• Česko

Paranormal Activity: Jiný rozměr

Paranormal Activity 5

(neoficiální název)

Horor

USA, 2015, 97 min (SE: 84 min)

Gregory Plotkin

John W. Rutland

Jason Blum

Michel Aller

Scénografie:

Nathan Amondson

Kostýmy:

Lisa Lovaas

Dejte mně vědět, až vás na téhle pětinásobné paraglidingové aktivitě něco vyděsí, neřkuli překvapí. Skutečně jsem si připadal, že mě démonická síla vzala na výlet do vzdušných výšek. No jo, do pekla jsme to vzali oklikou. A na té cestě jsme střetli celou řadu zajímavých poznatků, které mají v rámci série určitou (strašidelnou) relevanci. Tenhle díl je jako padákový kluzák. Jakmile se s ním nabere určitá výška, moc dlouho se v ní nesetrvá. A tak nejvíce budete obdivovat možnosti ruční kamery, které jsou zde nejvýraznějším a nejvíce využitým prvkem. Na krásu démona, který zlobí rodinu prostřednictvím malé holčičky, se už pomalu nedostane. Jsme v roce 2013, v Kalifornii se pozvolna blíží vánoční svátky. Mladá rodinka je pohromadě, včetně vnadné tetičky a strýčka, který by se svojí image hravě konkuroval pornohercům z osmdesátých let. Ostatně, do tohoto období také zavítáme, alespoň prostřednictvím zapomenutých a znovu nalezených vhs pásek, plus jedné omšelé kamery, které zde před čtvrt stoletím po sobě zanechali bývalí nájemníci - uctívači satanského kultu. Jak to tak bývá, neviditelný a (zatím) nehmotný démon jménem Toby se upne na nejmenšího a nejmladšího člena rodinného klanu - osmiletou Leilu (na mě vyhlížela daleko mladším dojmem). Vánoční klid a mír bere za své, když je celá rodina ve smrtelném nebezpečí. Dalo by se napsat, že ohrožené děti v hororech už jsou hodně vděčné téma. Oživení pekelného démona, to zrovna taky není neznámý námět. A docu-styl, ten už má dnes své zaryté odpůrce i příznivce, kteří v něm vidí stále inovativní budoucnost hororu. V podstatě se tvůrci "paranormální" pětky nijak nezmýlili ve svém výběru, když čtyři scenáristé napsali celkem působivý příběh, v němž je postavena do hlavní role nová ohrožená rodina, která se pohybuje v profesionálně natočeném, technicky kvalitně odvedeném a relativně přehledném příběhu (nepřehlednost zejména vládla v tom, kdo zrovna v danou chvíli třímal v rukou kameru a točil) s prvky strašení. Ano, jde jen o strašidelné prvky, neboť film to nikdy moc extra nerozbalí v tomto ohledu. Když už by se nabízela možnost do toho intenzivně praštit, divákovi se dostane statický záběr, v němž tvůrci volí zrychlený posun vpřed, což je vidět na ubíhající časomíře. Jedná se o několikahodinové časové posuny, během nichž se opravdu nic neděje. V závěru na vás vyhoupne inkriminovaný démon. Ach, ten byl nepovedený, pokud jde hlavně o inovativní rozměr. Trochu zklamání, zvláště když nás režisér na jeho krutý příchod připravuje celý film. Trošku práci si s ním trikaři mohli dát. Ve filmu jsou ale scény, o nichž se dá napsat, že mají v sobě nepříjemný a znepokojivý rozměr. Kamera je tentokrát mimořádně vynalézavá a její snímání prostor domu je skvěle aranžováno. Ne úplně nezajímavě působí rozklíčování dávné minulosti domu a jeho bývalých nájemníků novou rodinou. Ne všechno je ovšem dotaženo zdárně. Něco působí zajímavě, něco otravně a neoriginálně. Členové rodiny sice nejsou známí herci, ale autenticitu kazí obsazení již známé Olivie Dudley. Shrnul bych to tak, že ani tohle páté pokračování nevyděsí, a to ani omylem. Množství takových náznaků ale má, jenže buď je jen nehotově načne, nebo v horším případě ani neobjasní nebo neobhájí, proč k nim vlastně došlo, i když to zase až tak nevadilo. Sterilita předchozích dílů byla totiž poměrně zdatně překonána. Ve výsledku se jedná o jedno z těch záživnějších a povedenějších pokračování, které by už mělo být skutečně tím posledním. Já už bych ty démony nechal spát. A džiny z láhve raději nevypouštět vůbec. 60%(23.1.2016)

Ghost Dimension nadväzuje na osviežujúci a najlepší diel série (3), ale je iba lenivým recyklantom nielen paranormal chytákov (nájdete v tom všetko možné od Insidiousov až po finále REC). Ľakačky ako tak fungujú, ale s neprekvapivým dejovým vývinom to nad priemerný dojem nevytiahnu. Dva a pol hviezdy.(1.11.2015)

Do teď bylo napětí a lekačky v pohodě až do doby než se ke konci filmu objevil duch což už připomínalo jen výmysl tvůrců. Větší strach budil z neznáma jak tomu bylo v předchozích dílech v kabátku připomínající (jako že) realitu a pravdivost. 55%(21.11.2016)

"Dvakrát do téže řeky nevstoupíš.", praví přísloví, který však série Paranormal Activity celkem úspěšně ignorovala snad čtyřikrát. Zatímco první díl, kterej osobně považuju ještě za celkem vydařenej a originální i přesto, že bylo pouze otázkou času, kdy po danym tématu v narůstající vlně zájmu found footage někdo sáhne, zbylá pokračování mi přijdou naprosto stereotypní - jeden barák, v něm cosi zlého, jeden fakan v centru dění, plno kamer, který nahrávají dvacetčtyřisedm a sem tam nějak zakomponovanej mytologickej prvek, kterej by měl rozvíjet a propojovat předchozí vyprávění. Po těch letech se mi tedy jednotlivý pokračování v podstatě slily dohromady a i když pětka, zdá se, konečně příběh posouvá někam dál, pořád je to to samé. Ani čtyři (!) scénáristický hlavy tentokrát nebyly schopný přetavit tuhle značku do podoby, která by se alespoň trochu odlišila od těch předešlých. Ve výsledku tak jen zbývá doporučit těm divákům, kteří chtějí dát (snad) poslední kapitole přece jenom šanci, aby šli do unrated verze, která nemá relativně přeslazený alternativní konec, ale prodlužuje vrcholící finále tak, jak by se hororu slušilo a patřilo. Normálně bych nejspíš ležérně frknul 4 hvězdy, ale už to prostě nejde.(14.5.2016)

• Yoshitsune

Tohle, tohle, už sem viděl a viděl sem to přesněji řečeno šestkrát, ale jak sem se dozvěděl tak "The Marked Ones" byl spin off, ale já na to seru, takže tohle je prostě pro mně regulérní šestka. No a co čekat v takovém šestém pokračování, které má ještě tak bubu název - The Ghost Dimension, jako od dimenze duchů byl čekal fakt nějaký nářez, nejlépe se podívat kde ten retard Toby žije a tam to s ním nějak kulantně vyřešit. Ale né, tohle se nestane, stane se to co již stalo, tedy mámu tu rodinu v domě a popřípadě na vyprahlé zahrádce, rodinu brzy začnou děsit děsivé věci. Takže v domě se začnou dít velice podivné a děsivé události, někdo dělá v domě bordel a skrz unikátní kameru sou vidět Tobyho prdy, po kterých se vždycky jeden člen rodiny vydává a nasává, jak děsivé !!!!!!!!!!! Co se týče vykutálené rodinky, jako téééda nic moc, členové sou buď nezajímavý (brácha a fotřík) nebo nudní (mamka a sexy chůva, která nedostane prostor) a nebo dokonce totálně odpudivý, jo ten malej fakan byl prostě divnej a spíš než posedlá nebo tak něco, mi přišla hrozně rozmazlená. Ale co tak nějak nedovedu pochopit, proč der familie nezavolala bratry Winchestery, ti by přijeli za zvuků velice drsného rocku, Tobyho by chytli za koule, rozbili mu surově hubu, nasypali by mu do pusy pytel soli a pak ho za spoďáry pověsili za nejblíže dostupný věšák, po zbytek filmu by vydrancovali všechny hospody a striptízové bary v okolí třiceti kilometrů, od veškerého alkoholu a žen.(19.1.2016)