Není to nejlepší česká pohádka, není to ani nejlepší Troškova pohádka, ale po tom, co předváděl v posledních letech jsem byl nakonec docela příjemně překvapen. Výprava byla trošku přeplácaná, klišé se předháněla, které bude první, a snaha vyprávět notoricky známý příběh jako by nás měl překvapovat svými zvraty, taky nebyla nejlepší volba, ale přesto všechno, to nebylo nejhorší. Když filmu odpustím afektovanou Sabinu, pitvořícího se čerta, který se marně snažil být "malej, ale šikovnej" a to věčné rozjuchané pobíhání, které jako měla být "ta" láska, tak to bylo milé, pohodové a trikově na české poměry slušné. Příjemně pobavila nepohádková dvojsmyslnost některých dialogů i několik vydařených hlášek a odkazů na českou filmovou klasiku. Nečekaně přijemný průměr.(22.4.2012)

• togaf

Kdyby královský pár věděl, jak se dělají děti, nemusela by tahle pohádka vzniknout. Ani nevím, proč dávám dvě hvězdičky, asi proto, že mě to nenaštvalo. Nebo možná ze soucitu...(6.2.2012)

• Vančura

Proč, proboha proč byla Evička Josefíková předabovaná hlasem Jitky Ježkové, aniž by se k tomuto nepochopitelnému kroku v závěrečných titulcích Troška aspoň přiznal?! K čertu s ním už!(18.3.2012)

• honajz

Jako sorry, tohle je jedno WTF za druhým. "Vždycky je v tom nějakej pták." - Ty ty, svatá Kryšpíno! - Myši. - Chichichi. - Šišlající čert, ha ha legrace, co bych vám nabídl k snědku? ... Po čtvrt hodině taková snůška blábolů, dementních dialogů, neschopnosti natočit zajímavě třeba štvanici, přehnaných gest pro trapné vtípky, z nichž by bylo trapně i studentům... A ten konec, to jako bylo všechno? ... Nejhorší je to herectví neherectví. Vypadá to celé jak ansámbl ochotníků. Chápu Troškovu snahu o milé, české, hřejivé až teplé pohádky, v nichž ztepilí hošani jezdí na koni v rozhalenkách, případně rovnou bez košile. Chápu, že to dělá pro ty své diváky, z nichž většina pochází z Hoštic. Ale ono to chce taky určitou umírněnost ve výrazu, soustředění na děj a příběh, dramaturga, pak raději ještě jednoho dramaturga, a hudebního skladatele, který má cit pro dění na plátně... Tady vážně ani jedna filmová složka nepodporuje druhou. Jako když vedle sebe pustíte současně Bacha, Louise Armstronga, Vaška Neckáře a Lunetic. ... A ty odkazy na jiné pohádky, no to snad ne, to mělo být vtipné? ... Dvě hvězdy za výpravu a profíka Frantu Němce.(7.2.2012)

• MartinezZ

Laurinová + Suchařípa jako král s královnou? Och.. Kdyby alespoň král mluvil jako... jako král a ne jako vesnický buran v hospodě "po pěti"... Jinak hudba v pořádku, efekty se taky celkem povedly, kamera, lokace i Němec, ale zbytek (příběh, nápady, spád) je prostě "troškovina" a to je pojem, který už začíná být bohužel spíš diagnóza. Navíc se snaží vypadat bohatě, ale všechno to vyznívá levně a na koleni splácaně. ~~~ Příliš moderní pohádka, na můj vkus. Podprůměrná televizní pohádka bez nápadu a se spádem horské dráhy. ~~~ 1,5* ~ PS: Moderní koza-princezna a zmalovaný chasník. ~ "Jestli je tady něco hloupýho... hloupého a pitomého..."... jste to vy, princezno.(25.9.2011)