Michael Jackson's This Is It

This Is It

Michael Jackson´s This Is It.

Dokumentární / Hudební

USA, 2009, 107 min

Kenny Ortega

Málo který dokument Vám tak osobitě přiblíží Michaela Jacksona. Na popovém pódiu tento chlapík prostě neměl konkurenci. Dokument věrně zobrazuje velkolepé přípravy na bombastický comeback a jsem přesvědčen, že tento návrat by se rovnal velkému stylu. Velkolepost, použití vynikajících audiovizuální technologií, dokonalá choreografie a Jackson v nečekaně dobré fyzické kondici! Na popové scéně jednoznačně koncert roku. Dokument samotný má však velké mínus - svou stopáž. Po třiceti minutách zjistíte, že dokument má jasnou monotónní a předem lehce definovanou strukturu. Kenny Ortega jako by netušil, že je třeba chvílemi vybočit z „normálu“ a film osvěžit/odlehčit nějakou zajímavou vsuvkou. Snímek je tak pouhým sledem příprav k jednotlivým písním, které měli zaznít na koncertech. Za maniakálního fandu Michaela Jacksona jsem se nikdy nepovažoval, ale v dětství jsem byl jeho hudbou ovlivněn a řada jeho písní jde spolu se mnou dodnes. Je to hodnotný dokument, pokud chcete zamáčknout poslední slzu za jeho předčasným odchodem. Co se týče filmového dokumentu samotného - nastávají pochyby. Zrazuje režisérská nevýraznost a zbytečně dlouhá stopáž. Celek sice působí jako sešitý horkou jehlou, ale přesto jsem za alespoň takové rozloučení rád. Michael Jackson byl velice zvláštní člověk. Na straně jedné exotická a pompézní postava, která vinou své celoživotní reality show ztrácela kontakt se skutečností. Na druhé stránce; ve studiu nadaný hudebník, vysoce progresivní tanečník a na pódiu neuvěřitelný showman a zpěvák. Svým významem je tento dokument určitým nekrologem. Věřím, že věrných fanoušků bude celá řada - ani mou maličkost tehdejší oznámení jarních koncertů nenechalo chladným…(29.11.2009)

Mám a občas na to koukám. A nabízelo se mi srovnání, jak se připravovala Madonna, a jak M.J. Původně se říkalo, že film se bude promítat jen v kinech. A tak lid chodil. Já ne, věděl jsem, že je to bouda a brzy bude DVD. A tak jsem si ho rád koupil. M.J. je legenda, M.J. ovlivnil výrazně kulturu a to obzvláště videoklipy.(8.9.2010)

Ta show mohla být vážně něco. Mike si na svá léta vedl vážně výborně a na svůj comeback se připravoval opravdu svědomitě. Jenže je to pořád jen dokument a ne onen záznam z koncertu. Strašná škoda. Mohla to být jedna z událostí roku.(27.12.2009)

Sice jsem nikdy nepatřila k skalním fanouškům Michaela Jacksona, ale na jeho písních jsem vyrostla. Má drahá sestřička, starší o jedenáct let, totiž jeho hudbu bezmezně milovala; objela všechny koncerty v ČR a okolí, vyšívala obrovské transparenty, měla lístky i na letošní koncert v Londýně. Když se ke mně v červnu, jen tři týdny před tím než měla odletět do Británie, doneslo, že Michael zemřel, nechtěla jsem tomu věřit a už v tu chvíli mi došlo, že lidstvo zase ztratilo jednu z momentálně nevýraznějších hudebních osobností. Tento film mi to jen potvrdil. Michael byl neuvěřitelný perfekcionista, jeho koncerty byly obrovskou show, kde všechno muselo dokonale sednout. Natáčel nové videoklipy k písním, zběsile tančil, na podiu se s ním za jeden večer mělo objevit vše od demoličního auta přes lidi oblečené v kostýmech zombií až po hořící předměty. Pohled na film dokonale vystihla jedna moje kamarádka, která po This Is It prohlásila: "Nikdy jsem nebyla jeho fanynkou, ale teď mě mrzí, že jsem neměla lístky do Londýna na jeho koncert a že se neuskutečnil." Mě taky. Díky za všechno, Michaele. And God bless you.(30.10.2009)

• Isherwood

Videa (nehodí se ani říkat filmy) tohoto formátu by měla mít maximálně hodinu a rozhodně by je nikdo neměl prodávat (!) jako filmovou událost roku. Kamera skoro dvě hodiny kouká na ‚stage‘, ale pod pokličku nemrkne ani jednou. Chápu, s jakou upřímnou láskou k fandům Michael svoji show připravoval, i že by to byla naprosto fantastická a pompézní podívaná, ale že z toho někdo vyrýžuje čtvrt miliardy dolarů, mi zvedá morální kufr. O tom, s jakou intenzitou dávají lidi osm stovek za Blu-raye, ani nemluvit. Smutné.(2.2.2010)