Michael Jackson's This Is It

This Is It

Michael Jackson´s This Is It.

Dokumentární / Hudební

USA, 2009, 107 min

Kenny Ortega

Scénografie:

Bernt Amadeus Capra

Vzhledem k okolnostem si nelze představit hodnotnější epitaf. V This Is It se v přesném poměru mísí nostalgie, nadšení a smutek - nostalgie prostupuje v souladu s narůstajícím počtem hudebních pecek, které vaše uši vítají jako starého známého, nadšení narůstá s rozkrýváním chystané, energické a nápaditostí prošpikované show (světelné efekty, filmařsky nápaditý videodoprovod, taneční čísla, akrobacie, duety, obří objekty na pódiu atd.) či záměru přiblížit sound originálnímu mixu z původních alb a smutkem film začíná, pokračuje i končí. Film se vyjma několika nutných superlativ z úst Jacksonových spolupracovníků zdržuje zhodnocení titulní persony, jejíž osobnost, sílu a životní filozofii (potažmo pravou tvář bez mediálního překroucení) lze s přehledem vypozorovat už z několika málo segmentů ze zkoušek, kde je mj. znát MJův perfekcionismus, vlídnost, mírná naivita a vedle výtečné kondice i počínající únava. Na plný počet to This Is It nedotáhne kvůli koncertní části, která je a navždy bohužel zůstane pouze jakýmsi demem (slabší sound, dva úhly kamery s nestálou kvalitou obrazu, absence speciálních efektů), skutečná podoba skvostně vyhlížející show, tak jak si ji Michael představoval a jak ji film předznamenává, již nikdy nespatří světlo světa. This Isn´t It, čímž se film i Michael zároveň řadí mezi špičku nedokončených projektů/předčasně zemřelých legend, nad nimiž s oblibou, smutkem či fantazií, co by kdyby, smutníme. P.S. Ať hodí kamenem, kdo po projekci nedošel domů ve stylu moonwalk a nepořídil si výběr těch nejprovařenějších hitů. :)(30.10.2009)

Bude to už víc než rok, co jsem naposled viděl hudební dokument (Rolling Stones). A tentokrát je to jiné. Velkolepé, fascinující, oslnivé, úžasné, nepředstavitelné a mnoho dalších pozitivních superlativ. Z dokumentu je citelně znát, že se mělo jednat o velkou událost, která by předčila veškerá očekávání fanoušků. Michael Jackson sice nezavršil svoji slávu chystanými koncerty, ale díky tomuto dokumentu se alespoň částečně splní sen jemu, tak i jeho fanouškům. Zapíše se tak do historie i do našich srdcích. "God bless you!"(29.10.2009)

Musim se přiznat, že jsem si díky This Is It uvědomil, že jsem toho krále popu asi žral podstatně víc, než jsem si byl kdy ochotnej připustit, protože jsem měl chvílemi nefalšované potíže se sledováním dění na plátně, v čemž mi dost bránily nečekané návaly smutku a tísně při vědomí, že už prostě nic dalšího od Michaela nedostaneme. Ne že bych přímo po kapsách lovil kapesníky, ale připadal jsem spíše než v kině, jako kdesi na pohřbu blízké a velmi milované osoby (a to jsem si prosím od Jacksona krom pár provařených pecek nic nepustil ani nepamatuju). Ale to je jsou na jednu stranu pocity, které na druhé straně vyvažuje již mnohokrát jinými zopakovaný názor o bonusovém dvd, který je u mě čímsi na způsob slušného zákusku či předkrmu k hlavnímu chodu, který ale bohužel jaksi nedorazil a už ani nikdy nedorazí.(11.11.2009)

MJ skvelý hudobník, tanečník... avšak tento dokument, alebo čo to vlastne bolo... "guľáš" toho najlepšieho na veľkolepý návrat (prípravy), čo k tomu dodať... osobne by som rád videl finálnu verziu, pretože toto ako tu už bolo viackrát spomenuté nemá ani hlavu ani pätu... 6/10 "Boh Vám žehnaj"(19.12.2009)

Tohle může projít jen jednou jedinkrát a jen jednomu lčověku - Michaelovi, respektive těm, co mu vzdávají holt (či cizopasí?). Fanoušci Jacksona, nechť se vys*rou na jakékoliv hodnocení a prostě na to jdou - This Is It ... naposledy!(15.11.2009)

• - Štúdio Sony zaplatilo producentovi Jacksonových koncertov AEG Entertainment za distribučné práva k filmu 60 000 000 dolárov (40 581 670 eur). (Markus)

• - Na pozadí při písni "Smooth Criminal" je napsáno "MJ Air". To mělo být jméno letecké společnosti v nedokončeném 3D závěru koncertu, ve kterém měli Michael a tanečníci nastoupit do letadla a vzlétnout nad publikum. (Polinecka)

• - V prvý večer premietania filmu Michael Jackson´s This Is It v USA dosiahli tržby z predaja lístkov 2,2 milióna dolárov (1 487 994 eur), čo je pre októbrový utorok historický rekord. Tržby dosiahli túto hranicu ešte pred začiatkom prvého predstavenia o 21:00 pacifického času. (Markus)