• Aky

Těžko si představit něco ještě banálnějšího, tisíckrát ohraného, a až je to člověku líto - tak drahého. Jestli si Zdeněk Troška myslí, že Božena Němcová byla blblá a neuměl napsat dobrou pohádku, měl si vymyslet svoji, a ne prznit tu její.(14.7.2011)

Pohádka, která mě narozdíl od štědrovečerní pohádky Micimutr mile překvapila. Zdeněk Troška u mě tentokrát zabodoval s tím, že se mu alespoň trochu podařilo ve mně vyvolat pocit, že sleduji klasickou pohádku. František Němec bezkonkurenční, škoda, že nedostal větší prostor, stejně jako samotné peklo a čerti v něm.(25.12.2011)

• togaf

Kdyby královský pár věděl, jak se dělají děti, nemusela by tahle pohádka vzniknout. Ani nevím, proč dávám dvě hvězdičky, asi proto, že mě to nenaštvalo. Nebo možná ze soucitu...(6.2.2012)

• - Natáčení snímku probíhalo po dobu 39 dnů, a to na zámku Ploskovice, zámku Buchlovice, na zřícenine hradu Choustník či nedaleko Týnu nad Vltavou. První klapka podla 25. července v lokalitě Židova strouha u Bechyně, poslední pak 17. září téhož roku v barrandovském ateliéru č. 4. (M.B)

• - První scénář k pohádce byl napsán 15 let před jejím ztvárněním. Troška ho měl posléze natáčet v roce 2008, ale to chyběly peníze. Když se konečně sešlo nezbytných 36 milionů, během čtyř měsíců byl upraven scénář a mohlo se začít. (Robbi)

• - Kulisa Čertova mlýna se nacházela v Židově strouze u Bechyně a ona povodeň byla třímetrová přívalová vlna, která dle slov režiséra Trošky odplavila čertův příbytek snad až do Orlické přehrady. (Robbi)