky ide o ich klasický prvotriedny štandard. veľká spokojnosť, aj keď tento počin poteší skôr dospelejšie publikum než drobcov /videl v kine: 95%/ __moja recenzia(30.6.2013)

// Distribútor: Buena Vista // Počet premietajúcich kín v USA: 4,004 // Otvárací Víkend v USA: $82,429,469 //(4.9.2013)

UNIVERZITA PRO PŘÍŠERKY je sice nejslabší pixarovkou, ale stále jde o nadprůměrný počin, který je dostatečně ozvláštňující svým podvracením vypravěčských a žánrových schémat. Očekavatelné by bylo, kdyby prequel k PŘÍŠERKÁM S.R.O. byl parťáckým filmem ("buddy movie"), ve kterém bychom sledovali dvě ústřední postavy, Mika a Jamese, jak se zprvu nemůžou vystát, aby se později stali nejlepšími kamarády tím, že jeden převezme část vlastností toho druhého. Zasazení dění do univerzitního prostředí a do období her by zase nasvědčovalo tomu, že snímek bude strukturován dle jednotlivých "kol" a hrdinové nakonec dosáhnou svého (znovupřijetí na školu) vítězstvím v nich. První překvapení spočívá v tom, že vyprávění nepřebírá po celou dobu koncept parťácké podívané, ale několikrát změní počet protagonistů (od jednoho přes týmovku až k dvěma), přičemž sjednocujícím prvkem je vždy Mike. Druhý odklon od předvídatelnosti spočívá v závěrečném aktu, který začíná tam, kde jiné žánrovky ze školního prostředí končí. Zároveň nejvíc cílí na dospělé diváky, protože porušení očekávaného vyústění školního syžetu vede k sebeuvědomělé a velmi zábavné hře s hororovými klišé. Ovšem i přes zmíněné klady dokládající, že jde stále o pixarovku odlišnou od většiny nejenom animované produkce, je zde jeden zápor: minimální ozvláštnění na rovině fikčního světa. Na rozdíl od předchozích třinácti celovečerních filmů od Pixaru tento nevytváří svébytný svět s vlastními pravidly ani nestaví na pnutí mezi dvěma různými (hraček, lidí; příšerek, lidí), ale výrazně čerpá z lidského světa a do něj zasazuje příšerky.(27.6.2013)

Trochu zbytecny pokracovani. Ale je to furt Pixar, takze i tak tu mame relativne kvalitni animak. Pribeh je hodne predvidatelnej a jednoduchej, ale popravde receno, ani jsem nic jinyho necekal. Priserek tu je naprosto maximalni mnozstvi, coz je nekdy az na skodu, protoze takle zadna moc nevynikne a nektery urcite potencial meli. Animace je suprova, jak se ostatne dalo cekat a dej docela svizne odsejpa. Proc teda jen 3*? Ono to skoro vubec neni vtipny - zabavny ano, ale foru tu je minimum, clovek se sice parkrat pousmeje, ale to je tak vsechno. Ne ze by jsem se nudil, to rozhodne ne, ale cekal jsem proste lepsi komedii.(29.10.2013)

Jako samostatný film je pokračování Příšerek docela zdařilé, to co jej táhne k průměru, jsou právě ta místa, která lpí na návaznosti k původnímu snímku. A je to škoda. Několika momentům se dá sice vytknout přílišná doslovnost, infantilnost či zbytečné vysvětlování, ale to se dá u snímků zaměřenému i na dětské publikum docela dobře pochopit.(15.11.2013)

Při mém současném kritickém pohledu na Pixar je Univerzita pro příšerky do jisté míry příjemným překvapením. Zamrzí, že některé zlomové situace jsou až nepochopitelně triviální (monstra zděšeni tím, že je na konci semestru čeká zkouška, jejíž nesplnění znamená ukončení studia?). Jisté postavy by nemusely být tak černobíle záporné a ty z původního snímku by tu snad ani raději neměly být (viz původ Randallovy nenávisti). Zápletka ani její směřování sice ničím nepřekvapí, zároveň je však film svižný, hlavní hrdinové sympaťáci a mají min. dva emocionální momenty, kterými Univerzita pro příšerky vystupuje z role pouhého produktu. Poslední třetina snímku přináší nejen nápaditý dějový i žánrový zlom, ale je i radostnou a zároveň velmi skličující připomínkou někdejšího velikášství studia s neposednou lampičkou. 7/10(9.7.2013)

Ruku na srdce, nebýt Příšerky od Pixaru, sklízely by výrazně lepší hodnocení, protože mají sevřený a fungující příběh s dostatečnou porcí humoru a tradičně skvostnou animací. Že je to celé velké klišé a jede se až na finále podle mustru? Fuck it, to platí kromě LEGA skoro pro všechno. Příšerky jsou zábavné a o nic jiného nakonec nejde. Kromě tuny nového merchandisingu v Disney Storu. 7/10(17.2.2014)

• Segrestor

Spíš, než strašidla a bubáci, mě děsí zdejší kladné hodnocení. Film líčí osudy dávno zapomenutých hrdinů, takže se opírá o něco, co už sotva obyčejný divák pamatuje, a více méně prezentuje jen zažité klišé striktně amerického univerzitního života. Jen si utrhuje ze zvyků a zažitých stereotypů tohoto životního období, které je nám, současným i bývalým studentům, relativně cizí. Tomu se přece nedá smát?! Od A do Z jsme to už viděli v tolika filmech, kde byl vylíčen nástup na univerzitu. Grafika dnes taky už ničím neohromí, takže konečný verdikt je, že tenhle prequel je buď zbytečný nebo přišel pozdě. Jako samostatný film funguje málo. Chudáci děti, na ty asi Pixarovští mysleli až v poslední řadě. Na druhou stranu je fakt, že ukázali dětem, že škola není jediná cesta, že se dá vypracovat od píky, z nuly na hvězdu. Zvláštní, ano, v tom je tento film velmi zvláštní. I to se asi může ve skutečném životě stát. I o tom může být moderní pohádka.(29.3.2014)

|| Scenár: Daniel Gerson, Robert L. Baird, Dan Scanlon | Hudba: Randy Newman | Produkcia: Kori Rae | Distribúcia: Walt Disney | Štúdio: Walt Disney, Pixar | Rozpočet: 200 miliónov $ | Tržby: 724,389,136 $ || Veľmi príjemný prequel k 12 rokov starému, stále vďačnému materiálu. Nové postavy super, hlavne neskutočne odporná ďekanka. Scenár pútavý až do poslednej chvíľe. Chýba tomu len to výnimočné korenie, ktoré od Pixaru pre mňa obsahuje len Ratatouille a Toy Story 3. Ako bonus ale potešil malý krátkometrák o dvoch dáždnikoch pred hlavným filmom :-) 84% | Videno v Ster Century Cinemas, Košice, 7.2013 |(14.9.2013)

Univerzita pro příšerky není špatný film - režie, animace i jednotlivé gagy jsou stále na vysoké úrovni. Ale příběh je neuvěřitelně banální, což v kontextu dalších pixarovek dost překvapí a zamrzí. Kdyby mi někdo před pár lety řekl, že Pixar vytvoří film, kde nejde o nic jiného, než jak se z dvou postav stanou kámoši, tak bych se mu asi vysmál. Ale přesně to se stalo, přesně o to jde v Univerzitě pro příšerky, a o nic víc. Kam se vytratila kdysi tak charakteristická pixarovská originalita příběhů a fikčních světů? Vždyť tohle je jen jednoduchá kopie Pomsty šprtů, v níž místo lidí vystupují příšerky. A k tomu ani neexistuje žádný pořádný důvod (že tady vystupují příšerky), protože návaznost mezi prvním a druhým dílem není vůbec ničím podmíněná, naopak působí naprosto arbitrárně a svévolně. Film nevyužívá nic z fantastického vesmíru vytvořeného pro první díl. Dveře do lidského světa tu sice nadále existují, ale když nehrají ve filmu roli (na rozdíl od jedničky, kde na nich celý příběh stál), tak proč tady vůbec jsou? Celá lidská dimenze je tak moc zatlačena do pozadí, že by zde ani nemusela být. Zkrátka není důvod, proč je tenhle příběh zasazený do světa příšerek, když by se stejně dobře mohl odehrávat i v lidském světě nebo kdekoliv jinde s jakýmikoliv jinými postavami, a na jeho poselství by se nic nezměnilo. Vlastně ano, jeden důvod, proč dále rozvíjet relativně uzavřený příběh z prvního filmu, existuje: Prachy. Příšerky jsou dobře zavedená značka a z merchandisingu bude slušnej vejvar, zatímco kdyby v Pixaru měli vymyslet zbrusu nový film s úplně novými postavami (jak to u nich bylo dříve obvyklé), tak by měl takový film horší startovní pozici v kinech, než když se může pyšnit Příšerkami v názvu. Není to tak do očí bijící, jako v případě Aut 2, ale i Univerzita pro příšerky je v jádru jen dojná kráva. Byť se na ni relativně dobře kouká. Jo, a co měl sakra znamenat ten uspěchaný konec? Je to utěšení, jakože i když se člověk fakt snaží, tak mu jeho snaha občas k ničemu není? Nebo je to naopak povzbuzení (falešná naděje), že když člověk dře, tak se může prodřít až na vrchol?(19.6.2013)

Nebýt nadužívání slova „hustý“, byl bych v mezích Pixaru spokojen. Děti sice narážky na univerzitní zvyklosti (rituály, bratrstva) moc nepoberou, ale mravní ponaučení o nečestnosti podvádění a důvody k nepotlačování vlastní individuality snad ano a možná i tu marnou naději, že když zůstanete bez titulu, přes kantýnu a uklízení to půjde taky. Zdá se mi, že spolu s prvním dílem našly Příšerky tu správnou rovnováhu dětinskosti a úlitby dospělým pro rodinný film. Kudlanka děkanka fakt hustá..(29.7.2013)

Oproti jednotke je to len slabý odvar, ale aj tak sa dá pri tom oddýchnuť s nohami na stole. Len tomu chýba ten vtip a uvoľnenosť predchodcu ... 3***(23.2.2014)

Když si to tak shrneme, tak každý musel jednou nějak začít a nejdříve chodit do školy, aby se něčemu naučil že... V tomto případě se jeden musí hooodně snažit, aby dosáhl vytouženého snu, a to dostat se na školu strašení, na jedinou nejlepší, která kdy existovala, na Univerzitu pro příšerky!! :-) Mike ale rozhodně nepůsobí dojmem, že by někoho vyděsil tak, aby to bylo na pohár soutěže o největšího strašáka, proto dře a učí se. Seznámení se Sullivenem mu změní život od toho horšího začátku k tomu krásnějšímu konci - stanou se z nich (jak všichni víme) nejlepší přátelé. Ve filmu je vidět hodně akce, plno vtipných okamžiků ... namátkou úžasně odstrašující (Vendy promine) byla místní knihovnice, před kterou je opravdu nanejvýš důležité se hlasitě neprojevovat jinak proletíte střešním oknem a dopadnete do řeky dřív než řeknete "Klub ošklivých káčátek" ;-) Takže závěrem můžu tuto Pixarovku s klidem doporučit, film je zábavný a hlavně vhodný pro dětského diváka a že tam těch smějících se dětí bylo :-)(28.6.2013)

Rád jsem se do toho světa vrátil. Dětské verze Mikea a Sullyho jsou pořád zábavné a zápletka týkající se studijí není špatná. Trefování se do nerdů, spolků a tak už tu sice bylo tolikrát, že se to ani nedá spočítat, ale tvůrci tím rozhodně nic nekazí. Konec, který se nese ve stylu "univerzita je vlastně k ničemu" je docela zábavný a předkládá dětem celkem neotřelé poselství o tom, že není nad to začít od kybíku.(13.10.2013)

Opravdu málokdy se stane, aby byla dvojka lepší než jednička, či se kvalitou alespoň vyrovnala prvnímu dílu. Ale Příšerkám se to povedlo. Ne že by byla Univerzita pro příšerky lepší, ale byla stejně skvělá a zábavná jako Příšerky s.r.o. Přestože už (hooodně dlouho) nejsem dítě, miluji animované filmy, obzvlášť pokud jsou natočené s lehkostí a vtipem. Některým vtípkům se směji ještě teď, takže s hodnocením neváhám. Pro mě animák roku 2013.(24.10.2013)

Klasický PIXAR s ponaučením, že prakticky kdokoliv může překročit svůj vlastní stín a pílí dosáhnout vysněného cíle. Otřepané téma ve staro-novém kabátu, které místy vyloudí úsměv na tváři, ale kouzlo prvních Příšerek je nenávratně pryč.(30.11.2013)

14. film studia Pixar. Po loňském šlápnutí vedle s Rebelkou a s hodně nepovedeneným pokračování Aut mě zajímalo zda-li se Pixar dokáže vydrápat zpět na své kdysi vydobyté pozice. Povedlo se to dle mého soudu tak napůl. Univerzita je poměrně hodně dětská a například Toy Story 3 byla místy solidní gangsterka. Vlastně bych řekl že od té doby točí Pixar už jen pro děti. Kdo tento fakt zkousne bude nadšený, protože stále si divák dokáže najít v příběhu veliké množství drobných gagů a v tomto případě odkazů na Příšerky s.r.o.(17.10.2013)

No, rehotal som sa v kine viac ako tie malé deti. A nehanbím sa za to. Mosnters mám rád a prvý animák bol veľmi, veľmi dobrý a práve preto som sa bál, že tento už nedosiahne kvalitu svojho predchodcu. Ale, opak je pravdou. Monsters University je stále rovnako zábavný, štýlový, nápaditý a navyše ako prequel pekne obohacuje prvý film. 89% - 4*(2.7.2013)

Jůůůů =) Stejně jako první díl, tak i tento byl strašně roztomilý a zábavný. Příšerky prostě nemají chybu a já jsem rád, že jsem na to šel do kina.(9.7.2013)

<< předchozí 1 2 3 4 7 13 18 24