Válkou se to vyřeší (TV film)

• Kanada

War Made Easy: How Presidents & Pundits Keep Spinning Us to Death

Dokumentární

Kanada, 2007, 53 min

Nepochopím, proč Česká televize utratila naše peníze na to, aby šíleným dabingem totálně zprznila tento jinak nesporně zajímavý dokument. Afektovaný Olda Vlach jako hlas všemožných U.S. prezidentů, novinářů apod - to bylo skutečně něco nezapomenutelného, ještě dlouho mě bude strašit ve snech! Jinak samotný film mě nezaujal ani tak tím, jak ukázal, že všichni politici lžou - to asi skutečně nikoho nepřekvapí. U nás se rádo říká, že špatný stav české politiky je způsobený morální devastací po komunistech a na vyspělém západě s dlouhou demokratickou tradicí to vypadá úplně jinak. Ve filmu je vidět, že tak jednoduché to nebude. Hlavní přínos filmu byl pro mě v zajímavém popisu fungování médií v dnešním světě, kde se z hlídacích psů demokracie staly šiřitelé vládní propagandy. Orwell to bohužel předpověděl správně a opět je stav u nás jen odrazem toho, jak to funguje jinde...(5.9.2009)

Symbolický název, dalo by se to parafrázovat jako Media made easy. Příznačné pro současnou dobu je totiž absolutní selhání funkce médií jako nositele kritického tónu, kladení nepříjemných otázek a dávání podnětů k zamyšlení. Na to se dnes nehraje, ještě bychom donutili lidi myslet. Není se co divit, když velké mediální korporace vedou v podstatě stejní lidé, kteří vedou i stát (viz Murdoch a jeho Fox). Zatímco u nás tak média unisono s vládou naprosto nekriticky prosazují komerční zdravotnictví, deregulaci nájmů, základny NATO apod., ve Spojených státech pro změnu říkají kdo je proti válce, není správný Američan. Kdo jsi občane, že se odvažuješ zpochybňovat rozhodnutí svého prezidenta jít do války? Nejsi vlastenec, nejspíš jsi lhář, neznaboh a komunista.(5.9.2009)

Stále se opakující fráze z úst těch nejmocnějších, kterými si obhajují nejrůznější válečná tažení. Velice zajímavý dokument, který člověka přinutí zamyslet se nad skutečností, nad tím, zda je vše tak černobílé a jak to s těmi ochránci světového míru doopravdy je.(16.8.2015)

Krásne pravdivý dokument, ktorý v krátkosti použil ako kritiku to najlepšie, čo mohol a to predhodenie rečí a činov ľudí, ktorí boli ich realizátormi a ktoré sú dnes jasným dôkazom o ich manipulácii a nepravdivosti, proste sa samé usvedčujú. História sa opakuje, ako na tom môžte uvidieť. Mrzí ma, že to česká verejnoprávna televízia v 21. storočí operujúca so slovami demokracie a slobody scenzurovala a presunula na neskorší čas, ale my znalí vieme, že máme dôvod sa aj čiastočne tešiť, lebo manipulácia a cenzúra je tam bežná a nedostáva priestor kritika a iný pohľad než ten akoby väčšinový. Na Slovensku je to tiež poznať, aj keď aj tu zavial sem tam dobrý vietor, možno iba omylom, no vieme, že mnohé komerčné televízie sa na propagande priamo podieľajú a podobné techniky tu popísané, najmä s tými akože vojnovými reportérmi robia aj dnes. Mrzí ma, že ľudia sú ozaj naivní a nechcú si pripustiť pravdu a radšej žijú v sladkej lži a potom kritizujú krčmovým spôsobom. Dokument nie je vôbec propaganda, nie je jednostranný, nemanipuluje, nevytrháva z kontextu, ba naopak odhaľuje klamstvá a takéto jednania a ľudia ako Donahue, či iní to vedeli, vďaka aj za ľudí ako Kaiser, Manning, Assange, Snowden, vďaka ním dnes vieme, aké obludné rozmery to má. Oslava vojenskej techniky, dôrazy na krajne ľavicové zmýšľanie, podporu teroristov, ohrozenie spoluobčanov, dôrazy na vlastenectvo, rozoberanie situácie smerom k vojne, aby sa nakoniec odsúhlasila, proste mediálna masáž a plno klamstiev ako tie o Tomkine, o zbraniach hromadného ničenia a pritom si s niektorými budúcimi protivníkmi aj podávali ruky. Krutá pravda, ktorú sa mnohí zbabelo boja priznať a pritom môžme jasne vidieť ako sa zvyšuje počet civilných obetí, ako NATO a USA ničí všetku svoju kritiku a odporcov, ide od krajiny ku krajine a pokiaľ niekto nechce spolupracovať, tak je krajinou zla, človek je extrémista, ľavičiar, anarchista, naivní konšpirátor a mnohé iné označenia na pošpinenie odporcov. Ono sa to bohužiaľ stále deje, viď Lýbia, viď Sýria a možno čoskoro chápadlá ukotvia na Venezuelu alebo Irán. Pritom tajné služby sledujú všetkých bez ich súhlasu, špehujú ich a vytvárajú nepriateľov a akýkoľvek nezmyslom sú pripravení zdiskreditovať odporcov. No veľmi prekrúcajú médiá aj čo sa týka strát v tamojších konfliktoch, kde okupantov nazývajú osloboditeľmi, domáce obete za hrdinov a na ich zámienke sa uchyľujú k odsúhlaseniu tvrdších postupov, napríklad nedávno Fico s jeho vyhlásením o povolení zabíjať pre naše donedávna nie bojové jednotky. Roky to vidím ako sa s tým nič nedeje a tieto lži mnohí podporujú, no dokonca odporcov vytláčajú z priestoru, mlčia o nich, neskôr s nimi bojujú, pošpiňujú nezmyslami a vždy o desiatky rokov zistíme, že odporcovia mali pravdu. Ono to je aj kvôli tomu, že bojovať a vraždiť za mier, či slobodu je ako súložiť za panenstvo, lebo zlom dobro nevytvoríte. Je to trestuhodné, že nacistické praktiky o skúšaní novej vojenskej techniky sa dejú práve na civilistoch tej akože tlej strany. Pozrite si tento dokument, lebo sa nebojí ukázať pravdu, vďaka aj Seanovi Pennovi a zapamätajte si, že vojna je zlo proti ktorému sa treba postaviť, nedajte ani na tie reči o pomoci, ktoré sa dnes vedú, aby sa zvrhli nepriateľské režimy a pritom najmenšia miera demokracie je možno v samotných USA, kde si malá skupinka ľudí niečo odsúhlasí za podpory médií, polície a armády a vy ako ten, ktorí by mal byť ten, čo si vládne prostredníctvom druhých je odsunutý na druhú koľaj. Ja však tiež naivne verím, verím, že sa im to raz vráti a pravda vide najavo a bude uznaná.(5.8.2013)

Dokument, který určitě urazí všechny militantní amerikofily. Nejsem ani jedno. Nechápu, proč se lidé musí navzájem zabíjet pro potěšení. Pro eliminaci nadbytku testosteronu již přece dávno existují adrenalinové sporty. A zaměnit název velmoci ve výkřiku "Se Sovětským svazem na věčné časy" mi přijde blbé. Těžko se smiřuji s tím, že toužíme jako národ být uschováni v něčí zadnici. Každý, kdo rozpoutá válku, je v mých očích odporný tvor. A kecy o tom, pro jaké dobro ji rozpoutal, odmítám akceptovat. A je velká škoda, že lidstvo není tak osvícené, aby bojechtivým generálům připravilo ring ve stylu Šíleně smutní princezny.(1.12.2012)