• Česko

Paranormal Activity: Jiný rozměr

Paranormal Activity 5

(neoficiální název)

Horor

USA, 2015, 97 min (SE: 84 min)

Gregory Plotkin

John W. Rutland

Jason Blum

Michel Aller

Scénografie:

Nathan Amondson

Kostýmy:

Lisa Lovaas

Zo všetkých tých častí série Paranormal Activity sa mi táto zdala najvydarenejšia, aj keď zase na druhú stranu treba poznamenať, že neišlo o nič oslnivého čo by ma zrazilo dole zo stoličky. Je tu jedna démonická bytosť, malé sympatické dievčatko, vyplašený rodičia, farár... čiže štandard čo k ducharine tohto typu neodmysliteľne patrí. Navyše príbeh disponuje pár spestreniami ako napr. celkom zaujímavou časovou slučkou, len škoda, že tento prvok nebol spracovaný do väčšej hĺbky. Čo sa týka hororových prvkov, tak je jasné, že sa tu po celý čas hralo predovšetkým na ľakačky, ktorých je tu dosť, či sú ale funkčné je otázne. Na druhú stranu sa mi celkom páčilo, ako dokázala atmosféra miestami zhustnúť, žiaľ len chvíľkovo a nie tak často akoby som si želal. Len priemerný dojem. 60/100(30.4.2016)

No vida, a pak že nejde vzbudit mrtvolu. Dost věcí je vidět před kamerou, i docela brzy (protože kdo by měl trpělivost až do konce a kdo by u filmu s číslovkou 5 netušil, o čem bude...). Za horor PA5 pochopitelně nepovažuji, ale vyvražďovačka nově nastěhovaného masa do mlýnku je to obstojná.(6.12.2016)

Určitě nejlepší díl nepovedené paranormální skládačky. Sem tam to mělo slušnou atmosféru, zafungovalo pár lekaček, trochu se zainvestovalo i do efektů a postavy nebyly na pěst. pokud tedy nepočítám postavu otce. To byl debil. Samozřejmě ani v tomto případě se tvůrci nevyhnuli logickým kiksům a i tady si člověk musí často klást otázku "kdo to ku*va točí?". Ale s tím se tak nějak počítá. Každopádně u Ghost Dimension je asi největší škoda, že nebyl zvolen alespoň kombinovaný formát FF a klasiky. Nicméně i tak to stojí za to vidět, což je v souvislosti s Paranormal Activity příjemným překvapením. 60%(20.12.2015)

Ideální čas sérii opravdu ukončit, protože takováhle rozlučka je o několik řádů lepší, než mohl kdokoli po tragickém čtvrtém dílu a chabém latinskoamerickém spinoffu doufat.(22.10.2015)

Dejte mně vědět, až vás na téhle pětinásobné paraglidingové aktivitě něco vyděsí, neřkuli překvapí. Skutečně jsem si připadal, že mě démonická síla vzala na výlet do vzdušných výšek. No jo, do pekla jsme to vzali oklikou. A na té cestě jsme střetli celou řadu zajímavých poznatků, které mají v rámci série určitou (strašidelnou) relevanci. Tenhle díl je jako padákový kluzák. Jakmile se s ním nabere určitá výška, moc dlouho se v ní nesetrvá. A tak nejvíce budete obdivovat možnosti ruční kamery, které jsou zde nejvýraznějším a nejvíce využitým prvkem. Na krásu démona, který zlobí rodinu prostřednictvím malé holčičky, se už pomalu nedostane. Jsme v roce 2013, v Kalifornii se pozvolna blíží vánoční svátky. Mladá rodinka je pohromadě, včetně vnadné tetičky a strýčka, který by se svojí image hravě konkuroval pornohercům z osmdesátých let. Ostatně, do tohoto období také zavítáme, alespoň prostřednictvím zapomenutých a znovu nalezených vhs pásek, plus jedné omšelé kamery, které zde před čtvrt stoletím po sobě zanechali bývalí nájemníci - uctívači satanského kultu. Jak to tak bývá, neviditelný a (zatím) nehmotný démon jménem Toby se upne na nejmenšího a nejmladšího člena rodinného klanu - osmiletou Leilu (na mě vyhlížela daleko mladším dojmem). Vánoční klid a mír bere za své, když je celá rodina ve smrtelném nebezpečí. Dalo by se napsat, že ohrožené děti v hororech už jsou hodně vděčné téma. Oživení pekelného démona, to zrovna taky není neznámý námět. A docu-styl, ten už má dnes své zaryté odpůrce i příznivce, kteří v něm vidí stále inovativní budoucnost hororu. V podstatě se tvůrci "paranormální" pětky nijak nezmýlili ve svém výběru, když čtyři scenáristé napsali celkem působivý příběh, v němž je postavena do hlavní role nová ohrožená rodina, která se pohybuje v profesionálně natočeném, technicky kvalitně odvedeném a relativně přehledném příběhu (nepřehlednost zejména vládla v tom, kdo zrovna v danou chvíli třímal v rukou kameru a točil) s prvky strašení. Ano, jde jen o strašidelné prvky, neboť film to nikdy moc extra nerozbalí v tomto ohledu. Když už by se nabízela možnost do toho intenzivně praštit, divákovi se dostane statický záběr, v němž tvůrci volí zrychlený posun vpřed, což je vidět na ubíhající časomíře. Jedná se o několikahodinové časové posuny, během nichž se opravdu nic neděje. V závěru na vás vyhoupne inkriminovaný démon. Ach, ten byl nepovedený, pokud jde hlavně o inovativní rozměr. Trochu zklamání, zvláště když nás režisér na jeho krutý příchod připravuje celý film. Trošku práci si s ním trikaři mohli dát. Ve filmu jsou ale scény, o nichž se dá napsat, že mají v sobě nepříjemný a znepokojivý rozměr. Kamera je tentokrát mimořádně vynalézavá a její snímání prostor domu je skvěle aranžováno. Ne úplně nezajímavě působí rozklíčování dávné minulosti domu a jeho bývalých nájemníků novou rodinou. Ne všechno je ovšem dotaženo zdárně. Něco působí zajímavě, něco otravně a neoriginálně. Členové rodiny sice nejsou známí herci, ale autenticitu kazí obsazení již známé Olivie Dudley. Shrnul bych to tak, že ani tohle páté pokračování nevyděsí, a to ani omylem. Množství takových náznaků ale má, jenže buď je jen nehotově načne, nebo v horším případě ani neobjasní nebo neobhájí, proč k nim vlastně došlo, i když to zase až tak nevadilo. Sterilita předchozích dílů byla totiž poměrně zdatně překonána. Ve výsledku se jedná o jedno z těch záživnějších a povedenějších pokračování, které by už mělo být skutečně tím posledním. Já už bych ty démony nechal spát. A džiny z láhve raději nevypouštět vůbec. 60%(23.1.2016)

• - Snímek byl natočen za 45 dní. (SidneyP)

• - Jedna z rolí byla půvosně nabídnuta zpěvačce a herečce Demi Lovato. (hansel97)

• - Jedná se o jediný díl série, který se dal v kinech zhlédnout ve 3D. (hansel97)