Televízna inscenácia hry o čestnom železničiarovi, bývalom partizánovi, v ktorom sa konfrontujú rôzne názory na vážne morálne problémy spoločnosti. Tomáš Benedik nekompromisne háji princípy, za ktoré bojoval v SNP. Svojím životom chce dokázať, že hoci priama cesta nie je najľahšia, je ale najčestnejšia a treba po nej kráčať. Odsudzuje korupciu, úplatkárstvo i vtedy, ak ide o budúcnosť jeho synov. (oficiální text distributora)

Flego

Jeden víkend priniesol Tomášovi Benedikovi ( Elo Romančík ) príliš mnoho polien pod jeho charakter a odolávať je stále ťažšie a ťažšie. Hrozí zastavenie stavby, na ktorej pracuje, starší syn žiada otca o protekciu, aby získal miesto, a mladšieho syna nevzali na výšku... Nastáva súboj socialistickej reality ( kde existuje podplácanie, využívanie straníckej knižky k dosiahnutiu cieľa a pod.), ktorú predstavuje syn Iľja ( Dušan Jamrich ) a vysneného socializmu so správnymi princípmi a postojmi na strane druhej. Celý film ( podľa divadelnej hry Jána Soloviča ) sa v podstate odohráva v jednej miestnosti v byte železničiara a je dosť poznamenaný vtedajšou dobou. Hoci príbeh časom stratil na sile a súčasnému mladému divákovi príliš nepovie, my starší vieme o tej dobe dosť a možno aj o podobných malých súbojoch v rodinách, či na pracoviskách. Prvý komentár. ()

dyfur

....už vtedy to bolo sranda....čestný chlapec ,dobrý študent spravil skúšky na lekársku fakultu,ale neprijali ho....nechce protekciu - hoci by ju mohol mať....chce byť čestný a aj keď mu hrozia na dva roky základnej vojenskej služby - protekciu nepríjma...ak by toto bolo natočené v 50-tych rokoch by som ešte chápal ten povojnový čestný entuziazmus,ale polovica sedemdesiatych rokoch..... a toto ? Komickému vyzneniu (nechtiac) výrazne napomohli výborné herecké výkony. ()

Hombre8

Časté téma té doby. Starý poctivý komunista, partyzán a budovatel, versus synáček již plně načichlý líhní parazitů v hlavním městě. Zde okořeněno skutečností, že mladší syn, ještě nezkažený, stojí na straně otce. Značně expresivně zahrané, ale asi to tak v daném prostředí chodilo. Poselstvím snímku byla evidentně snaha poukazovat na špatnosti té doby, protekci, a tímto ji eliminovat. Marně. Závěr nepříliš optimistický. ()

Volodimir2

Tí mladší neuveria, že niekedy žili v našej Československej republike ľudia, ktorí nemysleli len na svoje blaho a neprepočítavali všetko na zisk v peniazoch. Skutočne žili ľudia, ktorí boli hrdí na svoju minulosť a svojim zanietením boli príkladom pre ostatných. Morálny kódex budovateľa komunizmu mu bolo alfou a omegou života. Len pre ilustráciu. Morálny kódex budovateľa komunizmu. 1. Oddanosť veci komunizmu, láska k socialistickej vlasti a k socialistickým krajinám. 2. Svedomitá práca pre spoločnosť - kto nepracuje, nech neje. 3. Starostlivosť každého o zachovanie a rozmnoženie spoločenských hodnôt. 4.Vysoké uvedomenie spoločenskej povinnosti. Nezmieriteľnosť voči porušovaniu záujmov socialistickej spoločnosti. 5. Kolektivizmus a súdružská vzájomná pomoc, jeden za všetkých - všetci za jedného. 6. Humánne vzťahy a vzájomná úcta medzi ľuďmi. Človek je človeku priateľom, súdruhom, bratom. 7. Poctivosť a pravdivosť, mravná čistota, prostota a skromnosť vo verejnom i súkromnom živote. 8. Vzájomná úcta v rodine, starostlivosť o výchovu detí. 9. Nezmieriteľnosť voči nespravodlivosti, príživníctvu, nestatočnosti, karierizmu. 10. Priateľstvo a bratstvo k ZSSR, k všetkým národom socialistických krajín a nezmieriteľnosť voči národnostnej a rasovej nenávisti. 11. Nezmieriteľnosť voči nepriateľom komunizmu, mieru a slobody národov. 12. Bratská solidarita s pracujúcimi všetkých krajín, so všetkými národmi. Takže na nejaké oportunistické konania v živote nebolo miesto.Úplne mi je jasné, že tento film, kto nezažil túto dobu , nemôže pochopiť. ()

• Na Mezinárodním televizním festivalu 1975 (MTF) vyhrál film Meridián hned ve třech kategoriích. Získal cenu Intervize, cenu poroty československých diváků a ocenění za nejlepší scénář. (kosticka7)